9 Het principe van het besturingsgedeelte is af komstig van het Institut fiir Grundlagenfor- schung van het F.A.L. te Braunschweig Völ- kenrode in West-Duitsland. (De stuurauto- maat is een ontwikkeling van het I.M.A.G.In samenwerking met Dr. G. Jahns van dit in stituut wordt het systeem door het I.M.A.G. in VVageningen op het veld getoetst. De werking is als volgt: Op een ondergrondse draad wordt een kleine wisselspanning gezet. De opgewekte stroom veroorzaakt om de draad een ringvormig magnetisch veld. Dit veld wordt afgetast door twee spoelen, links en rechts van de draad, gemonteerd op de trekker. Het magnetisch veld wekt in elk der spoelen een spanning op. De grootte van de opgewekte spanning is afhankelijk van de horizontale af stand tussen spoel en draad. Het linker en rechter spoelsignaal worden met elkaar verge leken. en indien er verschil bestaat wordt er via een hydraulische installatie een stuurcorrectie gegeven. De te bereiken nauwkeurigheid in afwijking t.o.v. de draad bij meerdere achtereenvolgende ritten is plm. 1 a 2 cm. bij een max. snelheid van 10 km./uur. Zaadverdeling van preci- siezaaimachines. Voor het onderzoek van pre- cisiezaaimachines met name de zaadverdeling beschikt het I.M.A.G. thans over een verre gaand geautomatiseerd systeem. De zaaimachines zaaien op een oheband van plm. 30 m. lengte. De olieband wordt langzaam teruggedraaid waarbij de zaadverdeling electronisch wordt geregistreerd. De zaden onderbreken een lichtstraal en de tijd tussen twee onderbrekingen wordt in een afstand vertaald. De waarnemingen worden op ponsband vastgelegd welke direct gereed is voor invoer in de op het I.M.A.G. aanwezige terminal. De installatie zal de tot nu toe ge bruikte lijm band gaan vervangen. Smalle en brede folieleggers in land- en tuinbouw. De toepassing van polytheenfolie met het doel gewassen te vervroegen en/of betere kiem- kansen te geven zal worden gedemonstreerd. De'smalle folie, in hoofdzaak bedoeld om een betere kieming van gezaaide gewassen te ver krijgen, wordt in combinatie met het zaaien uitgevoerd. De brede folie kan naar verkiezing strak en losjes aangebracht worden evenwel in een aparte werkgang. Beide soorten folie kunnen machinaal worden verwijderd met een door het I.M.A.G. ontwik keld werktuig (zie afbeelding). Lawaaibestrijding. Een afval produkt van onze westerse leefgewoonte is, naast de lucht-, wa ter- en bodemverontreiniging, de geluid- overlast. Ook in de land- en tuinbouw, met de toene mende mechanisatie, vormt het geluid een bedreiging. Bij het I.M .A.G. wordt onderzoek verricht ter bestrijding van lawaai, d.w.z. ongewenst geluid dat gevaarlijk, hinderlijk of beide kan zijn. Een drietal lawaaibestrijdingsmogelijkheden wor den getoond: - Demper voor ventilatoren. Met eenvoudige middelen kan in vele gevallen een effectieve lawaaibestrijding worden vei kregen. In de z.g. geluidsmuur op het I.M.A.G .