Nieuwe merkengids 1976 L HOLLAND TOURING De vakbladen nog steeds in mineurstemming irviME bÜMGEM VAM DE WEEK 11 Vooral in de laatste weken worden nog steeds de THOOLSE agrariërs bij het lezen van hun land- of tuinbouwblad ermee gekonfronteerdwat of een zorg en schade deze droge zomer al neeft veroorzaakt.Dat ons Z.L.M.-blad er vorige week vol van stond is te begrijpen, daar Z.W.-Nederland flink in de hoek zit waar de s.agen vallen. Tot eind juni kon men nog hopen dat de nazomer wel wat gpoed zou maken en verandering zou brengen in de ongunstige groeiomstandigheden van 1976. Deze hoop gaat met het verstrijken van de óók te droge maand augustus verloren, want het echte groeiseizoen raakt ten einde. Waneer HANDBOEK VOOR DE NEDERLANDSE LAND-, TUIN EN BOSBOUWMECHANISATIE Momenteel leggen de heren D. Foeken en G. Kiers van de afdeling Mechanisatiestatistiek van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) te Wageningen - na veel voorbereidend werk - de laatste hand aan de uitgave van de nieuwe Merkengids, ter vervanging van de destijds in 1966 verschenen uitgave. Bij de samenstelling hiervan werd samen gewerkt met de Federatie "Het Landbwwerktuig". De gids, die vanwege zijn veelzijdigheid tevens als handboek voor de Nederlandse land-, tuin- en bosbouwmechanisatie kan worden beschouwd en in een grote behoefte zal voorzien, geeft een groepsgewijs overzicht van alle soorten land-, tuin- en bosbouwmachines en aanverwante apparatuur met vermelding van de merken en de namen en adressen van de betreffende Nederlandse importeurs en -fabrikanten. Schematisch weergegeven en bovendien rijkelijk geïllustreerd met pl.m. 1200 afbeeldingen ïan de verschillende soorten machines en werktuigen, wordt in 61 hoofdgroepen, onderver deeld in pl.m. 1000 ondergroeperingen een volledig beeld ge geven van praktisch alle in Nederland toegepaste technische hulpmiddelen op land-, tuin- en bosbouwmechanisatiegebied over de jaren 1966 t/m heden. Op deze wijze wordt in een goed hanteerbaar boekwerk van pl.m. 500 pagina's de gehele Nederlandse mechanisatie qua mogelijkheden volledig geanalyseerd en tevens de markt, zowel wat binnen- als buitenlands fabrikaat betreft, in z'n geheel aanwijsbaar gemaakt. Ook het aandeel van de Nederlandse industrie komt in deze gids duidelijk tot uiting, doordat alle merken van Nederlands fabri kaat met een N zijn aangeduid, hetgeen laat zien wat de Ne derlandse industrie op dit punt vermag en wat tevens - vanwege het internationale karakter van deze gids - de bekendheid van het Nederlandse produkt ook in het buitenland, mede ten be hoeve van de export, ten goede zal komen. We hebben ons in de afgelopen weken bijna dagelijks geër gerd aan de wijze waarop het publiek werd voorgelicht over de hoge prijzen van groenten en fruit. Op alle mogelijke manieren werd in de pers en via radio en televisie naar voren gebracht hoe de prijzen de pan uit stijgen en er werden door terzake totaal ondeskundigen (o.a. Groeneveld) suggesties aangedragen om er verandering in te brengen. We kunnen niet ontkennen dat een aantal groentesoorten inderdaad aanzienlijk duurder zijn dan normaal^ omstreeks deze tijd van het jaar. Dat de telers daarvan grote winsten opstrijken zoals soms wordt voorgesteld, is in vele gevallen geen waar, eenvoudig omdat de produktie veel te klein is en er veel te veel extra teeltkosten gemaakt moeten worden. Dat groenten en fruit dikwijls in een adem worden genoemd als pro- dukten die duur zijn geworden zet veel kwaad bloed bij de fruit telers die helaas het tegenovergestelde moeten ervaren. De meeste fruitrassen worden op het ogenblik verkocht tegen prijzen welke in geen enkele redelijke