zuidelijke landbouw maatschappij HOOFDBESTUUR VERGADERDE De heer A.J. G. Doeleman voorgedragen als nieuwe ZLM voorzitter vVf SiSLIOTH land- en m VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 64e Jaargang - No. 3343 tuinbouwblad Wanneer er ruwvoedergewassen op de stoppel moeten worden gezaaid, in het kader van een hulp programma op zakelijke basis, moet er nu wel snel gehandeld worden, zodat beide partijen, akker bouwer en veehouder, min of meer weten waar ze rekening mee kunnen houden. „JJE droogte is er dit jaar de oorzaak van dat er per bedrijf in de land- en tuinbouw bijzonder grote verschillen te constateren zijn en zullen zijn", aldus Ir. D. Luteijn aan het begin van zijn openingswoord op de maandag 2 augustus j.l. te Bergen op Zoom gehouden (besloten) hoófdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). De Z.LM.-voorzitter wees er daarbij met nadruk op dat het binnen het Z.L.M.- werkgebied niet alleen gaat om gehele gebieden zoals Oost- en Midden-Brabant maar zeer zeker ook om indi viduele bedrijven in het Zuid-Westen. „Ook in het Zeeuwse zijn er zeer zwaar getroffen akkerbouw-, vee houderij-, tuinbouw- en met name ook gemengde bedrij ven", aldus Ir. Luteijn. De Z.LM.-voorzitter vertelde de indruk te hebben dat de graanoogst in het algemeen niet tegen lijkt te vallen, maar zei direkt daar bij aansluitend niet al te optimistisch te zijn over de overige produkten zoals aardappelen en bieten. Voorlopig richt de aan dacht van de landbouworganisaties zich op het bijspij keren van het ruwvoedertekort omdat de uiteindelijke positie van de afzonderlijke bedrijven pas later te over zien zal zijn. „Binnen dat kader doen we nu al het moge lijke", zo zei Ir. Luteijn. Dit heeft tot nu toe geresulteerd in een garantie voor inzaai van bepaalde raaigrassen waar alle grondgebruikers gebruik van kunnen maken, een bijdrage in de transportkosten van die grassen en een subsidie voor de ombouw van bietenrooiers om deze geschikt te maken voor de opvang van bietenblad. Daar naast wordt de bodem in de vleesmarkt ondersteund. De grondgebruikers hebben over een en ander inmiddels een schrijven ontvangen van de Gewestelijke Raden van In dit No.: O.V.M. nieuws pag. 4 Uit de Praktijk pag. 5/6 Kalibemesting voor konsumptieaardappelen pag. 7 In gesprek met de heer Doeleman pag. 8/9 Aandacht dektijd schapen pag. 10 Tuintips pag. 11 FOUT IN INZAAIDATUM DROOGTESTEUNMAATREGELEN In het bericht over de steunmaatregelen in verband met de gevolgen van de droogte in ons nummer van de vorige week blijkt een storende fout geslopen te zijn. De inzaai van Italiaans- en/of Westerwolds raaigras moet n.l. tussen 1 JUU EN 15 AUGUSTUS hebben plaatsgevonden en niet zoals gemeld 15 september. Het wordt dus kort dag! De belangrijke data in verband met deze inzaai- steunmaatregel zijn dus: vóór 16 augustus a.s. moet inzaai hebben plaatsge vonden; vóór 1 september registratie hiervan bij secretariaat Gewestelijke Raad Landbouwschap; vóór 15 september claim indienen bij H.I.D. Wat betreft de ombouw van 6-rijige bietenrooier voor opvang bietenblad moet de subsidie daartoe voor 15 september a.s. bij de H.I.D. worden aangevraagd en de aanpassing vóór 1 november plaats hebben gevonden. Ook voor het gemengde bedrijf, waarop in het alge meen voedergewassen voor eigen gebruik worden geteeld/bestaat de mogelijkheid zich tegen de mis lukking van de opkomst van het ingezaaide gewas door registratie te dekken. Eventueel moet hij dan wel bereid zijn de geteelde oppervlakte aan een an dere geregistreerde veehouder te verkopen. Laat U dus in ieder geval registreren! heffing, de duur van de maatregelen en vooral ook de voortgang van de strukturele maatregelen", aldus de Z.L.M.-voorzitter aan het slot van zijn openingswoord. AKKERBOUW IN zijn overzicht betreffende de situatie in de bouwsektor wees de heer A. J. G. Doelen het Landbouwschap. Ook de zuivelplannen van E.E.G.- landbouwcommissaris Ir. Pierre Lardinois blijven (tot september) nog even in de ijskast. „En daar mogen ze nog wel wat langer blijven", aldus de Z.L.M.-voorzitter die er op wees dat deze plannen ook zonder de droogte niet aanvaardbaar zouden zijn omdat ze niet tegemoet komen aan de voorwaarden van het bedrijfsleven. „Deze voorwaarden betreffen voornamelijk de hoogte van de akker- Doeleman al lereerst op de duidelijke verschillen tussen de grond soorten n.l. vochthoudende grond en grofzandige onder grond, die slecht vochthoudend is. Vooral bij de suiker bieten tekenen deze verschillen zich duidelijk af, niet alleen van perceel tot perceel, maar ook op de percelen zelf. Toch blijkt uit de monstername dat de bieten wat op brengst, maar vooral wat het suikergehalte betreft, bo ven het meerjarige gemiddelde liggen. (Zie verder pag. 3) 70ALS velen van U reeds uit de dagbladpers hebben u kunnen lezen heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. de heer A. J. G. Doeleman aan het Hoofdbestuur van de Z.L.M. voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De verkiezing van een nieuwe voorzitter werd een noodzaak, toen de heer Ir. Luteijn tot voorzitter werd be noemd van het K.N.L.C., waardoor deze zich genood zaakt ziet om per 1 januari 1977 zijn funktie als voorzitter van de Z.L.M. neer te leggen. Hij zal dan precfes twee jaar het voorzitterschap hebben vervuld. De heer Doeleman zal pas officieel tot voorzitter wor den gekozen in een extra besloten vergadering van zes september a.s. Tot 25 augustus kunnen ook de dertien Z.L.M.-kringen eventueel nog andere kandidaten voor dragen. Het Hoofdbestuur ging er mee akkoord dat direkt na afloop van de vergadering een persbericht over de kan didaatstelling zou worden uitgegeven. De heer Doeleman maakt reeds meer dan acht jaar deel uit van het Hoofdbestuur van de Z.L.M. Sedert twee jaar neemt hij ook het akkerbouwoverzicht voor zijn re kening. Voorts bekleed hij funkties namens de Z.L.M. in de Provinciale Raad voor de rekreatie in Zeeland, Stich ting Proefboerderij „Rusthoeve", en is hij plaatsvervan gend 2e lid voor de Pachtkamer te Zierikzee. Namens het K.N.L.C. (Koninklijk Nederlands Landbouw Commite) zit hij in het bestuur van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwproduktie en in de commissie van Beheer Agrarisch Opleidingscentrum K.N.L.C. te Dor drecht. De heer Doeleman is 48 jaar, en hij woont op Schouwen-Duiveland, waar hij een akkerbouwbedrijf van 63 ha heeft. De heer en mevrouw Doeleman hebben drie kinderen. (Zie verder pag. 8 en 9)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1