os - zuidelijke landbouw maatschappij DROOGTESCHADE z.l.m VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 64e Jaargang - No. 3345 land- en tuinbouwblad 4 f W-i: Men kan op vele manieren kampioen ergens in worden, maar het nut van een kampioenschap wordt bijna nergens zo duidelijk als bij het ploegen. Zowel in Noord-Brabant als in Zeeland worden weer de provinciale ploegkampioenschappen gehouden. Wanneer u eventjes tijd heeft, loont het de moeite om er een kijkje te gaan nemen. Er is altijd wat van te leren, en tevens kunnen de deelnemers best wat sup porters gebruiken. Op zaterdag 28 augustus worden de ploegkampioenschappen in Noord-Brabant ge houden op het bedrijf van de heer G. v. d. Steen, gelegen aan de Zuidlangerweg te Dinteloord. Vanaf 11.00 uur is iedereen daar van harte welkom. Volgende week zaterdag 4 september worden de Zeeuwse kampioenschappen gehouden op een terrein van de Kon. Mij „D Wilhelminapolder", gelegen aan de weg van Noord-Beveland naar Wilhelminadorp. Hier kunt u terecht om 12.30 uur. Het Zuid-Westen heeft een naam op te houden. De kampioenen uit onze provincies zullen op 13 en 14 oktober in de Flevo- polder de strijd aanbinden met de andere provinciale kampioenen! UOG steeds blijft de aanhoudende droogte al onze aandacht vragen. Helaas lijkt op het moment dat we dit schrijven het einde van deze periode nog steeds niet in zicht. In diverse extra vergaderingen en in de vele kommen laren zijn de gevolgen voor land- en tuinbouw al vele malen breed uitgemeten. Evenwel steeds met de opmer king erbij dat veel uiteindelijk zal afhangen van de ont wikkeling van het weer. Nu we inmiddels eind augustus leven, kunnen we meer en meer de balans gaan opma ken, ervan uitgaande dat regen of geen regen het groei seizoen goeddeels achter de rug is. Met andere woor den het effekt van regenval zal nu in vele gevallen nog maar zeer beperkt kunnen zijn. Dat geldt ten aanzien van de grasgroei en de groei van voedergewassen als na- teelt. Dat geldt zeker ook voor de meeste nu nog op het veld staande akkerbouwgewassen, uitgezonderd mogelijk de suikerbieten op niet-droogtegevoelige gronden. Ten aanzien van de voorziening met ruwvoeder is de aan dacht van het Landbouwschap in het overleg met het Ministerie van Landbouw afgelopen dagen duidelijk ver legd van produktiestimulerende maatregelen van raai- grassen e.d. naar maatregelen die het winnen van zo veel mogelijk reeds aanwezige bijprodukten (bietenblad) stimuleren. Daarnaast is, rekening houdend met een voortduren van de krappe voederpositie tot ver in het voorjaar 1977, ook voor zowel zomer- als wintersnijgra- nen een garantieregeling alsmede een transportregeling vastgesteld. ONS KOMMENTAAR In dit No.: Verlenging inzaai- datum ruwvoedergewas- sen pag. 4 Adviesprijs voor suikerbietenblad pag. 5 ^Wenken bij oogst en opslag zaaiuien pag. 5 Chemische onkruid- bestrijding in de stoppel pag. 6 Ruwvoer of krachtvoer kopen pag. 7 I.M.A.G. Opendag voor tuinbouw pag- 8/9 Fokveedagen pag. 8/9 Gevoegd bij de nu vastgestelde transportregeling voor bietenblad zijn de meeste mogelijkheden om nog zoveel mogelijk ruwvoeder voor de rundveehouderij ter beschik king te laten komen, toch wel benut. BALANS UELAAS zijn met het vaststellen van de reeks maatre- gelen de problemen voor zeer vele bedrijven niet opgelost. Immers in sommige gebieden is er met de bes te wil en financiële garantie geen extra voerproduktie meer te realiseren op de verdroogde akkers. En zo er dan al ruwvoer beschikbaar is, moet de vee houder daar ondanks alle subsidies toch nog altijd een zeer forse prijs voor betalen. Vaak te fors tegen de ach tergrond van zijn teruglopende melkinkomsten en lage opbrengstprijzen van afgestoten vee. Overigens zijn de financiële nadelen van de droogte ook voor vele akkerbouwbedrijven op met name de droogtegevoelige gronden zeer groot. Als basis voor het in de komende maanden te voeren beleid lijkt daarom een tussentijdse balans van de situatie zeer gewenst. Wij denken daarbij aan een zo compleet mogelijk overzicht van de werkelijke ruwvoedervooraad-situatie voor het -tijdvak totdat de stalperiode ejndigt. Daarnaast komt het ons gewenst