Na half juli kon er bij aardappelen nog veel gebeuren Zomergerst op veel plaatsen noodrijp Groothandelsprijzen van graszaad Zoutgehalte verhindert beregenen in West-Brabant KORTE WENKEN C^.R. ZTOmbeT9en Iedereen in de WESTHOEK en elders weet hoe droog het is en hoe warm! Om daar dus over te schrijven is alleen maar een nog sterkere „kwelling des geestes". Toch kun je het niet laten en alleen maar hopen, dat schrijver dezer rubriek onder tropische omstandigheden zijn bijdrage heeft zitten klaarmaken, maar dat we nu weer naar normale omstandigheden zijn teruggekeerd, terwijl wij zijn bijdrage lezen. Hoe het met de oogst precies zal aflopen valt niet te voorspellen. Een gegeven is: 't was een vroeg jaar, maar de afrijping is te geforceerd tot stand gekomen. Graszaad en karwij zijn er vorige week al gedorsen en de op brengsten (hoewel moeilijk te schatten) waren matig tot redelijk goed. De rest van de oogst staat nu voor de deur en het igaat er warempel op lijken dat we voor 15 juli aan het gerstdorsen zijp. Nu, dat is nogal niets! Voor zover wij ons kunnen herinneren (hebben we dat nog nooit meegemaakt, 't Is overdag overigens aan mens en plant merkbaar, dat het te warm is. De gewassen han gen er overdag zo maar een beetje bij. We hebben het SCHOUWEN-HUIVELAND, we schrijven 5 juli. De neerslag van ongeveer 28 mm hier op 19 en 20 juni was zeer welkom en velen hoopten dat de droogte voorbij was. Al gauw bleek het een kwestie te zijn geweest van enkel "wat minder drogende dagen. De tropische dagen daarna en tot nu toe, hebben er toe geleid, dat er mo menteel een vrij ongunstig beeld t.a.v de stand van de gewassen te constateren valt. De hitte/droogte is te ri- goreus. De gevolgen hiervan zijn vooral de laatste dagen nog ongunstiger uitgevallen Verschillende gewassen wor den nu noodrijp en dit is nooit gunstig. Eind juni is de oogst van de plantuien begonnen. Het produkt is niet grof en de opbrengst varieert nogal n.l. 10 ton18 ton per h.a. Momenteel zijn reeds groene erwten gedorsen en worden schokkers gemaaid. Praktisch geen stro. Het graszaad is men volop aan het comibinen en het hooi aan het persen. Zaadopbrengsten zijn erg verschillend, maar gemiddeld niet hoog. Zeer laag vochtgehalte- Hooiop- brengst ook minder, maar hooiprijs duur. Karwij is rijp en kort van stro. Het vlasplukken is 'begonnen, het is dit jaar erg kort. Van de granen houdt de tarwe zich nog het best. We hebben hier een zeer korte bloei gehad. In deze periode zijn de hoge temperaturen ongunstig. Meeldauw, roest waren van weinig betekenis. Op ver schillende percelen komen aandrogende plekken voor, wat de opbrengst wel nadelig zal beïnvloeden. Er kwam in de tarwe, ook wel in gerst, maar in mindere mate, veel luis voor, zodanig dat een bespuiting gewenst was (ge combineerd met spuiten tegen afrij pingsziekte). De zo mergerst ziet er veelal minder gunstig uit. Op vele plaat sen en zelfs percelen noodrijp. Dit geeft opbrengstder ving. Het stro is ook erg kort. De eerste percelen zomer gerst zullen komende week wellicht geoogst worden. In 't algemeen zal de graanoogst tegenvallen De aardappelen, eerst nog vrij goed op de lichtere gronden, laten het nu ook afweten. Dit gewas had het op de zware grond vanaf het begin al moeilijk. De aan slag leek evenwel vrij goed, maar nu, met dit weer, zullen we toch af moeten wachten hoe de knolgroei zich verder ontwikkelt. Bij aanhoudende droogte kan 't wel tegenvallen. Op vele percelen reeds doorwas. Ook in dit gewas veel luizen en moeilijk dood te krijgen. Er is veel een luisdodend middel toegepast in combinatie met be spuiting tegen „kwaad". Ondanks de soms herhaalde be spuiting: ze bleven voorkomen. Ook de Colorado-kever is reeds gevonden. Bestrijding van deze veelvraat is noodzakelijk. De suikerbieten komen niet te kort aan „slaap" Over dag slapen s normaliter niet ongunstig, maar nu hébben vele planten/percelen het te kwaad. De bietenmoeheid is hier en daar ook duidelijk zichtbaar. Ook komen nu naast enkele vergelingszieke planten ook vergelingszie- ke haarden voor. Verschillende oorzaken zullen hierbij