;ïiïd jbeidii 1 jd de Vrouw E Ons agrarisch jongeren werk Provinciale aktiviteiten in de afgelopen -twee jaar Friese plattelandsvrouwen op bezoek in Middelburg Wat doet de bond van plattelandsvrouwen in het komende seizoen? 19 De struktuur. De K.A.k. Aktiviteiten Agenda. 11 sept.: afd. Tholen: volleybalkompetitie op het sportveld te Oud-Vossemeer (tegen "Amigos"). 11 sept.: afd. West-Z.VI.: Bowlingavond te Knokke: vertrek 20.15 u. van de Markt te Oostburg. 11 sept.: afd. Sprang: Sportdag bij fam. Achterberg, W. v. Gentvaart 8. 17 sept.: afd. Oost-Z.VI.: Pret-filmavond (de Funes) in de Halle te Axel. Tevens: Toneelspelers gevraagd!! Opgave en inl. bij Wim Koster, 01156 - 274. 17, 18, 19 sept.: afd. Nisse: Leden-kampeerweekend in Jeugd herberg: "De Kleine Melane" te Bergen op Zoom. 24 sept.: afd. Sprang: Bowling-avond. Om 20.00 u., verzamelen bij de Mico-bar. 30 sept.: afd. Bladel: Film/gesprek-avond (o.l.v. K. Schipper) met als thema: "reklame". Om 20.00 u. in "De Blokhout" te Bergeijk. Uitwisseling: afd. Langbroek (P.J.G.-Utrecht) wil graag uitwis selen met een Zeeuwse afdeling. Zij willen okt./nov. hier ko men; febr./mrt.: tegenbezoek. Twintig personen (gem. 20 jaar). Kontaktpersoon: Hans Merkens, Gooyerdijk 21, Langbroek, tel. 03430 - 2963. Vorige keren hebben we kunnen lezen over: Vorming, doelstel ling, van de P.J.Z., de vormingskommissie, de enkête. Nu, als slot. volgt een overzicht van provinciale aktiviteiten in de periode juni '74 t/m aug. '76. Dit bedoeld om te laten zien dat er niet alleen gepraat wordt maar er ook dingen gebeuren! Leden /vormingsweekenden: thema's: jongen-meisje, man-vrouw (2x) sport (aktief). verdwazing 1 x) video (zelfwerken) en jezelf beter leren kennen (1 x) diskriminatie (1 x) werk-vrije tijd-kreativiteit (1 x) Het aantal jongeren in de landbouw werkzaam is zo gering dat zij zich niet per afdeling of per dorp kunnen organiseren. In Zeeland heeft men daarom de provincie in een aantal regio's ingedeeld (West-Zeeuws- Vlaanderen, Oost-Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Noord-Zuid-Beve land, Schpuwen-Duiveland, Tholen-West-Brabant). Op dit regionaal nivo werken alle in de regio aanwezige agrarische jongeren van de 3 P.J.O.'s samen. Zij vormen uit hun midden een eigen bestuur dat verantwoordelijk is voor de voorbereiding en uitvoering van aktiviteiten. Een goed kontakt met de standsorganisaties en met de jon gerenorganisaties is gewenst. Dit kan het beste geschieden door ver tegenwoordigd te zijn in de kringen en besturen van de standsorganisa- ties. Indien gewenst zullen personen van gelijk gerichte organisaties deze vertegenwoordigingen vervullen. Vertegenwoordingen vanuit de regio's vormen de Provinciale Agrari sche Kommissie. De P.A.K. De Provinciale Agrarische Kommissie wordt dus gevormd door ver tegenwoordigers (bestuursleden) uit de verschillende regio's. Hierbij wordt rekening gehouden met de samenstelling van het regionaal bestuur. Naast deze vertegenwoordigers uit de regio's maken ook een voorzitter en sekretaris deel uit van de P.A.K. De samenstelling van de P.A.K. is als volgt: Regio K.P.J. C.P.J. P.J.Z. West-Zeeuws-Vlaanderen Oost-Zeeuws-Vlaanderen Walcheren Z. en N.-Beveland Schouwen-Duiveland Tholen-West-Brabant 1 15 Met voorzitter en sekretaris erbij bestaat de P.A.K. heden uit 17 perso nen. Tevens ontvangt de provinciale voorzitter - de vertegenwoordiger uit H.B. en sekretarissen van de 3 jongeren organisaties de stukken en zijn zij welkom op de vergaderingen. Mogelijk kunnen de notulen naar de R.A.K. bestuursleden worden toegezonden. Ook voor de Provinciale Agrarische Kommissie geldt dat er kontakten moeten bestaan met de provinciale en gewestelijke standsorganisaties via vertegenwoordigin gen. Verder bestaan er momenteel kontakten op bestuurlijk vlak met orga nisaties en kommissies als: gewestelijke raad van het Landbouwschap, Commissie Grondgebruik, Topkaderkursus, Coördinaitekommissie agrarisch vakonderwijs, provinciaal ploegkomité, 3 C..J.O.