zo SPRAK DE RECHTER r IK -nibem- DE Centrale Raad van Beroep overwoog: BROUWGERST AKTUALITEITEN 4 Verschillende malen is in deze rubriek al aandacht be steed aan de overeenkomst en wat daarmee samen hangt. Tot nu toe werd slechts zijdelings en bijge volg onvolledig vermeld welke personen een over eenkomst kunnen sluiten. Dat moet dan nu maar eens gebeuren. Personen die zelf geen overeenkomst kunnen sluiten zijn z.g hande lingsonbekwaam, d.w.z. dat zij niet gebonden kunnen worden aan hun afspraken. De achterliggende gedachte bij deze handelingsonbekwaamheid is dat bepaalde per sonen de draagwijdte van hun afspraken niet kunnen overzien. De wet beschermt deze mensen dus tegen zichzelf. Handelingsonbekwaam in de zin van de wet zijn: minderjarigen, onder curatele gestelden, krankzin nigen in een gesloten inrichting en soms gehuwden. MINDERJARIGEN Als minderjarige worden beschouwd alle personen be neden de 21 jaar, behalve wanneer ze gehuwd (geweest) zijn. De overeenkomst die door een minderjarige wordt aangegaan is niet van rechtswege nietig, maar vernietig baar. De wettelijke vertegenwoordiger van de minderja rige (ouder(s), voogd) moet daarvoor een beroep doen op de handelingsonbekwaamheid van de minderjarige, maar ook de minderjarige zelf kan, wanneer hij meerder jarig geworden is, de ongeldigheid nog inroepen en wel tot zijn of haar 26e jaar. De ongeldigheid wordt uitgesproken door de rechter. Wanneer het zover komt moet de oude toestand zo her steld worden alsof er geen overeenkomst is geweest. Dat kan de wederpartij veel geld kosten, want deze kan slechts terugvorderen hetgeen de minderjarige nog in zijn bezit heeft. Wanneer b.v. een minderjarige boeren zoon de traktor van zijn vader verkoopt en van de op brengst aan de zwier gaat dan kan de vader vorderen dat de traktor teruggegeven wordt tegen het restant (als dat er nog is) van de koopprijs. Oppassen dus. CURATELE Ook onder curatele gestelden zijn handelingsonbe kwaam. Men wordt onder curatele gesteld door de recht bank. De gronden daarvoor zijn: geestelijke stoornis, verkwisting en drankmisbruik. De wettelijke vertegen woordiger is de curator. Verder is de regeling ongeveer gelijk aan die van de minderjarigen. Vooral als men grote transakties mét onbekenden doet is het verstandig even in het curatele register te kijken of de wederpartij wel handelingsbekwaam is. Dit register is ter inzage bij de rechtbank in Den Haag. GEHUWDEN In het algemeen kunnen gehuwden steeds voor zich- zeif overeenkomsten sluiten. Er zijn echter een paar uit zonderingen. Zo moet een huurkoop-overeenkomst door het echtpaar tezamen worden gesloten. Zo niet dan is de overeenkomst niet geldig. Verder heeft een gehuwde man of vrouw de toestemming van de echtgeno(o)t(e) no dig voor: A. het doen van grote giften; B. voor overeenkomsten betreffende de echtelijke woning en de inboedel daar van (b.v. hypotheek); C. borgstelling anders dan voor het beroep. Wanneer in deze gevallen geen toestemming van de echtgenoot is verleend, kan deze de ongeldigheid van de overeenkomst inroepen. Wie dus echtelijke twisten wil voorkomen OGGEL Door het Nationaal Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier (T-N.'O. (N.I.B.E.M.) is traditiegetrouw weder om het Jaarboekje gepubliceerd, ditmaal het 40e '77. Daarin wordt o.m. door ir. W. Wilten zoals eveneens ge bruikelijk weer een overzicht gegeven van areaal, ras- senkeuze, uitzaai, groeiomstandigheden en kwaliteit van brouwgerst oogst 1975 Door de wateroverlast winter 19741975, waarwdoor de uitzaai van wintertarwe niet mogelijk bleek, breidde het zomergerstareaal zich uit van ca 64.900 -a in 1974 tot ca. 77.500 ha in 1975. Daar van nam het Z. W. kleigebied 26.500 ha voor zijn reke ning. Ca. 9000 ha meer dan in 1974 het geval was. Wat betreft de rassenkeuze werd in het Z. W. 50 7c met Berac, 25 7c met Pirouette, 14 7c met Zephyr en 10 7c met Delisa bezaaid. Landelijk was dit 26 7c Ma zurka, 17 7c Berac, 14 7c Aramir,, 12 7c Pirouette, 8 Zephyr en 8 Belfor. Inmiddels