-terrein is een ventilator gemonteerd, die met en zonder demper zal werken. - Inkasten van de geluid bron. Aan de hand van een voorbeeld (benzi- nelasaggregaat) zal het effect van een een voudige, geluidisolerende, omkasting met ven- tilatieeningen worden getoond. Een soort gelijke voorziening is goed toepasbaar bij branders voor ketels e.d. Geluidscberm plaat sen vóór de geluidbron. Het effect van een ver plaatsbaar scherm van houtvezelcementplaat waarachter een trekker is geplaatst wordt ge demonstreerd. "Een mogelijke oplossing van geluidshinderproblemen bij stationair op gestelde trekkers voor beregening e.d. Tulpenbollen planten in netten. De teelt van bollen op bedden en ruggen op lichte grond, resp. tot plm. 20% en plm. 25% afslibbaar, is goed te mechaniseren. Op zwaardere grond is het de oogst die ge mechaniseerd rooien verhinderd vanwege de grote hoeveelheid kluiten. Om deze bezwaren te ondervangen is in de herfst van 1975 een bestaande 2 rijige ruggenplanter dusdanig ge wijzigd dat de bollen tussen een ondernet en een bovennet in de grond gebracht worden. Hiervoor is naast een constructie om de netten op de juiste wijze door de machine te voeren, een onder- en boven transportband gemon teerd, die de goede verdeling van de bollen handhaaft en net en bollen begeleidt tot op de grond. Nadat de top van de rug is verwijderd volgt tijdens de oogst de omgekeerde proce dure. De rooimachine neemt de grond met net en bollen op. Na verwijdering van de grond worden de netten opgerold en komt een min of meer schoon produkt in een neerijdende wa gen. Het toegepaste net zal, indien mogelijk, meerdere jaren worden gebruikt ten einde de kosten te kunnen drukken. Stroomaggregaten. Door de steeds verder gaande mechanisering en automatisering neemt op veel bedrijven het verbruik van elektriciteit sterk toe. Het uitvallen van de stroom waardoor de ventilatie of verwarming niet werkt kan in een bepaald periode voor het bedrijf funest zijn. Bovendien zijn er bedrijven, waar aansluiting of uitbreiding van het net tienduizende guldens vergen, zodat de aan schaf van een eigen stroomaggregaat de aan gewezen weg is. Voor het testen van stroomag gregaten beschikt het I.M.A.G. over appara tuur waarmee een aggregaat in een aantal trappen tot 75 kW kan worden belast. Daarbij wordt tevens hel verloop van de spanning, de stroom, de frequentie, het brandstofverbruik en het vermogen geregistreerd. Er zijn een 11-tal generatoren in verschillende uitvoering (aftakas, diesel 1500 omw./min., diesel 3000 omw./min.) getest. De resultaten zullen t.z.t. in een I.M.A.G. publikalie worden verwerkt. Zuivering van oppervlaktewater t.b.v. de tuinbouw. Een economisch en milieu technisch bruikbare onlzoutingsinstallatie, zoals b.v. de omge keerde osmose-apparatuur, is echter zeer ge voelig voor organische stof (kleur) in het te zuiveren water. Van de drie beschikbare wa tersoorten n.l. leidingwater, grondwater en op pervlaktewater, is de laatste, indien aanwezig, de goedkoopste. Het oppervlaktewater dient echter ontdaan te worden van de organische stof om de ontzoutingsapparatuur niet in korte tijd onbruikbaar te maken. Verschillende technieken zijn hiervoor bekend waarvan de chemisehe behandeling het meeste perspektief lijkt te bieden. Dit systeem wordt bij drinkwaterzuivering reeds toegepast doch samen met een tiental achter elkaar geplaatste zuiveringslrappen. Dit is echter te kostbaar en te ingewikkeld voor een kleinschalige toepas- Opstelling van trekker met frame voor de slag op de achterzijde. sing. Na uitgebreide oriëntatie is de keuze ge vallen op een enkele trap vlokvorming als chemische zuivering waarna deels door bezin- king vlokverwijdering volgt. De vloeistof