l\9 AARDGAS EN TUINBOUW S> 9r ls"«3?£9 >3* ZEEL>^ zuidelijke landbouw maatschappij BIBÜony? l.m VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 64e Jaargang - No. 3344 land- en tuinbouwblad De nieuwe vier-deurs Honda-Civic 1500 Lux is dit jaar de hoofdprijs in de prijsvraag: „WIE WORDT KAMPIOEN?" Deze prijsvraag staat in verband met de Nationale Tentoonstelling van de Konink lijke Vereniging „Het Nederfandsche Trekpaard", die dit jaar op 9, 10 en 11 september, met een re- korddeelname van circa 1000 paarden en ponies, te 's Hertogenbosch zal worden gehouden. Meer over deze prijsvraag vindt u op pag. 14. Daarin worden alle gegevens verstrekt die u nodig heeft om deze auto te winnen. Of één van de andere prachtige hoofdprijzen (waaronder niet minder dan 7 stamboekveulens), die dit jaar worden uitgeloofd! In dit No.: ■fc Zekerheid kontrakt- teelt door droogte onder graven pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Droogte in Zeeland zet cijfers in 't rood pag. 7 Wat mag suikerbie tenblad en raaigras als stoppelgewas kosten? pag. 8 Hcrinzaai van gras land pag. 9 Plantaardige produk- tie op gras- en bouwland pag. 10 en 11 Landbouw en ver- zilting in West-Brabant pag. 11 Tuintips pag. 12 Tuinbouwklanken pag. 13 INZAAIDATUM RAAIGRASSEN VERLENGD TOT 30 AUGUSTUS De oppervlakten Italiaans- en Westerwolds raaigras, die gezaaid werden om de ruwvoederpositie in de vee houderij aan te vullen blijven beneden verwachting. Op 11 augustus was de stand van zaken als volgt: Italiaans/ Andere Totaal Westerwolds ruwvoeder raaigras gewassen Noord-Brabant 225 ha 87 ha 312 ha Zeeland 660 ha 40 ha 700 ha 885 ha 127 ha 1012 ha Hiervan zijn door de telers reeds overeenkomsten ge sloten met veehouders voor een oppervlakte van 150 ha. De aanhoudende droogte is er de oorzaak van dat er nog maar zo weinig ruwvoedergewassen zijn inge zaaid. In verband hiermede heeft het Ministerie van Land bouw de inzaaitijd voor Italiaans- en Westerwolds raai gras in het kader van de garantieregeling verlengd tot 30 augustus 1976. Dit in de hoop dat het voor die tijd ook nog voldoende regent. De vaststelling van de nieuwe aardgasprijzen voor het komende contractjaar is voor de glastuinbouw ongetwij feld het belangrijkste onderwerp uit de huidige land bouwpolitieke arena. Elke cent stijging in de aardgasprijs betekent voor de meer dan 8.000 grote en kleinere glas tuinbouwbedrijven die op aardgas stoken nu eenmaal een forse lastenverzwaring van globaal 5 a 6.000 gld/ha glas. Anders gezegd 1 cent duurder aardgas kost de totale tuinbouw meer dan 30 miljoen gulden extra. Zeker nu het overgrote deel van de tuinders op aardgas is aangewe zen na de sedert de energiecrisis plaatsgevonden heb bende omschakeling en de wel zeer sterke olieprijsstij gingen. Bij de vaststelling van het gasbeleid medio 1974 ging de overheid ervan uit dat in 4 jaar het gat dat toen tus sen de prijs van olie en aardgas ontstond, overbrugd diende te worden. Dat betekende in de overheidsvisie een verhoging met 1,9 ct/m3 per jaar. Doordat intussen ook nog de accijnscompensatie is weggevallen, betekent dit dat voor de tuinder/grootver bruiker de aardgasprijs in twee jaar met 70 is geste gen, n.l. van 6 ct/m3 in 1973/74 naar 10,2 ct/m3 in 1975/ 76. Het Landbouwschap heeft vanaf het begin gepleit voor een veel geleidelijker aanpassing van de aardgas- prijzen, n.l. met 1,1 ct/jaar. En dan nog alleen voorzover de inkomensontwikkeling in de glastuinbouw dit recht vaardigt. VERLIES Ongetwijfeld hebben de forse aardgasprijsverhogingen van de laatste 2 jaar er mede toe bijgedragen dat de in komenspositie in de glastuinbouw zich allesbehalve roos kleurig heeft ontwikkeld. Met name in de bloemensektor daalde het gemiddeld ondernemersinkomen van nog ruim 40.000 in 1972 tot slechts f 16.000 in 1975. De sterke verhoging van de gastarieven in 1976 en de achterblijvende financiële op brengsten zullen voor 1976 tot een verdere inkomens achteruitgang leiden. Mogelijk zelfs tot negatieve inko mens. Hoewel in de groentesektor de ontwikkeling iets min der slecht lijkt omdat de inkomens zich globaal op het zelfde peil hebben kunnen handhaven, moeten we wel beseffen dat dit nog altijd een negatieve rentabiliteit in houdt. Verwacht moet worden dat, ondanks de tijdelijke goede prijzen van een beperkt aantal groentesoorten van de laatste tijd, over het hele jaar bezien de rentabiliteit in deze sektor lager zal liggen dan vorig jaar. GEEN VERHOGING Tegen de achtergrond van de inkomensontwikkeling in de glastuinbouw zijn wij van mening dat voor het ko mende seizoen er geen sprake kan zijn van een belang rijke verhoging van de aardgaskosten voor de glastuin der. In feite ontbreekt voor iedere verhoging de financië le speelruimte bij de tuinders. Wel lijkt het ons gewenst ONS KOMMENTAAR om zo snel mogelijk tot de nieuw voorgestelde vereen voudigde tariefstruktuur met één vastrecht en één tarief voor alle verbruikers boven de 30.000 m3 per jaar te besluiten. Tevens verdient de positie van de oliestokers bijzon dere aandacht. Met name diegenen onder hen die tech nisch en gezien de kosten niet in staat zijn om op gas cm te schakelen. Het is gewenst dat de concurrentiepo sitie van deze bedrijven niet zo zwak wordt dat hun be staan op korte termijn op het spel komt te staan. Al met al zijn dus in het kader van het aardgasbeleid 1976/'77 naar onze opvatting een drietal maatregelen gewenst: 1. een herziening van de tariefstruktuur; 2. maatregelen voor oliestokers die niet kunnen om schakelen; 3. bevriezing van de gasprijzen voor de periode tot 1 april 1977 en slechts zeer beperkte verhoging voor de periode daarna. Voortzetting van het tot nu toe gevoerde overheidsbe leid met zeer forse aardgasprijsverhogingen is in de hui dige situatie volstrekt onverteerbaar en zou een bedrei ging van de toekomstmogelijkheden van vele duizenden glastuinders en hun medewerkers betekenen. Wij verwachten van de Minister van Landbouw dan ook dat hij in de discussie binnen het kabinet een hard standpunt ten gunste van de sektor, waarvoor hij eerst verantwoordelijke bewindsman is, zal innemen. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1