HOOFDBESTUUR 9Czfcr> VERGADERDE Aanwezigen op H.B.-vergadering zie vervolg pag. 16 yOOR alle overeenkomsten geldt: QMDAT het zo aktueel is ook deze keer aandacht voor het leerstuk van de overmacht.. (Zie Zo sprak de Rechter van vorige week). Uitgangspunt is: De schuldenaar kan zich slechts dan op overmacht be roepen in geval van een buiten zijn schuld ontstane, en niet voor zijn risiko komende verhindering van nakoming. Verhindering van nakoming is in de eerste plaats aan wezig wanneer de nakoming voor iedereen volstrekt on mogelijk is. In de tweede plaats is dat het geval wanneer de nakoming voor de betreffende schuldenaar onmoge lijk is of praktisch niet van hem gevergd kan worden. Een en ander moet in elk concreet geval naar de in het verkeer geldende opvattingen beslist worden. De onmogelijkheid van nakoming moet buiten de schuld van de schuldenaar zijn ontstaan. De verhindering mag niet voor risiko's van de schul denaar komen. Of dat zo is kan blijken uit de wet, uit overeenkomst of uit de in het maatschappelijk ver keer geldende opvattingen. De verhindering tot nakoming komt altijd voor risiko van de schuldenaar wanneer dat, op het moment dat de overeenkomst gesloten werd, te voorzien was. Dit is ook het geval wanneer de verhindering is toe te schryven aan omstandigheden die de teler persoon lijk betreffen. Hieronder kan vallen: geldelijk onver mogen, ziekte. Wanneer men reeds nalatig is in de nakoming van de overeenkomst kan men zich niet meer op over macht beroepen tenzij aangetoond kan worden dat dit in het konkrete geval niets uitmaakt. Partijen zijn los van het bovenstaande echter in het algemeen vrij een afwijkende regeling te treffen. Zij kunnen daarbij de werking van de overmacht beper ken of uitbreiden mits dit niet in strijd is met de open bare orde, de goede zeden of met de wet. De bewijslast van de overmacht ligt bij degene die zich erop wil beroepen. Wanneer er sprake is van blijvende overmacht gaat de overeenkomst daardoor teniet. Door tijdelijke overmacht wordt de overeenkomst slechts geschorst. OGGEL Geuze. Namens de adviseurs bracht dr ir C. W. C. van Beekom gelukwensen over aan de nieuw gekozen voor zitter de meer Doeleman. „Alle steun", aldus Van Bee kom. IN zijn openingswoord ging ir Luteijn nader in op de droogte: „Ik hecht eraan naast de veehouderij ook de akkerbouw en de fruitteelt te noemen", aldus de Z.L.M -voorzitter die verder zei nog geen getallen te willen noemen om de totale schade aan te geven, „maar ze zijn wel van zeer grote orde". Wel gaf ir Luteijn als zijn mening, dat er gezien de huidige situatie „geen spra ke van kan zijn" dat er in Brussel over de financiële medeverantwoordelijkheid van de melkveehouders ge praat gaat worden. De droogte zl juist in de zuivelsektor zijn gja- volgen niet missen. De helft van het geraamde overschot is inmiddels verdwenen en daar zal de komende winter nog wel het een en ander van afgaan „Ik zie op dit moment dan ook geen acuut zuivelprobleem", aldus ir Luteijn. De Z.L.M-voorzitter wees er in dit verband op „hoe wel de consument vaart" door de garantie van land- bouwprodukten zoals melk, (brood) graan en ook suiker. „Het is goed, dit gezien alle Groeneveld-verhalen, nog eens te constateren", zo zei ir Luteijn. Tot slot van zijn* openingswoord zei ir Luteijin dat er op korte termijn weer gesproken zal moeten worden over de prijzen voor het komende jaar. „We zullen 0p korte termijn daarover met gedachten komen en de inflatie daar niet buiten laten", zo besloot de voorzitter zijn ope ningswoord. Bij het punt mededelingen vertelde ir Luteijn dat de subsidieregeling voor de omschakeling op tankmelken er nu toch gaat komen. Het ziet er naar uit dat de aan- vraagperiode van medio oktober tot medio november zal lopen. Daar zullen zo spoedig nadere mededelingen over worden