HOOFDBESTUUR VERGADERDE 3 (Vervolg van eerste pagina) Bij de aardappelen blijft het voorlopig nog moeilijk voorspellingen te doen wat uiteindelijk het resultaat zal zijn. De ervaring leert dat vooral de hoge temperaturen de nagroei duidelijk bevorderd heeft. Nu de tempera turen lager zijn geworden heeft de groei zich weer her steld, vooral op die plaatsen waar wat regen is gevallen. Onzeker blijft het in ieder geval hoe het met de op brengst en de kwaliteit van de aardappels zal worden. De opbrengst van uien zal zeer matig zijn. Veel per celen zijn reeds aan het afsterven, zo zelfs dat een be spuiting tegen spruitvorming in sommige gevallen weinig zin meer heeft. De bruine bonen hebben wel heel erg van de droogte geleden. De opbrengstverwachtingen van dit gewas zijn dan ook minimaal. Alhoewel de prijzen van bruine bonen sterk oplopen, zal dit de lage opbrengst toch onvoldoen de kompenseren. Wat de graanoogst betreft, aldus de heer Doeleman, deze is nu, begin augustus, reeds voor het grootste ge deelte geborgen, uitzonderlijk vroeg! Over het algemeen kan van goede opbrengsten gesproken worden. Vooral is dat het geval bij de tarwe, waarbij ook de korrel goed gevuld is, dit in tegenstelling tot de gerst, waar 40 tot 50 „doorval" dit jaar normaal is. Ook de stro-opbrengst valt niet tegen, hetgeen voor de veehouderij een belangrijk gegeven is, terwijl de ak kerbouwer goede prijzen maakt. Afgelopen week was de situatie dan ook zo, dat er moeilijk voldoende vrachtwa gens te krijgen waren om het stro af te voeren. Ook de erwten zijn grotendeels van het land geruimd, vooral omdat veel erwtentelers bij dit vaste weer het ar beidsintensieve ruiteren achterwege konden laten. De kwaliteit van de erwten is goed en de opbrengsten zijn over het algemeen redelijk. De prijzen van de peulvruchten zijn wat opgelopen, maar het lijkt erop dat de oude voorraden een verdere prijsstijging in de weg staan. De prijs van de tarwe lijkt wat meer afgestemd te worden op de maisprijs. Van ex tra vraag naar kwaliteitstarwe is er echter nog geen sprake. Wel is er door de kollekterende handel zoveel mogelijk geprobeeerd verschillende rassen apart op te slaan, of dit gehonoreerd gaat worden is evenwel nog niet duidelijk! Wanneer „Brussel" met verschillende prijzen voor tar we wil blijven werken, wordt het nu wel de hoogste tijd dat er meer duidelijkheid in deze zaak komt. De indruk blijkt bestaan dat de kwaliteitsbepaling nog steeds on voldoende mogelijkheden biedt. Kwaliteitsbepalingen achteraf zullen wij af moeten wijzen, zo zei de heer Doe leman, omdat het dan onmogelijk is voldoende zorg aan het scheiden van de partijen te schenken. De vorige ver gadering zijn de problemen van de ruwvoederpositie aan de orde gesteld, met de vraag daaraan gekoppeld, hoe de akkerbouw hieraan kan meewerken. Nu, een maand later, kan geconstateerd worden dat al le instanties in het bedrijfsleven, maar ook de minister van Landbouw voortvarend heeft gewerkt. Zo zijn er kon- krete steunmaatregelen in de vorm van garantie bij de inzaai van raaigrassen, subsidie bij vervoer op langere afstand en voor de ombouw van bietenrooiers om bieten- loof te verzamelen toegezegd en voor de koördinatie van vraag en aanbod zijn er centra ingesteld zodat de kon takten tussen de veehouder en de akkerbouwer gemak kelijker kunnen verlopen. Belangrijk zal het daarbij zijn dat de komende tijd het weer ons gunstig gezind zal zijn. Voldoende vocht om de raaigrassen tot voldoende ont wikkeling te brengen en droog weer om het verzamelen van bietenloof mogelijk te maken. tenslotte wees de heer Doeleman nog op de gevol gen van de droogteperiode op de ingezaaide ondervruch ten in de granen, die praktisch alle mislukt zijn. Moge lijk zal dit van invloed kunnen zijn op de struktuur