dit jaar wel een rol gespeeld hebben. Hopelijk kan hier later meer en positiever over geschreven worden. Er zijn t-a.v. dit facet nog wel wat onzekerheden. Al met al hopen we dat het geen jaar wordt met veel vergelings- ziekte; niet enkel met het oog op mogelijk opbrengst derving, maar ook met het oog op ruwvoederwinning. De snijmais groeit goed, alhoewel nogal eens een te dunne stand voorkomt op sommige percelen. Verschil lende percelen zaai-uien vertonen ook moeilijkheden vanwege de te droge omstandigheden. Situatie van het grasland en de grasgroei is in één woord hopeloos! Landbouwers en vakantiegangers hebben nu één ding gemeen; beiden hopen, ze op goed weer. al meer gezegd, maar we herhalen het toch nog maar: wanneer we zo'n voorjaar niet hadden gehad, nu dan was de ellende niet te overzien geweest. We dachten dat de aardappelen nog het meest te lijden hadden van de droogte. Ze krijlgen ook zo'n rare stand. Bovenin groeien ze op een beetje dennenboomachtige wijze door en voor al in de zware grond zie je onder in de grond rare din gen. Duidelijk speelt doorwas een rol In hoeverre dit funest zal zijn, valt op dit moment zeker niet te voor spellen. Wanneer we op dit moment een prognose voor de aardappeloogst 1976 moeten neerschrijven, gaan onze gevoelens in de richting: ,,'t zal ge engeweldige oogst worden!" Na half juli kan er echter bij aardappelen noig enorm veel" gebeuren, 't Is dus echt afwachten- Zo op 't gezicht lijkt het dat de bietenvelden met een erg volle stand zelfs meer op het weer reageren, dan de hollere velden. Toch staan er voor de tijd van het jaar heel mooie bieten. Natuurlijk zullen die ook nog eens flink moeten natregenen om aan een optimale oogst te ko men. Maar dan kan het er inzitten ook! Mais, dat toch eigenlijk een gewas heeft dat veel warmte nodig heeft, staat er in 't kleigebied goed voor. Wie schetst onze verbazing toen we een collega dit ge was zagen igaan beregenen. En met wat voor een resul taat!? Een stand die zeker 30 a 40 cm hoger is dan de niet beregende. Oorzaak: niet alleen te droog, maar vooral de fosforzuur zou niet gewerkt hébben. Indirekt dus toch wel weer een gevolg van de droogte, 't Is in West-Brabant overigens uitkijken met 't beregenen. De rivier de Mark vertoont zoutgehalten die je niet voor mogelijk zou houden. Nu de afsluiting van de Ooster- schelde niet met een ondoorlaatbare dam zal (gebeu ren, blijft het zoetwaterprobleem voor Brabant gelden. Ons was altijd een zoet Zeeuws meer beloofd- Verschil lende werken in waterschappen werden daar op afge stemd. Nu dit niet gebeurt, wie betaalt dit gelag? Of kunnen we misschien net als de mossel- een oesterkwe kers ook schade claimen? WANNEER IS UW BASCULE VOOR HET LAATST GEIJKT? Van de zijde van de P. D. werd opgemerkt dat het wel eens voorkomt dat de balen aardappelen een te gering gewicht hebben. Dit verschijnsel kan natuurlijk verschillende oorzaken hebben, doch aangenomen wordt dat ook niet alle bascules geregeld geijkt worden. Onderwicht in de baai kan veel extra werk ten gevolge hebben en daarom menen wij uw aan dacht eens op deze „gewichtige" zaak te moeten vestigen, aldus een tip uft „De Pootaardappel- wereld". Ongeveer 1 maand geleden maakte ik er melding van, dat de graszaadprijzen zich in opwaartse lijn bevonden- Sindsdien is deze tendens verder gegaan. Dit heeft natuurlijk ook zijn invloed op de prijs, die gebruiker hiervan zal moeten betalen. Heeft zijn gebruikelijke le verancier nog voldoende oude voorraad, zo zal deze zijn prijzen allicht niet direkt verhogen. Heeft deze geen voorraden meer en moet hij aankopen, dan zal hij zelf meer moeten betalen en de klant ook. O mde lezers eni idee te geven van welke aard deze stijging was, volgt hieronder de prijsnotering in Kronen per 100 kg van 6 mei en 20 mei j.l., terwijl ook na 20 mei diverse soorten vast gestemd waren. De noteringen zijn ontleend aan Dansk Froavl van 1 juni j.l. Bij het aanhoudende hete en droge weer treden nu ook verdrogingsverschijnselen op in het aardappelloof. De suikerbieten op de kleigronden houden het tot nu toe aardig