gedaan. Niettemin is deze ontwikkeling zeer teleurstellend omdat het werkgebied van de Z.L.M. met name Walcheren vrijwel geheel is omgeschakeld. En de regeling geldt niet met terugwerkende kracht. De bedrijfsverzorglngsdiensten zullen voor 1977 weer op een bijdrage kunnen rekenen. Echter wel' op een la ger niveau, n.l. 150,per lid en 50 van de sekreta- riaatskosten Voor 1978 en 1979 wordt dat resp. 100 en 50 gulden zonder vergoeding van sekretariaatskosten. AKKERBOUW IN zijn akkerbouwoverzicht konstateerde de heer A J G. Doeleman, dat nu eindelijk het weer in gun stige zin Is omjeslagen. Maar of deze regen nog zal hel pen om de inzaai van de groenvoedergewassen tot een sukses te maken is de grote vraag. Het ziet er naar uit dat in ons werkgebied geen hoop gevestigd kan worden op deze ruwvoedergewassen die in het kader van de ga rantieregeling zijn gezaaid. Het is belangrijk dat de vee houderij met deze toch wel nieuwe tegenslag terdege rekening houdt. Maar voor veel akkerbouwgewassen is de regen ook te laat gekomen. Bij de aardappelen is het loof bijna afgestorven en is de knolgroei belangrijk achtergebleven. De suikerbieten zullen nog wel wat her- groei te zien geven, maar het is nu afwachten in hoe verre dit. ten koste zal gaan van het suikergehalte. De opbrengsten van de hakvruchten zullen in zeer veel ge vallen erg matig zijn, waarbij grofweg gesteld mag worden dat de opbrengst in kilo's ongeveer de helft van normaal zal zijn. Maar daar staat bij de aardappelen te genover dat de prijsontwikkeling nog steeds gunstig is De heer Doeleman zei, dat hij onaangenaam getroffen was door de uitlatingen van de heer Groeneveld aan het adres van de aardappeltelers. We willen hiertegen duide lijk stelling nemen. Er is een verschuiving gaande in zin dat er steeds meer konsumptieaardappelen worden ver werkt in de industriesektor, voor frites en chips. Ook deze ontwitckeling heeft duidelijk zijn invloed gehad op een ander oogstpatroon. De industrie moet een vol jaar van grondstof worden voorzien, waardoor langer in het seizoen oude aardappelen worden afgeleverd en eerder in het seizoen nieuwe aardappelen worden aangevoerd. De heer Groeneveld heeft blijkbaar niet door, wanneer de aanvoer zou stagneren, dat dan -de fabrieken de poor ten zouden moeten sluiten. 'Dit dan weer met alle gevol gen voor de werknemers van dien.Veel te lichtvaar dig wordt er vanuit die hoek met beschuldigingen en verdachtmakingen rondgestrooid. Zo werd er vorige week ook weer een verhaal over opdrijven van prijzen de wereld ingestuurd, zonder dat dit door bewijzen kan worden gestaafd. Maar wel wordt hierdoor ten onrechte de producent in een verkeerd daglicht gesteld. Gemaks halve vergeet men dan maar dat de lage kilo opbreng sten van aardappelen er de oorzaak van zijn dat de teler, die kilogramkontrakten heeft gesloten, in een ongunstige positie is komen te verkeren. Hier doemen ook problemen op. Alleen een redelijk overleg tussen teler en afnemer zullen hierbij ten dele de problemen kunnen oplossen De afzet van tarwe blijft zich tot nu toe gunstig ont wikkelen met prijzen die enkele guldens hoger zijn dan het interventieniveau van de baktarwe. Er is geen konkurrentie vanuit Frankrijk en dat heeft de prijs natuurlijk gunstig beïnvloedt. Overigens blijken de graanopbrengsten over de gehele wereld mee te vallen. De verwachtingen zijn dat de we reldvoorraden tegen het einde van het seizoen weer op een verantwoord, niveau zullen liggen. Het is nu weer de tijd om aan de rassenkeuze voor het komende seizoen te denken. Hierbij komt de vraag weer op ons af: „Wat is bak- en wat is voertarwe?" Dit jaar is er geen verschil tussen de rassen, maar we zullen er rekening mee moe ten houden dat dit het volgend jaar wel het geval zal zijn. Dit verschil kan oplopen tot enkele guldens per honderd kilo. We blijven