is nu nog niet geheel schoon doch verontreinigd met zeer kleine vlokjes. Deze vlokjes kunnen wor den verwijderd met een lilterdoek waarin ope ningen van 1 - 7 micron (0.001 - 0.007 mm.). Achter dit doek bevindt zich een laagje lilter- zand met zeer kleine zanddeeltjes. Door deze filterlagen worden zelfs zeer kleie vlokjes ge vangen. Het voordeel van deze filters is de terugsioelmogelijkheid en de mogelijkheid drukken tot 3 atmosfeer te weerstaan waardoor het filter een onbeperkt aantal keren kan wor den gebruikt. Het oppervlaktewater is nu geschikt om aan de omgekeerde osmose-apparatuur te worden toegevoerd. Lcesbanden voor bloembollen. In de bloembollenteelt neemt hel ziekzoeken ("selecteren") een belangrijke plaats in. Het "selecteren" vindt niet alleen op het veld plaats, maar ook in de schuur ("uitzoeken"). Dit laatste gebeurt meestal op een 1 desband. Om een indruk te krijgen van de kwaliteit en bruikbaarheid is een onderzoek gedaan naar de technische gebruikswaarde van deze leesbanden. Hel onderzoek bestaat uit metin gen, t.a.v. de regelmaat van dosering van het aanvoersysteem, en hel verzamelen van prak tijkervaringen d.m.v. een enquête. In hel rap port (publikalie nr. 58) is tevens aandacht besleed aan plaatsing, verlichting en bandkleur. Tijdens deze open dag kunt u ervaren hoe- moeilijk het uitzoeken van bloembollen is door zelf een proef op de som te nemen. Iedereen die direkt of zijdelings met de tuinbouw te maken heeft doet er goed aan om op 15 september een kijke te gaan nemen in W ageningen. Het I.M.A.G. wil bij de teelt van tulpen op de zwaardere gronden niet achter het net vissen. Rundvee - Evenals vorig jaar kan geconstateerd worden, dat de kwaliteit op hetzelfde goede niveau gebleven is. Er werden hetzelfde aantal tweede prijzen en IS eerste prijzen meer gegeven. De voornaamste uitslagen zijn: Kampioen stier: Westflinge 56 van J. Vermue (z. Pan 57). Reserve: Ale* van Iz. de Feijter (z. Ad 19 v. D. Hoeve). Beste kalfvaars: Dina 49 van G. Ingels (d. BI. Sendy). Koe met mooiste uier: Annie 74 van H. Freijser (d. Noordster 64). Kampioene jongere melkkoeien: Klaver 105 van J. Vermue (d. Oostwaarder 23). Reserve: Zarga van C. N. den Hamer (d. Keimpe's Adema). Jtampioene oudere melkkoeien: Nellie van C. N. de Hamer (d. BI. Sendy). Reserve: Annie 74. Algemeen kampioene: Nellie. Eerste prijs produktieklasse: Ytske 48 van P. A. P. Dieleman (d. Rudolf Jan), la prijzen bedrijfsgroepen: L. M. Vinke en zoon en G. Ingels. Verder nog la prijzen voor de dochters van Keimpe's Adema van de Milliano en Den Hamer en voor Froukje van lz. de Feijter en Selma 13 van J. de Rijcke. Goed fok vee in Kloosterzande. Het was negen jaar geleden dat er in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een fokveedag is gehouden. Wel elk jaar een premiekeuring met een grote inzending. Ook nu was er van de kant van de veefokkers een grote belangstelling. Veertien bedrijven hadden 136 stuks vee opgegeven. