Zeeuwse dag van het paard v. ^Uccr de <^Orouw ARBEIDSSMETTEN 15 Jan Zonderland C.A.R.,Goes. Op het terrein van Manege ,,De Eendracht" .te Serooskerke werd zaterdag 26 juni de 6e Zeeuwse Dag van ,t Paard gehouden. Het weer was eigenlijk te mooi, waardoor veel toeristen de voorkeur gaven aan het strand. Bovendien ondervond de dag„ten aanzien van deelname en bezoekers concurrentie van het Concours Hippique in Klundert. Getracht moet worden, dit in de toekomst te voorkomen. Zoals gewoonlijk was het programma in Serooskerke weer zeer gevarieerd. ,,s Ochtends hielden 6 stamboeken provinciale keuringen. Voor deze keuringen waren in totaal 353 paarden en ponies opgegeven. In onderstaand overzicht is de aanvoer per ras weergegeven. Warmbloedpaard 140, Ned. Trekpaard 58, Haflinger 8, Haflo-Arabe 6, Fjordenpaard 35, New-Forestpony 63, Shetlandpony 43. Behalve deze paarden en ponies werd nog een groot aantal veulens aangevoerd. Olinda van J.P. van Dalen,Poortvliet was de beste en kreeg bovendien de prijs voor het mooist getoiletteerde paard. Ze was getoiletteerd door J. Welleman, Zevenbergen. Bij de 4 t/m 7-jarige merriën met veulen 3 eerste ster), 7 tweede en 2 derde premies. Lupido van G.J. v.d.Peijl, Ossendrecht werd eerste. Bij de matige rubriek guste merries één uitschieter met een le premie, Mariska van B.A. van Dijke, Nisse. Verder 2 tweede en 3 derde premies. Vier le premies en 2 tweede premies werden toegekend in de rubriek 4 t/m 7-jarige stermerriën. Twee van de 4 le premie merriën werden „voorlopig keurmerrie", nl. Marina van M.P.Goedhardt, Grijpskerke en Monalisa van A. de Nooijer, Gapinge. De 8-jarige en oudere merriën waren, op een paar uitzonderingen na, heel gewoon. In totaal 2 eerste premies (de stermerrie Ivy Maid van J.de Jager,Kapelle en de keurmerrie Zerina van J.L. van Sabben, Middelburg) 4 tweede en 3 derde -remies. 'erder werden 12 veulens premiewaardig beoordeeld. agse Post,bereden door Brooymans jr. O.Gros, Ossendrecht werd bij deze groep kampioene. Bij de 3-jarige en oudere merriën maakten de jongere rubrieken de beste indruk. Er werden 11-eerste en 5 tweede premies toegekend. Poa van Staatsbosbeheer werd kampioene en voorlopig modelmerrie. Porata van A. Buijs, Oost-Souburg en Nita van de Combinatie Grevelingen werden eveneens voorlopig modelmerrie. De predikaatmerriën vormden vrij goede klassen met 9 eerste en 1 tweede premie. Modelmerrie Oriante van Mej. Zijderveld,Middelburg, verwierf het predikaat stermerrie. Kampioene bij de predikaatmerriën werd Joyce van Staatsbosbeheer. New Forestponies. De Afdeling Zeeland van de Vereniging Nederlands New Forest Pony Stamboek had ,s ochtends een uitgebreid Het bestgaande rijpaard li Susan Malcorps op Coloriet re J.Sars op Kairouan. Warmbloedpaarden. Voor deze keuring waren bijna de helft meer paarden opgegeven dan in 1975. Doordat in 4 ringen werd gewerkt, had de keuring een vlot verloop. Dit jaar werden voor het eerst alle 3-jarigen in Serooskerke voor het stamboek beoordeeld. Voorgaande jaren gebeurde de stamboekkeuring voor de premie keuring aan huis. Als beste 1-jarige merrie werd aangewezen Rapsodie van N.v.d.Kerkhove, Koewacht. In zijn geheel was de rubriek jaarlingen beter dan vorig jaar. Er werden 8 eerste, 7 tweede en 4 derde premies toegekend. De rubriek 2-jarigen was een stuk eenvoudiger met 2 goede merries op kop (2 eerste, 5 tweede, 5 derde prijzen). Eerste werd Pitou van R. de Badts, Hulst. De 3-jarigen vormden een goede rubriek met een flink aantal typische paarden in de kopgroep. Zes merries kregen een eerste premie en het ster predikaat, 7 een tweede en 7 een derde premie. Kampioene van de 3-jarige en oudere Warmbloedpaarden. Marina van M.P.Goedhardt, Grijpskerke. Tot kampioene van de 3-jarige en oudere merriën werd uitgeroepen Marina van M.P.Goedhardt. De rubriek „net bestgaande rijpaard" was dit jaar in tweeën gesplitst. Bij de fokmerriën was de le plaats voor Monalisa van A. de Nooijer, bereden door Marjan de Nooijer. Bij de guste merriën, ruins en hengsten werd Suzan Malcorps op Coloriet van P.J.Riemens eerste. Deze twee mogen samen met Kairouan van H.C. „Brugse Vaart" (Ber.J.Sars) in september te Utrecht meedoen aan het kampioenschap „Bestgaand W.P.N.