;u1d fiWlof 111D <~üoor de *^ürouw Ons Agrarisch Jongerenwerk (2) Aktiviteiten agenda Wat is de Zeeuwse kollekte LEVENSDRANK: 19 1 REDAKTIE KEES SCHIPPER I. DE DOELSTELLING GEREN WERK VAN HET AGRARISCH JON- 18 sept.: Régionale Ploegwedstrijd Tholen. Inl.: Toon Brooymans, 01667 - 385. 24 sept.: afd. Goes/Nrd. Beveland: Filmvoorstelling: "The. Godfather" om 20.00 uur in "de Caisson" te Biezelinge. 30 sept.: afd. Bladel: Film/gespreksavond ("vormingsavond") over: Reklam om 20.00 uur in "de Blokhut" te Bergeijk. Toneeldata: 15 jan: W.Z.V1.; 21 jan: O.Z.V1.; 22 jan: Schouwen; 28 jan: Fijnaart; 29 jan: Bladel; 4 febr: Tholen; 11 febr: Goes/Nrd. Beveland. P.J.G.N. - agenda: 18 sept.: Jaarvergadering P.J.G.N. (I.V.A. zaal Driebergen). 20 sept.: Nationale Veebeoordelingswedstrijd, M.R.Y. veeslag Overijssel. 13 en 14 okt.: Nationale Ploegwedstrijden Flevopolder). 3 nov.: Landelijke Raad P.J.G.N. (Amersfoort). 4 t/m 11 dec.: Kursus "Landbouw in Frankrijk" te Meridon. 6 t/m 9 dec.: Seminar over kadervorming in Dublia. 10, 11 en 12 dec.: Themalweekend over de sociale positie van de jonge boer(in) op de volkshogeschool te Berg en Dal. 11 dec.: Landelijke Raad P.J.G.N. (Amersfoort). 11 en 12 dec.: Themaweekend over het inkomensbeleid voor zelfstandigen op de volkshogeschool te Bakkeveen. Jaarvergadering P.J.G.N. 1976. Op zaterdag 18 september is het weer zover. Dan wordt in de I.V.A. zaal te Driebergen-de jaarvergadering van de P.J.G.N. gehouden. Evenals vorig jaar hopen we dat velen de moeite zullen nemen om deze (mid)dag mee te maken. Naast huishoudelijke zaken- dat moet nu eenmaal- zal op deze jaar vergadering bijzondere aandacht worden geschonken aan het C.R.M. beleid en dus ook aan het komende effectiviteitsonder- zoek. Een aantal leden van de Tweede Kamer zullen daarover met ons komen praten. Belangrijk genoeg dus voor de leden en besturen van afdelingen, regio's en provincies. Nu hebben we de kans om aan de beleidsbepaleL te laten zien wie we zijn en wat we doen. Kom dus als het enigszins kan naar deze jaar vergadering. Effektiviteitsonderzoek. Het effektiviteitsonderzoek gaat definitief door. De 10 lande lijke organisaties hebben op 10 augustus, zij het schoorvoetend, hun medewerking toegezegd. Het onderzoek zal vermoedelijk in september beginnen en duren tot medio 1977. Ook afdelingen zullen bij het onderzoek betrokken worden d.m.v. vragenfor mulieren en vraaggesprekken. Meer informatie daarover is verkrijgbaar bij de P.J.G.N. of bij de provinciale sekretariaten. Om het onderzoek te begeleiden heeft het P.J.G.N. bestuur een zogenaamde kontraktkommissie ingesteld die is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle nivo's (afdelings, regionaal, provinciaal en landelijk nivo). II. TAKEN VAN REGIONALE AGRARISCHE KOMMISSI. EN DE PROVINCIALE Samenhangend met het feit dat de agrarische jongeren zich voorbereiden op een toekomst in de landbouw behoort het zo te zijn, dat zij specifieke wensen ten aanzien van het programma van de plattelandsjongerenorganisaties hebben. Deze wensen zijn drieledig: ten eerste denken we aan aktiviteiten die betrekking hebben op technische en ekonomische ontwikkelingen binnen de agra rische bedrijfsvoering. ten tweede is het van belang dat jonge agrariëre meedenken en meepraten over landbouwpolitieke zaken