de vele gezichten van hoegen dijkhof 0 berliet ruthmann waltco unimog mb trac hd stoll accord D e omstandigheden waaronder en de wijze waarop het mid del wordt toegepast zijn bij de grondontsmetting bijzonder be langrijk. Gesteld mag worden dat de techniek van toepassen de laatste jaren een sterke ontwikkeling heeft doorgemaakt die - ook wat de zwaardere betreft een ruimere mogelijkheid aan de hand heeft gedaan. vervolg van pag. 12 Grondbehandeling tegen aaltjes bedrijfswagens importeur voor nederland van hefwagens laadkleppen trekkers veldspuiten bietenrooiers landbouwwerktuigen -ZT HOEGEN DIJKHOF HANDELMIJ. B.V. (hd) 12 Lichte grond leent zich het beste voor grondontsmetting. Een feit blijft echter dat nog steeds op de lichtere grond, zeg maar (afhankelijke ook van kalk- en organische stofgehalte) tot 30% afslibbaar, een grondontsmetting de meeste kans van sla gen heeft. Nu zijn er twee factoren die een behandeling op lichte grond juist aantrekkelijk maken: &Men loopt op de lichte grond de meeste kans op schade door het bietencystenaaltje. 2) Deze lichte grond is ook het meest geschikt voor de aardap pelteelt. Wat dit laatste betreft kan men bij grondontsmetting profiteren van de regeling dat men na grondontsmetting één op drie aardappelen mag telen. Bij inschakeling van AM-rassen grondontsmetting) zelfs om de twee jaar. Dit is een voordeel dat grondontsmetting heeft in vergelijking met Temik. De kosten aan middel van grondontsmetting in het najaar en van granulaattoepassing in het voorjaar zijn praktisch gelijk. De toepassing van Termik is eenvoudiger, maar blijft dan ook beperkt tot dat ene bietengewas. Bij grondsmetting worden ook andere aaltjes bestreden zoals het uiestengelaaltje (kroef) en het vrijlevende aaltje Trichodorus. Een onderdoorbehandeling verruimt de mogelijkheden. ^^.ls regel gaat men bij een grondontsmetting uit van een bouwvoor waar vooraf door een aantal bewerkingen een meer of minder (liefst 15 a 20 cm.) dikke laag fijne grond gevormd is. Als belangrijkste eis geldt hierbij dat in elk geval de bovenste laag zodanig van structuur moet zijn dat een goede afdichting mogelijk is. Het zal duidelijk zijn dat een droge, losse laag zich daar minder goed voor leent maar ook dat kluitjes of kluiten van enige omvang daar dan ongewenst zijn. Dat in dit geval aar dappelloof en (graan)stoppelresten zelfs onoverkomelijke moeilijkheden opleveren zal een ieder duidelijk zijn. Over die hoge eisen die-aan de bovenlaag worden gesteld, wordt vaak veel te licht gedacht. Bij de onderdoorbehandeling gaat men uit van een ander prin cipe. Wel worden ook hier een aantal 50 of 75 cm. brede "gansevoeten" op een bepaalde diepte door de grond getrokken. Maar onderdoor wil in dit geval zeggen dat er op een stoppel waarop een laag gras of wikken aanwezig is zonder voorbewer king ontsmet wordt. De zode zorgt dan als het ware voor een natuurlijke afdichting, terwijl de beworteling juist een wat Grondbewerken, inbrengen van het middel en afdichten in een werkgang. luchtige ligging en dus een betere doordringing in alle lagen, tot gevolg heeft. Een niet te onderschatten voordeel is dat de tarwestoppel benut kan worden voor de teelt van een groen- bemestingsgewas plus een grondontsmetting. Bovendien bleek onder wat vochtige omstandigheden een onderdoorbehandeling eerder kans van slagen te hebben dan toepassing onder overi gens vergelijkbare omstandigheden, op zwartgehouden grond. September is voor een grondontsmetting de meest ge schikte tijd. O p het moment dat dit 'geschreven wordt is de grond nog ongeschikt voor grondontsmetting als ge volg van de droogte. De fijnkruimelige laag die vele stoppels momenteel te zien geven zou overigens wel een goede basis vormen voor een goede afdichting. Om een gesloten toplaagje te krijgen is echter vocht nodig. Het is vooral de combinatie van droge grond en hoge luchttemperatuur die de verliezen aan middel in de hand