8<p üD zuidelijke landbouw maatschappij VERSLAG HOOFDBESTUUR 5 JULI 1976 z.l.m land- en tuinbouwblad Dit jaar zal de graanoogst minstens veertien dagen vroeger rijp zijn dan normaal. Hoe de opbrengsten zullen zijn zal spoedig bekend worden. Het graanstro is nu erg duur, evenals het graszaadhooi. Alleen de droogte waardoor het zo duur is kan ook de akkerbouwer niet tot vreugde stemmen. 70NDER overdrijving kan gesteld worden dat de droogte en de mogelijke gevolgen daarvan het cen trale thema is geweest van de maandag J.I. te Goes ge houden hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Voorzitter ir David Luteijn richt te echter eerst een gelukwens tot de algemeen-sekrtaris van dé Z.L.M. de heer A. Korteweg. Deze was namelijk 1 juli j.l. 30 jaar als sekretaris in dienst van de organisa tie. De heer Luteijn zei te hopen dat de heer Korteweg de hem nog resterende tijd, voor zijn pensionering vol gend jaar, op dezelfde wijze mag volmaken als in de voorbije 30 jaar. ,,Dan zullen wij er uitgebreid op terug komen", aldus de Z.L.M.-voorzitter. De vergadering gaf de heer Korteweg daarop een hartelijk applaus. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Luteijn tot de nieuwe vertegenwoordiger van de jongeren orga nisatie (P.J.Z.) Leo van Gastel, die als opvolger van Izaak Haartsen voor het eerst de vergadering bijwoonde. „We rekenen erop dat u de stem van de jongeren hier krach tig zult laten doorklinken", zo zei de voorzitter. In zijn openingswoord ging de heer Luteijn nader in op de weersgesteldheid: „De situatie wordt ook in Neder land nijpend met name op de zandgebieden en in de vee- nouderij". De problemen spitsen zich toe op de directe watervoorziening, de ruwvoedervoorziening pn in het fi nanciële vlak. De omvang van de melkproduktie loopt daardoor terug. De uiteindelijke gevolgen zullen echter pas veel later in volle omvang duidelijk worden. Deze omstandigheden brachten de Z.L.M.-voorzitter ertoe te pleiten voor uitstel van de plannen voor de financiële medeverantwoordelijkheid van de melkveehouders. „Mis schien blijkt dan wel dat door afslacht en dergelijke deze maatregel helemaal niet meer nodig is", aldus de heer Luteijn. Met het principe van de medeverantwoordelijk heid kan het bedrijfsleven nu wel meegaan, zij het met beperkingen. De maatregel moet tijdelijk en beperkt zijn. In ieder geval niet hoger dan 2 of 1 cent. Lardinois wil echter tot 5 gaan, hetgeen voor het bedrijfsleven onaanvaardbaar is. Inmiddels heeft ook de president van het Copa laten weten dat „daarover niet te onderhan delen valt". Daarnaast moet het geld terugverdiend kun nen worden. Over dit principe is wel overeenstemming. In de derde plaats mag het markt-, prijs- en struktuurbe- leid door de maatregel niet aangetast worden. Lardinois wil het struktuurbeleid echter voor 3 jaar opschorten. „Ook dit is echter onaanvaardbaar", zo stelde de Z.L.M.- voorzitter tot slot van zijn openingswoord. VOGELSCHADE IJE schade door vogels neemt nog steeds niet af. In- tegendeel. De wilde duiven maken het in feite on mogelijk om nog erwten te telen. ,,ln feite is er sprake van verstoring van het natuurlijk evenwicht", aldus het Hoofdbestuur van de Z.L.M.: „De situatie is zeer ern stig". Men was het erover eens dat er iets fundamenteels In dit No.: E.E.G. zomerzorgen pag. 3 Uit de Praktijk pag. 5/6 Boxvulling in Rund veestallen pag. 7 Raaigras als voeder gewas op de vroege stoppel pag. 8 Inwendig bruin in knolselderij pag. 8 Tips voor huis en bedrijf pag. 10 