cip (f wpjl zuidelijke landbouw maatschappij «ZEGGE EM SGMMJYE» BIBUOTfteg Sir-.-..A-, V- -nC£ *4« 7 m VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3348 land- en tuinbouwblad Vorige week werd in Breda het nieuwe Hoofdkantoor van de Suiker Unie officieel geopend door Z.K.H. Prins Claus In een dergelijk modern gebouw van glas, staal en beton herinnert niet zo heel veel meer aan de grondstof die deze industrie gebruikt. Daarom was het een goed idee om de Prins dit vrachtje bieten van oogst 1976 te laten vervoeren. In dit No. o.m.r Suiker Unie opent nieuw kantoor pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5/6 Wintergerst Rassen- nieuws pag. 6 Schuimaarde aantrek kelijke meststof pag. 7 SNUiF Uienonder- zoek pag. 8 Graslandverzorging pag. 9 Fokveedag Goes pag. 10 Trekpaarden Den Bosch pag. I 4 Tuintips pag. 15 mengwoelen. Op die plaatsen in ons werkgebied waar deze bewerkingen reeds zijn toegepast zijn de resulta ten verbluffend. De bewerking is echter duur: 8002500 gulden per hectare, zodat wij ons goed kunnen voorstel len dat niet elke bedrijfsgenoot er (geheel) op eigen kracht aan kan beginnen. Overigens moeten wij er wel op wijzen dat niet alle gronden op deze wijze verbeterd kunnen worden, omdat de struktuur van de bodem er zich niet altijd voor leent. In de P.O.W.-regeling was het mengwoelen inbegre pen. Velen waren daar echter nog niet aan toe gekomen, omdat je nu eenmaal niet alles tegelijk kunt doen. Wij hebben de minister tijdens zijn bezoek op de wenselijk heid van het opnieuw openstellen van de P.C.W.-rege- ling gewezen. Wij kregen de indruk dat mr v. d. Stee hier wel oren naar had, maar dat zijn financiële middelen de mogelijkheden beperken. Veel beter zouden de kansen liggen voor een of meer deelregelingen. Wij wachten in bied in voorbereiding. „^EGGE en Schrijve": onder deze titel zullen wij in het vervolg de kommentaren op het landbouwge- beuren gaan brengen. Daarmee is geenszins gezegd dat ,,Ons Commentaar" niet meer zal verschijnen. Ir Luteijn zal ook als voorzitter van het Landbouw Comité onder zijn bekende handelsmerk blijven schrijven. Hij zal dat echter in ruimere zin gaan doen. Dat betekent dat „Ons Commentaar" niet altijd rechtstreeks betrekking zal heb ben op de situatie in het werkgebied van de Z.L.M. „Zegge en schrijve" zal daarentegen wel meer gericht zijn op ons werkgebied. Afhankelijk van de situatie zal in de toekomst nu eens „Ons Commentaar" en dan weer „Zegge en schrijve" op de voorpagina van bet Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad verschijnen. PRATEN MET DE MINISTER T bezoek dat landbouwminister Van der Stee twee weken geleden aan Zeeuws-Vlaanderen bracht, heeft ons in de gelegenheid gesteld met hem te praten over een aantal voor de landbouw belangrijke zaken. In de eerste plaats was dat over het opnieuw openstellen van de bijdrageregeling partikulier cultuurtechnische wer ken (P.C.W.). P.C.W. P.C.W. is in feite een onderwerp dat vanaf het mo ment dat de regeling vorig jaar dicht ging steeds de aandacht van het landbouwbedrijfsleven heeft gehad. Niet verwonderlijk als men zich herinnert dat de P.C.W. een schot in de roos is geweest: er werd voor 225 mil joen gulden subsidie geclaimd, terwijl de minister zes miljoen had begroot. Een overweldigend succes. Een succes echter waar een duidelijke behoefte aan ten grondslag lag, n.l. een noodzakelijke structurele verbe tering van de bedrijven. Vooral erfverharding en draina ge scoorden hoog. Toen werd de regeling gesloten, ter wijl de behoefte nog volop aanwezig was. En die be hoefte is nóg steeds aanwezig! Dat is met name door de droogte weer heel duidelijk aangetoond. De droogte heeft de daarvoor gevoelige gronden het ergste geteis terd. Juist op die gronden hadden de gewassen geen schijn van kans meer. Daar is echter wel iets tegen te doen door middel van speciale grondbewerkingen, zoals RUILVERKAVELINGEN N ander belangrijk onderwerp waarover wij met de minister van Landbouw van gedachten wisselden betrof de ruilverkavelingen. Wat dat betreft hadden we ons in geen „beter" gebied dan in de Braakman kunnen bevinden. Enerzijds heeft het gebied zwaar te lijden van de droogte en .anderzijds is het een ruilverkavelingsge- bied. Bovendien bracht de minister de regeling P.C.W. in verband met ruilverkavelingen door op te merken dat het om een keuze gaat: het een of het ander of van allebei een beetje. Kortom, er moeten prioriteiten gesteld wor den, aldus de minister. Wij zijn het daar, wat de onder werpen ruilverkaveling en P.C.W. betreft, niet mee eens. Beide zaken zijn van zeer groot belang voor de ontwik keling van de landbouw. Wat de ruilverkaveling is voor het collectief, is de P.C.W. naar verhouding voor het in dividu. Juist in het kader van de ruilverkaveling in de Braakman wordt mede voorzien in een bijdrage tot 50 voor kavel- en verbeteringswerken (inclusief mengwoe len). Geen kwestie dus van óf óf maar van èn èn. Met andere woorden: ruilverkaveling en P.C.W. gaan hier hand in hand. Een ontwikkeling waar wij mee zijn ingenomen voorzover deze gang van zaken er tevens voor pleit dat aan zowel ruilverkaveling als aan de parti kulier technische werken gelijkelijk de volle prioriteit wordt gegeven. Ook los van elkaar! OGGEL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1