werkt. Hoe vroeger men behandeldt hoe groter als regel die kans op verliezen dus is. Laat in het seizoen behandelen heeft het bezwaar dat de ver damping van het middel zelfs in de grond te wensen overlaat en dat het na het weer openhalen van de grond zelfs nietmeer verdwijnt maar neiging vertoont met het regenwater in diepere lagen terecht te komen. Vandaar dan ook dat voor Zuidwest Nederland sep tember, mogelijk nog de eerste helft van oktober, de meest geschikte tijd is. Mogelijk is dan half oktober ook de offtwikkeling van grasgroenbemesters van die aard dat op de daarvoor bestemde percelen ook de onderdoorbehandeling kan plaatsvinden. Op het ogenblik ziet het daar nog niet naar uit. Voorbereiding is erg belangrijk. V rijwel door geheel Zeeland is er momenteel bij loonwerkers voldoende apparatuur beschikbaar. Op zeer lichte, vochtopgevende gronden kan van de meest eenvoudige uitvoering - de ploegeninjecteur - gebruik gemaakt worden. De laatste jaren is de schaarinjecteur zodanig aangepast dat ook op grond van 20% tot 30% en bij een goede structuur nog zwaardere grond, over het algemeen redelijk werk geleverd kan worden. De nieuwste ontwikkeling is het systeem waarbij een machine het fijnmaken van de toplaag, het inbrengen van het middel en het afdich ten in één werkgang uitvoert. Twee machines van dit type gaan dit jaar op Schouwen-Duiveland van start. Met deze - overigens wel dure - apparaten werden elders zeer goede ervaringen opgedaan. Hoe het ook zij, een grondbehandeling met een aaltjesdodend middel behoort vandaag de dag tot de reeële moge lijkheden. Voor een optimaal resultaat is echter een goede voorbereiding, organisatie en werkwijze nood zakelijk. Zo moet men er rekening mee houden dat het meest geschikte tijdstip voor een grond- behandeling meestal samenvalt met de aardappel- en bietenoogst. Wel een reden om na te gaan of men inderdaad tijd, trekkracht en materiaal beschikbaar heeft. Goed overleg met de betreffende loonwerker, ook bijvoorbeeld over het beschikbaar zijn van een frees, is gewenst. En als de grond geschikt is, dat wil zeggen niet te droog en niet te nat, stel een behandeling dan niet onnodig uit! Het zou te ver voeren om op alle technische details ten aanzien van middelen en machines in te gaan. Liever verwijzen wij in dit verband naar het Groene Bericht nummer 1954 van de Plantenziektenkundige Dienst. Ook zal de bedrijfsvoorlichter U gaarne voorzien van een exemplaar van het Vlugschrift voor de landbouw nummer 228 dat de grondontsmetting met schaarin- jecteurs op zeer duidelijke wijze belicht. - Droogteschade werd dit jaar niet zelden in de hand gewerkt door aaltjes. - Bieten telen zonder grondonderzoek op aaltjes is varen zonder kompas. - Ook bij grondontsmetting vormt grondonderzoek de basis. - Op lichte grond is grondontsmetting het beste uit voerbaar en het eerste rendabel. - Normaal biedt op zwaardere grond een onderdoorbe handeling perspectief, voor 1976 moet dat nog afge wacht worden. - Stel niet uit tot morgen wat gij heden (in september) doent kuntaan grondontsmetting. -Tenslotte: Bezin, eer je begint. Doetinchem Emmeloord Middenmeer 's Heer Arendskerke Dronten Finsterwolde Hazerswoude Rijndijk Eindhoven Keppelseweg 20-26 Constructieweg 5 Industrieweg 1 N oord weegse weg 15 De Noord Hoofdweg 172 Rijndijk 2 Vestdijk 133-135 Tel. 08340-25941 Tel. 05270-3103 Tel. 02270-1461 Tel. 01106-1592 Tel. 03210-2831 Tel. 05971-333 Tel. 01714-9102 Tel 040-117316 Naam Adres Plaats INFORMATIEBON Wilt U mij vrijblijvend informeren over Bezoek vertegenwoordiger Demonstratie Technische bijzondérheden Prijs en levermogelijkheden (A.u.b. aankruisen wat gewenst wordt) Indien U meer wilt weten, knipt U dan de door U ingevulde informatiebon uit en stuur deze in een ongefrankeerde enveloppe aan Hoegen Dijkhof Handelmij. B.V. Machtiging nr. 95 Doetinchem Telefoonnummer Soort bedrijf Wmm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12