Uitslag keuring Trekpaarden op Zeeuwse dag van het paard Diploma- uitreikingen Landbouwschap vraagt overheidsdeelname in hagelschade verzekering Uit de groene school geklapt Belgische graanoogst verloren geacht Wenst U maximale prestaties en optimaal comfort? Vraag dan naar de zware Fords. De zware Fords. Betrouwbare kracht. 12 Onlangs werd op de Zeeuwse dag van het paard te Serooskerke, ook de keuring van trekpaarden gehouden. Er waren dit keer weer meer inzendingen dan verleden jaar en de paarden waren in een beste konditie, terwijl de organisatie vlekkeloos verliep. Bij de merrieveulens waren twee goede koplopers, met een uitblinkende kop van de oudere. Carla van Legert had een goed hengstveulen. Éénjarige merries, goede rubrieken met Carolien (Geldof) als de beste. Tweejarige merries goede categorie met ,n paar beloften voor de toekomst. (Maris en de Buck-de Werd). Bij de driejarige merries in de grote maat was ,n topper (Mol). Dezelfde eigenaar blonk met Thea van de Rinkepas ook uit bij de vierjarigen en werd daarmede kampioen van Zeeland 1976. Bij de 5- tot 10-jarigen, drie zware klassen waren 3 beste koppaarden, die gevolgd werden door diverse goede bekenden, terwijl de klassen „ouder dan 10-jarigen" nog goed waren bezet, met Rosalie (Geldof) en Nellie van ,t Oudven (Mol), als goede koplopers. In het zeer gevarieerde middagprogramma droegen de trekpaarden grondig hun steentje bij. Met ,n achtspan werd een aantrekkelijke Hongaarse Post gereden, terwijl ook de twee spannen voor de wagen het publiek boeiden. Dit werd verreden als concoursnummer, waarbii Jolanda van Meliskerke en Margriet van Malland (Brooymans), er geen twijfel aan lieten, voor het publiek ,n heel attractief nummer te zijn. Het slot, hoe kan het ook anders, werd gevormd door de 4, 8 en 16 spannen, waarbij gelukkig alles uitstekend verliep en de aanwezigen met een indruk van macht en kracht naar huis liet gaan. ,t Was een dag die zeker ieder jaar moet terug keren. A.L.C. Brooymans. Hengstveulens geb. 1976: la. N. N., Gebr. Rijk, Kwadendamme. lb. Carlo, J. v. Sluis, Zoutelande. lc. Rob v. Ritthem, P. Maas, Ritthem. 2a. Xerxes v. Waarde, M. J. Mol, Waarde. Oudere merrieveulens geb. 1976:1a. N.N., J. de Visser, Souburg (beste veulen), lb. Fride van Welzinge, S. de Visser, Nw. en St.- Joosland. lc. Emma van Dishoek, D. Wielemaker, Koudekerke. Jonge merrieveulens geb. 1976:1a. Honda van Bleyendaal, A. L. C. Brooymans, Oud-Vossemeer. lb. N.N., Kr. de Visser, Oost- Kapelle. lc. Maria v. de Goede Polder, A. Dekker, Serooskerke. 2a. Niskav. Driebergen, J. de Visser. 1-jarige merries, kleine maat: la. Marjan v. Hemelrijk, A. L. C. Brooymans. lb. Ilva v.d. Linge, P. Maas. lc. Bianca v. Welzinge, G. Sturm, Souburg, ld. Julia v.d. Gerritshoeve, A. L. C. Brooymans. 1-jarige merries, grote maat: la. Carolien, Gebr. Geldof, Oostkapelle, (beste jaarling), lb. Flora K.N.L.C. SCHOLEN, DORDRECHT. In juni werden er weer diploma's uitgereikt aan geslaagde leerlingen en studenten aan de agrarische scholengroep, voor het K.N.L.C. te Dordrecht. De namen, die in dit blad worden afgedrukt, zijn van gediplomeerden uit het Z.L.M. werkgebied. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL De diplomering van de M.L.S. vond plaats op vrijdag 25 juni j.l. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. J. v.d. Hoek, voorzitter van de Commissie van Advies van de M.L.S. De heer ir. T. U. Wietsma sprak namens de school de geslaagden en hun ouders en familie toe, waarbij hij vooral inging op de ontwikkeling van de M.L.S. in de laatste jaren. Hij bracht daarbij dank aan de docenten en het overig personeel dat hem tot steun was geweest bij deze ontwikkeling. Hij constateerde dat de belangstelling voor veehouderij en tuinbouw op deze school relatief toeneemt en dat de schoolbevolking wat minder uit agrariërs gaat bestaan. Namens het Stichtingsbestuur sprak de heer Jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle die aandacht vroeg voor de v. Vluchtenburg, Gebr. Ovaa, Souburg, lc. Margriet v.d. Haansberg, A. Steendijk, Nieuwerkerk. ld. Carla v. Driewegen, J. de Visser, Souburg. 2a. Jenny v. Hogelande, J. Maris, Grijpskerke. 2b. Liezette, L. Wielemaker, Koudekerke. 2-jarlge merries, grote maat: la. Annie v.d. Belvert, J. Maris, lb. Zita v. Reimershoek, C. Maurice, Wolphaartsdijk. 2-jarige merries. Kleine maat: la. Coquette 2 de la Bonne Maison, Gebr. de Buck en G. de Werd, Alphen. lb. Grada v. Steenzwaan, A. Steendijk. lc. Bianca, Gebr. Geldof. 2a. Karin v. Haansberg, A. Steendijk. 2b. Mirna v. Welzinge, S. de Visser. 3-jarige merries, grote maat:l. Colinda v. Meliskerke, J. Boogaard, Meliskerke. 3- jarige merries, kleine maat: la. Udine v. Waarde, M. J. Mol. lb. Margo v.d. Overbrug, B. de Maaker, Wolphaartsdijk. 2. Digna v. Buiteneinde, A. Dekker, Serooskerke. 4-jarige merries, grote maat: la. Thea v.d. Rinkepas, M. J. Mol, (Algemeen kampioen), lb. Monica, L. Vos, Zoutelande. 4-jarige merries, kleine maat:la. Lida v. Kijfhoek, A. L. C. Brooymans. 2a. Corrie v. Vrasene, P. Maas. 2b. Isabella, St. v.d. Velde, Zonnemaire. 5-1 O-jarige merries, grote maat: la. Jolanda v. Meliskerke, A. L. C. Brooymans. lb. Cl^irona v. Tenholt, B. de Maaker. lc. Resie v. Reimershoek, B. de Maaker. 5- 10-jarige merries, middenmaat: la. Margriet v. Malland, A. L. C. Brooymans. lb. Mirza v.d. Heide, J. de Visser. 2a. Cynthia v.d. Goede Polder, A. Dekker. 2b. Galatia v.d. Goede Polder, A. Dekker. 5-10-jarige merries, kleine maat: la. Jenny v.d. Sluis, B. de Maaker. lb. Silvia v. Gunterslaer, A. L. C. Brooymans. lc. Yola v. Bleyendaal. M. J. Mol. ld. Jozina, St. v.d. Velde. Ie. Jenny v. Kerkzicht, J. de Visser. 2a. Josien v. Beenderhof, J. Maris. 2b. Margo v. Welzinge, S. de Visser. Oudere merries, grote maat: la. Rosalie, Gebr. Geldof. lb. Emmy, A. L. C. Brooymans. Oudere merries, kleine maat: la. Nellie v.h. Oudven, M. J. Mol. lb. Carla v.d. Broekweg, J. v. Sluis. lc. Carla v. Legert, Gebr. Rijk. ld. Paula v. Vluchtenburg, Gebr. Ovaa. 2a. Bruna v. Eendenoord, J. de Visser. 2b. Maja v.h. Hoogland, Kr. de Visser. 2c. Jenny v.d. Goede Polder, A. Dekker. 2d. Truida v. Dishoek, D. Wielemaker. Merries met afstammelingen: 1. Rosalie, Gebr. Geldof, Oostkapelle. 2. Jenny v.d. Goede Polder, A. Dekker. 3. Corry v. Vrasene, P. Maas, Ritthem. 4. Margo v. Welzinge, S. de Visser. Hengsten met afstammelingen; met oudere: 1. Bart v. Wijngaarden, A. L. C. Brooymans. Hengsten met afstammelingen; met jongeren: 1. Alexander van Aardenhof, A. Z. de Buck, Oostkapelle. Stalgroepen: 1. A. L. C. Brooymans. 2. B. de Maaker. 3. M. J. Mol. 4. A. Dekker. 5. J. de Visser. Vierspannen: 1. A. L. C. Brooymans. 2. B. de Maaker. 3. M. J. Mol.. 4. A. Dekker. 5. J. v. Sluis en J. de Visser. aansluiting van de agrarische opleiding aan de praktijk van de landbouw. HOGERE LANDBOUWSCHOOL. Op dinsdag 29 juni vond in de goedgevulde kantine van het A.O.C. de diplomering plaats van de studenten van de H.L.S. en van de „Leergang Agrarische Bedrijfskunde". Direkteur, de heer Rinsema wees op de grote variatie in de vooropleiding van de beide gediplomeerde klassen. Namens het Stichtingsbestuur voerde de heer Jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle het woord, wijzende op het belang dat het K.N.L.C. hecht aan het goede onderwijs dat op