Herinzaai van grasland Mengrotor klauwt door Zeeuwse plaatgrond In verband met de droogte zijn veel weilanden in een zeer slechte konditie gekomen. Het ziet er naar uit dat nogal wat grasland gescheurd zal worden, om opnieuw ingezaaid te worden. Door het Proefstation voor de Rundveehouderij wordt uitgebreid aandacht besteed aan dit onderwerp in de vorm van een vlugschrift waaraan wij onderstaande gegevens ontlenen. I HERINZAAI: DOEN OF NIET DOEN Aan de herinzaai van grasland zijn kosten en risico's verbonden. Men zal dan ook alleen tot herinzaai moeten besluiten wanneer dat duidelijk noodzakelijk is. Dit is het geval wanneer het grasland veel planten bevat die door het vee slecht worden gevreten en die in de bestaande grasmat moeilijk of niet zijn te bestrijden. Herinzaai komt bijvoorbeeld in aanmerking wanneer een perceel meer dan 10% kweek of bent bevat. Een andere goede reden voor herinzaai kan zijn wanneer de grasmat voor minder dan 30 k 50% uit goede grassen bestaat en waarbij Engels raaigras- het beste weidegras- vrijwel of geheel ontbreekt. Wanneer nog een redelijke hoeveelheid Engels raaigras aanwezig is, kan ook een oplossing worden gezocht in verbetering van ongunstige factoren zoals een slechte ontwatering of een ondoelmatig gebruik van het grasland. Merkbare verbetering langs deze weg kan wel enkele jaren duren, maar men ontkomt daarbij aan de kosten en risico's van herinzaai. OORZAAK VAN SLECHT GRASLAND WEGNEMEN. Voor een blijvende verbetering van het grasland is het van belang de oorzaak weg te nemen, die tot verslechtering van de grasmat heeft geleid. In het algemeen moet de oorzaak gezocht worden bij één of meer van de volgende factoren. - Beschadiging van de grasmat door te kort maaien, slechte verspreiding van organische mest, te grote giften organische mest per keer, een weidewagen bij het melken in het land en ongedierte zoals mollen, emelten en veldmuizen. - Ondoelmatig gebruik van het grasland: o.a. door het weiden in te lang gras, het maaien van te zware gewassen en het te lang op het veld laten liggen van gemaaid gras bij de voederwinning. - Onvoldoende verzorging van het grasland. - Slechte bemestingstoestand van de grond. - Slechte structuur van de grond of verdichte lagen onder de zode. - Slechte waterhuishouding: te nat of te droog. HERINZAAI IN DE NAZOMER HET BESTE De beste resultaten krijgt men meestal bij herinzaai in de periode van half juli tot eind september. Temperatuur en neerslag zijn dan vaak het meest geschikt voor een snelle aanslag van het zaaibed. Ook geeft herinzaai in de nazomer het minste produktieverlies. Herinzaai na eind september is mogelijk maar het risico van mislukking wordt dan snel groter. Als men herinzaai door omstandigheden niet in de nazomer kan uitvoeren, dan is het mogelijk dit in het vooijaar te doen (begin maart tot half april). In het voorjaar zijn echter de weersom standigheden vaak ongunstig (schraal en droog) voor een snelle aanslag van het zaad. Vocht is de belangrijkste factor voor het slagen van de herinzaai. Vermijd daarom een droge periode. GRONDBEWERKING: HOE EN WAARMEE Voordat men tot herinzaai overgaat is het raadzaam na te gaan of er storingen in de grond aanwezig zijn, zoals dichte of zure lagen. Is dit het geval dan moet overwogen worden tevens een grondverbetering uit te voeren. Ook wanneer een egalisatie van enige betekenis moet worden uitgevoerd, is een diepere grondbewerking noodzakelijk. Komen er geen storingen op grote diepte in het profiel voor, dan heeft de grondbewerking alleen tot doel het vernietigen van de oude zode en de bereiding van een goed zaaibed. Voor vernietiging van de oude zode komen zowel de ploeg als de overtopfrees (Lelyfrees en Lelyzaaifrees) in aanmerking. De voorkeur moet worden gegeven aan ploegen wanneer: a.het land licht geëgaliseerd moet worden. b.verwacht moet worden dat er veel zaad van slechte grassen en onkruiden in de bovenlaag van de grond zit. Dit geldt overigens alleen indien het perceel in de laatste jaren niet geploegd is zodat geen ondergeploegde zaden weer boven komen. c.er tussen 10 en 20 cm.diepte een verdichte laag zit die bij gebruik van een frees niet zal worden verbroken. Voor goed ploegen zijn vakkennis en een goed type ploeg nodig. Het beste is de zode vooraf in kleine stukjes te breken door ondiep te werken (5 cm) met een bladenfrees (haakse messen), een messeneg of een triltand- cultivator. Vervolgens dient goed kerend te worden geploegd. Dit kan met een ploeg die voorzien is van een hiervoor geschikt ristertype, schijfkouters en voorscharen. Er is een duidelijke voorkeur voor overtopfrezen, wanneer het ploegen en/of de zaaibed - bereiding problemen geeft, zoals op zware kleigronden, veen met zure ondergrond etc. De grondbewerking met overtopfrezen wordt uitsluitend in loonwerk uitgevoerd. ZORG VOOR GOED ZAAIBED Voor iedere bewerking van de grond na frezen of ploegen is het noodzakelijk dat de trekker