Over het inrichten van een tuin Planten in huis. Expositie in het bouwcentrum Nu weer eenjarige vaststelling aardgasprijzen tuinbouw I)i MUI 11 VAII DM WUDiv E en produkt waarvan de teelt in onze omgeving van grote betekenis is, zijn de zaaiuien. Van de totale Nederlandse pro- duktie van zaaiuien kwam de laatste jaren ongeveer een derde van de Zeeuwse eilanden. Dat ging dan om hoeveelheden van 100 tot 125 miljoen kg per jaar. Dit jaar zal dat anders zijn want de oogst is bar slecht. Ze is op het ogenblik ook in volle gang en het blijkt dat het Zeeuwse beschot van uien niet verder zal komen dan 45% van dat van het vorig jaar. De totale Nederlandse uie- noogst wordt volgens een bericht van het Produktschap voor Groenten en Fruit geschat op 316 miljoen kg, dat is 14% minder dan het vorig jaar. Over de omvang van de uienoogst in de verschillende delen van het land hebt u de vorige week in ^it blad kunnen lezen. Vooral in Zeeland is de situatie niet best en in dit gebied groeien de laatste jaren ongeveer een derde van alle Ne derlandse uien. Zoals met alle produkten zijn er wat de financiële teeltresultaten betreft dit jaar ook bij de uien bijzonder grote verschillen per bedrijf. Er zijn telers die een goed jaar hebben omdat hun uien een redelijke produktie geven, er zijn er ook die een misoogst hebben en bij hen kan de hoge prijs van dit moment het niet goed maken. V ele duizenden menser hebben de vorige week de grote bloe men en groenteshow bezocht welke werd gehouden in de hallen van de veiling Westland-Noord te Poeldijk. Er was daar een show van bloemen ingericht zoals men dat in feite toch alleen maar kan in het Westland. Onvoorstelbaar veel en fraaie combinaties wa 9 15 Beveland b.v. C.J. Nousse Van het stukje grond rondom onze woning willen we graag iets maken waarvan we een goed gebruik kunnen maken en waarvan we volop kunnen genieten. Om dat te bereiken moeten we onder het motto "bezint eer ge be gint" een aantal zaken eerst eens op een rijtje zetten en goed overdenken. WETEN WAT WE WILLEN s- We hebben allemaal onze specifieke wensen met betrekking tot zaken die in onze tuin ondergebracht zouden moeten worden. Die wensen gaan we op een lijstje zetten. Dat noe men wc het programma van wensen. Die wensen kunnen variëren van onder meer een plaats voor een droogmolen, bepaalde bomen, een vijver, een vasteplaten vasteplanten bor der, een speelveld, een zitje, een krui denhoekje, tot een pergcla en nog veel meer. PLATTEGROND MAKEN We maken nu een plattegrond van onze tuin en proberen alles wat we op het programma van wensen genoteerd hebben, globaal een logisch plekje te geven. Het is best mogelijk dat we zoveel op ons lijstje hebben dat niet alles te verwezenlijken is. Dan moeten we zoals we dat tegenwoordiq. noemen "prioriteiten gaan stel len". De minst belangrijke wensen vallen af en de meest wezenlijke blijven oven. Bij dat alles moeten we ook de financiële consequenties van een en ander in de gaten houden. VORMGEVING Als we op de plattegrond globaal hebben aan gegeven waar wat zor moeten komen, gaan we de tuin een concretere vorm geven. De ver schillende functies die de tuin moet vervullen proberen we te vatten in een daartoe te vormen tuinruimte. Een bepaalde ruimte ontstaat binnen een aantal wanden. In een tuin vormen we wanden door hagen, heestergroepen of tuinmuurtjes/schuttingen. Wat we kiezen hangt af ran de beschikbare ruimte. In een smalle kleine tuin kiezen we een smalle haag of schutting. In grotere tuinen vormen we wanden met forse hagen of heestergroepen. Bomen fungeren in een tuin min of meer als plafond en benadrukken sterk een te vormen ruimte. Hun sterk dominerend "zijn" vereist een zeer zorg vuldig kjezen van plaats, grootte en soort. EIJNVOERING De lijnen waarlangs de tuinruimte wordt ge vormd kunnen een strak, grillig, speels of vloeiend verloop hebben. Persoonlijke voor keuren spelen bij het kiezen daan, an een be langrijke rol. Een eenvoudig, duidelijk en logi sch verloop zal in de meeste gevallen het meest bevredigend zijn. DETAILLERING Hebben we de tuinruimte door middel van bomen, wanden en lijnen gevormd, dan gaan we daarbinnen de details uitwerken. Eerst nu gaan we ons bezig houden met de plantesoor- ten die we gaan gebruiken. Bij dat kiezen moeten we rekening houden met verschillende factoren. De