deze school wordt gegeven. Het is een bloeiende instelling waarvoor het K.N.L.C. veel aandacht heeft. De heer Steengracht van Oostcapelle kon aan de heer H. C. A. Rijk te Bergen op Zoom wegens het behalen van een hoog gemiddelde aan cijfers de dr. ir. D. S. Huizinga-medaille uitreiken. Namens de studenten sprak de heer F. Appel die in zijn dankwocrd ook de inmiddels vertrokken leraren betrok. Aan de bibliotheek van de school bood hij namens de mede studenten een boekwerk aan. Hagelschade vormt voor de fruitteeltsector een van de grootste en meest grillige bedrijfsrisico's. Dit risico kan steeds moeilijker verzekerd worden. De verzekeringsvoorwaarden en de premies worden zwaarder. Het bestuur van het Landbouwschap heeft tijdens de vergadering van 7 juli j.l. besloten zich tot de minister van Landbouw te wenden voot overheidsdeelname in de risico's van hagelschade. Fruittelers kunnen zich tegen hagelschade verzekeren bij de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekeringsmaatschappij. De afge lopen jareó is de hagelschade aanzienlijk geweest. Dit heeft geleid tot zwaardere ver zekeringsvoorwaarden en hogere premies, terwijl de overheidsbijdrage voor deze verzekeringsvorm aflopend is., Het Landbouwschap meent dat de premies voor de fruittelers in geen enkele verhouding staan tot de opbrengstont wikkeling. De matige resultaten maken omvangrijke hagelschade al gauw tot een ramp. Op grond van deze overwegingen bepleit het Landbouwschap overheidsdeelname in de risico's van hagelschade, voorzover deze risico's uitgaan boven de normale bedrijfsrisico's. Mej. J. M. B. van Putten zong en speelde een toepasselijk lied op de voorbije studententijd: „Het begon zo oprecht, ik nam de trein naar Dordrecht". De heer drs. K. Donsen, coördinator van de „Leergang Agrarische Bedrijfskunde" gaf een toelichting op datgene wat in dit jaar met deze cursus is bereikt. Daarbij dank brengend aan de Direktie en Inspektie Landbouwonderwijs voor de mogelijkheid die werd geboden om deze cursus te doen houden. In deze cursus werd allereerst theoretische kennis bijgebracht maar daaona vooral toepassing van het geleerde mogeijk gemaakt in een aantal studies en concrete probleemsituaties in het bedrijfsleven. De toekomstmogelijkheden zijn voor deze studenten duidelijk vergroot. Als voorzitter van de Commissie van Advies van de H.L.S. reikte daarna Prof. drs. S. L. Louwes aan de cursisten van de „Leergang Agrarische Bedrijfskunde" het diploma uit, de verwachting uitsprekend dat velen met dit zak goed zullen slagen in het agrarische bediploma op/ drijfs leven. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL. G. P. M. den Biggelaar, Zevenbergen. L. P. G oenewege, Moerdijk. R. M. H. M. Kouters, Noordhoek. A. A. J. M. den Ouden, Zevenbergen A. H. v. Nieuwenhuyzen, Dinteloord. HOGERE LANDBOUWSCHOOL. W. J. van Engelen, Oud-Vossemeer. P. den Haan, Steenbergen. J. Hoek, Goedereede. P. M. de Koeijer, Brouwershaven. A. M. Manneke, Breskens. N. A. v. Nieuwenhuyzen, Dinteloord. J. P. Risseeuw, Retranchement. H. C. A. Rijk, Bergen op Zoom. B. L. M. Koch, Zundert. A. J. J. M. Snoeijs, Standdaarbuiten. H. C. A. Rijk met lof geslaagd en toekenning Dr. Ir. D. S. Huizinga-medaille. LEERGANG AGRARISCHE BEDRIJFSKUNDE. J. Tuinhof, Vlissingen. J. A. M. Withagen, Ossendrecht. Het schooljaar is bijna ten einde; opruimingsploegen lopen de school door. De klassen 1 en 2 houden in de Wouwse plantage een kampweek. Donderdag 17 juni hébben we aan de geslaagde leerlingen van de 4e klas de diploma's uitgereikt; ook die van het leerlingstelsel werden gediplomeerd. Eén leerling moet nog herexamen doen, twee zijn er