verhouding staan tot de kostprij zen. Vorige week zijn alleen op de Zeeuwse veilingen vele tien duizenden kilo's Clapps en Conference peren doorgedraaid. Dat betrof de kleine maten van deze rassen maar die zijn er dit jaar juist zo enorm veel door de droogte. Ongeveer de helft van het aanbod van de twee genoemde pererassen bestaat uit maten waarvoor de consument geen interesse heeft. Daarvoor ontving de teler 18,5 cent per kg, dat wil zeggen dat er na de pluk en veilingkosten vrijwel niets over blijft. De maten welke werden verkocht brachten gemiddeld minder dan de helft op van hetgeen het vorig jaar werd betaald. Bij de appels is het al niet veel beter. in de maand augustus aardbeien en winterbloemkool gepoot, en overjarige bloemzaden gezaaid zijn, en men beziet het magere resultaat van het gedane werk, moet men wel een echte optimist zijn, om niet bij de pakken neer te zitten. Toch mag en kan een rechtgeaard ondernemer zich zoiets nooit permitteren, aange zien de onderneming er beslist op achteruit zou gaan. Zo mo gelijk moet men proberen zich in alle omstandigheden aan te passen en terug te trekken uit de feiten die ons hebben tegen- Het internationale karakter van dit boekwerk laat zich verklaren door het feit dat behalve in het Nederlands het geheel.tevens in het Frans, Duits en Engels is weergegeven, waarbij alle Ne derlandse benamingen en begrippen zijn getoetst door de "Commissie benamingen land- en tuinbouwtechniek" op juist taalgebruik in de Nederlandse land-, tuin- en bosbouw mechanisatie. Ter verduidelijking zijn tevens in de overige talen behalve de keuzebenaming ook alternatieve benamingen opge nomen, teneinde mogelijke begripsverwarring in de handel e.d. te voorkomen. De gids fungeert op deze wijze dan ook tevens als een uitstekend viertalig geïllustreerd woordenboek op agrarisch technisch gebied. Het boekwerk bevat verschillende delen en ingangen. Deel A geeft een alfabetische indeling van de machines en werktuigen in 61 hoofdgroepen. Deel B bevat een uitsplitsing van de hoofdgroepen schematisch weergegeven in ca. 1000 ondergroeperingen. Deel C geeft 4-talige overzichten van de merken per groep met vermelding van de betreffende importeur of fabrikant. Hierbij zijn ook nerken opgenomen die sedert 1966 uit de arkt zijn genomen, maar waarvan de herkomst i.v.m. de onderdelen- voorziening nog van belang is. Deze merken zijn met een spe ciaal teken aangeduid. In dit deel zijn ook alle illustraties opge nomen. Deel D is een alfabetisch merkenregister met vermelding van soort werktuig en importeur of fabrikant. Deel E bevat de naamlijst van Nederlandse fabrikanten en im porteurs - in totaal ongeveer 1300 - met adressen en telefoon nummers. Deel F bevat uitgebreide trefwoordenregisters in vier talen, die het opzoeken vergemakkelijken. De nieuwe Merkengids biedt vele mogelijkheden. Men kan er in vinden welke merken er van een bepaald soort machine in Nederland leverbaar zijn en wie de leveranciers zijn. Als men van een bepaald merk machine een onderdeel moet hebben, kan men in de Merkengids het adres van de leverancier vinden, Ook hier zeer veel kleine maten die naar de fabriek gaan voor prijzen van plm 18 cent per kg. Ook hier voor het merendeel van wat wordt verkocht prijzen welke nauwelijks de helft bedragen van hetgeen het vorig jaar op hetzelfde tijdstip werd betaald. De meeste fruittelers in Zeeland oogsten met name bij de appels veel minder kilo's dan het vorig jaar en door de lage prijzen is het gevolg dat ze geldelijk veel minder ontvangen. Geen wonder dat er een bijzonder pessimisti sche stemming heerst in deze kringenden dat er zelfs een groot aantal telers zijn welke het op dit