voor dat zo snel mogelijk dit najaar gege vens beschikbaar komen omtrent de werkelijke financiële gevolgen voor de zwaarst getroffen veehouderij- en ak kerbouwbedrijven. Mogelijk kan het LEI dergelijke gege vens op betrekkelijk korte termijn produceren. MAATREGELEN HE vraag waar we ons in de komende tijd vooral in het kader van de droogte mee bezig zullen moeten - houden is of er zo ja, welke aanvullende maatregelen no dig zijn om de nadelige gevolgen van de droogte ook in het financiële vlak zoveel mogelijk te beperken. Naast de maatregelen om het beschikbaar komen van extra ruwvoeder te stimuleren, is daarbij tot nu toe voor al gedacht en gewerkt aan het aanpassen van de Rijks groepsregeling Zelfstandigen aan de huidige situatie. Met name het toepassen van uniforme richtlijnen (o.a. ten aanzien van het vermogencriterium) door regionale commissies, zoals bij de wateroverlastregeling in 1974 in het Zuid-Westen plaatsvond, krijgt nu alle aandacht. Op korte termijn zal daartoe onder meer een gesprek tussen Staatssekretaris Meijer, Minister v. d Stee en het Dage lijks Bestuur van het Landbouwschap plaatsvinden. Toch moeten we, ook bij een werkelijk soepel toege paste R.Z.-regeling, altijd blijven beseffen dat het hier om de uitvoering van een bijstandsregeling gaat. Met an dere woorden: alleen bedrijven waarvan het voortbestaan in gevaar (dreigt) te komen, kunnen hiervan gebruik ma ken. Van een algemene schadevoergoedingsregel kan via deze weg geen sprake zijn. Daarom zijn wij van me ning dat een soepele toepassing van de R.Z.-regeling zeker niet het slot van de reeks maatregelen in het ka der van de droogte zal kunnen zijn. Wij vinden dat zeer vele bedrijven die als gevolg van de droogte zonder of zelfs met een negatief inkomen ko men te zitten, aanspraak moeten kunnen maken op een droogteschadevergoeding, ongeacht hun relatieve ver mogenspositie. De omvang van deze droogteramp is im mers dusdanig groot, dat het niet aangaat alleen de ge troffen agrarische bedrijven voor de financiële gevolgen te laten opdraaien. Zeker niet waar juist deze bedrijven de laatste jaren èn door de magere bedrijfsresultaten èn door de fiscale en sociale lastendruk het toch al zwaar te verduren hebben gehad. Een aparte regeling droogte- schade 1976 om althans de zwaarst getroffen bedrijven voor een gedeelte schadeloos te stellen, dient er naar onze mening dan ook te komen voor een landbouwsek-. tor die al met al met een onvoorstelbaar grote schade post zal blijven zitten. Daarom kan en mag de moeilijke financiële situatie bij de overheid zeker geen reden zijn om de lasten van de droogteschade slechts gedeeltelijk van de boerenschou- ders af te nemen. ZEELAND/BRABANT TONDER twijfel is de droogte in ons Z.L.M.-werkge- bied over het algemeen heviger dan elders in den lande. De regencijfers wijzen dat ook uit. Gevolg is dat met name in de Brabantse zandgebieden, maar ook op een aantal zeer droogtegevoelige gronden in Zeeland de situatie bijzonder slecht is. Een zeer slechte ruwvoeder- positie en soms tot bijna nul gereduceerde opbrengsten van de akkerbouwgewassen. Naast de zorg hoe de win ter door te komen, zullen heel wat bedrijven een finan ciële tegemoetkoming hard nodig hebben gezien de ho ge kosten aan de ene kant en de sterk teruglopende op brengsten aan de andere kant. Ook de veehouderij en akkerbouw op de minder droogtegevoelige kleigronden ondervinden meer en fneer de gevolgen van de aanhou dende droogte. In hoeverre dit voor de akkerbouw tot gemiddeld lagere financiële resultaten zal leiden, is nog volstrekt niet te overzien. Wel zullen hier de verschillen bijzonder groot zijn. Dat daarbij naast de grondsoort vooral ook de totale struktuur van de grond een belang rijke rol speelt kan men op zeer vele percelen duidelijk waarnemen. Deze droogteperiode onderstreept dan ook nog eens de noodzaak om de struktuur van de grond in een zo'n optimaal mogelijke positie te brengen. Een dui delijk argument om zo snel mogelijk de bijdrageregeling partikulier kultuurtechnische werken weer open te stel len, met name gericht op mengwoelen, diepfrezen e.d (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1