werd Pirouette als brouwgerst in de 51ste Rassenlijst opgenomen en van oogst 1975 grote kwanta grotendeels met bevredigend resultaat verwerkt. Beperking van het sortiment is ech ter alleszins gewenst, aldus het jaarverslag dat verder nog ingaat op het Oostduitse brouwgerstras Trumpf Trumpf blijkt geen ras maar een rassenmengsel te zijn, zodat opname in de Rassenlijst niet mogelijk is. In korrelproduktie is het ras nogal tegengevallen. Het is echter een kwaliteitsras, speciaal als „extractleverend" ras, zoals uit ervaringen in de proefmouterij is gebleken. Trumpf is veel als kruisingsouder gebruikt. Wij hopen dat in de nakomelingen de produktiviteit van de Ne derlandse rassen gecombineerd kan worden met de stevigheid van stro en goede extractrendement van dit Oostduitse ras. Trumpf is in 1975 op 46 7c van eet gerst areaal in Flevoland uitgezaaid. De korrelopbrengsten waren daar goed en de kwaliteit was zodanig dat vele partijen Trumpf werden aangekocht en als brouwgerst gebruikt. De totale zomergerstproduktie bedroeg in 1975 om streeks 308.600 ton (1970 275.660). Aangeschoonde brouwgerst leverde dit 99.200 ton op waarvan het C.B.K. ca 60.000 ton afnam en ca 15 000 ton naar lidstaten werd geëxporteerd. De kwaliteit was goed. Het eiwitgehalte lag lager dan het gemiddelde van de laatste vijf jaren. VELDPROEVEN 1975 Door ir. Wilten en Ing. Vermaire wordt in het Jaar boekje verslag uitgebracht over de resultaten van de veldproevei^die in 1975 werden uitgevoerd. Wij ontle nen daaraan de volgende gegevens: Stikstof bemestingsadvies. Uit de gegevens van het proefveld (Gebr. Janse) te Colijnsplaat Ras Delisa zaai begin maart oogst 4 augustus 1975 N trappen- proef blijkt dat de hoogste kg opbrengst geschoonde gerst werd verkregen bij een stikstofgift van 120 kg N per ha (5547 kg). Als vermoedelijke oorzaak voor dit maximale opbrengstniveau wordt het droge voorjaar genoemd, waardoor niet alle stikstof is opgenomen. Het advies van het Consulentschap voor Bodemaangelegen heden luidde globaal voor het Z.W.-kleigebied een gift AARDAPPELTELERS OPGELETI Het loof van consumptieaardappelen op lichte en droogtegevoelige gronden is in veel gevallen meer versleten dan op de goede klei- en meer vochthoudende gronden. Na de regen van de laat ste tijd is het aardappelgewas weer volop in pro- duktie. Nu eind juli heeft de aardappel nog een be langrijk gedeelte van haar groeiperiode voor de boeg. Verzorg uw gewas goed en geef de phy- tophthora middels een effektieve bestrijding geen kans om toe te slaan. C.A.R. Zevenbergen ir J. A. H. HAENEN van 7080 kg N per ha (opbrengst ca 50005.200 kg per ha). Overigens een zinvol advies daar men het ze ker niet gewaagd zou hebben een dergelijk hoge gift van 7080 kg/ha te adviseren als de uitkomsten van de stikstofbepalingen in de grond, die in de loop van de winter door dit Consulentschap werden verricht, daar toe aanleiding hadden gegeven (gevolg van het natte na jaar 1974). Zaaizaadhceveelheid. De resultaten van het onderzoek geven ge-en aanleiding tot wijziging van het huidige advies 90100 kg zaaizaad per ha te wijzigen. In jaren met een beperkte uitstoeling (bijv. door late zaai, droog te) of een versnelde afrijping door droogte of gele roest lijkt het gebruik van minder zaaizaad echter een gun- st'ge invloed te hebben op de bruto-korrelopbrengst als mede op het afvalpercentage en sortering. Het eiwit gehalte wordt er nauwelijks door beïvloed. Kwekersstammenveld 1976. De keus viel ditmaal op de rassen Trumpf, Piccolo, Athos, Ceco 7475, Printa, M.G. 10974, WZ 64318 met als controlerassen Zephyr en Pirouette. BROUWWAARDE WINTERGERST Zoals reeds eerder in ons blad gemeld kon worden, wordt ook dit Jaarboekje er op gewezen dat de op praktijkschaal uitgevoerde brouwproefnemingen met wintergerst tot dusver geen zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. In de mouterij werden moeilijkhe den ondervonden met de langdurige kiemvertraging, terwijl bij het gebruik van 6-rijïge wintergerst de on regelmatige kieming