op dubbellucht staat om diepe sporen te voorkomen. Na grondbewerking met de overtopfrees hoeft er meestal geen zaaibed gemaakt te worden. Bij losse droge grond is het gewenst vóór het zaaien te rol.len met bij voorkeur een cambridgerol. Zowel met de ploeg als de overtopfrees kan een goede grondbewerking worden Met een dergelijk combinatiewerktuig kan na het ploegen een goed zaaibed worden verkregen. De overtopfrees heeft de voorkeur op b(j zware kleigronden en op veen met gemaakt. De cultivatortanden moeten niet te diep worden afgesteld omdat men anders een zure ondergrond. stukken oude zode naar boven haalt. WJ.Boonman, investering in één jaar eruit! Het begint langzamerhand een afgezaagde gegeven te worden om het weer maar eens over de droogte te hebben. Maar dit keer kunnen we berichten over een methode om in bepaalde gevallen de risiko's van droogteschade te verminderen. Vorige week waren we op het bedrijf van de gebr. Boonman, „Notenhoeve", waar de mengrotor van de Heide Mij in bedrijf was om een akker van vijf ha te bewerken. De heer W.J. Boonman die ons te woord stond vertelde dat hij ook vorig jaar een stuk van de zelfde grootte had laten bewerken met dezelfde machine. Een groot gedeelte van zijn grond behoort tot het zogenaamde plaatgrondtype. Het heeft een bovenlaag van twintig tot dertig centimeter klei, en daaronder bevindt zich dan puur zand. Ieder jaar opnieuw weer wanneer er een periode van droogte is, komen de gewassen vocht tekort. VERSCHIL OP STREEP AF TE ZIEN. De mengrotor mengt de grond tot een diepte van circa 100 cm waardoor de klei en het zand volledig werden gemengd, en er een blijvende verbmding ontstaat met het grondwater. De heer Boonman is enorm tevreden over deze methode van grondverbetering. Vooral nu.Dit jaar blijkt weer eens hoe gunstig het effekt van de bewerking is. Hij geeft toe dat twee duizend gulden per ha bewerkingskosten ook niet gering zijn. Maar op deze plaatgrond en, haal ik deze investering er dik en dubbel uit. Bovendien heeft hij op deze uitgave ook een subsidie van rond de dertig procent gekregen. Dit jaar schat hij de opbrengstverschillen op zijn suikerbieten tussen de tachtig en de honderd procent tussen wel en niet bewerkte grond. Het is dan ook frappant om het onderscheid tussen de onbewerkte en bewerkte grond te zien. Op de streep af tekent zich het verschil Het is deze rotor, waarvan de speciale messen duideltyk te zien zijn, die er voor zorgt dat de grond intensief gemengd wordt. Om de werkdiepte te illustreren, werd de rotor even opgeheven, en ging de machinist in het gat staan. af. Aan de ene kant hangen de bieten slap en met hun bladeren op de grond, aan de andere kant staan ze fris en groen. Ik vind deze grondverbetering een verzekering tegen dróogte, zegt Boonman. En daaruit spreekt vanzelf dat in een nat jaar het effekt van deze verzekering niet merkbaar is. Maar er zijn volgens Boonman nog meer voordelen. Ook de bewerkbaarheid van de grond is er met sprongen op vooruit gegaan. Vooral op de zwaardere grond kon je voorheen onder natte omstandigheden nauwelijks de graad geploegd krijgen. Boonman heeft gemerkt dat het op de bewerkte grond nu een stuk gemakkelijker gaat. Het land was voorheen niet gedraineerd, en ook nu heeft hij nog niet het plan om onmiddelijk te draineren. Het geeft nu wel het voordeel, dat door de één meter diepe bewerking de buizen niet werden vernield. MENGROTOR, DE GROTE GRONDMIXER. De mengrotor is een uniek stuk techniek in Nederland. De Heide Mij heeft de machine namelijk zelf ontworpen en laten bouwen bij de fa. Werklust te Apeldoorn. Het onderstel, met zijn typische banden is ooit eens een onderstel van een raketinstallatie geweest en komt oorspronkelijk uit Alaska. De motor met een vermogen van 250 pk. is van Volvo. De rotor heeft men zelf gemaakt, en zo is het ook met de rest van de machine. Het veroorzaakt echter wel een nadeel, want wanneer er iets kapot gaat, dan kan men niet zo maar een twee drie ergens bij een dealer een nieuw onderdeel halen. Het ligt in de bedoeling om een geheel nieuwe machine te gaan maken, die dan zal zijn samengesteld uit gangbare onderdelen. De kosten van een dergelijk ontwerp liggen ook nogal aan de hoge kant en bedragen circa 300.000 gulden. De hier afgebeelde machine werd ontworpen in 1969, en heeft in de tussentijd overal in den lande gewerkt. De kapaciteit van de mengrotor bij circa een meter tot een meter tien, is 1 hektare in een werkdag van negen uur. De rotor kan ook niet het gehele jaar door worden ingezet, in verband met weers omstandigheden en te velde staande gewassen. Men rekent bij de Heide Mij op circa tachtig werkbare dagen per jaar. Wanneer die volledig kunnen worden benut, betekent dat circa tachtig ha per jaar die kunnen worden Een unieke verschijning is deze typische grondbewerkingsmachine, waarvan de onderdelen tot zelfs uit Alaska kwamen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8