Fokveedag voor Walcheren toonde goed niveau. z„„d„i.„d. Fokveedag voor Schouwen-Duiveland. Het terrein van Manege „de Gouwse Reijers" te Serooskerke was vrijdag 16 juli weer het trefpunt van de Walcherse rundvee- en schapenfokkers. Ze hadden voor een uitstekende inzending fokvee gezorgd. Er waren maar liefst ruim 200 koeien en bijna 120 schapen aangevoerd. De dieren waren over het algemeen keurig getoiletteerd en werden ondanks de drukkende warmte met veel enthousiasme aan de jury en het publiek getoond. De juryleden bij de koeien konden echter maar niet uitgekeken raken op al het vrouwelijk schoon dat in de ring gebracht werd. Op het eind van de dag waren zij namelijk meer dan een uur achter op het programma. De veehouders konden zodoende pas laat met hun koeien naar huis. Een vlotter verlopende keuring zou aantrekkelijker geweest zijn, vooral voor het niet rundvee- fokkende publiek, maar ook voor de inzenders zelf. De publieke belangstelling was overigens goed. Behalve veel collega fokkers uit andere gebieden inzenders was gebeurd. Het moet gezegd worden dat deze groep, die was ingezonden, niet direct uitblonk door goed gevormde uiers en sterke benen. We hadden wat beters verwacht. We mogen echter beslist niet dieren van buitenlandse afstamming be- of veroordelen op wat we op deze dag gezien hebben. Het was in de eerste plaats een beperkt aantal en in de tweede plaats stamden ze van een "klein aantal stieren af. Voor de toekomst lijkt het ons het beste om deze dieren weer in de andere rubrieken op te nemen en te laten wedijveren met de dieren van Nederlandse afstamming. Bij de vaarzen werd Miep 19van A. van Tatenhove uit Gapinge kampioene. Kampioene bij de koeien werd Grietje 29 van G. Blankers uit Grijpskerke. Een dochter van Pan 92, een wat jeugdig aandoende, zeer typische koe, die tevens het beste uier van de keuring had. Beide predikaten had ze vorig jaar ook verworven. Reserve-kampioene werd Truida 7 van A. van Tatenhove uit Gapinge. Bij de oudere koeien werd Minerva, een dochter Junior en algemeen kampioene Juliana 20, eig.: S. Simonse, Kerkwerve. Koe met mooiste uier: Puck 5, eig.: D. P. Korstanje-Noordgouwe. Kampioenen schapen: v.l.n.r. Z 2095 van A. Vijverberg - Z 2092 van C. J. Zoeter - Z 2430 van J. J. A. v.d. Velde en 10936 van C. J. Zoeter. kampioene van de fokdag werd aangewezen Mieneke l$van L. P. Brasser uit Vrouwenpolder. Bij de rubriek vier afstammelingen van één stier behaalde de groep van Jenne G 33 van G. Blankers uit Grijpskerke de la-prijs. L. P. Brasser behaalde ae la-prijs met de zelfgefokte groep koeien voor de grote bedrijven met meer dan 40 stuks melkvee. J. de Visser uit Souburg en A. W. Smit uit Oostkapelle behaalde de la-prijs respectievelijk in de rubrieken voor zelfgefokte' koeien voor de bedrijven met 26 t/m 40 koeien en kleinere bedrijven tot 25 koeien. DE SCHAPEN: - Walcheren heeft slechts een kleine kern schapenfokkers. Met veel inzet en enthousiasme hebben zij echter een grote bijdrage geleverd tot de verbetering van de schapenfokkerij in dat gewest. Dit kwam zeer duidelijk tot uiting in de kwaliteit van de aangevoerde dieren. Verheugend was het dat ook enkele jonge fokkers met hun schapen deelnamen. Gezamenlijk had een 5-tal inzenders 5 rammen, 62 ooien en 50 lammeren tentoongesteld. De keuringen hadden een vlot verloop en werden met veel bela.gstelling door het publiek gevolgd. Naar de toelichting op de plaatsing van de individuele dieren werd aandachtig geluisterd. Het aantal rammen was vrij gering. De