De oogst van bruine bonen Hoe zit het precies met de leveringsverplichtingen meerjarige aardappelkontrakten Levering van aardappelen op kontrakt Voorlopige uitkomsten landbouwtelling mei 1976 Snijmais met opgerolde bladeren KORTE WENKEN Cjl R ZCTenberBen 6 ;De levering van een kwaliteitsprodukt wordt door iedere teler nagestreefd. De bestemming van bruine bo nen is voor een deel gericht op de conservenindustrie, die de "bonen in glazen potten verpakt en de consument aanbiedt. In die ootten zijn de bonen te zien als in een etalage: de goede, maar ook de slechte. Gescheurde en halve bonen mogen er niet of nauwelijks in voorkomen. De manier waarop gedorst wordt is van grote invloed op de dordbeschadiginig. Het dorsen met bel'.iulp van een conservendorsmachine lijkt zeer aantrekkelijk. Overleg dit eens met uw loonwerker. De hogere dorskosten wor den al goedgemaakt door de verlaging van het piksel- percentage De kwaliteit van het gedorste produkt is vaak duidelijk beter. De verwerkingscapaciteit van de machines is inmiddels verbeterd. Niettemin: verbeter de kwaliteit en neem een proef, aldus een bericht van Cebeco Zuid-West. Ook op THOLEN en ST PHlLIPSLAND is de afge lopen week de zo vurig verlangde regen nog steeds uit gebleven, zien we de gewassen steeds verder achteruit gaan en de weilanden steeds kaler worden voorzover dat nog kan. En al roepen we nu al enkele weken: „Als het deze week voldoende regent, kan het nog wel mee vallen!" gaan nu zelfs de grootste optimisten het toch ook somber inzien. De graszaden zijn, op wat raaigrassen na, gedorsen en afgeleverd. De opbrengsten zijn laag met een groot aan tal percelen waarvan de opbrengst ronduit slecht is. De 2e week van juli is er al heel wat gerst gedorsen met sterk uiteenlopende opbrengsten, al naar gelang de vocuthoudendheid van de grond. Er blijken nog op brengsten van 5 ton/ha en meer voor te komen. Laten we hopen dat het waar is en dat ook de tarwe nog meevalt. Want met name voor de gegarandeerde pro- dukten als granen en bieten moeten we het van de kg-opbrengst hebben. Immers de kg-prijs van deze pro- dukten blijft al sinds jaar en dag achter bij de kos tenstijgingen. En zoals het er nu voorstaat zullen granen en bieten, die toch, 60 a 70 van ons bouwplan uitmaken, verlies gevend zijn in 1976. De enige hoop die we nu nog hebben op een redelijk inkomen is gericht op de vrije produkten met name aard appelen en in mindere mate u'en- Immers hier kan de prijs de te lage opbrengst nog goed maken. Nimmer te voren zag uw rubriekschrijver, die toch ook al een kwart eeuw meeloopt, medio juli zo'n slecht aardappel- igewas. De aanslag is groot, maar de knollen zijn erg klein, terwijl de doorwas enorm :s. En al weten wet dat de natuur ook in korte tijd veel kan herstellen, moet er toch wel een wonder gebeuren om nog een redelijk goed aardappelgewas te krijgen. Een vraag die sterk naar voren komt op dit moment is toch wel: „hoe zit dat straks met de leveringsver plichtingen op meerjarige konttrakten? Is hier sprake van force majeur? Immers vele collega's en het name jongeren die nog voor grote financiële verplichtingen zitten, hebben zich in 't verleden ingedekt tegen een scherpe prijsval door middel van meerjarige kontrak ten waarbij men meer dacht aan een overschotsitua tie en niet aan een eventueel tekort. Dit zou nu juist wel eens de verkeerde uitwerking kunnen hebben. Een ingewikkelde materie met vele facetten, die zeker een gedegen studie door onze organisatie waard is! Ofschoon er in de aardappelteelt nog veel kon gebeuren, als er nog voldoende regen valt, be staat nietemin de kans, dat telers die op kontrakt hebben verkocht, niet aan hun verplichtingen zullen kunnen voldoen. Er bestaat "dan nog een duidelijk verschil of men heeft gekontrakteerd in hektare of in