■HHHhi W, Rampjaar voor veel fruittelers Droogteschade in de groenvoorzieningssektor gedeeltelijk gekompenseerd Het weer is de koopman Een ruime voorsprong met het oogsten H 15 Op de veilingen te Goes en Kapelle is er een enorm aanbod van kleine maten. Daar is weinig vraag naar, zodat een groot deel van de toch al gereduceerde oogst tegen zeer lage prijzen wordt verkocht. Er is veel doordraai en de kleine peertjes blijven zelfs vaak ongeplukt. Als je dan hoort en leest dat de droogte in andere delen van ons land meestal weinig schade aan het fruit heeft berokkend, komt dat eigenlijk nog extra pijnlijk over. In Noord-Holland praat men over een zeer goede oogst en vruchten die goed uitgroeien. In de IJsselmeerpolders is veel vorstschade, maar de oogst gaat er toch nog wat meevallen en van droogte is geen sprake. In de Betuwe en Utrecht klaagt men dat het water geven zoveel tijd kost, maar de moeite wordt goed beloond. Zelfs in onze pro vincie zijn de verschillen groot. Als men Zuid-Beveland neemt, dan zit het in het gedeelte Rilland-Krabbendijke-Waarde goed. maar verder zit het op 't eiland niet best. En als men zoals te Rilland Krabbendijke geen last van droogte heeft, was het een ideale zomer. Dankzij de vele zonuren groeiden de vruchten goed uit, er was geen hagel, geen wind, weinig te maaien en veëi werkbare uren. Het kon nauwelijks beter. Des te schrijnender is het als 10-20 kilometer verder de bomen verdrogen - bruin of slap hangend blad, soms peertjes die taai aan de bomen hangen, enz. Voor tientallen fruittelers op Zuid-Beveland is het een rampjaar. Op Zuid-Beveland kwam er een einde aan de lange, hete, droge zomer. Er vielen enkele fikse regenbuien en de temperatuur werd normaal voor de tijd van het jaar. We hebben nu weer het gewone Nederlandse weer. Maar vóór de weersverandering haalde de zon eerst nog eens welhaast vernietigend uit. Omstreeks 25 augustus was het bloedheet, met nacht en dag een uitdrogende wind. Voor veel fruitbomen betekende dit de genadeslag, 't Vocht was op en je zag de bomen als het ware elk uur achteruit gaan in stand. Bij de peren werd het blad vaak bruin en de diktegroei van de vruchten kwam tot stilstand. Er was al veel droogteschade, maar eind augustus werd toch wel een dieptepunt bereikt. Het was om moedeloos van te worden. De regen heeft tot nu toe nauwelijks de wortels bereikt, maar de verdamping is in elk geval veel minder geworden. Misschien dat er nog wat herstel optreedt, hoewel er ook nogal wat percelen zijn waar niets meer te redden valt. Steeds duidelijker wordt dat de fruitteelt in Zeeland veel ern stiger door dan de droogte getroffen elders in ons land Wellicht is de schade zelfs het grootst van heel Europa. In het grootste deel van de provincie was de neerslag abnormaal laag, lager dan waar ook in ons land. En bovendien is er in Zeeland bijna seen moselijkheid om zoettwater te geven. De Oos- tórscheldeJsji^steeds^out^g^xAC. q* Ko\qw> De droogte heeft de groenvoorzieningssektor voor grote pro blemen geplaatst, doordat veel schade aan het plantmateriaal is toegebracht. Met name in de nieuwe aanleg hebben de extreme weersomstandigheden geleid tot grote sterfte onder bomen, heesters en planten. In het komende najaar zal derhalve veel dood en niet voldoende levensvatbaar plantmateriaal moeten worden ingeboet vervangen). Het is in de groensektor gebruikelijk dat het inboeten voor verrekening met de opdrachtgever in aanmerking komt. Aangezien nu van force majeure sprake is, hebben de Kring Hoveniers van de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" en de Nederlandse Organisatie van Groenvoorzieners (N.