bij de inzaai volgend voorjaar. Groenbemesting op akkerbouwbedrijven, zo benadruk te de heer Doeleman, blijft harde noodzaak. Het is te be treuren dat het subsidievoorstel dienaangaande afgewe zen is. Wellicht zijn er op basis van de nu tot stand ge komen garantieregeling van raaigrasinzaai in verband met de slechte ruwvoederpositie in de toekomst moge lijkheden om een dergelijke regeling te kontinueren. Het akkerbouwoverzicht van de heer Doeleman gaf aanleiding tot uitvoerige reakties op de door het ministe rie van Landbouw genomen maatregelen. In de discus sie werd aandacht gevraagd voor de gemengde bedrij ven: „Er zijn bijvoorbeeld in Zeeuwsch-Vlaanderen ge mengde bedrijven aan te wijzen die so-wie-so op een verlies van'50.000 gulden komen te zitten en elders in dit gebied zijn er bieten die dermate slecht zijn dat ze niet eens door de fabriek geaccepteerd zullen worden", aldus een van de reacties. Ook werd de vrees uitgesproken dat de nu afgekon digde algemene maatregelen niet iedereen zullen berei ken: „Daarom zal de sociaal-economische voorlichtings dienst bijzondere aandacht moeten besteden aan die in dividuele slachtoffers". Algemeen werd er echter wel te vredenheid uitgesproken over de maatregelen „maar we moeten die wel zien als een begin omdat het gehele sys teem toch ook weer afhankelijk is van de weersomstan digheden in het najaar", aldus het Hoofdbestuur, dat voorts constateerde dat er op de detailpunten nog veel vragen open blijven. De algemene conclusie was dat alle medewerking moet worden gegeven om de operatie te doen slagen en dat er op de detailpunten nog veel vragen open blijven. De algemene conclusie was dat alle medewerking moet worden gegeven om de operatie te doen slagen en dat een paniekstemming vermeden moet worden. Het Hoofdbestuur besloot de samenstelling van de ak kerbouwcommissie tot een volgende vergadering aan te houden, omdat de vertegenwoordiging per gebied nog nader bekeken moet worden. VEEHOUDERIJ IYE heer J. M. van Heijst schetste in zijn overzicht de nog steeds zorgelijke situatie in de veehouderij. De droogte blijft aanhouden en berokkent de veehou der veel schade en moeilijkheden. Er valt hier en daar soms wel wat regen, maar de hoeveelheden zijn van dien aard dat ze geen uitkomst bieden, want de grond is erg droog en de schade wordt met de dag groter. Er is meer voer nodig dan er groeit. Menigeen is dan ook gedwon gen om zijn toch al zeer schaarse wintervoorraad aan te spreken. In tegenstelling met onze collega's in verschillende partnerlanden is het opvallend dat er zo weinig gebruiks- vee wordt afgestoten. Men is kennelijk bang om koeien te verkopen, want deze zullen volgend voorjaar bij een hopelijk betere grasgroei moeten worden teruggekocht. Doet men dit niet dan gaat er tevens een stukje inkomen weg, dat onmogelijk gemist kan worden. Goede koeien zijn ook bijna niet te koop, tenzij in bijzondere omstan digheden. Toch zullen er ook wel zijn die niet aan een gedeeltelijke verkoop kunnen ontkomen. Wat de prijzen betreft, deze blijven zowat stabiel, wat moet worden toe geschreven aan het minder warme weer, waardoor de vraag is toegenomen en er een bodem in de markt zit nu de Europese Commissie aanvullende mogelijkheden heeft getroffen om de interventie-aanbiedingen van de 2e kwaliteitskoeien mogelijk te maken. Een regeling die per 31 juli af zou lopen, maar nu verlengd is tot 15 sep tember. Deze maatregel geeft wat meer houvast en daar op zit de veehouder op dit moment te wachten, want het is nog lang niet duidelijk hoe alles af zal lopen. De prijzen van de varkens trekken weer wat aan; er blijkt nogal wat vraag te zijn in binnen- en buitenland en het risico van transport over grotere afstanden is nu het Op de Hoofdbestuursvergadering van 2 augustus