*1? Gebruik voor 't doodspuiten van aardappelloof 'Reglone! <V oor do rouw 'Reglone' KINDERZORG IN ZEELAND Welzijn de kunst van het huishouden of „je kunt een dubbeltje maar een keer uitgeven" De helpende hand van ICI. U oogst meer gezonde aardappels door het loof van volgroeide consumptieaardappelen snel en goed dood te spuiten met 'REGLONE'. Transport van aardappelziekte naar de knol wordt zodoende voorkomen. De oogst zal gemakkelijk gaan, want 'REGLONE' doodt ook tegelijkertijd het onkruid.'REGLONE' is voor u of voor uw loonwerker'n prettig te verspuiten produkt (o.a. geen geelkleuring). En het heeft geen nawerking op het volggewas. Ook als 't kort na het spuiten gaat regenen wordt het resultaat niet beïnvloed. Afhankelijk van de groeikracht van het gewas, spuit u 3-5 liter'REGLONE' per hectare, waaraan 1 literAgral LN'wordt toegevoegd. Spuit met tenminste 400-600 liter water per hectare. 15 onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouw#!*. voor Zeeland en Brabant Reaaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3, Wiseenkerke, tel. 01107—610 Of we willen of niet, langzamerhand komt er een eind aan de vakanties. Volgende week beginnen de basisscholen, de kleuterscholen en de peuterspeelzalen weer en dan duurt het niet meer lang of de andere schooltypen volgen. Voor sommigen is er niet veel verandering: de kindCTen een klasje hoger, maar voor anderen volgen een paar zenuwachtige dagen: een nieuwe school. Natuurlijk zijn er ook deze maand weer vaders eu moeders die slapeloze nachten hebben over ,,de grote stap" van hun kind: het gaat de deur uit. Over het op kamers wonen (meer volgens de werkelijkheid: op een kamertje wonen) is al veel geschreven, maar hoe je het ook draait of keert het is toch een kwestie van ervaren, mee-maken. Dat neemt niet weg dat een paar feiten altijd handig zijn om te* weten. Het uit-huis wonen is immers inderdaad een grote stap, je kind moet nu werkelijk alles in zijn of haar dagelijks leven zelf beslissen. Een aardige uitgave, ook voor pas samenwonenden, is, Welzijn, de kunst van het huishouden, ,n P.B.N.A. cursus. Een hele mond vol voor een ontzettend helder uitgegeven boekje dat een reuze steun kan zijn in het dagelijks lev?n. Er zijn vier delen. Deel één gaat over: omgaan met geld., en met elkaar, voeding, kleding en vervoer. Deel twee over geld en sociale zekerheid, deel drie over wonen en gezondheid en deel vier over beroep, tijd en administratie. Alles is keurig op een rijtje gezet met de bedoeling je eens bewust te laten worden wat je doet. Veel voorbeelden, veel illustraties en hier en daar een leuke opdracht, laten je nadenken over hoe je je geld kunt uitgeven, maar vooral over waarom je het eigenlijk zo doet. Een boek voor meisjes en jongens, mannen en vrouwen, kortom mensen die zelf (gaan) huishouden. Te bestellen bij: P.B.N.A., afd. Leermiddelen, Velperbuiten- singel 6, Arnhem. Tel. 085 - 71.61.51. (U kunt het ook eerst even lenen bij de openbare bibliotheek). AdJ. „Besteding: Armmeesters der gemeente L. zullen in de maand J. trachten aan te besteden de navolgende personen: Jan B„ oud 5 jaren, Griekje K., oud 9 jaren Zo ging dat nog in de vorige eeuw. Nu en dan hing er een aanplakbiljet in het dorp met de namen van kinderen die ,,te koop" waren. Aan wie ze verkocht werden? Het meest voor de hand liggend lijkt toch wel aan de meest biedende, maar of dat altijd de beste was? Tegenwoordig zorgen we beter voor onze wezen en andere kinderen die om een of andere reden niet meer thuis kunnen wonen. Misschien komen ze in een kindertehuis, misschien bij andere ouders. Maar zeker is dat niet meer op de voorgrond staat wie er het meeste voor betaalt. Een aardige indruk over de zorg voor ouderloze en arme kinderen geeft de tentoonstelling „Kinderzorg in Zeeland, van wezenzorg naar hulpverlening aan kind en ouders". Deze wordt gehouden in het Rijksarchief aan de St. Pieterstraat in Middelburg en is best een bezoekje waard. Wie binnenkomt krijgt een brochure van 7 bladzijden met veel gegevens over verleden en heden van de kinderzorg in Zeeland. Daarin staat onder andere dat er verschil was tussen „hele" (zonder ouders) en „halve" (met nog één ouder) wezen, maar ook verschil tussen rijke en arme wezen. Eén kategorie wa: groot: die van de armenkinderen. Daaronder vielen de wezen van de armen, de niet verweesde armenkinderen en de vondelingen. Hebben we tegenwoordig de Raad voor de Kinderbescherming, vroeger w ren er Weeskamers waarin weesmeesters zitting hadden. In grote lijnen, zo staat in de brochure, kan