moment niet meer zien zitten. Ze hebben een heel jaar hun best gedaan om een goed produkt te telen. Ze zien dit nu verdrogen en wat ze oogsten brengt geen geld van betekenis op. Wanneer daar dan boven op komt het herhaald wijzen van bepaalde kanten op de hoge prijzen van o.m. het fruit, dan zet dat kwaad bloed en is er weinig nodig om de spanning tot ontlading te doen komen. We horen in fruittelerskringen in toenemende mate de roep om aktie. Men vindt dat er wat gedaan moet worden om de door deze natuurramp getroffen bedrijven tegemoet te komen. Daarbij wordt dan steeds opnieuw naar voren gebracht de hulp die de landbouw kreeg toen twee jaar geleden het land verdronk en de produkten niet geoogst konden worden. Op deze basis wil de fruitteelt in de droogtegebieden ook geholpen worden en het is te hopen dat er wegen gevonden zullen worden om dit te bereiken. De situatie zoals deze zich thans voordoet is niet normaal. Dit behoort niet meer tot de normale bedrijfsrisico's. Er komt voor de meeste bedrijven in Zeeland bij dat het onmogelijk is om te bevloeien of te beregenen. Men kan dus niets doen tegen deze dagelijkse erger wordende verdroging. We verwachten ook van de officiële instanties dat ze afstand gezeten. Is er misschien een verband met ondoordachte chemi sche onkruidbestrijding, en te grote hoeveelheden kunstmest inééns? Is er nog iets te verbeteren aan de algemeen toegepaste grondbewerking en of grondstruktuur? Deze en nog veel andere dingen meer, moeten geregeld in de aandacht staan, om zo weinig mogelijk hinder te hebben van ekstreme jaargetijden. Veel vam bovenstaande gissingen zijn in wezen maar theorie, maar geregeld zal er goed opgelet dienen te worden, waar dat nodig is verbeteringen aan te brengen om te komen tot een goed bedrijfsresultaat. Bezien wij de toch nog aanwezige lichtpunten in ons bedrijf, dan kunnen wij rustig vaststellen, dat de soms flinke hoge produktenprijzen, weer véél vergoeden, aan de soms maar halve kg opbrengsten. De vroege aardappelen zijn allen voor een goede prijs verkocht, terwijl het rooien van de pro dukten minder kost dan anders. Dit jaar is er ook ruimschoots gelegenheid voor een flinke mechanische onkruidbestrijding en mogelijkheden om de struktuur te verbeteren. Door de vroege afrijping is alles bijna een maand vóór op een gemiddeld werkschema. Men kan er weer eens gemakkelijker een dag tus senuit voor een wat late vakantietrip, zonder dat het bedrijf er door lijdt. De zaaiuien zijn, hoewel aan de fijne kant, van een goede kwaliteit, zodat er bij bewaring de mogelijkheid is in gesloten om de tijd af te wachten en ze bij een bevredigende prijs af te zetten. Bij sommige soorten winterbloemgewassen zit het met de opbrengst nog tamelijk goed, in tegenstelling met de zomersoorten die het nog aanwezige zaad wat voortijdig laten vallen met dit ekstreem droge weer. Het ondernemersbestaan is nu eenmaal, het ondergaan van véél risiko's en wanneer men daar geestelijk niet tegenop kan, is het beter om bedrijf aan de kant te doen. Ook in deze materie zal men een vast geloof,; geloof, met een toekomstverwachting moeten blijven behouden. ook van machines die sedert 1966 niet meer in de handel zijn. Verder geeft de gids een goed beeld van hoe de gehele mechanisatie in technische groeperingen is in te delen. De Merkengids is tevens een compleet adresboek van alle fa brikanten en importeurs van land-, tuin- en bosbouwmachines en aanverwante apparatuur. Tenslotte kan men er de juiste benaming van alle landbouwmachines en -werktuigen in vinden en niet alleen de Nederlandse benaming, maar ook het Duitse, Engelse en Franse equivalent. Hoewel de gids is afgeste op de