vol. De granen beginnen plaatselijk fel te tekenen. De wintertarwe die 4 a 5 weken geleden nog een topopbrengst beloofde, is door de opgelopen hitte- schade sterk achteruitgegaan. De korrelopbrengst van dit gewas zal op sommige percelen met enkele tonnen per ha worden gereduceerd. Op zandgrond hebben de bouwlandgewassen meer ge leden dan op de kleigrond. De voederpositie voor het vee op het grasland is uit zichtsloos. De melkproduktie gaat op veel bedrijven met spron gen achteruit als gevolg van de ruwvoedersituatie en de warmte. In de West-Brabantse waterschappen trekt de zout- grens verder landinwaarts en maakt daar beregening onmogelijk, aldus een overzicht van de situatie verstrekt door ir Haenen van het C.A.R. te Zevenbergen. 6 mei 20 mei Kropaar 270—280 280—300 Beemdlangbloem 400—450 500 Engels raai vr- 210—225 280—300 Engels raai 1 230—240 310—325 Italiaans raai 325—330 325—330 Timothee 675—700 700 Ruwbeemd 540—550 600—620 Veldbeemd 600—625 625—635 Roodzwenk 400—405 405—415 Witte klaver 875—900 900—910 Vooral -et Engels raai en Beemdlangbloem zijn nogal aangetrokken. Wie deze zomer nog wil inzaaien, zal m.i. verstandig doen tijdig het benodigde zaad te be stellen, aldus H. Koning in het „Groninger Landbouw blad". AKKERBOUW WOELEN ALS MECHANISCHE GRONDVERBETE RING is vaak zonder resultaat. Meestal wordt te diep ge werkt. De harde ploegzool zit tussen 30 a 40 cm. Dieper werken verdicht de ondergrond nog meer. Het beste re sultaat krijgt u als de trekker minstens 3 woelpoten kan trekken en als u werkt onder droge omstandigheden en dwars op de ploegrichting. ER IS VAAK MEER BELANGSTELLING voor nieu we middelen dan voor perfekte toepassing van de gang bare middelen. Lees eerst de gebruiksvoorschriften en ga dgn pas spuiten, maar pas de voorschriften voor 100 toe. Spuit zoveel mogelijk 's avonds, als de avond valt en niet overdag, want dan neemt termiek uw spuitmid- delen mee naar hogere sferen. KNOLSELDERIJ IS VATBAAR voor inwendig verbrui- nen. Veel humus en kalk in de grond en lange droogte perioden veroorzaken dit verbruinen. De echte oorzaak is Boriumgebrek. Door enkele keren met 2 kg Maneltra borium per ha te spuiten kunt u veel schade voorkomen. GELUKKIG NOG NIET VEEL, maar ze zijn er, de eerste schieters in de suikerbieten. Vooral deze vroege schieters vormen geen of weinig biet, maar vaak wel veel bietenzaad. Door deze schieters tijdig om te hakken voorkomt u dat uw bietenperceel een griend wordt en dat u later suikerbietenopslag krijgt. VEEHOUDERIJ OP GRASLANDPERCELEN waar na de droogte on voldoende goede grassen zijn overgebleven, is reeds half juli tot half september een goede tijd om te denken aan scheuren en herinzaai. Tot half augustus kunnen derge lijke percelen ook benut worden voor bladkool of stop pelknollen voor verse vervoedering in nazomer en herfst. Bij tijdige inzaai kunnen deze gewassen 4.000 a 5.000 kg ds/ha is 30-50 tot vers groenvoer opbrengen. Niet te ver smaden in tijden van schaarste aan ruwvoer. OP RIVIERKLEI IS KALIGEBREK in aardappelen na een lange droogteperiode een normaal verschijnsel. Als het weer omslaat of na een regenbui of voor een berege ning kan 200 kg zwavelzure kali of 300 kg patentkali dit kaligebrek weer grotendeels opheffen. Bladverbran ding komt bij Bintjes consumptieaardappelen niet gauw voor en is meestal niet ernstig. BIJ HERINZAAI VOOR BLIJVEND GRASLAND heeft het BG 3 - super mengsel bestaande uit 50 En gels raai weidetype en 50 Engels raai hootitype de voorkeur boven andere mengsels. Ploegen heeft de voor keur boven frezen, zeker wanneer veel tuintjesgras voor komt. De beste opkomst voóral bij droogte geeft de vlas- zaaimachine. Deze zaait het zaad 2 a 3 cm diep. De zaai- diepte van 2 a 3 cm is vooral bij droogte van doorslag gevend belang voor een goede opkomst van het gras. VOOR ALLE BIJZONDERHEDEN bij herinzaai van grasland is momenteel bij elk Consulentschap en ook bij uw bedrijfsvoorlichter een uitgebreid vlugschrift over de herinzaai van grasland gratis verkrijgbaar. Maak hiervan gebruik!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6