j.l. te Bergen op Zoom waren van het D.B. aan wezig: Ir. D. Luteijn (voorzitter), G. P. A. van Nieu- wenhuijzen (vice-voorzitter), S. de Visser vice- voorzitter), A. Korteweg (algemeen sekretaris), Mr. J. Oggel (sekretaris). En van de Hoofdbestuursleden: A. J. G. Doeleman (kring Schouwen-Duiveland M. C. J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland) H. C. v. d. Maas (kring Noord-BevelandJ. Nieu- wenhuyse (kring W. Zuid-Beveland), K. Dees (kring Oost Zuid-Beveland), C. J. Almekinders (kring West Zeeuw s-V laander en)W. Dekker (plv. kring Axel, Jac. Scheele (kring Hulst), G. van Veldhuizen (plv. kring Oost- en Midden-Bra bant), B. H. Maijers (kring Langstraat), G. J. de Jager (kring Altena-Biesbosch)R. den Engelse (tuinbouw), M. J. Goud (tuinbouw)J. M. van Heijst (veehouderij)C. de Visser (veehouderij); Iz. Haartsen (P.J.Z.), L. van Gastel (P.J.Z.). Namens de Z.LM.-instellingen: J. F. Blanksma (redaktie)R. van Wezel (redak- tie), W. C. Sinke (sekretariaat)J. C. B. Priem (sekretariaat minder warm is ook niet zo groot. Mede tengevolge van de slechte voederpositie lopen de melkaanvoeren terug. In Frankrijk is de melkaanvoer teruggelopen met 12 a 15 in België met 9 a 10 In ons land is de terugval later gekomen, n.l. in het begin van juli, waarmee het hard bergafwaarts ging. Door het geven van extra krachtvoer probeerde men de melkgift op peil te houden. Wat evenwel niet lukte, want ook in Nederland is er een teruggang van 4 5 te constateren. De vraag is of dit een normaal bedrijfsrisico is en als dit bevestigend wordt beantwoord dan dienen de prijzen ook zo te worden vastgesteld, dat het mogelijk wordt om een reserve te vormen, zodat een dergelijke droogte fi nancieel op te vangen is. Het Landbouwschap heeft met de minister reeds ge sproken over het inzaaien van raaigrassen voor voeder doeleinden op vrij gekomen land bij de akkerbouwers. Ook het ombouwen van de bietenrooiers kreeg de aan dacht, zodat er weer blad met kop verzameld zal kunnen worden. Verder zou men moeten trachten om de inter ventiemogelijkheid voor tweede klasse koeien na 15 sep tember ook open te houden. Een ander punt dat de aandacht verdient is een subsi die op de magere melkpoeder die in het krachtvoer kan worden verwerkt. Hierdoor zou als het gerealiseerd kan worden het mes aan twee kanten snijden, n.l. goedkoper krachtvoer en het sneller wegslinken van de overschot ten. Ook de heffing op invoer van de grondstoffen voor het krachtvoer zou verlaagd kunnen worden, wat even eens zou leiden tot goedkoper krachtvoer. Per half september zal de melkprijs worden verhoogd. Wellicht is het nuttig om een gedeelte van deze verho ging vervroegd in te laten gaan, b.v. reeds op 15 augus tus. Omdat er minder melkaanvoer is, zal ook het be drag lager zijn dan verwacht werd. Kortom, het is zaak dat wij naar oplossingen zoeken, die direkt effekt heb ben. Op veel veehouderijbedrijven is de financiële situa tie uiterst zorgelijk. Bovendien moet de tijd, waarin de veehouder extra uitgaven moet doen, nog komen. Er is nu veel geld nodig om die periode te overbruggen. TUINBOUW |>E droogte en de ongewoon hoge temperaturen die kenmerkend waren voor de afgelopen maand juli,* hebben mede de teelt van verschillende groentegewas sen sterk beïnvloed, aldus de heer M. J. Goud in zijn overzicht betreffende de situatie in de tuinbouwsektor. Het aanbod verminderde over de gehele linie, terwijl de aanhoudende vraag, ook voor export, de prijsvorming in het algemeen ondersteunde. (Zie verder paf. 4) jN deze rubriek hebben wij al eens geschreven over ■V wijzigingen in het verenigingsrecht, die op komst waren in het kader van de totstandkoming van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Het werk aan dit nieuwe wetboek is al in 1947 begonnen. Het