het bezwaarlijk vinden, dat tot nu toe nog steeds onvoldoende gegevens bekend zijn over de verschillende rassen, alsmede de uitvoerings maatregelen tijdens de oogst. Kwaliteitsbepaling achter af is uit den boze. De maalindustrie heeft er groot be lang bij dat zij kan beschikken over grote partijen van homogene kwaliteit. Hiervoor behoort dan een redelijke premie betaald te worden. De bruine bonenoogst is bijna binnen met lage op brengsten, de redelijke prijzen kunnen echter het alge hele resultaat niet goed maken. De peulvruchtenmarkt is vrij stabiel met vaste prijzen en goede prijzen voor ka pucijners. De aardappel- en ibietenoogst staan voor de deur. We hopen oP redelijk weer, ook gezien de mogelijkheid om onder zulke omstandigheden het bietenloof gemakkelijk van het land te krijgen, zodat de veehouder daar dan weer profijt van kan hebben Een goede planning is noodzakelijk bij de oogst, zodat het transport van het bie tenloof optimaal kan verlopen. Men zou zich kunnen afvragen of het nuttig zou kunnen zijn om „specialisten" met dit transport te belasten, zodat deze kunnen helpen bij het organiseren en koördinerend op kunnen treden. Het akkerbouwoverzicht van de heer Doeleman bracht een levendige diskussie aan de gang over de verkopen op kontrakt. De konklusie daarvan was echter dat het heef moeilijk is daarover uitspraken te doen: „Het hangt teveel van de omstandigheden af", aldus het Hoofdbe stuur. Het Hoofdbestuur deed wel een beroep op de afne mers om in goed overleg de kontrakten met de door de droogte getroffen telers af te wikkelen. VEEHOUDERIJ I\E regen voor de veehouderij is veel te laat gekomen, konstateerde de heer J. M. van Heijst in zijn vee houderijoverzicht. We kunnen de hoop wel opgeven dat in onze streken nog gras zal komen dit jaar. Daarvoor hebben de weiden teveel geleden. De voederpositie is nog nooit zo slecht geweest. De extra kosten om het ge heel nu draaiende te houden zijn enorm. Daar komt nog bij dat de prijzen van het gebruiksvee volledig in elkaar Op de Hoofdbestuursvergadering van 6 september j.l. te Goes waren van het D. B. aanwezig: ir D. Luteijn (voorzitter)G. P. Avan Nieuwenhuij- zen (vice-voorzitter)S. de Visser (vice-voorzitter)A. Korteweg algemeen-sekretaris)mr J. Oggel (sekre- taris). En van de Hoofdbestuursleden: A. J. G. Doeleman (kring Schouwen-Duiveland)H. J. v. d. Zande (plv. kring Schouwen-Duiveland)M. C. J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland)ir J. J. J. Bom (kring Noord-BevelandJ. Nieuwehuijse (kring West Zuid-Beveland)C. J. v. d. Velde (plv. kring O. Zuid- Beveland); C. J. Almekinders (kring W. Zeeuws-Vlaa deren); J. Scheele (kring Hulst); W. van Veldhuizen (kring O.- en M.-BrabantB. H. Maijers (Langstraat); G. J. de Jager (Altena-Biesbosch); R. den Engelse (Tuin bouw); M. J. Goud (Tuinbouw)C. de Visser (Veehou derij); J. M. van Heijst (Veehouderij); L. van Gastei (P.J.Z.). Van de adviserende leden waren aanwezig: ir M. A. Geuze; dr ir C. W. C. van Beekom; W. Koster; ir H. E. Heringa. Terwijl de Z.L.M.-instellingen werden vertegenwoor digd door: G. Paauwe Boekhoudbureau)R. van Wezel (Redak- tie); J. Markusse (Voorlichting)C. P. J. van Iwaarden (Grond- en Pachtzaken); R. Hoiting (Voorlichting); J. de Lange (O.V.M.); W. C. Sirike en J. C. B. Priem (se- kretariaat) zijn gezakt. Melk- en kalfvee is bijna niet te verkopen. Normaal worden in deze tijd nogal wat kalfvaarzen ver handeld, maar daar is nu geen sprake van. Er is geen vraag. Veel van dit soort dieren wordt nu maar afge slacht. Mesters die gewend zijn op stal te mesten doen het dit jaar niet. Ze kunnen nu beter hun ruwvoeder ver kopen. Dat brengt meer op dan het zelfhouden van vee, met alle rompslomp van dien. Wel heeft het tot gevolg dat hierdoor weer extra vee voor de slacht beschikbaar komt. Daar komt het melkvee nog bij