-rijpaard 1976". Fjordenpaarden. De vereniging „Het Nederlands Fjordenpaardenstamboek" organiseerde in Serooskerke een provinciale keuring. Behalve de 1-jarige en oudere paarden was een 15-tal veulens aangevoerd. Zij maakten een goede indruk. Het hengstveulen van P.van Harn, Kattendijke werd aangewezen als het beste. Van de 1- en 2-jarige merriën, die van goed gehalte waren, kregen 5 een eerste- en 3 een tweede premie. Toesja van Algemeen kampioen by de Shetlandponies Temptation of" Wetherden van W .V erhage, Oos tkapelle keuringsprogramma op touw gezet. Behalve aan stamboek- en premiekeuring kon ook aan dressuurproeven en springnummers worden deelgenomen. Bij de veulens werden 1 eerste, 3 tweede en 8 derde premies toegekend. Het le premieveulen was van de Combinatie Koetsier - de Jong. Van de 1- en 2-jarige merriën kregen 1 een. eerste, 3 een tweede en 6 een derde premie. De 2-jarigen waren van beter gehalte dan de 1- jarigen. Jeugdkampioene werd Ronde Putten's Alexandra van C.v.d.Peijl.Axel en reserve First Lucille van Comb. Koetsier-de Jong. Bij de 3- jarigen: 3 eerste, 2 tweede en 2 derde premies. De beste 3-jarige was Sonseeahray van D.Delfos, Vlissingen. Kampioene van de 4-jarige-en oudere merriën werd Hemelrijk's Manuela van Mevr. Y.Otjens,Den Bosch. De reservetitel ging naar Vlijt en Zegen Joyce van de Comb. Koetsier-de Jong. In deze rubrieken kregen 5 merriën een eerste, 8 een tweede en 6 een derde premie. Shetlandponies. Door de Afdeling Zeeland van het Nederlands Shetlandponystamboek werd een fokdagkeuring georganiseerd. De beste ponies konden bovendien in aanmerking komen voor een stamboekpremie. De één- en tweejarigen vormden redelijke rubrieken met 4 eerste-,3 tweede- en 2 derde prijzen. Twee 1-jarigen kregen een enterpremie van het stamboek. Hiervan werd Lea van de Wijde Verten van W. Verhage.Oostkapelle uitgeroepen tot jeugd kampioene. Van de tweejarigen kregen de 2 kopnummers een twenterpremie. Knautia van Biesterveld van Staatsbosbeheer werd reserve- jeugdkampioene. De 3-jarigen waren wat gewoon van kwaliteit met 2 goede kopnummers, welke beiden een derde stamboekpremie kregen. Iris van Biesterveld van Staatsbosbeheer was de beste. Uit de goede klasse 4- en 5-jarige merriën kwam de reserve-kampioen voort, nl. Mermimium van Biesterveld van Staatsbosbeheer. Ze kreeg bovendien een tweede stamboekpremie. De 6-jarige en oudere merriën vertoonden de meeste kwaliteit, twee tweede en twee derde premies. De fraaie importmerrie Temptation of Wetherden van W.Verhage werd algemeen kampioene. Tenslotte werd de 20-jarige Pertha van Wijchen van W.Verhage nog voorgebracht. Twee veulens kwamen in aanmerking voor een veulenpremie. Een gevarieerd middagprogramma. Na de keuringen volgde ,s middags een uitgebreid demonstratieprogramma, waarbij vele facetten van de diverse paarde- en ponyrassen aan het publiek werden getoond. We vroegen ons af, of na 6 Zeeuwse Dagen van het Paard het rassendefilé in Het programma gehandhaafd moet blijven naast de show van de kampioenen en la-premies. Op uitstekende wijze werden verder een aantal mogelijkheden van verschillende paarde- en ponyrassen gedemonstreerd. Van het Warmbloeapaard kwam dit tot uiting in een spring-, een aangespannen- en een dressuur- nummer en in de keuring van het bestgaande rijpaard. Het springnummer werd gewonnen door P.Huige met Robin in de klasse L en door Mej.van Turenhout met Kobalt in de klasse M. Jammer, dat de deelname niet groter was. Verder werd met New Forest ponies uit de gehele provincie