kwaliteit van de oude rammen was uitstekend. Kampioen werd Z 1991 van Gebr. de Lange, Ritthem; de reserve-titel ging naar Z 2098 van W. Verhage, uniforme stellen, vooral in de rubriek ooien met 1 lam. De la prijzen waren voor stelletjes van Gebr. de Lange (3x), C. Verhage (lx). De bedrijfscollecties kwamen allen in aanmerking voor een eerste prijs. De èerste plaats was voor de groep 1-jarige ooien van W. Verhage. De verdeling van de prijzen over de inzenders was als volgt. Rundvee: G. Blankers, Grijpskerke 18 eerste, 5 tweede. L. P. Brasser, Vrouwenpolder 10 eerste. S. v.d. Broeke, Serooskerke 3 eerste, 1 tweede, 1 derde. W. de Buck, Middelburg 3 eerste, 1 tweede. J. Dekker, Arnemuiden 4 eerste, 2 tweede. M. Dekker, Serooskerke 2 eerste, 3 tweede, 2 derde. Gebr. C. en W. Geldhof, Oostkapelle 4 eerste, 3 tweede. J. Kwekkeboom, St. Laurens 12 eerste, 6 tweede. Gebr. A. en J. de Lange, Ritthem 5 eerste, 12 tweede, 2 derde. A. Langebeeke, Gapinge 1 eerste, 3 tweede. A. Maljaars, Grijpskerke 4 eerste, 2 tweede. J. Maljaars, Aagtekerke 4 eerste, 1 tweede. A. W. Smit, Oostkapelle 5 eerste. A. van Tatenhove, Gapinge 5 eerste, O 1 tweede. J. Vader, Middelburg 1 eerste, 3 tweede, 2 derde. W. Verhage, Koudekerke 3 eerste, 3 tweede. J. de Visser, Souburg 10 eerste, 8 tweede, 1 derde. S. de Visser, Nieuw en St. Joosland 8 eerste, 8 tweede, 2 derde. M. Wattel, Gapinge 2 eerste, 5 tweede. J. Wondergem, Gapinge 6 eerste, 2 tweede, 2 derde. W. Wouters, Vrouwenpolder 3 eerste, 2 tweede. SCHAPEN: Gebr. de Lange, rundvee (inclusief groepprijzen): Gebr. Beije, Haamstede, 8 eerste, 2 tweede. Gebr. Boot, Kerkwerve, 5 eerste. W. C. v.d. Bosse, Kerkwerve, 3 eerste, 2 tweede. M. O. Hanse, Haamstede, 3 eerste, 2 tweede. J. v.d. Hoek, Kerkwerve, 2 eerste, 1 tweede. C. v.d. Houten, Kerkwerve, 5 eerste, 2 tweede. J. J. van Klinken, Nieuwerkerk, 3 eerste, 2 tweede. W. de Kok, Kerkwerve, 1 eerste. D. P. Korstanje, Noordgouwe, 8 eerste, 5 tweede. S. Simonse, Kerkwerve, 15 eerste. J. P. W. C. Stols, Nieuwerkerk, 4 eerste, 8 tweede. A. Vijverberg, Ouwerkerk, 8 eerste, 2 tweede. W. Vijverberg, Ouwerkerk, 4 eerste. S. v.d. Wekken, Haamstede, 1 eerste, 3 tweede. KLEINE COLLECTIE, GOEDE SCHAPEN. Na een jaar van afwezigheid namen de schapenfokkers van Schouwen-Duiveland dit jaar weer deel aan de centrale fokveedag te Zierikzee. Gezamenlijk hadden ze 11 rammen, 34 ooien en 40 lammeren ingezonden. De inzending had dan misschien wat groter gekund, de kwaliteiö lag op een goed niveau. De verrichtingen van de jury werden met veel interesse door het publiek gevolgd. De oudere rammen vormden een goede rubriek met aan kop de mooi gelijnde ram Z 2081 van J. J. A. v.d. Velde, Nieuwerker. Bij de 1-jarige rammen werd nog meer kwaliteit getoond. Deze klasse leverde zowel de kampioen als de reserve-kampioen, hetgeen bij rammen zelden voorkomt. Kampioen werd Z 2095 van A. Vijverberg, Ouwerkerk en reserve-kampioen: Z 2092 van C. J. Zoeter, Ouwerkerk. De enkeling.ooien waren van goed gehalte met fraaie kopnummers. De la bij de oudere ooien, Z 2430 van J. J. A. v.d. Velde werd kampioene en de la bij de jaarlingen, 10936 van C. J. Zoeter, reserve-kampioene. In de hokken ooien met lammeren maakten de lammeren een goede indruk. Ze waren goed ontwikkeld en in een goede conditie. De diverse rubrieken werden aangevoerd door stelletjes van C. J. Zoeter (4x), J. J. A. v.d. Velde en C. v.d. Houten. Overzicht van de eerste- en tweede prijzen bij de schapen. Inzender: S. Hart, Kerkwerve, 2 eerste, 6 