kilo-op brengst per ha. De handel en de aardappelverwer- kende industrie (frites) die veel met deze soms meerjarige kontrakten werken, hebben nog geen uitgesproken mening over deze zaak. Wel wijzen zij er op, dat ook 'zij weer hun verplichtingen hebben aangegaan en deze ook zullen moeten na komen. Mr. J Graaf, juridisch adviseur van „Vebena" (overkoepelend orgaan van de aardappel-handels organisatie) zegt hierover, dat men zich niet te vroeg zorgen moet maken. Ook in het natte jaar van 1974 kon niet aan de kontrakten worden vol daan. Toen waren er nauwelijks moeilijkheden. Ofschoon de situatie nu anders is, is de mogelijk heid van onderling overleg altijd aanwezig. Hij adviseert om als teler tijdig met de aardappel- handel te gaan praten over de te "verwachten moei lijkheden. Men heeft er niets aan om elkaar kapot te maken. De heer Den Hamer van Cebeco Zuid-West zegt, dat de aardappelafzetorganisatie van Cebeco geen meerjarige kontrakten kent. Wel doen zich natuurlijk bij de poolafspraken de mogelijkheden voor dat door de weersomstandigheden niet aan de verplichtingen kan worden voldaan. Maar hierin voorziet het regelement, dat zegt: Élk lid, dat door een misgewas of overmacht niet kan vol doen aan de leveringsplicht, geeft daarvan hij aangetekend schrijven kennis aan het bestuur bin nen een maand nadat is komen vast te staan dat hij aan zijn leveringsplicht niet kan voldoen. Het bestuur stelt zo spoedig mogelijk het nodige on derzoek in en geeft al dan niet ontheffing der leveringsplicht. Volgens de eerste voorlopige uitkomsten van de in mei j.l. gehouden landbouwtelling voor de akkerbouwgewassen en zaai-uien van het C.B.S. zijn de arealen tarwe, rogge, blauwmaanzaad, consumptie-aardappelen, snijmais en zaai- uien aanzienlijk toegenomen. De oppervlakten gerst, haver en koolzaad verminderden. De totale oppervlakte akker bouwgewassen steeg met 1,4 tot ca. 684.000 ha in 1976. Granen. De oppervlakten wintertarwe en wintergerst ver tonen na de inkrimping in het jaar 1975 i.v.m. de natte winter 1974/'75, weer een sterke uitbreiding. Vergeleken met 1975 steeg het areaal wintertarwe met 69 tot 109.300 ha eii de wintergerst met 58 tot 9.600 ha. In samenhang hiermee daaldien de arealen zomertarwe en zomergerst resp. met 50 tot 21.200 ha en met 32 tot 52.000 ha. Het totale areaal tarwe steeg tot 130.500 ha 22 nagenoeg dezelfde oppervlakte als in 1974). Het totale areaal gerst verminderde tot 61.600 ha 26 De oppervlakte rogge steeg met 17 tot 21.300 ha. Haver, korrelmais en mengsels van granen daalden met resp. 26 tot 25.400 ha, 30 tot 900 ha en 28 tot 250 ha. Peulvruchten. Bij de peulvruchten steeg het areaal schok kers met 22 tot 800 ha. Bij de overige gewassen in deze groep viel een daling te constateren, groene erwten tot 2.800 ha 35%), kapucijners en grauwe erwten tot 900 ha 14 en bruine en witte bonen tot 5.000 ha 13 Handelsgewassen. De oppervlakten koolzaad en karwij- zaad namen beide af in vergelijking met 1975 tot resp. 12.300 ha 13 en 2.000 ha 43 Het areaal blauwmaan zaad verdubbelde, zodat dit voor 1976 4.300 ha bedraagt, bij vlas nam de oppervlakte met 4,1 toe tot ruim 5.300 ha. Knol- en wortelgewassen. Bij de consumptie-aardappelen werd geheel volgens de verwachting een uitbreiding gecon stateerd. De klei-aardappelen namen met bijna 13 toe tot 74.500 ha, op zand- en veengrond was de toeneming ca. 23 tot 14.800 ha. De oppervlakte fabrieks-aardappelen nam iets af en is voor 1976 71.600 ha 2 Bij voederbieten daalde het areaal met 12 tot 3.100 ha in 1976.1 Bij de sui kerbieten steeg de oppervlakte met 2 tot 139.000 ha. Groenvoedergewassen. Het areaal snijmais vertoonde weer een flinke toename en steeg met 14,5 tot 88.500 ha, terwijl de oppervlakte luzerne daalde tot 2.700 ha 20 Zaai-uien. Bij de zaai-uien werd een toeneming