Ö.G.) zich beraden over de uit deze situatie voortvloeiende gevolgen. Overeen is gekomen dat de bij genoemde organisaties aan gesloten bedrijven een gedeelte van de schadepost voor hun rekening nemen. Maximaal vijftien procent van de totale post voor geleverd en aangebracht plantmateriaal voor objekten, waarvoor de algemene bepalingen van de Bond van Ne derlandse Tuinarchitecten niet gelden, zal voor rekening van de hoveniers- c.q. groenvoorzieningsbedrijven komen. Het inboe ten komt vanaf vijftien procent voor rekening van de aannemer wanneer deze ook direkt het onderhoudswerk toegewezen heeft gekregen. Het uiteindelijk percentage dient - binnen het raam van het vorenvermelde - al naar de aard van het projekt en het effekt van de extreme droogte ter plaatse in goed overleg te worden vastgesteld. Aldus bericht van de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" - Kring Hoveniers. Pe maand september is begonnen met een 20-25 mm. neerslag, sinds 18 juni is er in grote delen van Schouwen-Duiveland met uitzondering van rond Zierikzee geen regen van betekenis binnen 24 uur gevallen. Veel werkers in de land- en tuinbouw hebben verlangend naar deze druppels uitgezien. Voor verschillende gewassen die nog niet al te veel van de droogte hebben geleden, kan dit nog een gunstige invloed heb ben op de opbrengst. Voor veel percelen echter is de warmte- periode van eind augustus bijzonder hard aangekomen. Dit geldt vooral voor de droogte gevoelige gebieden rond Oos- terland, Zonnemaire en in de Westhoek. Witlof is op sommige plaatsen afgestorven; knolselderij is 6 weken achter, prei en winterbloemkool is mislukt, en de lijst zou zo uitgebreid kunnen worden tot een volledig klaaglied, waarbij alleen de verwach ting dat van enkele producten de prijs iets goed kan maken, dit leed verzacht. Ook dit jaar bewijst weer even duidelijk als het natte jaar van '74 dat planning in de land- en tuinbouw met grote onzekere fak- toren te maken heeft. Mensen die het leven op het platteland niet van nabij kennen, begrijpen vaak niet waarom of er bij een „overproduktie doordraai moet plaatsvinden om in jaren met een geringe produktie nog voldoende voedsel te kunnen produce ren. Het verwijt van: "iullie doen te weinie aan markt .onderzoek en planning wordt dan al vlug gehoord. Tendele is dit verwijt wel juist, maar een oud gezegde "het weer is de boer", wordt dikwijls te weinig begrepen. Toen in de fruitteelt enkele weken geleden de eerste appelen en peren werden geplukt was de maat niet zo best, door velen werd gehoopt dat de latere rassen beter te voorschijn zouden komen. Maar door de aanhoudende droogte is die hoop een heel stuk vervlogen en alleen voor die rassen die eind september - begin oktober geplukt worden kan de regen enige verbetering bren gen. Steeds duidelijker wordt echter dat de schade in de fruitteelt ernstige vormen aanneemt, op verschillende bedrijven komen gedeelten voor die het plukken niet meer waard zijn. en waar men zich nu zorgen maakt of de bomen voor volgend jaar wel in staat zijn om voldoende bloemknoppen te vormen. Al met al maakt dat er in deze bedrijfstak opnieuw zorgen over de bedrijfsresultaten zijn. Want bij 25% minder kilogrammen en een hoog percentage kleine maten zullen de grote maten een erg hoge prijs op moeten brengen wil het saldo per ha. op een lonend niveau komen. Intussen staat de pluk en het opslaan in het koelhuis weer voor de deur. Ieder voor zich zal moeten beslissen of het wel zin heeft de kleinste maten hier in op te slaan, want alleen bij een grote vraag zullen de gemaakte kosten hiervoor worden terug betaald. Inzonderheid in onze THOOLSE CONTREIEN, zijn alle ondernemers, bijna een maand vóór, met de verschillende oog sten van hun produkten. De aardappelaanvoeren op de veilin gen laten zien, dat de meeste leden door hun produkt heen zijn. Het aanbod dat er momenteel is, komt van buiten af en van de grotere landbouwbedrijven die nu ook alvast een graantje mee pikken van de nog allezins bevredigende prijzen. Gelukkig heeft, niettegenstaande de lagere produktie de teelt toch nog tot een goed resultaat geleid. Vanzelfsprekend krabben de telers toch wel even achter hun oren, wanneer ze horen van de bij zonder hoge pootgoedprijzen die ze zullen moeten betalen voor de teelt in 1977. Het hakt er dan ook wel flink in, wanneer er vermoedelijk tussen 3.500,- tot 5.000,- per ha. aan poot- goed in besteed moet worden bij het telen van de vroege soorten. Daar waar in ons Thoolse distrikt de teelt van zaaiuien wordt beoefend, zitten we met de tegenvaller dat we