Het beste voor uw grond, uw gewas en voor uzelf. Schoon met TRIBUNIL TRIBUNIL alom een gewaardeerd produkt! BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM PS V wWül v?<, snSNI Ook moeilijk te bestrijden onkruiden zoals duist, straatgras, windhalm, kamille en muur worden door najaarstoepassing van TRIBUNIL vernietigd. Kies de veilige weg en spuit kort na het zaaien van de wintertarwe met TRIBUNIL. divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 vervolg van pag. 4 Hoofdbestuur ZLM vergaderde Vrijdag 10 sept a.s. zal de ZLM te Goes vrijwel niet telefonisch bereikbaar zijn i.v.m. werkzaamheden aan de kabel van de PTT. 16 Nieuw. De PZ Precisie Grondverkruimelaar GK 3000 bereidt een gelijkmatig verkruimeld zaaibed met een nauwkeurig in te stellen werkdiepte. Als regel maakt u in één gang een ideale voedingsbodem. Voor onder meer granen, suikerbieten, uien, aardappelen. PZ Vibrax levert een perfect strooibeeld van alle konstmestsoorten. En dat is hard nodig. Want bij de hoge kunstmestprijzen van tegen woordig kost verspilling meer dan ooit. De goedkope Vibrax verspreidt uw dure kunstmest volkomen gelijkmatig. Vullen is geen probleem, wantdevoorraadbak is laag. PZ Urgent Spuitmachlnes zijn present op het kritieke moment. PZ blijft de bewezen kwaliteit steeds verder verbeteren. Dat resulteert in grotere spuiten met een gecombineerde drukregelaar/injecteur die nadruppelen voorkomt. Kleinere uitvoeringen met robuuste pomp zijn uitgerust met anti-drup-doppen. De PZ rijenspuit (voor op de tractor) kan op de veldspuit worden aangesloten. ar% ia iaay. - Thyssen-Bornemisza Group nv Boeke-Heesters bv Industrieweg 9, Amersfoort, tel. (033) 30434 Vestigingen te: Beugen (08856 - 441/442), Erp (04135 - 733), Goes (01100 - 15135), Goutum (05100 - 29949). Haaren (04117 - 1441). Hengelo-Gld (05753 - 1964), en Vessem (04979 - 444). XÈ 75118 goed komen. Maar individueel zullen er telers zijn die door de droogte volledig gedupeerd uit de bus zullen komen Bij de fruitteelt is het een trieste zaak. Bij de zomerappels en de vroege peren, zijn zowel de maat als de prijs tegengevallen. Maar ook bij de latere rassen is het op veel plaatsen verre van goed. Wanneer we uitgaan van het Zuid-Westen, met een oppervlakte fruit van 5J500 ha dan kunnen we stellen dat 2.800 ha een opbrengstvermindering zal geven van 10 a 15 Voor ruim 2.000 ha zou dit wel 20 tot 40 kunnen zijn. Ze venhonderd ha zal echter 40 tot 60 minder opbrengst geven. Gemiddeld komt dit neer op een opbrengstver mindering van 25 In geld is het niét zo gemakkelijk uit te drukken, want op die percelen waar veel droogte- schade is geleden is het overgebleven produkt ook kwa litatief niet veel waard. Ruwweg kunnen we stellen dat er dit jaar twintig miljoen gulden minder van de fruit- teeltséktor zal binnenkomen dan anders. Een zeer aan zienlijke schade, die echter sterk verspreid voorkomt, en dan ook weer varieert van bedrijf tot bedrijf. De droogte was voor de heer Goud aanleding aan te dringen op een nader onderzoek ten aanzien van de waterhuishouding. „De kommissie voor waterbeheer sing en ontzilting zou door 'n extra subsidie in staat ge steld moeten worden op dit gebied onderzoek te verrich ten", aldus de heer Goud, die daarbij dacht aan sonde ring- en druppelbevloeiing. „Maar in ieder geval moet er 'n gunstige uitgangssituatie gevonden worden". Een zeer ernstige zaak noemde de heer Goud de enorme uitbrei ding van het zgn. bakterievuur (perevuur). „Wij kunnen er niet genoeg aandacht op vestigen dat dit onmiddel lijk bij de Plantenziektekundige Dienst moet worden gemeld". „We moeten hier niet flauw over denken: De gehele pereteelt in het Zuid-Westen wordt hierdoor be dreigd", aldus de heer Goud. Tot slot van zijn overzicht vroeg de heer Goud aandacht voor de afstandsbepalin gen van de fruitopstanden ten opzichte van wegen en waterlopen, de zgn. 7-meter bepaling met mogelijkheid tot ontheffing voor 5 meter. Vooral in de ruilverkave ling Kapelle/Wemeldinge is momenteel deze kwestie aktuee]. Wanneer een sloot van de wegzijde onderhou den kan worden zou ontheffing tot op 2 meter mogelijk moeten zijn. Bovendien kan dit van belang zijn voor de ruilverkavelingskosten. De vergadering was van me ning dat er naar wegen gezocht moest worden om deze kwestie in goed overleg op te lossen R.Z.-REGELING Een uitvoerige bespreking wijdde het Hoofdbestuur aan de, op de droogte toegespitste, aangepaste Rijks groepsregeling Zelfstandigen (R.Z.) (zie het artikel op pagina 5 in dit blad). De regeling is een uitwerking van het principe van minister v. d. Stee dat geen en kele boer door de droogte ten onder mag gaan. Dit be tekent dat ook diegenen die eigen vermogen hebben en door de droogte schade hebben geleden voor ondersteu ning in aanmerking kunnen komen. De werking van de regeling rnoet in de praktijk bewezen worden maar het Hoofdbestuur had daar wel vertrouwen in. Om de wer king in de praktijk te toetsen is natuurlijk nodig dat de getroffen telers ook daadwerkelijk aanvragen. Het Hoofdbestuur was van mening dat men zichzelf niet moet schaden door niet van de regeling gebruik te ma ken. Het Hoofdbestuur raadde iedereen dan 0ok aan zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de districts- bureauüdouder, met de sociaal-economische voorlichter of met de voorlichters van het consulentschap. „Men moet daarmee niet te lang wachten anders is het misschien te laat", aldus het Hoofdbestuur van de Z L.M. dat ten slotte van mening was dat er in feite gesproken kan worden van een droogteschado-uitkering. OVERIGE ZAKEN £EiN standpunt zal ingenomen worden over de wijzi ging van de pachtnormen. Een en ander zal via het overlegorgaan van de drie organisaties gespeeld worden Met de Waterschappen zal opnieuw kontakt opgeno men worden over de toepassing van de wet vervuiling oppervlaktewateren. Het Hoofdbestuur g!ng akkoord met de herbenoeming van de heer G. P. Kloet te St. Maar tensdijk als lid van de Grondkamer Zeeland. Eveneens ging het HB akkoord met de herbenoeming van de ':eer J. J. van Maldegem te Kortgene als plv. Ie lid van de Pachtkamer te Middelburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 16