SOCiAAL KURSiEF ALS U MET VAKANTIE GAAT K.N.L.C. BESPREEKT GEVOLGEN DROOGTE rjE gevolgen van de droogte voor de akkerbouw be- j JJ—L* 3 WE zijn uiteraard veel te laat om een aantal tips te geven als u met vakantie gaat. Immers half Ne derland is al uitgerukt en wordt ergens in het binnen- of buitenland bruin gebakken." Voor het eerst in ons leven kregen wij deze week overigens de vraag of wij in West Europa een land wis ten waar het wat minder licht was. We hebben Spanje maar genoemd. Deze week kregen wij toevallig een folder van de ziekenfondsen onder ogen, waarin met name op vakan ties in het buitenland gewezen wordt. En aangezien er altijd mensen zijn, die net buiten de topdrukte met va kantie gaan, leek het ons goed op het volgende te wij zen. Zij, die bij het ziekenfonds, hetzij verplicht of vrij willig verzekerd zijn blijken niet automatisch voor ge neeskundige hulp in het buitenland verzekerd te zijn. Zij moeten zich dan wel vooraf melden bij het zieken fonds en daar een formulier invullen. Deze formulieren worden wel gratis verstrekt, maar kunnen niet telefo nisch worden aangevraagd. Nee, men moet zich per soonlijk melden en het inschrijvingsbewijs van het zie kenfonds meebrengen. WAAROM DIE ROMPSLOMP? WIJ vinden dit allemaal nogal wat rompslomperig. Uiteraard zullen een aantal ziekenfondsverzeker den gewoon vergeten zo'n formulier op te halen en dan lopen zij bij eventuele ziekte of ongeval wel eigen risiko. Overigens zijn toch al niet alle kosten van me dische verzorging in het buitenland gedekt. Zoals in de folder van het ziekenfonds staat: „Vaak zal men een bedrag moeten bijbetalen en dit wordt niet vergoed". Om deze ekstra kosten te bestrijden beveelt het zie kenfonds een reisverzekering aan. Kijk, de ziektekostenverzekeraars waar u zich vrij willig kunt verzekeren kennen deze rompslomp niet. Zo ook de Ver. voor Ziekenhuisverpleging Zuid en Noord (de Z.H.V.), alwaar velen uwer via onze kollec- tiviteit verzekerd zijn, dekt dus automatisch eventuele medische verzorging in het buitenland op basis van de dekking in het binnenland. Het is vanzelfsprekend niet zo dat, wanneer u niet voor huisartsenhulp verzekerd bent, u dan wel huisartsenhulp in het buitenland ver góed krijgt. Maar u moet geen ekstra maatregelen tref fen om in het buitenland gedekt te zijn en dat is be langrijk. Dit zou ook bij het ziekenfonds zo moeten zijn, maar daar zit men blijkbaar aan verdragsregels vast. Overi gens is het afsluiten van een reisverzekering bij bui tenlandse reizen per auto of vliegtuig nooit weg. Bij het ziekenfonds moet men zich persoonlijk melden, zodat over persoon en geslacht geen misverstanden ontstaan. WEEST OP UW HOEDE!! MU wij het toch over vakantiereizen hebben, hetzij per auto met of zonder caravan of tent, let goed op uw spullen. Wij zouden niet graag stellen, dat Ne derland een oase is wat het mijn en dijn betreft. Inte gendeel, want ook in Nederland verdwijnen uw eigen dommen als sneeuw voor de zon. Ze noemen dat te genwoordig lenen i.p.v. stelen. Het maakt overigens weinig uit of uw auto, bromfiets, radio, portefeuille etc. geleend of gestolen is; in beide gevallen bent u de spullen kwijt. Het enige wat dan eenvoudiger is dan in het buitenland is de aanspreekbaarheid van de politie en u bent dichter bij huis. In het buitenland heeft met name Italië blijkbaar veel vingervlugge kereltjes. Wij hebben onlangs een Italiëkenner eens horen zeggen: ,,Ze werken er niet graag en ze moeten toch ook eten", 't Is een uitspraak. Welke de achtergronden dan ook allemaal mogen zijn, zaak is goed op uw eigendommen te letten. Waar u ook met vakantie bent, zorg dat de auto en brommers goed zijn afgesloten. Kostbaarheden mogen overdag en 's nachts niet in de auto liggen. Een tas, een kostbare filmcamera laat men niet onbeheerd rondslingeren, terwijl u zwemt of een tukje doet, enz. Wist u, dat alleen al in Nederland in 1960 precies 8.388 diefstallen met braak werden geregistreerd; dat dit in 1972 was opgelopen tot 65.000 en in 1974 