men stellen dat de zorg voor alle soorten hulpbehoevenden in de middeleeuwen een kerkelijke aangelegenheid was. Soms was deze financieel mogelijk gemaakt door schenkingen en legaten van partikuliere personen en steeds onder een zekere vorm van toezicht van een magistraat. Na de hervorming gingen ook de diakonieën zich met de wezenzorg bezighouden. Zo konden er in een stad verschillende vormen van armen- en wezenzorg bestaan. In Middelburg bestond op het einde van de vijftiende eeuw van stadswege een armweeshuis onder bestuur van de Armmeesters, na de hervorming onder gemeenschappelijk bestuur van Armmeesters en Diakenen, tot de Armmeesters geheel uit het bestuur verdwenen waren. In 1720 werd onder leiding van de diaconie als tegenhanger van het armweeshuis een burgerweeshuis opgericht waarin alleen burgerwezen van Hervormde ouders werden verzorgd (in het armweeshuis was ook een wees van niet-Hervormde ouders welkom). Van 1742 tot 1812 heeft er in Middelburg ook een Luthers weeshuis bestaan. ZELFS ONDER DE ARMEN, NOG RANGEN EN STANDEN. Hoe ging het er in die weeshuizen aan toe? Zeker is, dat niet het belang van het individuele kind op de voorgrond stond. Als de kinderen een beetje de geschikte leeftijd hadden dienden zij als goedkope werkkrachten op het land, in de huishouding en in de fabriek. De weeshuizen hadden grote eet- en slaapzalen met eindeloze rijen bedden. Gegeten werd er van tinnen borden en gedronken uit grote tinnen bekers (ook te zien op de tentoonstelling). De weeskinderen kregen (in 1792) grauwe erwten, witte bonen, blauwe erwten, zoetemelk, moesappelen te eten en bier te drinken. Als je onwaarheid had gesproken moest je eten met een mededeling voor je bord waarop leugenaar stond en wie erg stout was geweest ging de kelder in met een zwaar blok aan het beenDe jongens kregen leerles van de weesvadei en de meisjes leerden huishoudelijke vaardigheden van de weesmoeder. Omstreeks 1818 doet de Maatschappij d weldadigheid haar intrede. Deze had koloniën in Drente, Friesland en Overijssel, waai armen en wezen te voet of per trekschuit heen moesten trekken: voor een betere spreiding. (Zo te zien is het huidige spreidingsbeleid van de regering voor de overheidsdiensten dus bepaald niets nieuws). Maar, er zijn ook rekesten bewaard van mensen die graag voor het onderhoud van een weeskind wilder instaan, opdat het niet naar de koloniën werd gestuurd! Plaatselijke weeshuis- en armbesturen protesteerden soms fel tegen deze verhuisplicht. De overheid hield in die tijd ook al van inventariseren: er is op de tentoonstelling een lijstje te zien met de onderscheidene soorten van armen in de noordelijke provinciën. Bij degenen die niet meei geschikt zijn om te werken, lezen we de volgende kategorieën: oude afgeleefden (17.760), kreupelen (8.240) en zieke en arme kraamvrouwen (8.000). Wel geschikt tot arbeiden zijn volgens de lijst: tijdelijk noodlijdenden (20.000) en bedelaars en vagebonden (50.000). Het geeft wel een indruk van de ellende onder de mensen in die tijd ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 14 01 22 NU EEN INDIVIDUELE AANPAK. Langzamerhand ging de overheid zich meer met de Armen- en Wezenzorg bemoeien. Er kwamen wetten om de ouders uit de ouderlijke macht te kunnen ontzetten, en in 1921 ontstond het instituut van de Kinderrechter. Er kwam gezinsvoogdij, zodat het kind scans in het gezin kon blijven. In 1906 werd de vereniging Kinderzorg opgericht met als doel gestichtsverpïeging, maar noodgedwongen ging men spoedig over om de kinderen ook uit te besteden in gezinnen. In tegenstelling tot vroeger eeuwen werden deze gezinnen nu streng geselekteerd. Na de oorlog werd het accent steeds meer naar de opvang in de gezinnen gelegd. Bovendien is in de jaren zeventig daarbij de dagbehandeling: het medisch kinderdagverblijf, bijgekomen,.waar het kind en ouder worden geholpen. Er ontstaan steeds meer jeugdpensions, er komen vakantiecentra's, kortom het beeld is helemaal veranderd van een groot saai gebouw met veel eenvormigheid tot een steeds meer individuele aanpak, liefst in gezinsverband. Wie wil gaan kijken op de tentoonstelling kan terecht tot 4 september in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pieterstraat 38, Middelburg. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. ,s Zaterdags alleen van 9.30 tot 12.30 uur. De toegang is gratis. De tentoonstelling is georganiseerd door het Rijksarchief in samenwerking met de vereniging Kinderzorg, die 70 jaar bestaat. AdJ.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15