dat nu toch ook steeds meer afgestoten wordt. De prijzen zijn hierdoor bijzonder laag. Alleen goede kwaliteits stieren hebben nog een redelijke prijs in vergelijking tot de rest. Er wordt veel vee aangeboden tegen interventieprijs. Als op 1-5 september de interventieregeling afloopt zoals oorspronkelijk de bedoeling is zal de prijs nog verder dalen. Het is te hopen dat bij de beleidsmakers het ge zonde verstand zal leiden tot verlenging van deze re- gel'ng. De nuchtere kalveren stijgen in de prijs. Dit is verklaarbaar uit het feit. dat deze dieren betrekkelijk weinig ruwvoer vragen. Toch gaan de meesten nog naar de kalvermesterijen. Ook de weidemesters kost het han den vol geld. Zij hebben ook weinig animo om nog vee op te zetten. De ruwvoederpositie valt tegen. Van de ingezaaide raaigrassen zal niet veel terecht komen, en hoe het met het bietenloof zal gaan moet nog worden afgewacht. Vooral het gekneusde loof dat met de 6-rijers wordt ge rooid, moet onmiddellijk worden afgevoerd en inge kuild, anders begint het binnen een dag al vreselijk te broeien. Een en ander zal een goede organisatie vergen, en het is zaak dat daar nu al een duidelijk plan voor op tafel komt. Ook is het te hopen dat er zoveel mogelijk blad beschikbaar zal komen, en weinig ondergeploegd zal worden. De varkensprijzen schommelen, de lage rundveeprij- zen zijn hiervan mede de oorzaak. De zuivelaanvoer loopt terug. In Roosendaal b v. was er acht procent min der melk aangevoerd als in dezelfde periode vorig jaar. Vergeleken met mei 1975 is het verschil nu zelfs 18 Ook het eiwitgehalte is gezakt. De melkveehouders zitten in een moeilijke situatie. Gelukkig is er nu een moge lijkheid dat er via de aangepaste RJZ.-regeling wat soe laas geboden kan worden. Ofschoon een eenvoudige re geling zeker naar ons gevoel beter was overgekomen. MAAR aanleiding van het veehouderijoverzicht van de heer Van Heijst riep het Hoofdbestuur de vee houders en akkerbouwers op zich vooral te laten re gistreren. Wanneer dit niet gebeurd komt men niet in aanmerk'ng voor de transportsubsidie. De registratie dient te gebeuren bij de gewestelijke sekretariaten van het Landbouwschap. Ook diegenen die reeds op indivi duele basis tot overeenstemming zijn gekomen moeten zich alsnog aanmelden om voor de transportsubsidie in aanmerking te komen. Ook adviseerde het Hoofdbestuur geen ruwvoer met name bietenblad en -kop aan te kopen zonder dat men ter plekke is wezen kijken. „Doe dit niet door de telefoon!" aldus het Hoofdbestuur van de ZL.M. Dit dringt temeer omdat „de operatie bietenblad" slechts kan slagen wanneer de organisatie van transport en manier van verwerken tussen de partijen goed is doorgesproken. TUINBOUW JVE aanvoer van de belangrijkste groenten is de laat- ste tijd toegenomen en daardoor zijn de prijzen nu ook sterk gedaald. Ook de tomaten konden het prijsni veau niet handhaven, mede als gevolg van een krachti ge konkurrentie van het vollegrondsprodukt. Een en onderstreept weer eens dat de markt wordt gemaakt door de vraag en aanbod, aldus de heer M. J. Goud in zijn tuinbouwoverzicht. Wel moeten we er voor waken dat niet de indruk ontstaat, dat nu ook iedere teler hiervan profijt heeft kunnen trekken. Een „mooi" voor beeld hiervan zijn de uien in het Zuid-Westen. Sterk tegenvallende oogsten, met zelfs totale misoogsten, kun nen ook bij een goede prijs de zaak niet meer financieel rond maken. De stand van knolselderij is op veel per celen slecht. Maar de regen van de laatste weken kan hier nog wel het een en ander aan verbeteren. In de bollensektor gaven de irissen niet meer dan een halve oogst. Ook bij de gladiolen zijn grote verschillen te konstateren, gradiaties van slecht tot goed kwamen voor. Maar als de septembermaand meewerkt kan er nog veel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4