Tuintips pag. 11 Voor de Vrouw pag. 15 moet gebeuren en dat de maatregelen verder moeten gaan dan afschot. Verder onderzoek naar nieuwe metho den zal via de dienst faunabeheer opnieuw aangekaart moeten worden. Besloten werd dat ook de nieuw in te stellen akkerbouwcommissie zich over het probleem zal buigen en met voorstellen zal komen. AKKERBOUWOVERZICHT heer A. J. G. Doeleman wijdde een belangrijk deel van zijn akkerbouwoverzicht aan de bijzonder dro ge periode in kombinatie met hoge temperaturen. „We zien dat onze gewassen elke dag meer te lijden hebben", aldus de Z.L.M.-akkerbouwspecialist. Het graan, vooral de gerst, maar toch ook de tarwe rijpt te snel aan, wat de opbrengst nadelig zal beïnvloeden. Voorspellingen doen over de oogstverwachting blijft echter moeilijk. In ieder geval is het wel duidelijk dat op de droogtegevoe- lige gronden de oógstdepressie niet gering zal zijn. Ook de erwten rijpen bijzonder snel. Het vlas is veelal te kort. Zelfs de bruine bonen hebben zwaar te lijden. De op brengsten van de reeds gedane graszaden zijn wisse lend, maar de 1e jaarspercelen vallen over het algemeen tegen. De graszaad stro-prijzen zijn zeer hoog en dat tekent de slechte voederpositie bij de veehouders. Veel te lijden hebben ook de aardappelen en er komt veel na- groei voor, ook op de lichtere gronden. De zorgelijke si tuatie komt met name ook tot uiting in de sterke stijging van de prijzen op de termijnmarkt. De matige opbrengst verwachtingen voor het pootgoed hebben de prijzen daarvan hoog doen oplopen. De rooidatum voor het pootgoed moest vroeg vastgesteld worden in verband met groot gevaar voor primaire besmetting omdat de lui zenuitbreiding ook in aardappelen niet gering is. De bie ten hebben ook last van de droogte, vooral de percelen die niet vrij zijn van aaltjes. Toch hebben de bieten de meeste kans op herstel. Wel valt er hier en daar al wat vergelingsziekte in de bieten te bespeuren. Als algeme ne konklusie merkte de heer Doeleman op dat de situa tie zeker nog niet hopeloos is, maar er is wel snel weers verandering nodig wil ook de akkerbouw in het Zuid- Westen niet in grote moeilijkheden komen. De heer Doeleman vertelde verder dat de oude tarwe oogst nu praktisch geheel geruimd is. Van de inlandse tarwe is 10 in het broodgraan verdwenen tegen 8,1 in 74/75 en 5,8 in 73/74. Voor het komende jaar wordt weer een hoger percentage verwacht, omdat er door de droogte minder export uit Frankrijk zal zijn. De kleeftest blijft gehandhaafd. De heer Doeleman zei te verwachten dat de rassen Clement en Norda tot de kleeftarwe zullen gaan behoren. Zekerheid is er echter niet, zodat de er varing het achteraf zal moeten leren. De heer Doeleman zei verder de indruk te hebben dat de publikatie van het produktschap voor aardappelen over de gemaakte prijzen in het afgelopen verkoopsei zoen te hoog is: „vooral ook omdat het verkooptempo over het seizoen moeilijk te berekenen is, maar juist dit jaar van uitermate grote invloed is", aldus de heer Doe leman, „evenals trouwens het percentage vrije en kon- traktaardappelen". De 10 kontraktaardappelen van het produktschap leek de heer Doeleman aan de lage kant. De slotkonklusie van de Z.L.M. akkerbouwspecialist was dan ook dat het gevaarlijk is deze cijfers aan de publi citeit bloot te geven. De exportwaarde van aardappelen was dit jaar 130 miljoen gulden hoger dan in het record jaar 1972 toen deze 294 miljoen gulden bedroeg. (Zie verder pagina 4.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1