met het oogsten, nog steeds tot een lagere schatting van de opbrengst moeten komen. Dachten wij, dat het aanvankelijk nog wel tot een oogst van 50% van de laatste jaren zou zijn, nu met het binnen halen van het produkt, mag men beslist niet hoger gaan dan 40%. Net zoals bij elk ander gewas zijn hier ook onderling grote verschil len te konstateren, maar er zijn er méér met een opbrengst van 25% dan van 60%! De prijs van de zaaiuien is, na een aanvankelijke daling vorige week weer gestegen, tot ruim 60,— per 100 kg. Wanneer echter na opslaan in koelcel of opslagruimte, de kostprijs ook weer gestegen is, zal er bij een latere afzet toch niet minder gemaakt moeten worden dan 0,70 of 0,75 per kg. Omdat er geen grote partijen opgeslagen konden worden door de droogteschade, zal er vermoedelijk maar mondjesmaat afgeleverd worden, en de verwachting is dan ook, dat de prijzen nog wel wat aan zullen trekken. Door de algemeen lagere produktie, zitten de telers, maar ook de veilingen, met minder werkgelegenheid, en een overschot van dikwijls dure opslagruimte. Zo zal het aanwezige vaste veilingpersoneel niet altijd hun uren rendabel kunnen maken in het verdere afzetseizoen. Het blijft voor iedere afze torganisatie wel altijd een puzzle, om alles zo economisch mo gelijk te regelen, zodat het bedrijf rendabel blijft. Indien het nodig blijkt, dat door de steeds verdergaande mechanisatie, een man uitgespaard kan worden, zal dit ook noodwendig moeten gebeuren, ofschoon dit dikwijls zijn pijnlijke kanten heeft. Niemand kan ook óóit van te voren met zekerheid ramen tot welke hoogte de jaarproduktie zal zijn, omdat nu eenmaal de teelten aan de natuur onderhevig zijn, en niet fabrieksmatig worden geproduceerd. Wij kunnen ons als Thoolse telers, nog gelukkig prijzen, in de grote waarde van het veiling afzetsysteem inzonderheid voor vroege aardappelen en uien. Wij hopen, dat van dit systeem, nog vele jaren gebruik kan worden gemaakt. Wanneer alle belanghebbenden achter hun bestuur en organi satie blijven staan "zal het waarachtig wel gaan!" In Zeeland zal de fruitoogst op veel bedrijven zeer snel geplukt, en het geld snel geteld zijn. ind vorige week heeft de regering dan de maatregelen bekend gemaakt welke zij w illen treffen om degenen te helpen welke door de droogte van de laatste maanden in financiële moeilijkheden zijn gekomen. Het staat vast dat elders in dit blad voldoende kommentaar op deze regeringsbeslissing zal worden gegeven, zodat wij ons ont slagen achten van de noodzaak hierop in te gaan. Wel nemen wij aan dat de bekend gemaakte maatregelen ook van toepassing zullen zijn voor de tuinbouwsektor en dat bij de uitwerking de nodige soepelheid in acht genomen zal worden. Bij de presentatie was minister van der Stee bijzonder welwillend. We hopen nu maar dat het in de praktijk ook zo zal gaan. Op korte termijn zal met de uitvoering van de hulp worden begonnen en nu reeds willen we met nadruk wijzen op het recht tot hulp dat een ieder heeft welke een levensvatbaar bedrijf heeft maar door de droogte in financiële moeilijkheden is gekomen. De droogte is overigens niet alleen een Nederlandse zaak, maar treft heel Wést Europa. Deze week, donderdag, hebben de E.E.G.-ministers van Landbouw een speciale vergadering ge houden om te spreken over de gevolgen van de droogte voor de landbouw. Het zou bij dit gesprek in öe eerste plaats gaan over het waarborgen van de voedselvoorziening tegen redelijke prij zen, zowel voor producent als voor konsument. Verder over de handhaving van de vrije handel in landbouwprodukten binnen de E.E.G. en in de derde plaats over het coördineren van de maatregelen die reeds zijn genomen of zijn aangekondigd door de verschillende landen om de door de droogte getroffen agrarische ondernemers te helpen. Frankrijk en West-Duitsland maakten reeds eerder een steunprogramma bekend voor degenen die financiële schade lij den door de droogte. In ons land blijven zich "deskundig" noemende buitenstaanders aanhouden met het doen van uitspraken over hoe het zou moeten om prijsstijgingen van land- en tuinbouwprodukten tegen