toepassing van technische hulpmiddelen in de agrarische sector, zijn tevens bepaalde onderwerpen opgenomen, waarvan de apparatuur ten dele of in meerdere mate buiten de agrarische sector wordt toegepast. Voorbeelden hiervan zijn o.a. tuin- en parktrekkers, grond- verzetmachines, gazonmaaiers, motoren, verwarmingsappara tuur, intern transport e.d. Ook in deze categorieën kan de gids op een juiste verkenning bogen, omdat ook hierin naar een grote mate van volledigheid is gestreefd. Nederland kan op technisch agrarisch gebied, althans voor wat zijn cultures betreft, wedijveren met de meest moderne vormen van mechanisatie waar ook elders ter wereld toegepast. Vandaar dat de systematische weergave in deze gids representatief mag worden genoemd voor de huidige mechanisatie in de land-, tuin- en bosbouw. De gids draagt dan ook in hoge mate bij tot meer bekendheid met en beter inzicht in de hedendaagse mechanisatie, waarmee handel, onderzoek, voorlichting, onderwijs en gebruiker, kortom een ieder die met deze mechanisatie van doen heeft, zijn voordeel kan doen. De uitgave van deze gids - uniek in zijn soort - kan tegen het eind van 1976 tegemoet worden gezien. Wilt u verzekerd zijn van toezending van deze gids dan geldt tot 1 oktober 1976 een vóórintekenprijs van 35,- per exemplaar. Na deze datum zal de prijs 40,- per exemplaar bedragen. Door storting van het ver schuldigde bedrag op giro 3514771 t.n.v. het IMAG, Mansholtlaan 10-12 te Wageningen, met vermelding "Merken gids", verzekert u zich van franco toezending van de Merken gids, onmiddellijk na de verschijning. nemen van de berichten waarin het fruit wordt genoemd als produkten die zo duur zijn geworden. Meer eerlijkheid in de voorlichting hierover zou alleszins gerechtvaardigd zijn. Mis schien vindt u dat we wel erg somber zijn deze week. We dachten dat daar alle aanleiding toe bestaat wanneer we zien hoe de gang van zaken is in grote delen van het Zeeuwse frultgebled. Soms is het werkelijk om er bij te huilen en er komt maar geen verande ring in deze toestand, we hadden allemaal goede verwachtingen bij het begin van het fruitseizoen. Er zou geen al te grote oogsten komen van de meeste rassen en het leek dat er gunstige afzet mogelijkheden zouden zijn. Thans treedt het weer in ernstige mate op als spelbreker want we nemen aan dat ook de lage prijzen voor een deel hierdoor worden veroorzaakt. Er is namelijk door de snelle rijping van het fruit een opeenhoping van het aanbod gekomen. Er komt bij dat het importfruit van het zuidelijk halfrond ook nog altijd op onze markten aanwezig is en daar erg goedkoop wordt aangeboden. Deze import is doorgegaan on danks alle beloften over matiging. Alleen al in de maand juli zijn er in ons land ruim 12 miljoen kg appelen van overzee ingevoerd. Wanneer we zien hoe er hier nog altijd appelen van de oude oogst op de markt komen en hoe er wekelijks nog honderdduizenden kilo's Golden Delicious van de oogst 1975 door de fabrieken worden verwerkt, is wel duidelijk dat er iets helemaal mis is op dat gebied. Hopelijk zal er een wijziging komen in het import- beleid voor hardfruit in de E.E.G. want de vrijwillige import beperking waar we het nu van moeten hebben is zonder meer een flop geworden en een grote strop voor onze eigen fruit afzet. Het is te hopen dat de komende weken verandering in de situatie zal brengen want er zal heel wat moeten gebeuren om de fruit teelt in zuidwest Nederland het rendement te geven dat nodig is om in deze tijd ondernemer te kunnen blijven. Nu de oogst uitzonderlijk vroeg achter de rüg is schiet er tijd ovei Hl voor een extra dagje vakantie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11