van de oppervlakte met ca. 15 geconstateerd tot 113.000 ha in 1976. LANDBOUWTELLING MEI 1976 AKKERBOUWGEWASSEN EN ZAAI-UIEN (voorlopige uitkomsten) 1975 1976 X 1000 ha Tarwe 106,9 130,5 w.v. wintertarwe 64,9 109,3 zomertarwe 42,1 21,2 Gerst 83,1 61,6 w.v. wintergerst 6,1 9,6 zomergerst 77,1 52,0 Rogge 18,2 21,3 Haver 34,3 25,4 Korrelmais 1,3 0,9 Mengsels van granen 0,3 0,3 Groene erwten 4,4 2,8 Schokkers 0,7 0,8 Kapucijners en grauwe erwten 1,0 0,9 Bruine en witte bonen 5,9 5,1 Koolzaad 14,1 12,3 Karwijzaad 3,5 2,0 Blauwmaanzaad 2,1 4,3 Vlas 5,1 5,3 Suiker en voederbietenzaad 0,4 0,3 Graszaad 20,0 14,5 Cons.-aardappelen D zand- en veengrond 12,1 14,8 Cons.-aardappelen op kleigrond 66,1 74,5 Fabrieksaardappelen 2) 73,0 71,6 Suikerbieten 136,5 139,0 Voederbieten 3,5 3,1 Luzerne 3,4 2,7 Snijmais 77,3 88,5 Overige akkerbouwgewassen 1,4 1,8 Totaal akkerbouwgewassen 674,8 684,4 Zaai-uien 9,9 11,3 Inclusief vroege, poot- en voeraardappelen. 2) Inclusief pootaardappelen. Karakteristiek beeld van verdrogende snijmais op zandgrond. Door het oprollen van de bladeren is de plant de verdamping tegengegaan. Zolang deze ver droogde maisplanten nog groen zijn, blijven ze sluime rend in leven. Opbrenstdepressie is niet te vermijden maar bij voldoende regen gaan slappe groene sluime rende planten weer groeien. Op percelen waar met Atrazin of Bladex tegen het onkruid is gespoten en dit zijn vrijtwel alle snijmaispercelen difent u in het algemeen niet over te gaan tot afmaaien. Vraag zo nodig advies aan uw bedrijfsvoorlichter. C.A.R.Zevenbergen.) AKKERBOUW VANZELFSPREKEND ZAL geen enkele akkerbouwer zijn vrijkomende stoppels langer laten liggen dan nodig is. Gaat U geen nagewas zaaien, maak dan de grond op pervlakkig los met cultivator en stoppelploeg. Het on kruidzaad kan dan gaan kiemen en uw grond droogt niet verder uit. LAAT U NIET VERLEIDEN om bladkool of stoppel- knollen te zaaien als U al een bouwplan heeft met één op vier suikerbieten. De kans is dan groot dat de bie- tencystenaaltjes nog net een cyclus rond krijgen en U zit straks met de bietenmoeheid. TREKKERS DIE AAN EEN beregeningspomp staan draaien, moeten vaak veel arbeid verrichten. Laat deze trekkers niet zonder toezicht en zorg voor een le klas verzorging. De koeling moet 100 zijn, de radiator schoon en het oliepeïl in orde. In droge perioden is het stoffilter gauwer vuil. GRANEN DIE NOODRIJP geworden zijn dorsen vaak moeilijker dan normaal gerijpte gewassen. Beter afge stelde maaidorsers en langzamer rijden kunnen verlie zen voorkomen. Regelmatige kontrole van het stro en kaf zijn nodig om te zien of alles werkt. DOOR ERG KORT TE MAAIEN, hunt U de stro-oogsl verhogen vooral van het jaar is dit van belang. Er moet geen stropeiltje verloren gaan. Bij deze rugvoerprijzen kunt U beter alles verkopen dan onderploegen. Momen teel is de ruwvoervoorziening van het vee belangrijker dan de organische stof voorziening van de grond. VEEHOUDERIJ IN DE MELKSTAL komen dikwijls veel vliegen voor. Bij de bestrijding moet men er rekening mee houden dat geen besmetting van de melk plaats vindt. Gebruik dan ook uitsluitend goedgekeurde middelen. ALS U GAAT BOUWEN is het verstandig de gemaak te afspraken met de aannemer goed op papier te zetten. Dit geldt vooral ten aanzien van de prijzen. Het is al meerdere malen voorgekomen dat hierover verschil van mening ontstond, omdat de een denkt dat een onder deel wel in de prijs is inbegrepen en de ander meent van niet. ER ZIJN REEDS DIVERSE voorbeelden van een bij zonder goed geslaagde vrijwillige kavelruil. Als U bui ten een ruilverkavelingsgebied woont, probeer dan met uw buren een betere verkaveling te bereiken. De kosten van beschrijving en van de landmeter worden door het Rijk betaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6