sower Zorg voor goede struktuur van het bouwland Aardappeloogst begonnen: opbrengst valt tegen! Stand stambonen en uien gaat achteruit! Graan oogst valt enorm mee! w- 5 Aan de lange droogteperiode leek op NOORD-BEVE LAND vrijdag een eind te zullen komen. Door ongeveer 7 mm regen in het weekend kwam de totale hoeveel heid neerslag van juli nog op 23 mm. Maar door zon en wind is, vandaag 1 augustus de regen van deze laatste regenbui ook ai weer verdampt! Was het vrijdagmiddag niet gaan regenen, dan zou bijna de'hele graanoogst in juli nog gedorsen zijn. Nu blijft er nog wat staan voor het begin van deze maand. De opbrengst van tarwe valt erg mee. Wie had enige weken terug durven denken aan een opbrengst van 5V2— IVz ton per ha en dan in juli geoogst! De ervaring is dat droge jaren dikwijls meevallen, maar in deze zomer was het toch wel te extreem heet en droog. Misschien kunnen we na deze laatste regen ook zien of de in het voorjaar gezaaide grasgroenbemesters nog in leven zijn of helemaal zijn verdroogd. Als ze nu zouden gaan Nog steeds heeft het in WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN niet geregend, terwijl we nu al zo'n drie weken via de radio en TV horen spreken over regen die ver wacht wordt en die elders in de lande wellicht ook gemeten wordt. De aardappelhandelaren zijn met de oogst van vroe ge aardappelen gestart. Een groot deel ervan staat in het zandgebied, zodat tijdens het rooien de stofwolken reeds op grote afstanden waren te zien. We horen spre ken over een opbrengst van 10 tot 15 ton per ha. Een paar percelen haalden zelfs 20 ton per ha. Ziedaar een pover resultaat. Op een veel hogere opbrengst van de Bintjes rekenen we eigenlijk al niet meer, omdat het er steeds meer op lijkt dat de vitaliteit uit de plant verdwijnt, en zelfs een zeer natte maand augustus dan onvoldoende zal helpen. We zien het niet meer zitten dat zgn. sekunda're knollen nog rooibare knollen zou den kunnen worden. We hopen dan ook maar op een goede prijs. Wij hebben de indruk dat we met al onze zorgen om de droogte de bespuiting in de uien, o mdeze langer te kunnen bewaren, hebben vergeten. Er is eigenlijk geen perceel meer te vinden waar nog dusdanig veel groen blad aanzit dat het middel ook effekt kan sorteren- Met de uien zit het goed fout. Een aantal percelen is amper de moeite waard te oogsten, zo klein is de bol. Iemand zei kortgeleden terecht: de klappen vallen in de late gewassen. Daarmede bedoelend, bonen, bieten, aard appelen en uien. Over de schade in bieten schreven wij eerder. Wat de stambonen betreft zij nwe de afgelopen week bijzonder geschrokken. Veelal worden steeds maar kleine peultjes gevormd die dan weer verdroogt van de plant vallen. De aanhangende peulen zijn te klein en slecht gevuld. Ook hiervan kunnen we niet anders verwachten dan een kleine oogst met wellicht prijzen die we voordien voor niet mogelijk hadden gehouden. Optimistisch moeten we toch wel zijn over de op brengsten van zomergerst en wintertarwe. Weinigen hadden dit verwacht, maar het valt beslist mee. De kg- opbrengsten zijn zelfs goed te noemen, met een duide lijk verschil ten nadele van percelen of perceelsgedeel ten waar niet werd gespoten tegen afrijpingsziekte. Maar dit laatste komt niet veel voor. Rekenen we daar bij de hoge prijzen voor het stro dan mogen we tevreden zijn, al zal iemand die stro moet kopen, dit ons niet in dank afnemen Bij al de goede berichten over de graanoogst, moeten we niet vergeten, dat er ook opbrengsten waren van slechts 2000 kg per ha. We hebben ook gelezen over de steunmaatregelen, ge troffen door de regering om de ruwvoederproduktie veilig te stellen. Wij zien het telen van nagewassen in ons