belangrijkste daar van zijn de functie die de plant in het geheel heeft te vervullen de aard en zuurgraad van de grond de vochtigheid van de grond de ruimte die beschikbaar is het klimaat. In een volgend artikel zullen we nader op het gebruik van planten ingaan. Met het boven staande hebben we getracht aan te geven dat het verstandiger is eerst het gebruik van de tuin te doordenken en dan pas met planten aan de gang te gaan. De praktijk is meestal omge keerd. Men koopt eerst een aantal planten en probeert daarmee met meer of minder resul taat een tuin te maken. Zelden is dat resultaat echt bevredigend. GLOBAAL INRIC HTINGSPLAN De tekening geeft een plan weer voor de aanleg van een eenvoudige'tuin rondom een bungalow. Binnen de wat schuin lopende lijnen ontstaan interessant gevormde ruimten. De begrenzing (wanden) worden gevormd door heestergroe pen. De bomen leggen op wezenlijke plaatsen accenten. Langs het terras bestaat de beplan ting uit een boeiende combinatie van lang- bloeiende vaste planten. Onder de titel 'Planten in huis' wordt van 5 oktober tot en met 20 november 1976 in het Bouwcentrum te Rotterdam een expositie gehouden. De organisatie van deze expositie heeft plaats in nauwe samenwerking met het Bureau Voorlichting Bloemen en Planten van de Vereniging 'De Nederlandse Bloemisterij' en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Op ca. 450 m2 wordt een beeld gegeven van wat er zoal met bloemen en vooral planten in huis kan worden gedaan. Zo laat de expostie zien hoe op bij voorkeur niet-traditionele wijze met planten kan worden gewerkt. Dit gebeurt onder meer in kame rachtige ruimten. Vier vensters tonen welke planten men het beste op de vensterbanken kan zetten, rekening houdende met de lichtval. Getoond wordt verder hoe de planten kunne worden gebruikt als sterk bepalend element in een interieur of hoe zij. wanneer het interieur reeds vaststaat, een plaats kunnen krijgen. Daarnaast kan men materialen en hulpmiddelen (compleet met de namen van de leveranciers en prijzen) zien. Genoemd kun nen onder andere worden systemen voor water geven en be mesting. grondvochtigheidsmeters. luchtbevochtigers enz. Er zijn ook boeken en tijdschriften op het gebied van bloemen en planten. Voor de kinderen is er een speciaal plantenhoekje. De voorlichting wordt verzorgd door het Bureau Voorlichting Bloemen en Planten en de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Rotterdam. Voor de bezoekers is een catalogus verkrijgbaar. Hierin is onder andere opgenomen een beschrijving van het getoonde, met waar nodig bouwtechnische aanwijzingen en schetsen. Verder een lijst van de geëxposeerde planten met aanwijzingen voor de verzorging alsmede een opgave van verenigingen en instellingen waar men verdere informatie kan krijgen. Sterke groei. De afgelopen jaren is het verbruik van potplanten sterk toege nomen. zoals blijkt uit door de Vereniging 'De Nederlandse Bloemisterij' verstrekte gegevens. Dit blijkt onder meer uit de bedragen die de consument jaarlijks besteedt aan potplanten. In 1973 werd hiervoor f 101 miljoen uitgegeven, in 1974 f 118 miljoen en het afgelopen jaar steeg dit bedrag tot f 127 miljoen. De opkomst van de potplanten zal onder meer te maken hebben met een tendens dat men de natuur in huis wil halen omdat die natuur steeds meer wordt bedreigd. Daarnaast speelt nostalgie een rol, waardoor ook planten uit grootmoeders tijd erg in trek zijn. Er is vooral ook veel vraag naar grote planten. Daar de onderhandelingen met het Landbouwschap in zake de aardgastarieven voorv tuinders-grootverbruikers voor het komende stookseizoen niet tot overeenstemming hebben geleid, hebben de ministers van economische za ken en van landbouw besloten, het beleid voort te zetten, met handhaving van de halfjaarlijkse verhogingen. Minister Van der Stee had het Landbouwschap aangebo den, de in 1974 door het Kabinet vastgestelde aanpas singstermijn van 4 jaren, gebaseerd op de prijsverschillen tussen aardgas en zware olie, met 2 jaar te verlengen. Rekening houdend met de te verwachten prijsontwikke ling van de zware stookolie zou dan in 1980 het prijs verschil tussen gas en olie zijn opgeheven. Daar het Landbouwschap deze meerjarenovereenkomst niet heeft geaccepteerd, heeft de minister dit voorstel in getrokken en vervangen door een