Nazomerse schoonheden D e warme droge zomer heeft vele planhet leven erg moeilijk gemaakt. Vooral de schaduw- en '/ten/ vochtminnende soorten weten zich nauwelijks staande te houden. Er is echter een groep planten die zich onder de huidige omstandigheden bijzonder in haar element voelt. Dat zijn de struiken met een veelal zuide lijke, soms subtropische oorsprong, welke in ons klimaat in de nazomer bloeien. D e clerodendron is een grote heester welke na verloop van tijd jkan uitgroeien tot een kleine ronde boom. Deze plant is in de nazomer een zeer aparte verschijning. Hij bloeit in de nazomer ID e indigostruik wordt ongeveer 1 m. hoog. De kleine ge- veerde blaadjes aan de wat overhangende twijgen geven de struik een sierlijk aanzien. Vanaf juli tot en met september is de plant getooid met rechtopstaande trossen purper-rose bloemp- jjes. Invloed van aardappelen en groenteprijzen zal slechts gering op prijsindex cijfer zijn blMGMI VAM DE WEEK D e fruitoogst in de E.E.G.-landen lijkt van de droogte veel minder te lijden te hebben gehad dan was veraüverwacht. Het bureau voor de statistiek van de E.E.G. heeft een schatting gemaakt van de te verwachten fruitproduktie in de negen E.E.G.-landen en zij komt aan 16,5 tot 17 miljoen ton. Het vorig jaar bedroeg de fruitproduktie in deze landen 17,6 miljoen ton. De appeloogst zal ongeveer 20% kleiner uitvallen, maar prui men zijn er aanzienlijk meer geoogst en ook perziken en abri kozen geven binnen de E.E.G. dit jaar een aanzienlijke hogere produktie. Peren, kersen en aardbeien zullen er ongeveer even veel komen als het vorig jaar. Een aantal fruitteeltdeskundigen uit de E.E.G. hebben de vorige week in het West-Duitse Ba- vendorf een diskussiedag bijgewoond over de te verwachten appeloogst 1976 in de E.E.G. Beveland B.V., C.J. Nouse 15 Bijna iedereen die z'n tuin beplant stelt zich ten doel om gedu rende het gehele jaar "wat bloeiende te hebben". Afgezien van de vraag of dit nu wel zo'n goed uitgangspunt is, lukt dat voor wat de heesters betreft meestal vrij slecht. Het uitbundig bloeiende voorjaarssortiment is algemeen bekend: forsythia, ri bes, jasmijn, serinq e.d. zie je in welhaast iedere tuin. Daarna weten nog slechts hortensia, ganzerik en vlinderstruik zich een belangrijke plaats te verwerven. Dat er behalve deze zomer- en nazomerbloeiers nog een aantal fraaie heesters met hun bekoorlijkheden naar een plaats onder de zon dingen, schijnt onvoldoende bekend. Teneinde de mooiste daarvan aan de vergetelheid te ontrukken zullen we ze hier ten tonele voeren. Caryopteris Clandonensis Een sterk riekende lage struik met fijne scheuten waaraan grijs-groene bladeren. De intensief blauwe bloemen verschijnen in de loop van augustus in grote aantallen aan de in de voor gaande maanden gevormde scheuten. In strenge winters .vriest de struik sterk in, maar loopt dan in het voorjaar van onder weer uit en bloeit nog hetzelfde najaar op het éénjarige hout. Deze heester leent zich uitstekend voor groepsbeplanting en laat zich bijv. fraai combineren met de oranje vuurdoorn. De cultivar "Heavenly Blue" heeft de mooiste diep blauwe bloemen. Ceanothus 'De ceanothus is een lage heester die in de nazomer bloeit met 'grote sierlijke pluimen aan het eind van de éénjarige scheuten. De ceanothus heeft een lange en vooral in warme zomers zeer uitbundige bloeitijd. Na de winter moet de struik diep in gesnoeid worden. De ceanothus laat zich qoed gebruiken voor aanplant vóór in de heesterborder en in groepjes tussen de vasteplanten waarmee ze zeer fraai kunnen harmoniëren. Tegen strenge vorst moet de plant wat beschermd worden. Van