gebied niet zo zitten, omdat het gewoonweg in de meeste gevallen ondoenlijk is een zaaibed voor deze gewassen te verwezenlijken. Verder een garantiestel ling van 300 per ha bij mislukken van zo'n gewas. Wie' bepaalt straks of een gewas mislukt is of niet? Wat mogen we verwachten van een gewas raaigras wat, zeg maar rond, 10 augistus is gezaaid? Er zal dan nog veel regen moeten vallen met zomerse temperaturen in het a.s. najaar. In onze streken, met name op WALCHEREN, worden we nog zeer zuinig met regen bedeeld. De maand juli heeft nog getracht wat goed te maken. Op de laatste dag van deze maand regende het in ons gebied 510 mm. Voor onze omgeving kwamen we op totaal 100 mm voor de maand «juli! De graanoogst is per eind juli, op enkele percelen zomertarwe na, vrijwel klaar gekomen. En door het aanhoudende droge weer verliep de oógst van zowel het graszaad als van de granen op rolletjes. Vermoedelijk zijn er de laatste jaren zelden zo weinig boze woorden gevallen tussen de loonwerker en zijn klanten, als dit jaar! Elke dag waren de omstandigheden gunstig en ook konden er lange dagen worden gemaakt. Met de huidige kapaciteit aan oogstmateriaal is het dan ook in enkele dagen bekeken. De kwaliteit, zowel van korrel als stro, is zeer goed. Alles bij elkaar een oogsttijd waarvoor we elk jaar zouden willen tekenen! Over het algemeen is de indruk dat de opbrengsten in ons gebied eerder zijn meegevallen dan tegengevallen. Vooral ook omdat bij velen de verwachtingen niet hoog gespannen waren. De stelling dat in een droog jaar de kg-opbrengsten nooit tegenvallen, wordt ook dit jaar weer bevestigd. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Het stro van granen en graszaad gaat dit jaar zeer vlot weg, tegen voor de teler aantrekkelijke prijzen Bij gunstig weer zal deze week een groot gedeelte van het blauWmaanzaad worden geoogst. De eerste oogst- berichten zijn ook niet onunstig en de prijs aantrekke lijk. Van de nog te velde staande gewassen, zoals stambo nen en uien, is de stand zeer matig. Regen op korte ter mijn zal van weinig invloed zijn op de opbrengst. Niet gen tot een goede geldopbrengst per ha. De stand van de kg-opbrengst, maar de prijs zal hier moeten bijdra- de bieten gaat steeds meer uiteenlopen al naar de droog tegevoeligheid van de grond. Er komt ook wat meer verschil in het voorkomen van vergelingsziekte. Het sui kergehalte schijnt ongeveer 2,5 r/c hoger te zijn dan vo rig jaar op dezelfde tijd. Wil de verbouw van voeder gewassen in de stoppel voldoende resultaat geven, dan is regen op korte termijn zeker gewenst. Velen wachten met de inzaai tot de regenkansen groter lijken. Ondertussen blijft het voor het vee op een „houtje bijten". De grasgroei is minimaal. Het valt op dat vooral de weiden in de komgebieden en ook de eerstejaars nieuwe weiden toch nog steeds groen blijven. De sterf- maand is weer voorbij. De dagen gaan weer korter wor den. We hebben nog steeds hoop dat er op korte ter mijn voldoende regen valt, waardoor een zodanige gras- groei tot stand komt dat bijvoeren niet nodig zal zijn groeien zijn ze door de vroege oogst nog vroeg op gang Zijn ze afgestorven, dan kunnen we vóór 15 aug. nog opnieuw zaaien. Met de nu toegezegde garantie van 300 per ha bij mislukking, moeten we het zeker weer proberen! We kunnen dan het wortel vuil terugdringen; de grond verbeteren met de wortelresten en de collega-veehou der van ruwvoer helpen voorzien. De opbouw van het grondprofiel tekent zich deze zomer bijzonder scherp af in de gewassen. Zo zijn op bijna alle drainreeksen de gewassen veel 'beter. Dit is wel een bewijs, dat menging van de ondergrond met wat grond van de bouwvoor een goede zaak is De