éénjarige vaststelling. In het kader van deze gefaseerde aanpassing zijn de kontraktprijzen van aardgas voor tuinders- grootverbruikers voor het komende seizoen als volgt vastgesteld: waarbij tevens rekening is gehouden met de doorgevoerde extra prijsverhoging van 6.8 cent ni^in het seizoen 1975/1976. Per 1 oktober 1976 wordt de kontraktprijs - 11.909 cent/m3 en per 1 april 1977 - 12.667 cent/m3. Deze prijs was sinds 1 april 1976 - 10.771 cent/m3. Zodat de verho ging 1.896 cent/m3 bedraagt. O p onze fruitbedrijven wordt nog steeds onder hoogspanning gewerkt om de grote perenoogst binnen te halen. We hebben de indruk dat een aantal telers duidelijk te laat zijn gekomen met hun Conferenceperen voor het koelhuis. Zij hebben meer afge wacht of de vruchten nog wat zouden groeien en dat is ook gebeurd maar het gevolg is geweest dat er peren in het koelhuis zijn geplaatst welke in een te ver gevorderd stadium van rijpheid verkeerden. Deze peren zullen snel geruimd moeten worden. We nemen aan dat er heel wat weg zal moeten in november en december. Dat behoeft op zichzelf geen verlies te zijn want het kan het spreidingsschema van het bewaarfruit gunstig beïnvloe den. Het is een gegeven waarmee terdege rekening gehouden zal moeten worden en dat niet alleen zal gelden voor de Conferen ceperen maar voor meerdere rassen die laat zijn geplukt. Men kan dat niet straffeloos doen. Van de appels valt op dit moment weinig opwekkends te vertellen. Er is veel Cox's Orange Pippin van slechte kwaliteit en de Gou- dreinette valt op de meeste bedrijven tegen. Men had daarvan reeds geen hoge verwachtingen maar dikwijls wordt er toch nog minder geoogst dan men eerst gedacht had. Over de prijsont wikkeling kunt u lezen in de rubriek fruitnoteringen achterin dit nummer. Het blijft voor wat de peren betreft een sombere zaak en de appels van goede kwaliteit in de grote maten doen goede prijzen maar het aanbod is te klein. De industrieappelen trokken nog steeds aan. zodat er op een behoorlijk prijspeil een bodem in de markt ligt. Degenen die Golden Delicious in de zeer fijne maten hebben zullen er goed aan doen te bekijken of men niet voordeliger direct vanaf de boom aan de fabriek kan leveren in plaats van opslag in het koelhuis. ren er te bewonderen en het was opnieuw een bewijs van de hoge mate van vakmanschap welke er is in dit deel van ons land waar de laatste jaren zoveel glastuinders zijn overgeschakeld op de bloementeelt, een teelt die het nog altijd goed doet, ondanks alle opmerkingen over de risico's vooral in een tijd van teruglopende conjunktuur. De conjunktuur is de laatste tijd teruggelopen en toch is de indruk dat dit weinig invloed heeft gehad op de bloe- menafzet in binnen- en buitcnlnd. Bloemen brengen vreugde in huis en menige vrouw is volledig ingesteld op het kopen daarvan en bij feestelijke en andere gelegenheden maken bloemen een niet meer weg te denken deel uit van het gebeuren. In Westland-Noord toonden de vorige week veel handelaren hun produkten en zij lieten zien wat met veredelingswerk bereikt kan worden. Ook tal van particuliere telers hadden hun inzendingen uitstekend verzorgd. De verenigingen van bloemenveilingen in Nederland maakte de zer dagen bekend dat men paal en perk gaat stellen aan het verschijnsel van het verhandelen van bloemen uit het buitenland via de Nederlandse veilingen. Sinds enkele jaren heeft dat vooral in Aalsmeer vrij grote vormen aangenomen. Het begon met bloemen uit Israël welke het Nederlandse veilingbeeld binnen kwamen en het schijnt dat thans meerdere landen oren hebben in het gebruik maken van het gunstige Nederlandse verkoopsys teem via de veilingklok. De vereniging van bloemenveilingen heeft bekend gemaakt dat ze het veilen van bloemen uit andere landen zal beperken tot die landen waar achter de telers een organisatie staat welke invloed heeft op de teelt- en afzet. Het zal dus voor individuele handelaren niet meer mogelijk zijn via de Nederlandse veilingen hun buitenlandse bloemen te verkopen. De fruitveilingen in ons land besloten reeds eerder hun veilin gapparaat niet beschikbaar te stellen voor de verkoop van bui tenlands fruit. In het buitenland was hiervoor belangstelling maar Nederland vindt het niet in het belang van haar eigen telers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15