-overleg, enz. Vanuit de P.A.K. zijn er een tweetal vertegenwoordigers in de Stuurgroep (Landelijke Agrarische Kommissie). De Stuurgroep (L.A.K.). De Stuurgroep wordt gevormd door de vertegenwoordigingen uit de provinciale Agrarische kommissies (max. 3 per provincie) de voorzitters van de 3 landelijke Plattelandsjongerenorganisaties, een sekretaris en een voorzitter. In verreweg de meeste kommissies van het Landbouw schap zit een stuurgroeplid vertegenwoordigd. (Volgende keer: de doelstelling van het A.J.W.). Kursussen: kreatief leider 1 x) leren toneelspelen (2 x) gespreksvoeren 1 x) kreatieve handvaardigheid (l x) diam. ekspressie (1 x) Vormings-avonden: (Film gesprek): thema's: man-vrouw (1 x) mileu (3 x) euthanasie (2 x) reklame(lx) Toneelwedstrijd (2x) toneeldeskunciigheidsbevordering voor regisseurs, jury en spelers. Kabaretavond (2 x) eigen afdelingen prof. groepen. Kijk-Doe-Dag (2 x): demonstratie/zelf doen van: weven, spin nen, macramé, poppenkast (spel en poppen, zelf gemaakt), wijn maken, emailleren, verven, fotografie, hout draaien, dia's ma ken, etc. OVERIGE PROVINCIALE AKTIVITEITEN: Zeskamp (2 x) Sportdag (2 x) Volley-dag (2 x) BëStüursinstruktie-dag (2 x) Ledenvergadering lezing (2 x) Agrarische Studiereis V.S. Agrarische Studie dag (2 x) E.V.T.O.-kursus (2 x) Topkader-kursus (1 x) PROVINCIALE BELEIDS-AKTIVITEITEN 1) "Vormings-mindeel" maken van HB en afd. besturen (stra tegie). 2) Opereren via kommissies die de platformen van het werk uitmaken (kommissies) sport-agrarische-toneel-vormings-). 3) Werken aan de kloofverkleining tussen HB en afdelingen (strategie). 4) 't Werken aan toneelspel, kwaliteit bij de spelende afdelingen. 5) Begeleiden en adviseren van afdelingen (frekwente rond gang). 6) Stimuleren van "Kulturele" aktiviteiten. 7) Stimuleren van bewustbewording bij afd. besturen van het doel van de P.J.Z. en 't inbrengen van een beleidsmatige aanpak binnen HB en afd. besturen. 8) De vereniging draaiende houden: stimuleren, initiëren, koördineren, organiseren, notuleren, sekrefariaatswerk en ser vice verlenen. onder redaktie van de Rodaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, te! 011076'0 en groep dames van de Friese afdeling Baaderadeel van de Ned. Bond van PI. vrouwen en een aantal leden van de Friese Landbouw Maatschappij zijn woensdag ontvangen door de af deling Middelburg van de Ned. Bond van PI. vrouwen in samenwerking met de Zuidelijke Landbouw Mij. Het Friese gezelschap, dat een 4-daagse vakantietrip maakte door zuidelijk Nederland en Noord-België, werd woensdag morgen rondgeleid langs de Middelburgse monumenten en maakte per bus een tocht over het eiland Walcheren. De heer Bottema, voorzitter van de afd. Baaderadeel van de F.L.M. had reeds tevoren gevraagd of het mogelijk zou zijn tijdens hun vakantie in Zeeland kennis te maken met Zeeuwse agrariërs en hun vrouwen. Aan zijn verzoek werd graag voldaan door de afd. M'burg van de PI. vrouwen en Kring Walcheren der Z.L.M. l\ Is je wilt weten wat de Bond van Plattelandsvrouwen voor plannen heeft voor het aanstaande seizoen, is het zaak eens een kadermiddag bij te wonen van deze bond: daar hoor je het laatste nieuws. Zo deed ook uw vertegenwoordiger van de perscommissie. Een paar wetenswaardigheden van deze middag (30 aug. in Goes): - op een kadermiddag komen afdelingsbesturen en commissies uit een bepaald rayon bijeen om met elkaar te werken, daarom heet het ook wel werkmiddag; - achter de tafel: mej. A. van der Leeden, geflankeerd door provinciale bestuursleden en Z.L.M.