een Carousselnummer gereden. Manege Meijers vertoonde weer een fraai A la Fleche-nummer. Bovendien zorgde het Ned. Trekpaard voor een 3-tal uitstekende programmaonderdelen. Brooijmans jr. reed met 8 paarden een Haagse Post. Hij won vervolgens het aangespannen nummer met trekpaarden. Het programma werd op waardige wijze afgesloten met de 4- en 8-spannen en tenslotte het!6-span. onder redaktie van de RedaktJecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610 Vlaamse vrouwenverenigingen ofwel met de Jannen op stap. „Ik dacht, dat er 3 Jannen en één Hein zouden zijn", zei ik, toen we in Terhelme, Oostduinkerke, aankwamen tegen een van de zeldzame mannen in het gezelschap. ,,Nu zijn het blijkbaar 4 Jènnen". „Inderdaad, Mevrouw, 4 Jannen en de Hein staat naast U. Mag ik me even voorstellen, mijn naam is Nackaerts". Echt iets voor mij om aan zo een vierdaagse studiereis naar Vlaanderen te beginnen. Ik was met mijn neus in de boter gevallen en behoorde tot de tien Zeeuwse deelneemsters. Er waren er uit Noord Brabant en Limburg ook tien. De Jannen waren de stafleden van de drie culturele raden, die deze tocht georganiseerd hadden. De vierde Jan was onze Belgische gastheer, direkteur van het Centrum voor Sociaal Kultureel Werk, waarvan de „Hein" voorzitter is. Deze tientallen vrouwen vertegenwoordigden drie verenigingen, die bij de provinciale vrouwenraden aangesloten zijn. Mevrouw Meeuwsen en ik gingen mee voor de Plattelandsvrouwen Zeeland. Wat was nu het doel van de rit: Kennismaken met de werkwijze van vrouwenverenigingen in Vlaanderen en meer in het bijzonder hoe men de vorming en ontwikkeling van de vrouw daar aanpakt. We hebben, zoals bekend zal ztyn, een Belgisch/Nederlands cultureel verdrag. We nodigen eikaars orkesten, toneelgezelschappen en teeveekwissen uit. Maar leer je elkaar daarmee beter kénnen? Een belangrijk deel van het doel van deze reis leek my: het trachten, door verenigingen in elkaar te interesseren, een kontakt meer „van onderop" te bewerkstelligen. Bijvoorbeeld door op den duur programma's uit te wisselen of samenwerking hierbij te bevorderen. Daarom moet je eerst op de hoogte komen van wat men daar wil bereiken en hoe men het organiseert. Hoe de overheden daar tegenover staan is ook van bijzonder veel belang. HELE VLAAMSELAND DOORKRUIST. In die vier dagen hebben we ongeveer het hele Vlaamse land doorkruist. We hebben een bezoek gebracht bij de Christelijke Middenstands en Burgervrouwen en gelogeerd in hun splinternieuw vacantieoord in Oostduinkerke, waar we met zijn tweeën een appartementje mochten gebruiken voor twee nachten. Daar vroegen we meteen naar het verschil tussen de termen „Christelijk" en „Katholiek", zoals men dat in België verstaat. Het eerste is katholiek met persooijke opvatting, het tweede meer streng aan „Rome" gebonden. Elke vrouwenvereniging heeft één man in de gelederen en dat is de proost, de geestelijke adviseur. En waarom is dat een man, omdat priesters nu eenmaal (nog) geen vrouwen zijn. Het zou te ver voeren in dit artikeltje op alles gedetailleerd in te gaan. Het lijkt me beter het zeer algemeen en kort te houden. Alle drie verenigingen, die wij bezochten, willen zich zeer intensief bezig houden met de v- en o. van de vrouw. Elke vereniging bestrijkt een heel andere maatschappelijke groep,wat niet wil zeggen, dat men geen leden heeft uit de andere geledingen. Behalve bij de CMBV, die ik reeds noemde, waren we ook nog te gast bij de Kristeiyke Arbeiders Vrouwen en de Katholieke Vorming voor Landeiyke Vrouwen. Deze laatste richt zich dus voornamelijk op het platteland. De twee eersten hebben een z.g. „jongerenwerking", wat inhoudt, dat de jongeren een eigen programma hebben in dat van de vereniging. De K. V.L.V. richt zich op die manier op de „derde leeftijd" groep. Ze hebben ook alle drie hun verenigings blad, dat bij de KAV door kernleden