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is vanouds een gebied waar de fokkerij veel belangstelling heeft gehad. Het was ook het gebied in Zeeland met de hoogste melkproduktie per koe. Aan kennis en kunde ontbreekt het hier dus met. Dat bleek ook nu weer uit het getoonde fokvee. Dat was van zeer goede kwalitf it en, zoals uit de gegevens in de catalogus bleek, met in het algemeen een goede tot zeer goede prod uk tic. Bij de jonge koeien werd Aatje 27 van lz. de Feijter uit Zaamslag kampioene, een vast gebouwde, typische koe met een mooi uier. Reserve-kampioene bij de jonge koeien werd Eeckhof Mina 16 van J. Verschueren uit Walsoorden. De verdeling van de prijzen over de inzenders was als volgt: Ie 2e F. Deij, Kloosterzande 5 4 lz. de Feijter, Zaamslag 9 3 H. F. Freijser, Zaamslag 3 I S. van Hoeve, Hoek 4 6 E de Kever, Ossenisse 1 4 H. Menu, Ossenisse I 4 F. de Rechter, Hulst 4 4 A. Rijk, Hengstdijk 5 4 J. de Schepper, Lamswaarde 1 I G. Verschueren, Walsoorden 17 M. J. Vinke- den Hamer, Kloosterzande 5 Fa. Vinke, Hengstdijk 14 9 E. de Waal, Hengstdijk 3 4 F. v.d. Waart, Hulst 2 8 3c I Overzicht eerste en tweede prijzen rundvee (inclusief groepsprijzen). eerste tweede A.J Buijsse, Aardenburg 2 5 C. A. Cuelenaere, Biervliet 5 1 P. A. P. Dieleman, Sluiskil 3 5 lz. de Feijter, Zaamslag 8 3 H. T. Freijser, Zaamslag 4 R. Focke, Sluis 3 1 C. N. den Hamer, Schoondijke 8 3 G. Ingels, Biervliet 6 I A. E. de Milliano, Oostburg 14 3 F. Modde, Oostburg 2 1 P. J. Provoost, Cadzand 5 4 P. A. Riemens, Hoek 3 2 J. de Rijcke, Sluis 6 4 J. Vermue, Oostburg 3 1 Fa. Vinke, Hengstdijk 13 Inzending geiten te Kloosterzande zeer geslaagd! Schapen en geiten. Behalve koeien waren er ook schapen en geiten tentoongesteld. Gebr. Serrarens. Ossenisse had ler opluistering een .i.uiial hokken met ooien-lammeren en een ram aangevoerd. Voor belangstellenden was er een vlugschrift bcschikhaai Voor de geilen was een keuring georganiseerd. I)e inschrijving was vrij In totaal waren een 50-tal geilen ingezonden waarbij witte, gekleurde, gekruiste geiten en dwerggciten. De geilen werden beoordeeld door de deelnemers v an de cursus Geitenhouderij welke de algelopen w inter in Hulst gegeven is. aangevuld met een 2-tal aspirant juryleden. De kampioenstitels waren voor de volgende geilen: de witte geil Karin van A. van IXirsselaer. Pauluspolder; de dwerggcil Mokka van de Molenberg van I'. I'assaeit. Vogelwaarde: de gekleurde geil Mikkie van M. Schelfhout. St. Jansteen en de kruislmg geil l.ocki van Överdulve, Koewacht. Geil met de mooiste uier was Mieke van B Smulders. Hulst. Initiatielnemer A. van Dorsselaer had nog een standje ingericht met folders en zachte geile- kaasjes. Als kampioene bij de oudere koeien en tevens algemeen kampioene werd aangewezen Annie 74 van H. Freijser uit Tcrneuzen, een zeer typische melkkoe met een zeer goed uier. Reserve-kampioene werd Laura van lz. de Feijter. Als koe met de beste uier werd aangewezen Elza 33 van J. Verschueren. De enige afstammelingengroep was ingezonden door J. Verschueren, waar hij veel eer mee verwierf. Dit was een groep dochters van Dageraad 58, die met een eerste prijs werd bekroond Dit was een beste, uniforme groep met goede ontwikkeling en goede uiers en benen. Bij de groepen van één eigenaar werden die van J. Verschueren, Walsoorden. Fa. Vinke en Zn.. Hengstdijk en M. J. Vinke- den Hamer, Kloosterzande bekroond met een la prijs. Bij de koeien met minstens twee directe afstammelingen kreeg Froukje met twee dochters, van lz. de Feijter, een la prijs. Kampioene Annie 74, eig.: H. Th. Freyser te Zaamslag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9