bijna 100.000; dat in 1975 de honderdduizend was gepas seerd en we in 1976 wellicht een nieuw rekord beleven. Is het niet vreselijk, dat je je eigendommen geen ogen blik uit het oog mag verliezen. Al met al geen opwek kend verhaal in deze zonovergoten wereld. De realiteit gebiedt dat u oplet. VERLAGING ZIEKTEKOSTENPREMIE? TENSLOTTE nog wat zonniger nieuws. Een aantal ziektekostenverzekeraars willen tot premieverla ging of anders gezegd tot matiging van de premiever hoging overgaan mits de Verzekeringskamer haar richt lijnen wat afzwakt. De verzekeringskamer schrijft nl. voor welke voor zieningen o.a. de ziektekostenverzekeraars moeten tref fen. Een belangrijk punt daarvan is het aanleggen van een z.g. vergrijzingsreserve ten bedrage van 2van de premie per jaar, gedurende 10 jaar, zodat na 10 jaar er een vergrijzingsreserve moet zijn van ongeveer 25 De motivering voor het aanleggen van deze reserve is, dat naarmate de leeftijd stijgt ook het risico van ge neeskundige behandeling toeneemt. De verzekeringskamer wil dus, dat de verzekeraars voor de oude dag sparen. Ondanks het feit, dat bij een aantal ziektenkostenverzekeraars het verzekerde be stand verjongt i.p.v. veroudert, moet toch deze reserve worden opgevoerd. De ziektenkostenverzekeraars willen daarvan af en o.i. terecht. Wij hebben vertrouwen, dat zij in hun op zet zullen slagen; temeer ook, omdat wellicht de zie kenfondspremie ook verlaagd gaat worden. Wij komen op deze kwestie later nog wel terug. deL. UET dagelijks bestuur van het K.N.L.C. heeft zich be raden over de gevolgen van de aanhoudende droogte. De gevolgen dreigen in de meeste sectoren van onze bedrijfstak een rampzalige omvang aan te nemen. In het bijzonder in de veehouderijgebieden op de zand gronden en ook elders is de situatie zorgwekkend. Be twijfeld moet worden of in die gebieden waar het gras verbrand is, dit jaar nog een kans op herstel aanwezig is. De invoering van een doeltreffende interventieregeling voor rundvlees werd urgent geacht. Bij deze regeling kan een aanhoudpremie niet worden gemist; met name voor die gebieden waar de ruwvoederpositie nog enigszins draaglijk is en de boeren in gelegenheid stelt het vee aan te houden. De gevolgen van de droogte zullen nog ernstiger wor den indien door een teveel aan aanbod van slachtvee de bodem uit de rundvleesmarkt wordt weggeslagen. Het K.N.L.C. zal in het Landbouwschap de vraag ter sprake brengen of onder de huidige omstandigheden in voer van ruwvoeder, mogelijk met overheidssubsidie, althans voor de winter soelaas zou kunnen bieden. Het dagelijks bestuur verwacht overigens dat de agra rische ondernemers voorzover in hun vermogen ligt en de weersomstandigheden dit toelaten, niet zullen nalaten de ruwvoederproduktie op te voeren. Gedacht werd daarbij aan de teelt van ruwvoeder als nateelt. MET instemming werd kennisgenomen van de beslis- sing die het Landbouwschap nam om bij de rege ring aan te dringen op maatregelen ter verlichting van de liquiditeitsproblemen van ondernemers die als gevolg van de droogte in financiële moeilijkheden dreigen te komen. Het dagelijks bestuur acht het onbegrijpelijk dat land bouwcommissaris Lardinois blijkbaar ook vandaag aan de dag nog denkt aan de invoering van een financiële medeverantwoordelijkheid voor de veehouders (heffing op de melk) om op deze manier de zuivelproblematiek aan te pakken. Pas wanneer de gevolgen van de huidige droogte in hun volle omvang kunnen worden overzien kan nader be raad plaats vinden over maatregelen om de mogelijk als dan nog bestaande zuiveloverschotten te lijf te gaan. Het dagelijks bestuur onderschrijft de afwijzende houding1 van het C.O.P.A. tegen de beleidsvoornemens van de landbouwcommissaris. De verwachting werd uitgespro ken dat de Ministerraad van de E.G. zich eveneens ver zet tegen de beleidsvoornemens van de Europese Com missie. sprekende, kwam het dagelijks bestuur tot de con clusie dat gevreesd moet worden dat deze ten aanzien de aardappelen ernstig zullen zijn. Ook de