wordt rondgebracht, waardoor elke maand persoonlijk kontakt met de leden mogelijk is. Op deze wijze kan men ook ontdekken aan wat voor programma behoefte bestaat. Zij ontvingen ons in het vakantie oord Duinse Polders bij Blankenberghe, eigendom van de Christelijke Arbeiders Beweging.Er wordt in alle verenigingen bewonderenswaardig veel werk verzet door vrijwilligsters, maar bovendien is het zo, dat men, voor het doel V. en O., recht heeft op een beroepskracht (vrijgestelde) per bepaald aantal leden. Verder werkt men ook met z.g. „lesgeefsters" die wij discussie leidsters zouden noemen. Het is ons verder opgevallen hoeveel steun de verenigingen van de overheid ondervinden. Ik geloof, dat die daar veel meer waardering opbrengt voor het werk, dat de verenigingen, op het terrein van V.en O. altijd al hebben gedaan. Dit blijkt uit subsidies, die landelijk, provinciaal en in vele gevallen ook gemeentelijk gegeven worden. En ook uit praktische voor zieningen, die de gemeente instelt om V. en O. te bevorderen. We waren te gast bij de vrouwelijke gedeputeerde van de provincie West Vlaanderen en bij de vrouwelijke wethouder van Brugge. In Brugge hebben ze het systeem van de „dagmoeders". Iedere vrouw die wil gaan werken of anderszins daaraan behoefte heeft, kan hiervan gebruik maken. De kinderen kunnen gedurende de tijd dat de ouders niet thuis zijn ondergebracht worden tegen een tarief dat vastgesteld wordt naar het inkomen), bij een vrouw die bereid is zolang die kinderen te verzorgen. De gemeente zorgt voor de benodigde verzekering. De kinderen houden steeds dezelfde dagmoeder, Die wordt door de gemeente gecontroleerd. Een geweldige instelling. Als slot van onze reis werden we in het kasteel van Ham ontvangen in Steenokkerzeel, nabij Brussel. De K.V.L.V. heeft ons daar niet alleen de nodige informatie gegeven maar had bovendien de heerlijkste hapjes verzorgd, die bij de receptie werden aangeboden. De receptie en het heerlijke diner behoorden bij de ontvangst, die Mevrouw de Backer-van Ocken, minister van Nederlandse kuituur, ons bereidde. Een ontmoeting met een bijzondere persoonlijkheid in een luisterrijke omgeving. L.H.G.van den Hoek- Maclaine Pont. Sinds de vorige eeuw hebben Arbeidswetten vrouwen de voet goed dwars kunnen zetten. Bescherming van vrouwen lijkt een mooie leuze maar juist dat laat haar geen vrije keuze. Vrouwen moesten korter werken dan mannen want dan waren zij goed onder de pannen. Door tal van arbeidsverboden vast te leggen kregen vrouwen in de arbeid nog minder te zeggen. Waar arbeid op zondag en ,s nachts voor haar is verboden is het toegestaan voor mannen: DE ARBEIDSGODEN! De wet kent zelfs geen vrouwen voor het bakken van brood maar op operatiekamers werken zij zich wettig etmalen half dood. Pa-wetgever heeft haar vrije beroepskeus en -scholing kunnen verhinderen ten gunste van de verzorging van mannen, het huishouden en het baren van kinderen. Dan de personen in de onderneming met een leidende rol en de niet-arbeiders boven de loongrens met de beurs propvol. Buiten de wet valt hun edele arbeid de wetgever gunt hen wél zoveel moog'lijk vrijheid. De Arbeidswet verhindert solidariteit van werkende mensen met aparte „kooien" voor mannen en vrouwen, met funktie- en klassegrenzen. Voornamelijk mannen werken aan het totstandkomen van wetten het is de hoogste tijd dat vrouwen zich daartegen verzetten. Zolang het gezag met zo'n wet wil blijven regeren moeten ambtenaren en werkgevers haar respekteren. Hoe kun je dan samen voor menswaardig werk strijden met verschil in regels voor mensen die arbeiden. Kunnen mannen en vrouwen dan in de arbeid emanciperen? laten wij ons samen tegen diskriminatie keren. Totdat uiteindelijk het Ministerie van SOCIALE ZAKEN ophoudt met wetgeving waar diskriminatie is ingebakken. Ombudsvrouw Meta van Beek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15