de ceanothus zijn er een flink aantal hybriden in verschillende kleuren. Enkele zeer goede en mooie hybriden zijn: "Gloire de Versailles", donker blauw; I "Marie Simon", zuiver rose; '"Perle Rose", karmijn-rose; "Topaz", indigo blauw. Clerodendron Trichotomum met welriekende witte bloemen met fel karmijn-rode kelkbla den. Na de bloei vormt zich in de kelk een ronde blauwe vrucht, welke prachtig tegen de aangebleven fel rode kelkblaadjes af- isteekt. Deze bijzondere heester komt vooral als solitair goed tot Izijn recht. Indigofera Gerardiana Na de winter de struik kort insnoeien. De indigostruik aan- i planten vóór in de heesterborder, in groepen of als rand. I Hypericum Hookerianum "Hidcote" IDeze hertshooi cultivar vormt een plm. 1 m. hoge struik met dunne overhangende twijgen waaraan grote schotelvormige goudgele komen. Het is een van juli tot oktober zeer rijk bloeiende heester die weinig eisen stelt. Vooral in aanplant als groep, rand of vak komt ze tot haar "recht. Moet ieder voorjaar helemaal ingesnoeid worden. Lespedeza Thunbergii II De lespedeza groeit met lange, sierlijN gebogen takken tot plm. 2 meter hoog. In september-oktober bloeit ze met lange trossen purper-rose bloemen. Haar karakteristieke groeiwijze komt goed tot haar recht bij aanplant als solitair, langs een vijver, op taluds e.d. In de winter de plant door aanaarden tegen ,de strenge vorst beschermen en in maart flink terug snoeien. Hibiscus De hibiscus is een van de fraaiste in de nazomer bloeiende heesters. De grote schotelvormige bloemen met hun opmerke lijk hart sieren de struiken van augustus tot oktober. Er zijn enkel- en gevuldbloemige cultivars in verschillende kleuren. De enkel-bloemige cultivars zijn het mooist en het meest geschikt. De gevulde bloemen komen in natte nazomers meestal niet goed tot ontwikkeling. |De hibiscus groeit vrij compact en stijl tot een hoogte van plm. 2-2,5 m. Eenmaal volgroeide struiken moeten voor een goede bloei ieder voorjaar flink ingesnoeid worden. Enkele aanbevo len cultivars zijn: "Coelestis", met blauwe bloemen; "W. R. Smith", met grote witte bloemen; "Woodbridge", met prachtige helder licht rode bloemen. De invloed van de recente prijsstijgingen voor aardappelen, groente en fruit is slechts schattenderwijs te geven. In de eerste plaats wisselen de prijzen van dag tot dag en van regio tot regio. De resultaten van de C.B.S.-enquêtes voor het prijsindexcijfer van augustus zijn nog niet bekend. Dit o.m. blijkt uit hét antwoord van minister drs. R. Lubbers (Economische Zaken) mede namens minister mr. A. van der Stee (Landbouw) op schriftelijke vragen van de Tweede Ka merleden Van der Hek, Epema-Brugman en Kolthoff. Schattingen, door het departement van Economische Zaken gemaakt, zijn gebaseerd op waargenomen veilingprijzen en veronderstellingen over de doorwerking hiervan in de consu mentenprijzen. Zij bevatten uiteraard een grote mate van onze kerheid. Voor het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie zijn tevens van belang de wijzigingen in de samenstellingen van de consumptiepakketten. Het C.B.S. houdt bij de meting van de prijsontwikkeling rekening met de sinds jaar en dag bestaande aankoopgewoonten. Daaruit vloeit voort, dat de samenstelling vdn deze produkten in het consumptiepakket in de loop van het jaar wijzigt, zij het via een vast patroon. Aardappelen, verse groenten en vers fruit worden in het prijsindexcijfer opgenomen voor hun 3-maandelijkse gemiddelde. Op grond hiervan is te verwachten dat de invloed van aardappelen, groenten en fruit op het prijsindexcijfer van augustus 0,3 a 0,4% zal bedragen. Daarnaast