suikerbieten beginnen in bepaalde streken schade van de droogte te ondervinden. In de fruitteelt komt de droogte extra hard aan na de opgetreden vorstschade dit voorjaar. De bloembollentelers ondervinden ook ernstige droog- teschade. Een speciale zorg levert het stijgende zout gehalte in gietwater in het glastuinbouwgebied. ~\VER het arbeidsvoorwaarden- en prijsbeleid voor de tweede helft van 1976, waarover de laatste tijd zoveel te doen is, heeft de regering uiteindelijk toch be sloten over te gaan tot het voorbereiden van een loon maatregel. Zonder hier uitvoerig op achtergronden enz. in te gaan, komt e.e.a. per 1 juli voor de z.g. „modale" werknemer neer op een netto loonsverhoging van ca 41,50 per maand. Per loonniveau komt dit voorstel op het volgende: Bij een jaarinkomen van 17.250,— komt er 1,2 of f36,— per maand bij, bij f20.000 0,7 of f37,—, bij f24.750 0,4 of f41,50. Bij f46.000,komt er echter slechts 30,per maand bij, een relatieve achteruitgang van 1,3 JX/fET deze loonmaatregel hangt samen de verlaging in- gaande 1 juli 1976 van enkele sociale verzekerings premies dan wel een verschuiving daarvan naar de werkgeverskant. Deze premiemutaties betreffen (in van het premieplichtig inkomen): AWBZ ZFW KWL WAO Werknemers -0,7 -0,5 Werkgevers -0,3 —0,7 —02 0,5 Tevens acht de regering van belang dat in de sektor van de Rijksoverheid en lagere overheden tariefsverho gingen, die voor het 2e halfjaar 1976 op het programma stonden, niet doorgevoerd mogen worden en worden op geschort tot tenminste 1 januari 1977. Van deze regel zullen echter zijn uitgezonderd de openbare vervoersbe drijven en de verhogingen die reedsvan overheidswege waren goedgekeurd. Wel zal van die zijde erop worden aangedrongen deze goedgekeurde verhogingen vrijwillig niet door te voeren! Wat de vrije beroepen betreft, deze zullen in de 2e helft 1976 geen tariefsverhogingen wor den toegestaan. Voor die groepen die daarvan in de le helft 1976 nog geen gebruik maakten, betekent dit een offer in de vorm van gederfd inkomen tengevolge van een tijdelijke tarief stop. Van de overige groepen zal een gelijkwaardig offer worden gevraagd door het niet door berekenbaar stellen van een gedeelte van de loonsom stijging in 1976! L)ER 1 juli van elk jaar worden het minimumloon en de minimum jeugdloon aangepast aan de loonont wikkeling in de voorgaande periode. Het blijkt echter dat door de stijging van 5,4 die gerealiseerd zou moeten worden, arbeidsintensieve bedrijven met veel werkne mers met lage inkomens in moeilijkheden zouden kunnen komen. De regering maakte nu gebruik van de wettelij ke mogelijkheden om tot een zekere beperking te komen en besloot het maandbedrag van het minimumloon per 1 juli 1976 te verhogen met f 30. Toepassing van de af rondingsvoorschriften leidt ertoe dat de minimum loon bedragen voor werknemers van 23 jaar en ouder per 1 juli zijn verhoogd van f 1440,40 tot f 1470,30 bruto per maand, van f 332,40 tot f 339,30 bruto per week en van f 66,48 tot f 67,86 bruto per dag. De per 1 juli 1976 geldende minimumjeugdloonbedra gen zijn per week voor 22 jaar f 313,90, 21 jaar f 288,40. 20 jaar f263,—, 19 jaar f 237,50, 18 jaar f212,10, 17 jaar f 186,60 en 16 jaar f 161,20. In het algemeen geldt dat bij een kortere arbeidstijd dan gebruikelijk het minimum (jeugd) loon naar evenre digheid lager is. Dit is ook zo ten aanzien van werkne mers die op grond van de partiële leerplicht twee dagen per week onderwijs volgen. Het minimumjeugdloon voor een 16-jarige werknemer bij twee dagen partiële leer plicht is 3/5 van de bovengenoemde bedragen voor 16- jarige werknemers, d.w.z. f 419,04 per maand en f 96,72 per week. Overigens zal de achterstand die deze matiging met zich meebrengt bij de halfjaarlijkse aanpassing per 1 ja nuari 1977 weer gecorrigeerd en ongedaan worden ge maakt. Dan zal worden uitgegaan van het niveau dat per 1 juli zou zijn bntstaan bij een normale toepassing van het aanpassingsysteem. BI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3