-consulente mej. C. Mar- kusse; - gespreksonderwerp: de aktiviteiten voor het komende seizoen en andere wetenswaardigheden; - dinsdag 2 november wordt een studiemiddag gehouden met als onderwerp De Leefbaarheid van het Zeeuwse platteland. Plaats van samenkomst is Middelburg. Op deze middag worden ook de resultaten van de breiwedstrijd medegedeeld. Wie nog mee wil doen kan alsnog de richtlijnen opvragen bij mej. Van der Lee den; Acht keer per jaar ontvangen alle leden van de Bond in Friesland een gedrukt krantje, dat deze "kop" heeft. Woensdagavond werden de Friese gasten - 58 - door ruim 200 PI. vrouwen en leden van de Z.L.M. ontvangen in de Schouwburg te Middelburg, waar zij na een hartelijk wel komstwoord door mevr. de Dreu-Koster presidente van de afd. M'burg een show zagen van Zeeuse klederdrachten o.l.v. mevr. A. M. van Liere-Janse uit Goes. Tussen de dames in kle derdrachten uit het land van Cadzand en Axel, Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Tholen, Arnemuiden en Walcheren para deerde zeer trots de heer Blok in Zuid-Bevelandse klederdracht. In de pauze - waarin de Zeeuwen op bolussen en de Friezen op suikerbrood trakteerden - kregen de aanwezigen ruimschoots de gelegenheid om de verschillende klederdrachten op hun details te bewonderen. Vervolgens toonde de heer M. A. Mondeel. voorlichtingsamb tenaar van de gemeente M'burg een Film en dia's over de Mid delburgse monumenten, hetgeen goed aansloot op de wandel tocht van 's morgens en dan ook bijzonder gewaardeerd werd. Na enkele woorden van dank van de heer S. de Visser van de Z.L.M., waarbij hij de heer Mondeel een hartversterking aan bood, kwam enigszins aarzelend mevr. Bakker presidente van de afd. Baaderadeel naar voren !"voor een zo groot gezelschap heb ik nog nooit gesproken", hetgeen haar echter niet verhin derde spontaan en goedgeefs de dames Wiskerke en Min- derhoud - die de excursie door Mburg verzorgden - te bedanken, evenals de heer A. Dingemanse, vice-voorzitter van de Kring Walcheren die de tocht rond Walcheren leidde. Met een "tot ziens in Friesland", gaf zij het woord aan de heer Bottema die eveneens met een koffertje met goede gaven kwam opdraven en alle bestuursleden van de PI. vrouwen bedacht met een Friese koek en vele hartelijke woorden van dank aan allen die deze avond hadden mogelijk gemaakt. "Het doel van het bezoek aan Zeeland om eens van gedachten te wisselen met de agrariërs is volkomen geslaagd", aldus de heer Bottema. Menig woordje is daarna nog gewisseld en het "tot ziens in Friesland" werd bij het afscheid alom gehoord. Ld.K. - het discussie-onderwerp voor dit seizoen is Werk (en) de mens, werken om te leven - leven om te werken. Een van de aspecten van dit onderwerp kan zijn de waardering van het werk dat door vrijwilligsters gedaan wordt. Wordt werken alleen gewaardeerd als er voor betaald wordt? De afdelingen kunnen hier uitgebreid op in haken; - de commissie vorming heeft dat al gedaan door als onderwerp van de provinciale wedstrijd te kiezen: Geen baan - wel werk. Op drie manieren kunnen de leden (zowel indiv individueel als in groepen) aan de wedstrijd deelnemen: door het maken van een rollenspel, het samenstellen van een krant en het maken van een lied. De resultaten worden getoond op de jaarvergadering in 1977; - er komt een cursus politieke stromingen waarin de toehoorders worden voorgelicht over allerlei politieke begrippen (links en rechts, progressief en conservatief, en alle politieke partijen): - er komt ook weer een cursus politieke scholing, in januari, waar de discussie meer op de voorgrond staat: - de economisch sociaal voorlichter, mej. Carolien Markusse. is bereid cursussen te geven, spreekbeurten te geven en gezinnen voor te lichten over economische en sociale problemen - dus geen huishoudelijke voorlichting; - de contributie gaat volgend jaar met een rijksdaalder omhoog tot 28,50. De voornaamste oorzaak van de verhoging zijn de portkosten; - er komt dit najaar een nieuwe inzamelingsaktie waarvan de opbrengst ten goede komt aan vluchtelingen in verschillende werelddelen; - tot slot: de perscommissie wil graag meer nieuws uit Brabant horen. Wordt daar ook wel eens zo'n kadermiddag gehouden?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19