zal het prijsindexcijfer in augustus en in september uiteraard onder sterke opwaartse druk staan van de weggevallen uitverkoopeffect'en en andere prijsverhogende factoren. Na begin augustus een hoogtepunt te hebben bereikt, vertonen de prijzen van groente en fruit sindsdien overwegend een da lende tendens op de markten en veilingen. Het zou principieel onjuist zijn onder deze omstandigheid maximumprijzen vast te stellen omdat hiervan een verstarrende werking zou kunnen uitgaan en de export wordt gestimuleerd. Het ingrijpen in het bestaande systeem van veilingprijzen zou bovendien op on overkomelijke bezwaren stuiten. Aangezien het gaat om pro dukten van bederfelijke aard, lenen deze zich bovendien niet voor speculatieve voorraadvorming. De oorzaak van de plaats gevonden prijsstijging kan daar ook niet aan worden toege schreven. Ingrijpend in de uitvoer naar E.E.G.-landen is in strijd met de gezamelijke markt. Beperking van de uitvoer naar derde landen heeft wat de groente betreft weinig zin omdat deze uitvoer relatief onbelangrijk is; wanneer op langere termijn tekorten zouden ontstaan b.v. van aardappelen, dan zouden export maatregelen voor derde landen alsnog kunnen worden over wogen. De minister van Landbouwpleegt overigens regelmatig overleg met de Europese Commissie over de gevolgen van bij- ^zondere_drqqgte^ IN JULI 1976 MEER TOMATEN AANGEPLANT DAN VO RIG JAAR. 1 In juli 1975 werd 292 ha. glas gebruikt voor de aanplant van tomaten. Dit is 52 ha. of 22% meer dan vorig jaar juli, zo blijkt uit de betreffende C.B.S.-steekproef per 1 augustus 1976. iDe teelt van tomaten werd in juli 1976 beëindigd op 532 ha., tegen 599 ha. in juli 1975 (- 11%). Het gevolg van deze ontwikkeling was dat per 1 augustus 1976 het aanwezige areaal tomaten 5% groter was dan vorig jaar op dezelfde datum (2235 resp. 2124 ha.). Ook uit ons land waren daar een aantal teelt-en afzetdeskundi- gen aanwezig en zij kwamen onder de indruk van de nauw gezetheid waarmee men het probleem van de oogstraming daar heeft benaderd en zeiden alle vertrouwen te hebben in de juist heid van de benadering. Men kwam op deze bijeenkomst tot de conclusie dat er een appeloogst in West-Europa is te verwachten van ruim 6 miljoen ton, tegen het vorig jaar 7,4 miljoen ton. Een oogstreductie van ongeveer 18%. Opvallend is weer de grote appelproduktie die Italië denkt te hebben namelijk 2 miljoen ton, dat is maar weinig minder dan het vorig jaar en meer dan twee jaar geleden. De meeste appelproducerende landen van West-Europa verwachten trouwens een appelproduktie die ho ger zal zijn dan twee jaar geleden. Alleen Nederland maakt hierop een uitzondering. De reden daarvan ligt in de grote vorstschade welke in de belangrijke nieuwe produktiegebieden is opgetreden. In de IJsselmeerpolders zal de appeloogst bij zonder klein blijven. Het initiatief voor de bijeenkomst in Bavendorf werd genomen door de bekende prof. dr. Winter, de direkteur van het proef station voor de fruitteelt aldaar. Prof. Winter maakt de laatste jaren voortdurend oogstramingen en deze blijken dikwijls de waarheid zeer dicht te benaderen. Het is zonder meer een goede gedachte geweest deskundigen uit alle landen bijeen te brengen om samen over dit vraagstuk te spreken en degenen die er waren hebben het als bijzonder positief ervaren. Voor iedere teler is het nuttig te weten hoe de situatie in West- Europees verband is, want daarmee hebben we te maken bij de afzet van onze produkten. Op grond van wat er thans bekend is over de te verwachten produktie van appelen wordt de conclusie getrokken dat ten aanzien van de Golden Delicious te