te gaan. Nadat reeds eerder de bekende heer Groeneveld via de televisie had verkondigd dat het toch wel zwaar fout zit bij dc boeren die hun aardappelen vroeg rooien om de produktie klein te houden en zo de prijs hoog, kwam vorige week weer een voedingsvakbond in het nieuws die de regering heeft gevraagd maatregelen te nemen om te voorkomen dat groente exporteurs voorraden aanleggen met het doel hierop straks winst te maken en thans schaarste te scheppen en hierdoor hoge prijzen te handhaven. Dat er dergelijke onzin wordt verteld vinden we nog niet zo erg, veel erger is dat dit zoveel publiciteit krijgt. Wanneer men als ondernemer in de tuinbouw dit hoort en leest en men levert dan b.v. op hetzelfde ogenblik zijn produkten af voor be langrijk minder dan de kostprijs, zoals o.m. de peretelers de laatste weken hebben moeten doen, terwij men daarover geen woord tegenkomt in de krant dan zet dat kwaad bloed. ten ottlcieuze cijfers bekend zijn over de verkoop buitenom de veilingen. In dit verband werden de glasaardbeien genoemd waarvan een cijfer wordt gehanteerd dat kan oplopen tot 30% van de totale produktie. e zijn benieuwd welk antwoord minister van der Stee zal geven op de vragen van het Tweede Kamerlid van D'66 de heer Beekmans. Deze heeft namelijk aan de minister gevraagd of hij aan kan geven welke percentages groenten en fruit buitenom de veilingen worden verkocht, zulks naar aanleiding van een artikel dat enkele weken geleden verscheen in de N.R.C. onder de kop "Natuurlijk ontlopen groentetelers de fiskus" en dat ging over het buitenom de veilingen verkopen om hierdoor minder belas ting te moefen betalen. Dit artikel heeft nogal de aandacht getrokken, kennelijk dus ook van onze volksvertegenwoordiging. We lazen in een kommentaar van het A.G.F. magazine, een vakblad voor de handel in aardap pelen, groenten en fruit, dat de verkoop buiten de daarvoor funktionerende handelskanalen een reeds lang bestaand kwaad is waarover doorgaans fluisterend wordt gesproken maar dat soms ineens weer boven komt drijven. In ditzelfde kommentaar lazen we ook dat van bepaalde produk- et vraagstuk van de verkoop buitenom de veilingen heeft de aandacht van de volksvertegenwoordiging getrokken in verband met de fiscale konsekwenties. Voor de veilingen op zich is het geen nieuw probleem. Zij worden er reeds geruime tijd bij bepaald en het beraad binnen deze kring over de gevolgen van het verko pen buitenom de veiling is in volle gang. Met name speelt daarbij een rol dat er een groep van tuinders is welke de veiling alleen wenst te gebruiken voor de afzet van de produkten die ze zelf niet kwijt kunnen. Een deel van hun produktie brengen ze op eigen gelegenheid bij de handel maar het kwade van deze situatie is dat ze bij hun prijsvaststelling uitgaan van de prijs op de veiling. Dat in sommiges gevallen deze prijongunstig beïnvloed kan worden omdat een deel van het aanbod niet via deze officiële kanalen wordt verhandeld en een deel van de vraag dus niet terecht komt op deze gekoncentreerde plaats, dringt kennelijk niet door tot deze mensen. Het buitenland is jaloers op het Nederlandse veilingsysteem dat de tuinder door alle tijden heen de hoogst mogelijke prijs voor zijn produkten liet besommen. Wanneer, om welke reden dan ook, een toenemend aantal ondernemers denkt het zelf te kunnen runnen, zal dat zonder twijfel ten koste gaan van de totale prijs vorming van de te verkopen produkten. Studies vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen hebben immers duidelijk laten zien dat de veilingen nog steeds het beste prijs vormingsinstituut zijn. Parasiteren op deze afzetorganisatie door de prijzen welke er worden besteed te gebruiken als leidraad voor eigen individuele verkopen brengt schade aan de gehele tuinbouw. Dat is geen nieuw verhaal, maar het leek ons toch nuttig het deze week nog eens naar voren te halen en overigens: met veel belangstelling kijken we uit naar de bevindingen van minister van der Stee naar aanleiding van de eerder genoemde vraag van de heer Beekmans.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15