afgewezen. De leiding berustte bij de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer C. J. Bal. Tevens was de voltallige C van T. aanwezig en van het gemeentebestuur wethouder Dagevos. We mochten zelf de diploma's uitreiken. Er waren twee boekeribonnen, één van de Z.L.M., die werd uitgereikt aan de leerling met de hoogste punten: Jos Sameel en één van de N.C.B., die naar de leerling ging dit 't meeste pech had gehad. Een deel der leerlingen gaat naar de middelbare land- of tuinbouwschool, een deel naar het leerlingstelsel ak kerbouw, dat we dit jaar weer starten. Enkele anderen gaan deelnemen aan het arbeidsproces. We bereiden ons nu voor op het nieuwe schooljaar. We zullen gaan wer ken met gesplitste klassen en dan zullen ze nog erg goed bezet zijn: klassen van 2620 leerlingen. Dat hadden we nooit kunnen denken enkele jaren geleden. Het aantal leerlingen komt nu boven de 200 (meegerekend het leer lingstelsel en de vakschool voor hoveniers) Wat ruim te betreft zitten we niet zo best. De school wordt te klein. Gelukkig kunnen we 2 lokalen byhuren op 't dorp. Dat helpt de moeilijkheden wat oplossen. Voor dit seizoen genoeg. We hopen tot in het nieuwe schooljaar. U kent het adres: Groene School, Biezeling- seweg 10, Rapelle, tel. 01102-1812. Gediplomeerden lagere agrarische school: Pi eter Bal, Wilhelminadorp, (aw); Paul de Boënne, Graauw. (aw); Leen (Boot, Kerkwerve, '(aw); Terry Bours, Ouwerkerk, (ao); Ko v. d. Bosse, Kerkwerve, (aw); Harold Cornelis- sens, Boschkapelle (H.), (aw); Reinier Goud, Waarde, (aw).; Sjaak Hommel, Oud Vossemeer, (ao); Chris Klaas- se, Arnemuiden, (ao); Marius Kloet, Lewedorp, (aw); Piet Kooman, Zierikzee, (aw); Piet Lampert, Biggeker- ke, (aw); André Maljaars, Domburg, (aw); Leo Markus- se, 'sHeer Abtskerke, (aw); Nico Mesu, Vrouwenpolder, (aw); Jos Sarneel, Sas van Gent, (ao); Ad Sinke, Krab- bendijke, (aw); Martien Steijn, 'sGravenpolder, (aw); René Termote, Biervliet, (aw); Rinus Verhulst, Krab- bendijke, (aw); Wim Wattel, Middelburg, (ao); Piet van Wingen, Baarland, (aw) Leerlingenstelsel akkerbouw: Saak Baelde, Werkendam; Peter den Boer, Zierikzee; Jan 'Bol, Werkendam; Petrus van Meel, Werkendam; IBmanuël Menu, Ossenisse; Johan van Oosten, Wemeldinge en Jos Schelling, Mijnsheeren- land. De gezamenlijke Belgische landbouworganisaties zijn tot de conclusie gekomen dat de aanvankelijk veelbelo vende graanoogst in België als gevolg van de droogte on- herrroepelijk verloren jij kt te gaan. Zij hebben dat on langs meegedeeld Een uitzondering wordt gemaakt voor de wintergerst. De suikerbietenoogst wordt eveneens door de droogte bedreigd en van aardappelen worden onvoldoende op brengsten verwacht. De veehouders hebben het uiterst moeilijk, omdat zij nu al krachtvoer en stro moeten aan kopen. Van de winter zal het gebrek aan ruwvoeder zich nog sterker doen gevoelen. De organisaties hebben een dringend beroep op de re gering gedaan om haast te maken met reeds aangekon digde maatregelen in verband met overbruggingskredie ten en interventies op de vleesmarkt. De regering moet voorts volgens de bonden al het stro dat op de binnen landse markt aanwezig is, onder 'haar controle brengen en ook voederaankopen in het buitenland doen. hting. verkoop en service: Districts Ford Tractor Dealers voor Zeeland en West Brabant Landbouwmechanisatie Bedrijf Difoga B V Tel 01640 35559 Gebr. Weststrate Tel 01134 1581 „filiaal Goes Tel. 01100 15707 Tractorbedrijf Kloet Zierikzee Tel. 01110 2218 Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B V. Odstburg Tel. 01170-3255 filiaal Axel Tel. 01155-1845

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12