verwachten valt dat er veel minder afzetmogelijk afzetmoeiijkheden zullen zijn dan het af- gelopep jaar, maar de oogst zal toch zodanig worden dat men geen gouden bergen van de prijs mag verwachten. Er komt voor ons gebied bij dat de aanhoudende droogte grote schade heeft teweeggebracht en nog steeds veroorzaakt. Landelijk gezien is voor wat de fruitteelt betreft de situatie in het zuidwesten het meest ongunstig. Hier is de minste neerslag ge vallen en bovendien kan men niet beregenen of bevloeien. In andere delen van het land is het ook droog maar er is toch bijna altijd meer neerslag gevallen dan in het zuidenwesten en bovendien heeft men daar het grondwaterpeil beter in de hand. In Noord-Holland hangt een grote fruitoogst aan de bomen die goed uitgroeit. Daar komt een grote oogst van goede kwaliteit. In het Utrechtse en Betuwse is de situatie wat verschillend. Er zijn bedrijven met veel nachtvorstschade maar er zijn ook bij zonder goede bedrijven en men heeft geconstateerd dat de Golden Delicious op een aantal percelen gemiddeld wat groter is dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Zoals reeds gezegd is de situatie in de IJsselmeerpolders in veel gevallen niet best. Er is daar veel nachtvorstschade waardoor er te weinig vruchten aan de bomen hangen. Ze groeien echter wel goed uit. Wel kwam er vorige week bij de Golden Delicious veel geelverkleuring van het blad aan de buitenkant van de boom, een verschijnsel dat zich ook in ons gebied voor gaat doen en wel veroorzaakt zal worden door de droogte. E/en andere zaak die verband houdt met de droogte is die van de bonenproduktie. De contracttelers van dit produkt hebben reeds enkele keren hun nood geklaagd, ook in dit blad en dat is terecht want zij hebben in de meeste gevallen een misoogst gehad. Bonen spelen een zeer belangrijke rol in ons voe dingspatroon. De laatste jaren kwamen er in de E.E.G. gemid deld ongeveer 800 miljoen kg. bonen in de handel. De fabrieken in de E.E.G. landen hadden de laatste jaren nog al wat bonen in voorraad en daarom was het streven dit jaar het wat kalmer aan te doen. Het areaal was gemiddeld 10% kleiner dan het vorig jaar. In Nederland - 11%. Door de droogte is een oogstreduktie opgetreden van minstens 50%. Dat betekent dat er dit jaar 215 miljoen blikken bonen in de E.E.G. worden ingemaakt door de fabrieken. Er was een voorraad van 145 miljoen blikken en wanneer men bedenkt dat er de laatste jaren in de E.E.G. per jaar ongeveer 400 miljoen blikken bonen werden verkocht, be tekent dit een tekort van 40 miljoen blikken of 10%. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft dit allemaal nagegaan en komt tot de conclusie dat hierdoor niet alleen de fabrikanten door al hun voorraden heen zullen geraken, wat in geen jaren het geval is geweest maar dat door het tekort ook de prijzen zullen stijgen. Voor wat Nederland betreft moeten er voldoende bonen zijn om aan de binnenlandse vraag te voldoen maar de schaarste aan andere groenten kan de vraag naar bonen in blik doen toene men en men verwacht dat dit ook zal gebeuren. Aangenomen wordt dat er dit jaar in ons land 7100 ha. bonen zijn geteeld waarvan 5920 ha. contractteelt en 1180 ha. vrije teelt. De ge middelde opbrengst wordt geschat op 4,5 tot 5 ton per ha. tegen het vorig jaar 8 ton. Overigens viel toen het beschot ook bijzon der laag uit. In feite zijn er thans dus twee zeer slechte bonen jaren achter elkaar geweest en het zou geen wonder zijn wan neer de animo voor deze contractteelt er uitgaat, zeker wanneer men als teler alle risico's moet dragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15