opviel. Te verwachten is dat bij het kruisingswerk de selektie op brouweigensehappen tot aanzienlijke verbtering van kwaliteit zal leiden Gebleken is dat schuren van wintergerst leidt tot ver korting van de kiemvertraging en verbetering van de regelmatigheid van de kieming. Bij de volgende be proeving zal bij bepaling van de brouwwaarde van wintergerst gebruik worden gemaakt van de kombina- tie van schuren en toevoeging van gibberellinezuur. BI. Ook bier is een exportprodukt I/ET zich, in geval van werkloosheid, slechts beperkt beschikbaar stellen voor passende arbeid geeft een bedrijfsvereniging vaak aanleiding de WW-uitkering te beëindigen indien wel werk (echter zonder beperking) beschikbaar is. Toch kunnen zich omstandigheden voor doen ivaarbij zowel de Raad van Beroep als de Centrale Raad van Beroep van mening zijn dat bij het nemen van een dergelijke beslissing de redelijkheid niet in acht ge nomen is. Onlangs werd een dergelijk geval behandeld waarbij een zelfstandige ondernemer op een gemengd landbouw bedrijf, die daarnaast ook voor halve dagen in dienstbe trekking werkzaam was, in het gelijk werd gesteld. Door omstandigheden buiten zijn schuld uit de dienst betrekking voor halve dagen ontslagen, ontving hij WW totdat hem voor hele dagen passend werk werd aange boden. Daar hij naar zijn mening, naast een volledige dagtaak, niet meer in staat zou zijn daarnaast ook nog zijn landbouwbedrijf naar behoren uit te oefenen, kwam geen dienstbetrekking tot stand. De bedrijfsvereniging weigerde toen verdere WW-uit- kering, met als motief dat hij, door zijn beperkte be schikbaarstelling van halve dagen werken, in onvoldoen de mate had getracht arbeid te verkrijgen. Raad van Beroep oordeelde in eerste instantie dat in redelijkheid van betrokkene niet gevergd kon worden tot likwidatie van zijn bedrijf over te gaan en was van mening dat hij wel voor WW-uitkering in aanmerking kwam. In hoger beroep bij de C.R.v.B. voerde de bedrijfsver eniging o.m. aan dat betrokkene voorheen wel in volle dige dienstbetrekking werkzaam was geweest en alleen uit persoonlijke voorkeur als zelfstandige (gedeeltelijk) arbeid was gaan verrichten. Dit terwijl hij kon weten dat e.e.a. het zeer grote risiko met zich mee zou kunnen brengen van moeilijk plaatsbaar te zijn op de arbeids markt en de kansen van arbeidsbemiddeling voor halve dagen werk praktisch nihil waren. „De Raad neemt met de eerste rechter aan, dat er geen alternatieve mogelijkheden waren in dier voege, dat hij zich, voor wat de door hem in zijn bedrijf verrichte werkzaamheden betreft, had kunnen laten vervangen door een of meer anderen, die hij daarvoor niet had be hoeven te betalen. Voorts acht de Raad het evenals de eerste rechter aannemelijk, dat de financiële uitkomsten van het bedrijf niet toelieten, dat de werkzaamheden in het eigen bedrijf, die hij bij de aanvaarding van een volledige betrekking elders zelf niet had kunnen doen, had laten verrichten door een of meer betaalde krachten. Gelet op een en ander neemt de Raad aan, dat het voor betrokkene destijds niet mogelijk was zijn zelfstan dige bedrijfsuitoefening te kombineren met arbeid voor hele dagen elders. En dat het voor de toepassing van de WW van hem ook redelijkerwijs niet kon worden ver langd die bedrijfsuitoefening op het spel te zetten door een volledige betrekking buiten zijn bedrijf te aanvaar den. De Raad kwam tot de slotsom dat in het licht van alle van belang zijnde omstandigheden uit een oogpunt van toepassing van de WW van betrokkene redelijker wijze niet kon worden verlangd, de (voor hem vrij on verwachte en uiterst moeilijke) keuze tussen verant woorde voortzetting van zijn agrarische bedrijfsvoering enerzijds en aanvaarding van een volledige dagtaak an derzijds, te laten vallen op dit laatste." De door de Bedrijfsvereniging aangevallen uitspraak van de Raad van Beroep, waarin hem wel het recht op WW werd toegekend, werd dan ook door de C.R.v.B. be vestigd! BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4