4 Belangrijk nieuws R. L regeling r 'mèt L<0 zuidelijke landbouw maatschappij RUNDVLEESPRIJZEN 1/ VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 64e Jaargang - No. 3346 z.l.m land- en tuinbouwblad In dit No.: Zo «prak de Rechter over kontraktverplichtin- gen pag. 4 Resultaten enquete aardappelprijzen 1975 bekend pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5 en 6 •fc Waarop letten bij tnij- maisoogst pag. 7 Droogte laat littekens achter pag. 8/9 De maand septembei op het Z.W. landbouw bedrijf pag. 10 en 11 •Jfr Tuintips pag. 15 Voor de Vrouw pag. 19 De zomer, die lange hete, is weer bijna voorbij. Dit jaargetijde zal nog lang, zeer lang in het geheugen gegrift blijven van iedere agrarische ondernemer. De nasleep zal nog vele hoofdbrekens kosten. We hopen dat de overheid de suggestie van onze voormannen zal overnemen om via een soort „droogte- toeslag" direkte nood te kunnen lenigen. Wanneer een gewas als suikerbieten door de droogte nage noeg is afgestorven, dan is dat b.v. niet meer tot het gewone bedrijfsrisiko te rekenen. (Foto ir Haenen) £ÉN van de voorspelbare gevolgen van de droogte is dat er een moment komt dat de rundveehouder moet kiezen tussen extra voer aankopen of het afstoten van vee. Met name de melkveehouder zal geneigd zijn deze keuze tussen „de regen en de drup" zo lang mo gelijk uit te stellen. En dan nog zal hij als het maar enigszins kan, proberen zijn basis melkveestapel aan te houden. Daarin zit immers goeddeels zijn inkomensbron voor de toekomst, vaak opgebouwd door vele jaren zorg vuldig te selekteren. Het is dan ook een volkomen logische ontwikkeling ge weest dat voorshands gedurende de maanden juni/juli er van een extra groot aanbod gebruiksvee en slacht koeien niet gesproken kon worden. De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen bleef gedurende de maand juli dan ook vrij stabiel. Weliswaar op een veel te laag niveau van ca 3 gulden per kg levend gewicht af ongeveer 75 van de oriëntatieprijs. Zelfs was er eind juli even enige opleving. Toen evenwel de droogte bleef aanhouden en er in vele delen van het land steeds min- ONS KOMMENTAAR der hoop bleef dat nog veel extra ruwvoer dit najaar ge wonnen zou kunnen worden, was dat duidelijk op de veemarkten te merken. Met name de mindere kwaliteit koeien vlogen in prijs omlaag. Gezien de nog te ver wachten extra uitstoot, lijkt het niet waarschijnlijk dat de druk op de vee- en vleesmarkt in de komende tijd zal afnemen. INTERVENTIEPRIJS j^EEDS vanaf het begin van de droogteperiode hebben de landbouworganisaties en Landbouwschap aan gedrongen op effektieve marktondersteunende maatre gelen in E.G.-verband. Dat heeft geresulteerd in het openstellen van de interventie voor 2e kwaliteit koeien van 1 juli tot 16 september met daarnaast steun aan par- tikuliere opslag van rundvlees tot maximaal 120.000 ton. Om vervolgens een te hoog oplopen van de interventie- voorraden te voorkomen zijn er een aantal maatregelen genomen om extra afzet vanuit de interventie te bevor deren. Tevens is de invoerstop van vlees uit derde lan den tot 31 december 1976 gehandhaafd. Dat niettemin door a! deze maatregelen de rundvleesmarkt naar onz© mening niet voldoende ondersteund wordt, heeft onder meer te maken met het lage interventie-aankoopniveau voor met name 2e kwaliteit koeien. Immers door het toe passen van andere omrekeningskoëfficiënten en verla ging van het interventieniveau tot slechts 90 van de oriëntatieprijs, is het aankoopnivsaU bij interventie dit jaar voor de mindere kwaliteit koeien nauwelijks hoger dan vorig jaar (en ook toen was het al te laag). Daarom heeft het Landbouwschap de afgelopen we ken bij herhaling aangedrongen op verhoging van het in terventiemogelijkheid voor 2e kwaliteit koeien ook na 15 september. Het is verheugend dat minister Van der Stee deze voorstellen heeft overgenomen en ter tafel gelegd in het Beheerskomité te Brussel. Het komt ons nu zeer gewenst voor dat de besluitvorming hierover zo snel mogelijk plaats vindt. Immers 16 september na^vt en de rund vleesmarkt is met duidelijkheid omtrent de toekomst zeer gediend. WINKELPRIJS JTEEDS weer blijkt dat prijsveranderingen op de vleesmarkt slechts vertraagd en dan nog vaak on voldoende in de winkelprijzen doorwerken. Hoewel uiter aard een zekere prijsstabiliserende werking vanuit de groot- en detailhandel ook zijn voordelen heeft, vinden wij dat met name ook bij belangrijke prijsverlagingen op de vleesmarkt de konsument daarvan zo veel en zo snel mogelijk moet kunnen meeprofiteren. Dat drukt immers het in het kader van de inflatie zo belangrijke indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Met name in de tweede helft van dit jaar is dat van groot .belang. Voorts moeten we bedenken dat voor een produkt als vlees een prijsverlaging bij de konsument zeer zeker het verbruik van vlees zal bevorderen. En is niet juist een toename van de konsumptieve vraag één van de beste mogelijk heden om weer zo snel mogelijk een verstoord evenwicht tussen vraag en aanbod te herstellen? Kortom, wij kunnen als producent er niet genoeg op hameren dat de konsument zo snel en volledig mogelijk van een lager prijsniveau op de vleesmarkt moet kun nen meeprofiteren. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1