<ÊELAtf® zuidelijke landbouw maatschappij DROOGTE EN ZUIVEL 6>c,5Ü£) ^SÏWCIAIE zl.m VRIJDAG 16 JULI 1976 64e Jaargang - No. 3340 land- en tuinbouwblad Naast alle zorgelijke dingen, die de droogte daag lijks met zich mee brengt, is er voor deze kinderen gelukkig toch ook nog plezier aan de situatie te beleven. JWEE zaken eisen de laatste weken bijna alle aan dacht van het georganiseerde bedrijfsleven op. In de eerste plaats uiteraard de steeds ernstiger vormen aannemende droogteperiode, waar we nu al enige maan den mee te kampen hebben en die, als we dit schrijven, nog steeds niet ten einde lijkt te komen. Daarnaast is de laatste weken vooral op Europees ni veau weer veel aandacht aan het zuivelbeleid besteed. Dat beide onderwerpen overigens niet los van elkaar kunnen worden gezien bleek overduidelijk tijdens de laat ste vergadering van het COPA-presidium op 9 juli. Daar lagen de diezelfde week bekend geworden voorstellen aangaande het herstellen van het evenwicht op de zui- velmarkt en de financiële medeverantwoordelijkheid van de melkproducent ter tafel. Voorstellen van de E.G.-Commissie die kortgezegd in houden: beperking van de melkproduktie, stopzetten van alle stimuleringsmaatregelen ter verbetering van de be drijfsstructuur, een heffing op alle afgeleverde melk, maatregelen ter verruiming van de afzetmogelijkheden en het instellen van een heffing op plantaardige oliën en vetten (margarinegrondstoffen). ONS KOMMENTAAR HARD COPA-STANDPUNT JJOEWEL uit een aantal opmerkingen van diverse de legaties wel bleek dat men binnen het COPA. evenals dat ook binnen het Nederlandse georganiseerde bedrijfsleven het geval is, zeer grote moeite met de voor stellen had, is het niet tot een feitelijke discussie en standpuntbepaling gekomen. Dit cmdc.t tegen de achtergrond van de huidige droog tesituatie, het COPA-bestuur unaniem tot de conclusie kwam dat absoluut niet kan worden meegewerkt aan een besluitvorming die met name tot een financiële deelna me van de melkproducent via een heffing per liter melk zou leiden. Immers als gevolg van de droogte zal de melkproduk tie in ieder geval sterk worden afgeremd Hoeveel zal eerst over enige tijd duidelijk worden. Het COPA is dan ook van mening dat totdat er straks meer duidelijkheid bestaat over de gevolgen van de droogte, geen sprake kan zijn van enige besluitvorming over zowel een heffingssysteem als het opschorten van het subsidiebeleid. Wij. hebben vanuit Nederland dit In dit No.: K.N.L.C. bespreekt droogte pag. 3 Wat te doen met schieters? pag- 4 Weer wintergerst in Nederland? pag. 5 Beregening en zout water pag. 5 Wat te doen voor en na de regen? pag. 6 Zelfvoedering van melk vee in opmars pag. 7 ■fc Droogte wurgt groei in Oost-Brabant pag.8/9 Tuinbouwklanken pag. 10 Rondgang langs de scholen pag. 15 standpunt, mede gezien de meningsvorming in de laatste bestuursvergadering van het Landbouwschap, krachtig ondersteund. NOODMAATREGELEN EL is het COPA van mening dat ook de Europese Commissie alle aandacht dient te richten op het op vangen van de zeer ernstige gevolgen die de droogte voor grote delen van de E.G. met zich meebrengt. Van uit Europees verband dient daarbij in de eerste plaats het rundvleesbeleid grote aandacht Voorkomen moet worden dat door de grote uitstoot de rundvleesmarkt verder instort. Naast een optimaal gebruik maken van de interventiemogelijkheden is het daarbij wel duidelijk dat voor de komende tijd elke verruiming van de importmo gelijkheden van rundvlees uit den boze is. In Nederlands verband zijn door het Landbouwschap een reeks maatregelen voorgesteld om de gevolgen van de droogte zo goed mogelijk op te vangen. Dat bij het nemen van meer algemeen werkende maatregelen minis ter Van der Stee zo veel mogelijk aan E.G.-maatrege len denkt, kunnen wij billijken. Niettemin wilden wij er geen twijfel over laten bestaan, dat wij daar waar E G - maatregelen niet (kunnen) functioneren, wij zonder meer nationale maatregelen verlangen. Dat gebeurt al voor zo ver het de toevoer van water betreft Dat zal desnoods ook moeten gebeuren ten aanzien van het veilig stellen van de ruwvoederpositie van de in moeilijkheden verkerende bedrijven, alsmede van het op vangen van financiële problemen waarin bedrijven als gevolg van de droogte komen te verkeren. Wij gaan er daarbij vanuit dat vee afstoten in een aan tal gevallen nog wel enig soulaas kan bieden, maar dat het niet zo mag zijn dat door noodgedwongen veever kopen de bedrijfscontinuïteit in gevaar komt. Daarom zal in de komende tijd al het mogelijke gedaan moeten worden dat ook in de zwaarst getroffen gebie- den een zekere basishoeveelheid ruwvoer voer het vee beschikbaar blijft. Een drietal maatregelen zullen daarbij onze aandacht eisen. Namelijk stimulering van de ruw- voederproduktie in de komende maanden waar dat maar mogelijk is. het organisatorisch en financieel mogelijk maken van het transport van ruwvoeder van overschots naar tekortgebieden en in de derde plaats het op snelle en soepele wijze beschikbaar stellen van overbruggings kredieten voor diegenen die het met name wat de liqui diteit betreft niet meer kunnen bijbenen Wij zijn daarbij van mening dat èn de grote belangen die hier voor vele producenten op het spel staan èn zeer zeker ook de belangen voor de consument een optimale (financiële) medewerking van onze regering rechtvaardi gen. Financiële beperkingen kunnen en mogen immers geen rol spelen indien het gaat om het veilig stellen van onze voedselproduktie. LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1