mengwoelrees kan wellicht veel meer doen in onze polders, dan we eerst dachten. Beregenen zou ook een goed wapen tegen de droogte kunnen zijn, maar helaas hebben we geen zoet water en we kunnen ook geen boorputten slaan. Zou de Ooster- schelde echt afgesloten zijn en na verloop van tijd met zoet water gevuld, dan zou die mogelijkheid er wel geko men zijn. Om langere tijd redelijk te kunnen beregenen hebben we wel enorme hoéveelheden water nodig; im mers 25 mm per week betekent 250.000 liter water per ha! Stel dat we de helft van ons bouwland de rooi- gewassen) zouden beregenen, dan is voor die ongeveer die er nu zijn, zouden dan ruim 2 dagen per week 3000 ha 750.000 m3 water per week nodig. De gemalen water terug moeten pompen in de polders. Komen er nog meer te droge voorzomers, dan kunnen we er niets tegen doen. Het enige is, zorgen dat de struktuur van ons bouwland zo goed mogelijk is. De Ver. voor Bedrijfsvoorlichting is aktief en heeft twee goede zaken aan de orde gesteld: le. de moge lijkheid om via een mesthandelaar kippenmest in Noord- Beveland te krijgen en ten 2e om meer belangstel ling voor grondontsmetting met DD te vragen. Twee dingen die een betere struktuur en een intensiever bouwplan mogelijk maken. Veel akkerbouwstreken heb ben dit al gedaan en blijlbaar met goed succes Noord- Bevelanders loop dus hier niet aan voorbij. De velden beginnen in de WESTHOEK al weer leeg te worden. Hoewel, terwijl we dit schrijven, nog niet iedereen klaar is met de Witte oogst, is toch de graan oogst 1976 op éen oor na gevild! Ondanks ons pessi misme vanwege de droogte, moeten we nu toch wel erkennen dat op de meeste kleigrond de oogst enorm meévalt. Ja, je zou haast zeggen, 't valt meer dan mee! Vis goed! Je vraagt je verder nog af, wat zou er van de oogst géworden zijn wanneer hij normaal was afgerijpt? .Vast en zeker zou het dan een graanoogst geworden zijn zoals we er nog nooit één gehade hadden. Ook de prij zen zijn aan de stijve kant, en iedere keer denk je, nu zal er dan toch wel een kentering komen, maar nee, de markt blijft vast gestemd! De regen die we gehad hebben, liep plaatselijk sterk uiteen. Op sommige plaatsen is wel 50 mm gevallen en op andere plaatsen bleef het tot een mm of 10 be perkt. Er is, na de graanoogst, voor de boer direkt weer ander werk aan de winkel. De stoppels moeten bewerkt worden. En zo mogelijk zaaien we er nog wat in ook. De mogelijkheden van groenbemesters zijn legio Wat we dit voorjaar in tarwe en gerst hebben gezaaid is niet meer terug te vinden, hier heeft de droogte ook op onze kleigronden inderdaad overwonnen. Van de eerste proefrooiïngen voor de bieten zijn de eerste gegevens bekend. De uitslagen zijn goed, zowel 't suikergehalte als de kilogrammen kunnen in vergelij king met de laatste jaren heel goed mee. We dachten dat het met het gehalte zelfs heel goed was. Na de regen kan er met de bieten nog heel wat gebeuren. We moeten niet vergeten dat de bieten heel de maand augustus nog voor de 'boeg hebben, 't Belangrijkste is dat men over een gezond gewas beschikt, dan zijn de vooruitzichten ook voor deze oogst zeker zeer goed. De aardappelen blijft een hoofdstuk apart. We vinden het echter wel een moeilijk hoofdstuk en daarom slaan we het deze keer maar eens over! Het uur der waarheid komt echter toch een keer en voorlopig houden we er het maar op> vooral prompt op tijd spuiten, voor de rest wachten we maar weer rustig af! Als het zo zou meevallen als met de graanoogst, dan mogen we niet mopperen! Daar rekenen we echter eerlijkheidshalve nu toch maar niet meer op! ((Zie verder pagina 6.) In onze provincie is de graanoogst drie weken eerder begonnen dan normaal. Gewoonlijk wordt de