Dit hardnekkige onkruid kan veel geld kostel Voorkom dit. Zaai daarom uitsluitend zaaizaad. TRIBUNIL alom een gewaardeerd produkt! Druk bezochte oogst- en transportdemonstratie voor de fruitteelt zaaizaad Wilt u inlichtingen over drukkerij vink b.v. advertenties? axei tel. 01155 - 2020 BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM Want goedgekeurd zaaizaad is door door gekontroleerd en vrij van wilde haver en andere onkruiden. Bovendien is goedgekeurd zaaizaad raszuiver en heeft het een goede kiemkracht. Ook moeilijk te bestrijden onkruiden zoals duist, straatgras, windhalm, kamille en muur worden door najaarstoepassing van TRIBUNIL vernietigd. Kies de veilige weg en spuit kort na het zaaien van de wintertarwe met TRIBUNIL. divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 14 75118 Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Ing. W.A.var, Mullem. Dat het, ondanks vele sombere voorspellingen, een goed initiatief van de N.F.O. Kring Noord-Brabant is geweest om een oogst- en transportdemonstratie te organiseren voor fruittelers bleek wel uit de enorme belangstelling voor dit evenement. Praktisch alle Brabantse fruittelers en velen uit Gelderland, Lim burg, de Flevopolder, Zeeland en België waren naar het fruitbedrijf van dhr. P. Bertens gekomen om de vele werktuigen en hulpmiddelen voor de oogst en het transport in werking te zien. Onder de 200 a 300 aanwezigen troffen we ook een zeer geïnteresseerde burgemeester van de gemeente Berkel Enschot aan. In het kort willen we U nog een overzicht geven van de belangrijkste hulpmiddelen waarmee onder praktijkomstandigheden werd gewerkt. De toelichtingen werden verzorgd door dhr. C. van de Vrie van het Consulentschap Zeeland, door G. van Boetzelaer van het C.B.A. Wageningen en W. v. Mullem van het Consulentschap Tilburg. De pluk-o-track met 6 fleekbandjes.» Pluk-o-track. Door de Fa.v.d.Munckhof werd gedemonstreerd met dit hulp middel uitgerust met zes verstelbare aanvoerbanden, een automatische kisten- vuller en een lege kistenwagen. Dat de Pluk-o-trak ondanks de hoge investerin gen in de belangstelling staat blijkt wel uit het feit dat er alleen al dit seizoen meer dan 50 stuks verkocht zijn aan franse fruittelers. De belangrijkste voordelen zijn wel de arbeidsverlichting en de vereenvoudiging van de arbeidsorganisatie. Door K.W.H. Waddinxveen werd een nieuw hulpmiddel voor de pluk, de z.g. Pluk- dexta getoond. Met dit apparaat wil men de plukprestatie verhogen, de organi satie vereenvoudigen en prettiger werken. Om de geluidshinder te beperken wordt de plukdexta aangedreven door een electro-motor. Het plukken gebeurt met een speciale K.W.H. plukemmer, voorzien van een goed draagstel. Voor het oogsten in kleine kisten werden enkele speciale pluksleden getoond waaronder een met wielen voor het gemakkelijk verplaatsen. Uiteraard werd ook gewerkt met de plukpony van de fa. Weevers. Met dit hulpmiddel, bestaande uit twee rollenbanen en een tweewielige kar voor het pallettiseren, voorkomt men veel sjouwwerk van de plukkers. Een groot voordeel is dat men 's-avonds na de oogst al zijn fruit gepallettisseerd heeft. De plukpony is ook geschikt te maken voor het plukken in stapelkisten. Hiertoe worden dan speciale plukkisten met onderloskleppen op de rollenbanen gezet. Enkele fruittelers hebben reeds leuke modellen gemaakt. De in de handel zijnde plukkistjes zijn nog niet voor 100% volmaakt. Naast genoemde machines werd uiteraard ook ingegaan op diverse kleine hulp middelen, het gebruik ervan, de mogelijke plukmethodes en het vermijden van beschadigingen tijdens het oogsten. Primeur voor Nederland Door de fa. Bouwens uit Schinne werd met een zeifrijdende hydraulische ver stelbare plukwagen van Janmaers uit België gedemonstreerd. Deze plukwagen is tevens uitgerust met een plukstelling. De stapelkisten kunnen voor opgepakt worden. Hierna worden ze hydraulisch op de plukwagen gebracht. Óp deze wagen kunnen twee stapelkisten. Het plukken geschiedt in plukemmers, die aan de zijkanten hangen. Voor het plukken van de toppen zit achter op de wagen een lift die tot 1.80 m hoogte kan. De snelheid van deze zeifrijdende plukwagen kan men variëren van 50 m tot 12 km per uur. Naast deze nieuwe vinding werd nog met enkele mechanisch werkende plukstellingen gedemonstreerd. De meeste uitvoeringen zijn in de hoogte verstelbaar van - 1 m tot 2 m en in de breedte van 1.15 m tot 2.50 m. Kleinkistlader Voor het laden van kleine kisten werd met een door een fruitteler ontwikkelde hydraulische kleinkistlader gedemonstreerd. Met dit apparaat neemt men mid dels een speciale grijper 3 kisten op en zet deze op een pallet wat achter de trekker hangt. De waarde van dit door de Fa.v.d.Munckhof in de handel gebrachte hulpmiddel zit vooral in de arbeidsverlichting. Hulpmiddelen transport Bij de behandeling van de diverse kleine kisten, stapelkisten en pallets kwam vooral het belang naar voren van de keuze van degelijk materiaal. Met name bij de keuze van de pallet wil men al te vaak voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Tijdens de demonstratie kwam duidelijk naar voren dat de pallets zowel overlangs als dwars verstevigd moeten worden. Hefmasten en handpallettrucks Er werden diverse typen hefmasten getoond, zoals Burg, Perfect en Bögholle. Wil men met deze masten goed kunnen laden, lossen en stapelen dan is het nodig dat ze voorzien zijn van een neigcylinder en van side-shift. Een hefvermogen van 1000 kg is de minimum grens. De hydraulische kistenklem op de hefmasten kan tijdens het transport goede diensten bewijzen. Bij de handpallettrucks is een vorklengte van 915 mm vereist, terwijl voor de stabiliteit van de beladen pallets de vorkbreedte minstens 685 mm moet zijn. Bij transport op iets oneffen bodem zoals klinkers, moet de handpallettruck uitgerust zijn met een tandemwielstel. Vorkheftrucks Naast de diverse fruitteelttrekkers met hefvork en hefmasten konden we voor het transport in en rond de gebouwen nog enkele staaltjes stuurmanskunst bewon deren van de chauffeur: van enkele vorkheftrucks. Dit hulpmiddel, wat wegens zijn hoge investeringen (25.000,- - f 35.000,-) voor vele telers een utopie leek, wint ook in de fruitteelt steeds meer terrein vanwege zijn handige bruikbaarheid in en rond de bedrijfsgebouwen. Gedemonstreerd werd met een benzine, 2 gas- en twee electrische vorkheftrucks. Een goed alternatief voor een nieuwe kan een goede gereviseerde 2e hands vorkheftruck zijn. Op het eind van de middag konden zowel de organisatoren als de bezoekers op een goed geslaagde middag terugzien. Bij de veelheid van hulpmiddelen was voor iedere fruitteler wel iets van zijn gading. Eén fruitteler echter zal wel spijt hebben gehad van zijn bezoek aan deze middag. Tijdens de demonstratie was onze koningin zijn fruitbedrijf kómen bezoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14