ten derde kan men de landbouw niet los zien van het maat schappelijk gebeuren in onze samenleving. Er zal dan ook aan dacht besteed moeten worden aan allerlei maatschappelijke ontwikkelingen waarbij de raakvlakken die deze ontwikkelin gen hebben met de landbouw centraal staan. De doelstelling van het agrarisch jongeren werk kan men als volgt omschrijven: 1) zoveel mogelijk jonge boeren en boerinnen bij de aktiviteiten betrekken 2) het verhogen van de technische en ekonomische vakbekwaamheid van de jonge agrariër 3) verbetering van de sociaal-maatschappelijke positie van de jonge agrariërs (belangenbehartiging) 4) het bevorderen van meningsvormende aktiviteiten aan gaande maatschappelijke ontwikkelingen, ofwel een integratie van de jonge agrariër in de gehele samenleving. Wat onder de eerste twee punten vermeld staat behoeft geen nadere toelichting. De sociaal-maatschappelijke positie van de agrariërs staat onder druk (pnt. 3 en 4). Termen als sanering, afvloeiing, schaalvergroting, topfinancië- ring, specialisatie, enz. welke veelvuldig gebruikt worden be wijzen dit. Middels inspraak en een goede belangenbehartiging ligt hier nog een groot werkterrein. Dit bedoelen we met hetgeen ér onder sterretje 3 wordt gezegd. Het wel en wee van de landbouw wordt in steeds grotere mate mede bepaald door ontwikkelingen in andere sektoren (zoals rekreatie, milieu beheer, 'ruimtelijke ordening, energievoorziening, ontwikke lingssamenwerking, monetaire kwesties, enz.). Het is belangrijk dat ook de agrarische jongeren blijvende be langstelling voor deze zaken hebben. Knelpunten in deze, zijn: pnt. 1: het aantal agrariërs dat mee doet aan agrarisch jon gerenwerk is niet bepaald optimaal. pnt. 2: technisch/ekonomische kursussen zijn er, maar m.i. wordt er door de leden te weinig gebruik van gemaakt (de animo kan beter). pnt. 3 en 4: inhoudelijk, kwalitatief, is het agrarisch jon gerenwerk zeer zeker voor verbetering vatbaar. Om de doelstelling zo veel mogelijk te benaderen, is het nood zakelijk dat er op verschillend gebied een efficiente begeleiding en ondersteuning komt. Op 't ogenblik is er een diskuss aan de gang binnen de P.A.K., de B.A.K.'s en de P.J.Z., hoe dit het beste gerealiseerd kan worden. Om een agrarische jongeren organisatie goed te laten funktio- neren moet er optimaal aan twee voorwaarden worden voldaan. Op de eerste plaats moet er een doel zijn wat nagestreefd wordt. In het eerste hoofdstuk is hierop wat verder ingegaan. Op de tweede plaats moet er een werkbare struktuur (opbouw) van zo'n organisatie zijn (zie 't vorige artikel). Alle nivo's (regionaal, provinciaal en landelijk) hebben een zelfde opdracht, n.l. werken aan de verwezenlijking van de doelstelling. De taken welke de verschillende nivo's hierin heb ben liggen echter verschillend. Het regionale nivo In de regio komen de leden bij elkaar. Op regionaal nivo vinden de aktiviteiten plaats. Het zwaartepunt van de taak van de regio ligt op het terrein van planning en uitvoering van aktiviteiten. het peilen van behoeften onder de leden welke aktiviteiten zij wenseM organiseren van vaktechnische en bedrijfsekonomische kursussen het voorbereiden en uitvoeren van gespreksgroepen, lezingen, studiedagen, enz. het organiseren van excursies meningsvorming en belangbehartiging inzake