tweede. C. v.d- Houten, Kerkwerve, 4 eerste, 2 tweede. C. H. Kuiper, "Zonnemaire, 3 tweede. J. J. A. v.d. Velde, Nieuwerkerk, 9 eerste, 2 tweede. A. Vijverberg, Ouwerkerk, 6 eerste, 3 tweede.. C. J. Zoeter, Ouwerkerk, 8 eerste. Algemeen kampioene Mieneke 18. Fok eig.: L. P. Brasser, Vrouwenpolder. bracht ook een groot aantal niet agrariërs een bezoek aan de keuring. De regelingscommissie kan zodoende op een geslaagde dag terugzien. RUNDVEE: - Voor het eerst waren dieren met een buitenlandse stier als vader in de afstemming in aparte rubrieken opgenomen. Dit was een interessant experiment, wat op verzoek van de Uier van Grietje 29. Oostkapelle. Z 040 van C. Verhage, Oostkapelle was de beste 1-jarige ram. De enkeling ramlammeren waren vrij matig, het ramlam van J. de Visser werd eerste. De ooien waren van best gehalte. Kampioene ooi werd Z 2328 van W. Verhage, 12036 lo van Gebr. de Lange behaalde het reserve-kampioenschap. De ooien met lammeren vormden merendeels Fokveedag voor. Walcheren v.l.n.r. Kamp. ram: Z 1991 v. Gebr. de Lange. Res. kamp. ram: Z 2098 v. W. Verhage. Kamp. ooi: Z 2328 v. W. Verhage. Res. kamp. ooi: 12036 v. Gebr. de Lange. Ritthem 25 eerste, 12 tweede. C. Verhage, Oostkapelle 5 eerste, 2 tweede. W. Verhage, Oostkapelle 14 eerst^8 tweede. W. Verhage jr., Vrouwenpolder 4 eerste, 1 tweede. J. de Visser, Westkapelle 5 eerste, 6 tweede. Senior kampioene Jarinkje 91, eig.: S. Simonse. Juniorkampioene en koe met mooiste uier. Grietje 29 v. Hof Zwagerman. Fok. eig.: G. Blankers, Grijpskerke. van de stier Dr. Lente's Verwachting, van W. de Buck uit Middelburg, kampioene. Deze koe is reeds 16 jaar oud en heeft al bijna 94.000 kg. melk geproduceerd. Naar we hopen wordt ze de eerste 100.000 kg. koe van Zeeland. Reserve kampioene bij de oudere koeien werd Rika 25 van G. Blankers uit Grijpskerke. Als algemeen C.A.R. Goes, 10 juli '76, ing. I. Hamming en ing. J. Zonderland. De 21e fokveedag te Zierikzee op zaterdag 10 juli 1976 j.l. was zeer geslaagd. Na een zeer lange warme periode was de temperatuur gelukkig iets gedaald. Onder zeer goede weersomstandigheden en met veel publiek werd er met veel enthousiasme gekeurd. ,s Middags was er nog een zeer aantrekkelijke programma in de vorm van een streekconcours van Landelijke Rijver enigingen. RUNDVEE. Het aangevoerde rundvee was van zeer goede kwaliteit. Met hetzelfde aantal dieren was de kwaliteit t.o.v. vorig jaar een stuk vooruitgegaan. Met name de jongere melkkoeien waren best. Met name stal Simonse liet twee groepen zelf gefokte volbloeden zien, waarmee hij de groepen van de andere fokkers versloeg. In deze groepen stonden dan ook verschillende kampioenen opgesteld. Verder willen we met name de la groepen noemen: drietal van W. Vijverberg, het drietal van Gebr. Boot en het drietal van Vijverberg en de viertallen van D. P. Korstanje en J. P. W. C. Stols. De prijs voor de koe met de mooiste uier was voor Puck 5 (d. BI. Sendy)van D. P. Korstanje. Kampioene van de drachtige vaarzen werd Antje 8 (d. Pan 41 v.d. Beukenhof) van dezelfde eigenaar. Kampioene van de oudere koeien werd Jarinke 91 (d. Blits, Sendy) van S. Simonse, met als reserve Bella 14 (d. Friso) van W. Vijverberg. Dan rest nog te vermelden lest best, de jeugdkampioene (van de jongere melkkoeien): Juliana 20 (d. BI. Sendy) van S. Simonse. Zij werd tevens Ere-kampieone, dat wil zeggen dat ze de beste was van alle aanwezige kampioenen en oud kampioenen. Overzicht van de eerste- en tweede prijzen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14