vordert maar langzaam, maar nu is toch weer een mijlpaal bereikt. Afgelopen maandag, op 26 juli dus, is n.l. in werking getreden het tweede boek van het nieuwe B.W. Dit boek bevat de wettelijke regels die zullen gelden voor rechts personen. Rechtspersonen zijn in de eerste plaats, de staat, de provincies, de gemeenten, waterschappen, e.d. en andere lichamen die de bevoegdheid hebben verordeningen vast te stellen, zoals b.v. het Landbouwschap, verder zijn de kerkgenootschappen rechtspersonen. Op de hiervoor genoemde rechtspersonen is echter het nieuwe recht niet van toepassing. Zij worden geregeerd door hun eigen statuut. Uitzondering hierop is slechts een bepaling die voor alle rechtspersonen geldt. Deze bepaling die voor alle rechtspersonen geldt, vin den wij in artikel 4 van het nieuwe Boek 2 n.l. „Een rechtspersoon staat, wat het vermogensrecht be treft, met een natuurlijk persoon gelijk, tenzij uit de wet het tegendeel voortvloeit." TT IE zijn nu de rechtspersonen, waarop de nieuwe bepalingen wel van toepassing zijn? Die worden in de wet opgesomd. Het zijn: Verenigingen, naamloze vennootschappen, be sloten vennootschappen met beperkte aanspra kelijkheid, en stichtingen. Onder het begrip vereniging vallen niet alleen de ge wone verenigingen, maar ook de coöperatieve vereniging en de onderlinge verzekeringsmaatschappijen. De bekende wet op de coöperatieve verenigingen van 1925 is met de inwerkingtreding van het nieuwe recht, dus afgelopen maandag, vervallen. Dit betekent niet, dat nu alle coöperaties te maken krijgen met geheel andere bepalingen dan die van de wet van 1925. Veel is in feite hetzelfde gebleven, maar er zijn ook wijzigingen in het recht die het nodig maken, dat men de statuten aanpast. Als voorbeeld kunnen wij nemen de regeling van de aansprakelijkheid van de leden voor een tekort bij de ontbinding van de vereniging. Tot dusver kenden wij 3 mogelijkheden, n.l. de coöperatieve verenigingen met achter de naam de letters W.A. (wettelijke aansprake lijkheid), G.A. (gewijzigde aansprakelijkheid) of U.A. (uitgesloten aansprakelijkheid)Wij houden de coöpera ties met achter de naam de letters W.A. en U.A. De let ters G.A. verdwijnen. Er komt een nieuwe ster n.l. de coöperatie met beperkte aansprakelijkheid. Die krijgt achter de naam de letters B.A. Bij deze vorm is elk lid voor een tekort van de coöperatie, maar tot een bepaald maximum bedrag aansprakelijk. Dat kon vroeger ook schuil gaan achter de letters G.A. Dat behoefde echter niet. Het kon ook zijn dat een lid krachtens de statuten van zo'n G.A.-coöperatie voor een groter deel aanspra kelijk was dan hij zou zijn geweest bij een W.A. coöpe ratie, terwijl toch het totale tekort door de leden bij gepast moest worden. De schuldeisers hadden dan toch recht op volledige betaling van hun vorderingen. U gaat het anders worden. In de statuten van een coöperatie moet de maat staf worden aangegeven voor de aansprakelijkheid van de leden voor een tekort. Dat kan zijn voor gelijke delen, maar ook naar rato van de omzet of naar aantal aan delen enzovoort. Als de statuten nu zo zijn dat het gehele tekort door de vereffenaars verhaald kan worden op de leden en de oud-leden, die minder dan een jaar tevoren hebben opgehouden lid te zijn, dan is er onder het nieuwe recht sprake van een coöperatie met wettelijke aansprakelijk heid. Dat brengt dus mee dat een aantal coöperaties die nu de letters G.A. voeren hun naam zullen moetenaan passen en dus hun statuten wijzigen. Dit is maar één, en niet het belangrijkste, maar wel eenvoudigste punt uit de wijzigingen. Er komt over deze zaken wel van ver schillende kanten voorlichting. Bestuurders en leden zullen daarvan wel kennis moeten nemen. PA AU WE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3