aktuele streekproblematiek (zoals Oosterschelde, bestemmingsplannen, streekplannen, in waterschappen, coöperaties, veilingen, enz.) coördineren van de agrarische aktiviteiten in de regio's samenstellen van een afvaardiging naar de Provinciale Agra rische Kommissie Het provinciaal nivo De belangrijkste funktie van het provinciale nivo is het onder steunen van de regio's. Uitgesplitst kan men de taken van het provinciale nivo als volgt omschrijven: coördineren en stimuleren van de regionale ak tiviteiten ondersteuning van de regio's d.m.v. kadervorming en of begeleiding uitwisselen van meningen en ervaringen uit de regio's verzamelen en doorgeven van informatie aan de regio's bundelen van meningen en komen tot een standpuntbepaling m.b.t. allerlei zaken die op de landbouw betrèkking hebben belangenbehartiging en vertegenwoordigingen in b.v. landbouwschap. landbouwonderwijs, topkaderkommissie, standsorganisatie het opzetten van provinciale aktiviteiten (studiedagen) samenstellen van een afvaardiging naar de 3 C.J.O. stuurgroep kontakten tussen de RAK/: verzorgen. De 3 C.J.O. stuurgroep De belangrijkste taak van de 3 C.J.O. stuurgroep is het beharti gen van de belangen van de agrarische jongeren op landelijk gebied. Verder zal ik hier in dit verband niet op ingaan. onder redaktie van de Rodaktjecommlssie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Reaaktieadres: Mevr. A W. de Jonge-Jansen, Kamperiandpolder 3, Wissenkerke, te! 01107610 V an 4 tot en met 9 oktober 1976 wordt in Zeeland de Zeeuwse Kollekte gehouden. Deze wordt georganiseerd door plaatselijke komitées onder auspiciën van de Zeeuwse Vrouwenraad. De opbrengst - in 1975 ruim 56.000,— is in het algemeen bestemd voor sociale en kulturele doeleinden en wordt globaal als volgt verdeeld: a. vakantieweken voor bejaarden en gehandikapten, georgani seerd door de Zeeuwse Vrouwenraad. Ook irt 1976 hebben weer 200 gehandikapte jongere en oudere Zeeuwen, genoten van een week in Bos en Duin in Oostkapelle. Het aantal aanvragen voor deze weken neemt steeds toe en gaarne zouden wij uitbreiding aan deze weken geven, indien de financiën dit toe zouden laten. De deelnemers betalen zelf een bijdrage van 120,— per week, de overige kosten (ook van de vele vrijwillige begeleiders, waarvoor natuurlijk wel pensiongeld moet worden betaald) worden bestreden uit de Zeeuwse Kollekte. In 1976 is 60% van de opbrengst, dat wil zeggen na de aftrek van de 18% plaatselijke kosten, besteed aan dit projekt 26.000,—). b. bijdrage voor plaatselijke doeleinden, aan te wijzen door de plaatselijke komitées 18% 10.300,—). c. bijdrage aan de Zeeuwse Vrouwenraad 2% 1.100,—). d. bijdrage aan het Anjerfonds Zeeland voor kulturele doelein den 20% 13.000.-). e. ongeveer 3.000,— wordt gereserveerd voor individuele aan vragen, het vorige jaar is dit besteed aan startsubsidies voor peuterspeelplaatsen (Goes, IJzendijke, Haamstede, Aagtekerke, enz.). Iedere beginnende speelplaats kan een aanmoedi gingssubsidie krijgen van 250,—. f. de kosten van de Zeeuwse Kollekte zijn uiterst laag, daar alle werkzaamheden door vrijwilligers worden verricht, bovendien hebben wij veel hulp op administratief gebied van de Stichting Zeeland. Aan organisatiekosten, kosten drukwerk en portikos- ten werd in 1975 slechts uitgegeven ƒ3.650,—, 