(JnO TEGEMOETKOMING DROOGTESCHADE HOOFDBESTUUR VERGADERDE zuidelijke landbouw maatschappij CO VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 64e Jaargang - No.3347 z.l.m land- en tuinbouwblad De vroege graanoogst heeft er o.a. toe geleid, dat de resultaten van de rassenproeven met wintertar we ook eerder dan in andere jaren bekend zijn, vandaar dat wij nu reeds hierover informatie kunnen bieden. Het verschil tussen bak- of voertarwe zal het volgend jaar van wezenlijk belang worden. Het is daar om gewenst dat nu de juiste rassenkeuze wordt gedaan. Het Consulentschap voor de Akkerbouw te Goes heeft aan dit onderwerp ruime aandacht besteed, terwijl ook op de bakkwaliteit nader wordt ingegaan. Het artikel dat hierover geschreven is, kunt u vinden op pagina 7 van dit blad. ONS KOMMENTAAR IfONDEN wij de vorige week nog juist een paar op merkingen maken over de genomen besluiten om land- en tuinbouw financieel extra bij te staan in verband met de droogte, deze week willen wij daar nog wat die per op ingaan. Bij de beraadslagingen over te nemen financiële maat regelen heeft bij ons steeds voorop gestaan dat een re geling vooral diende uit te gaan van de werkelijk geleden schade. Daar is met de nu per 20 september ingaande bijzon dere tegemoetkomingsregeling in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen een heel eind aan te gemoetgekomen. Immers de basis voor een tegemoetkoming is in de eerste plaats de extra gemaakte of te maken kosten plus de gederfde inkomsten ten gevolge van de droogte in vergelijking met een normaal jaar. Om voor een bedrijf te kunnen bepalen wat een nor mal jaar is en wat de droogteschade is dient door de aanvrager zelf een reeks gegevens te worden verstrekt, welke met de boekhoudverslagen van de laatste 3 jaar, voor de rapporteur van de dienst Bedrijfsontwikkeling de basis vormen waarop de schade kan worden vastge steld. Wij zijn het ermee eens dat, hoewel minder doorzich tig, er toch een bepaling van de schade en daarop geën- In dit No.: Hoe werkt de aange paste R. Z. regeling pag. 5 Rassenkeuze win tertarwe pag. 7 Knolselderij na de droogte pag. 9 Oude boerderijen in Zeeland pag. 10/11 Strijd tegen aaltjes pag. 11 Tuinbouwklanken pag. 15 te vergoedingsregeling per bedrijf plaatsvindt. Voor een globale toeslag of iets dergelijks verschilt immers de schade van gebied tot gebied en ook van bedrijf tot be drijf veel te veel. OMVANG BIJDRAGE IN principe komen dus alle bedrijven die droogtescha de hebben in aanmerking.. Wel is de regeling nog alleen volledig uitgewerkt voor de rundveehouderij. Voor de in bepaalde gebieden ook ernstig getroffen akker bouw en zeker ook fruitteelt, boomkwekerij e.d. dient nog een gedetailleerde uitwerking op schrift gesteld te worden. De omvang van de bijdrage hangt dus in de eer ste plaats af van de geleden schade. Daarna van de eigen vermogenspositie. En wel in die zin dat bij minder dan 50 eigen vermogen een tegemoetkoming moge lijk is die de schade volledig dekt. Bij meer dan 50 eigen vermogen wordt als het ware een eigen risico in gebouwd dat niet voor de vergoedingsregeling in aan merking komt. Niettemin zullen ook bij een gunstige eigen vermogenspositie de meeste bedrijven met ernsti ge droogteschade nog zeker voor een belangrijke ver goeding in aanmerking kunnen komen. De tegemoetko ming kan gegeven worden in de vorm van een bedrag ineens of als een lening die tot 1 januari 1978 renteloos is met daarna een rente van 5 Voor welke vorm van tegemoetkoming men in aanmerking komt hangt af van de inkomens die de laatste jaren normaal zijn verdiend op het bedrijf. Dit in verband met de vraag of er vol doende ruimte zal zijn in de toekomst om een lening af te lossen. In de praktijk zal in vele gevallen ongetwijfeld sprake zijn van een tegemoetkoming die deels a fonds perdue en deels als lening wordt verstrekt. PRAKTIJKERVARING DELANGRIJK is naar onze mening dat alle bedrijven die geconfronteerd worden met een droogtescha de van enige omvang zich in ieder geval aanmelden om voor deze tegemoetkomingsregeling in aanmerking te komen. Ook indien men twijfelt is een gesprek met de sociaal economische voorlichter of medewerkers van de dienst bedrijfsontwikkeling altijd aan te bevelen. Slechts indien werkelijk de overgrote meerderheid van getroffen bedrijven zich aanmeldt, kunnen we immers konstateren of de regeling ook in de praktijk goed funk- tioneert. !v";,t andere woorden of ook werkelijk de getroffen be drijven goed en snel worden geholpen. Immer? aan de hand van deze praktijkervaringen zullen we in de komen de tijd moeten bezien of met deze maatregelen volstaan kan worden, of dat alsnog de eis voor een geheel bui ten de R.Z. om vast te stellen tegemoetkomingsregeling op tafel dient te worden gelegd. Voorts is praktijkerva ring van groot belang om zonodig de huidige regeling aan te passen en te verbeteren op die onderdelen waar zich problemen voordoen. Van groot belang is tenslotte dat de hele uitvoering vooral ook in regionaal verband vlot verloopt. De in te stellen regionaal adviescommissies kunnen daar belang rijk toe bijdragen. Terwijl voorts de inbreng van de ge westelijke organisaties, met name ook via de sociaal economische voorlichtingsdiensten en de secretariaten, zoals de ervaring in het Zuid-Westen heeft geleerd van zeer groot belang is. Dat uiteindelijk een goede samenwerking tussen de verschillende instanties van overheid en bedrijfsleven, die zich met de uitvoering bezig houden, van doorslag gevende betekenis is, zal voor een ieder duidelijk zijn die zich van de omvang der problematiek en zeker ook van de ingewikkeldheid der regeling bewust is. LUTEIJN JIET Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (Z.L.M.) heeft zich op een maandag 6 sep tember j.l. te Goes gehouden speciale vergadering een nieuwe voorzitter gekozen. Het is de heer A. J. G. Doele- man te Nieuwerkerk. De stemming geschiedde schrifte lijk. Alle stemmen werden op de heer Doeleman uitge bracht. Er waren geen tegenkandidaten. Direkt na de uit slag van de stemming werd de heer Doeleman tevens bencemd als Z.L.M.-vertegenwoordiger in het Hoofdbe stuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1