laatste dagen van de maand juli gestart met de gerstoogst en de tweede week van augustus volgt dan de tarweoogst. Nu was men echter op praktisch alle bedrijven op 1 augustus al kant en klaar met de gehele graan- en stro-oogst. Zo'n uitzondering is niet gezond, want alles wijst er op, dat het graan niet volgroeid is. Over de ge hele linie zullen we daarom wel met een opbrengstder ving van ruim een ton aan graan per ha genoegen moe ten nemen. Onbegrijpelijk is dat de stro-opbrengsten aanmerke lijk hoger liggen dan normaal. Door de late vorst en de daarop volgende droogte is de uitstoeling bepaald ver traagd en de vraag rüst of de tweede stikstofgift, welke voor de korrelvorming bedoeld is, nog wel voldoende heeft gewerkt. Schijnbaar heeft het graangewas zich door meer bladvorming gewapend tegen verdere uitdro ging van de grond. Wel opvallend is, dat de percelen met een dichtere stand meer opbrengst gaven. De ver dere verschillen in opbrengst zijn hoofdzakelijk toe te schrijven aan het grondtype van de percelen en aap de voorvruchten. De verschillen in de uitslagen van het grondonderzoek op stikstof welke rond half februari in diverse tarwepercelen zijn gedaan zijn niet in de diverse opbrengsten terug te vinden. Dit hadden we ook niet verwacht, want de eerste stikstofgift was daarop afge stemd. Wel geeft het een indikatie, dat we dit voorjaar niet te laat geweest zijn met het stikstof geven. Op de proefboerderij is ons in de maand juni tijdens een eks- kursie wel opgevallen, dat de proeven met de diverse stikstoftrappen op wintertarwe weinig grote verschil len te zien gaven. Zelfs de „nul-veldjes" badden nog een goede kleur en daaruit kunnen we de konklusie trek ken, dat de grond dit voorjaar bijzonder vruchtbaar is geweest. De extreme droogte heeft ons dus de das om gedaan, maar ieder jaar is er weer wel wat anders. Past daarom een schrale aanzet met stikstof in het vroege voorjaar wel voor de wintertarwe op onze stug ge en veelal wat droogtegevoelige Zeeuwse klei? Be hoeft ons reeds enkele jaren doorgevoerde systeem van moderne tarweteelt op bepaalde punten geen korrekties? Door ervaring wordt men wijs, maar ook de uitslagen van de proeven kunnen ons meer inzicht geven in heel deze materie en verder is het goed om er deze winter eens een vergadering aan te wijden. Praktisch alle ingezaaide groenbemesters zijn mislukt. Of de chemische onkruidbestrijding of de droogte of een samenspel van beiden zijn als oorzaken hiervoor aan te wijzen Ook de onder dekvruobt ingezaaide lucerne en graszaad zijn een grote mislukking geworden en dit zal voor het aanstaande jaar verstrekkende gevolgen heb ben. Veelal zal getracht worden de eerste jaars percelen nog een jaar te laten liggen, maar over het algemeen zijn dit geen prima percelen daar ze in het natte en late voorjaar van 1975 zijn ingezaaid. Veel graszaadper celen zijn direct na de oogst al gefreesd, dus is die kans' al verkeken, maar met de lucerne-percelen kunnen we nog alle kanten uit. Ongetwijfeld zal daar van de kant van de drogerijen wel veel belangstelling voor be staan. Het huidige weertype is nu gelukkig anders dan dat we al maanden gewend waren Soms scheelt de regen val van dorp tot dorp enorm en nog steeds zijn er pol ders waar praktisch nog geen regen isgevallen. In de -w'jzer van de barometer zit nu al weer wat beweging en in De Bilt komt nu eindelijk ook wat meer werk aan de winkel. Weer of geen weer, we moeten verder, maar het is niet altijd even gemakkelijk! ..Soms in de kluiten, soms in 't slik. soms vroeg, soms laat. door dun en dik, soms in het stof. soms in de regen, dat is de boer zijn dagelijks leven."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5