6 Vi% van de totale opbrengst. ANJERAKTIE Elders in Nederland wordt door het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen de zogenaamde Anjeraktie gehouden. Om prak tische redenen is al geruime tijd geleden besloten, in Zeeland geen afzonderlijke Anjeraktie te voeren, maar deze onder te brengen in de Zeeuwse Kollekte. Dat is de reden, waarom 20% van de opbrengst aan het An jerfonds Zeeland wordt uitgekeerd. ANJERFONDS ZEELAND Wat is het Anjerfonds Zeeland en wat doet het met dat geld? Het - landelijke - Prins Bernhard Fonds en het Anjerfonds Zeeland (een onderdeel van het P.B.F.) stellen zich ten doel, de zelfwerkzaamheid van de Nederlandse bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en kuituur te bevorderen. Dat gebeurt hoofdzakelijk door financiële steun te geven aan wetenschap pelijke en kulturele organisaties. Het deel van de opbrengst van de Zeeuwse Kollekte is de basis van het budget, waarover het Anjerfonds Zeeland kan beschik-* ken. Daarnaast ontvangt het belangrijke bijdragen van het Prins Bernhard Fonds, sinds kort ook ondermeer uit de opbrengst van de lotto. WAAR GAAT HET GELD NAAR TOE? In 1975 kwam via het Anjerfonds Zeeland een bedrag van 85.693,- terecht bij kulturele instellingen en organisaties. Dat bedrag kan als volgt worden verdeeld: voor publikaties over kunst en kuituur 7.000,- voor kunstzinnige vorming 5.280,— voor beeldende kunst 9.750,— voor toneel en poppentheater 3.300,— voor muziekbeoefening door amateurs (vooral voor aanschaf van instrumenten) 47.763,— voor film 600,— voor musea en kultuurbehoud 12.000,— Over 1976 is nog maar aan een deel van het beschikbare budget een bestemming gegeven. Tot nu toe is 90.650,— gereserveerd: voor publikaties over kunst en kuituur 4.850,— voor beeldende kunst 10.750,— voor muziekbeoefening door amateurs (vooral voor aanschaf van instrumenten en uniformen) 64.550,— voor film 3.000,— voor kulturele akkommodaties 7.500,— Ook voor het kulturele leven in Zeeland is het slagen van de Zeeuwse Kollekte van bijzondere belang. En dan met name voor de verenigingen, die zich met de amateuristische kunst beoefening bezighouden: harmonie- en fanfarekorpsen, bras sbands, majorettekorpsen, zangverenigingen, toneel verenigingen. GEEF DAAROM AAN DE ZEEUWSE KOLLEKTE! De laatste jaren heb ik als voorzitter van de Zeeuwse Vrou wenraad de organisatie van de Zeeuwse Kollekte verzorgd. Door de steeds toenemende werkzaamheden voor de Zeeuwse Vrouwenraad is mij dit helaas niet meer mogelijk. Wij zijn zeer verheugd, dat wij mevrouw G. van den Bout-Kloosterman, Dillenburglaan 19, Goes, telefoon 01100- 20138 bereid hebben gevonden als kontaktpersoon op te treden. Laten wij tesamen trachten ook dit jaar van de Zeeuwse Kol lekte een sukses te maken. G. K. Hesselink-Mondria voorzitter Zeeuwse Vrouwenraad. Met een kop vol opgeruimdheid En een lepel goede moed Daags twee lepels zelfbeheersing Waar ge een weinig kalmte in doet Twintig druppels Geest van vreugde En een poeder levensmoed kt Is een Balsum van vertroosting 't Is een raad als goud zo goed Vindt ge dan in dit receptje Uw wens nog niet vervuld? Neem dan tot het allerlaatste Nog een lepel vol Geduld! (Gelezen in, Zegt 't Verder, mededelingenblad van de Zeeuwse Vrouwenraad).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19