Wijziging beëindigingsvergoedingsbesluit in werking getreden Instelling kommissie Faunabeheer I I MUI 11 VAM ME WMMJK Rozen in de zomer 11 BEVELAND B.V., C. J. NOUSE. Wanneer we ten volle van onze rozen willen profiteren, dan zullen we tijdens de groei de struiken met de nodige zorg moeten omringen. We verlangen van de roos een grote produktie fraai gevormde bloemen. Dat kan alleen als we er voor zorgen dat de plant ongestoord kan groeien en voedsle kan putten uit een vochtige en goed bemeste aarde. Ziekte en beschadigingen. De roos kent een uitgebreid aantal belagers. Zowel insecten als schimmels. De belangrijkste daarvan laten we de revu passeren. Luizen. Luizen weten zich soms al vroeg in het groeiseizoen te vestigen. Vooral in een droge schrale periode ontwikkelen ze zich snel in de toppen van de jonge groeischeuten en rond de bloemknoppen. Ze prikken zich in de jonge stengels en bladeren en zuigen daar sappen weg. Op de plaats waar ze gestoken hebben ontstaan vreemde vergroeiingen. Zodra de luis geconstateerd wordt, dient ze bestreden te worden. Wacht men te lang dan gaat het ten koste van de bloei en groei van de plant. Spint. Spint is een onaanzienlijk beestje dat tamelijk lastig kan zijn. Vooral bij droog, warm weer kan ze massaal optreden. Ze leeft aan de onderzijde van de bladeren. Daar onttrekt ze sappen aan het blad. Het gevolg is dat het blad verkleurt en bij ernstige aantasting vroegtijdig afvalt. De spuitmijten zijn erg klein en met het oog minder gemakkelijk waarneembaar. Bekijken we de onderzijde van het aangetaste blad door een loep, dan zien we talrijke oranje achtige diertjes. Vroeg waarnemen en tijdig bestrijden is ook hier het parool. Meeldauw. - Meeldauw of het z.g. wit is een schimmel die bladeren en bloemknoppen met een grijswit schimmelpluis bedekt. Het is een onooglijk gezicht en bij sterke aantasting worden groei en bloei van de rozestruik ernstig belemmerd. Meeldauw moet in een zeer vroegstadium bestreden worden. Is de aantasting een eind gevorderd dan is het nagenoeg onmogelijk nog greep op ontwikkeling te krijgen. Meeldauw gevoelige rassen moeten, ongeacht een al dan niet zichtbare aantasting, al vanaf eind mei tegen de schimmel bespoten worden. Die behandeling moet om de 10 k 14 dagen herhaald worden. Sterroetdauw. Sterroetdauw is een schimmel die stervormige, bruinzwarte vlekken op de bladeren veroorzaakt. De bladeren vergelen en vallen vroegtijdig af. Zodra de eerste vlekjes worden waargenomen dient een bespuiting uitgevoerd te worden en daarna regelmatig worden herhaald. Tijdig waarnemen en bestrijden. Het is buitengewoon belangrijk de aantastingen in een zeer vroeg stadium waar te nemen. Immers, in een jong stadium zijn de belagers het meest kwetsbaar en lijdt de plant nog niet al te zeer onder hun aantasting. Voor de genoemde aantastingen heeft de bestrijdingsmiddelen- handel een omvangrijk aantal bestrijdingsmiddelen. De ver schillende merken hebben voor particulier gebruik handige verpakkingen in de handel gebracht. Koop Uw spullen bij een deskundig en gerenommeerd handelaar en streef er naar steeds de minst giftige middelen te gebruiken. Bemesting. We vragen van de rozen een hoge produktie. Dat kan alleen als de plant voedsel kan putten uit een goed bemeste grond. Na de eerste bloei, zal met name de stikstof uit de voorjaarsbemesting uitgewerkt zijn. Dat betekent dat we tegen het einde van de eerste bloei opnieuw wat stikstof moeten toedienen. In de meeste gevallen zal het uitstrooien van 2 kg. kalkammon- salpeter per 100 m2 voldoende zijn. Uitgebloeide bloemen uitknippen. Om een doorlopende rijke bloei te verkrijgen is het gewenst dat uitgebloeide bloemen verwijderd worden. Dat uitknippen van de uitgebloeide bloemen moet met het nodige overleg gebeuren. De scheut heeft onder de uitgebloeide bloemtros eerst bladeren die samengesteld zijn uit drie blaadjes. Die 3-tallige blaadjes zijn nog onvoldoende ontwikkeld. Iets verder naar beneden zitten bladeren die samengesteld zijn uit 5 blaadjes. Dat is een volgroeid blad waarvan in de oksel een levenskrachtige knop zit. Juist boven dat eerste 5-tallige blad knippen we de scheut af. De genoemde knop loopt daarop snel uit en vormt een nieuwe bloemtros. Wild. Rozestruiken bestaan uit twee delen. Te weten het bloemen gevende bovengrondse deel en het wortelende ondergrondse deel. Dat wortelende deel is een wilde rozesoort waarop de bloemengevende soort destijds geoculeerd is. Nu gebeurt het regelmatig dat vanuit de grond scheuten van die wilde onderstam uitlopen en uitgroeien. Dat uitgroeien van die wilde scheuten gaat ten koste van het bloemen gevende deel. Het is dan ook zaak die wilde scheuten ten spoedigste te verwijderen. De wilde scheuten herkent men aan de sterkere groei, de groenere kleur en de fijnere doorns en blaadjes. Regeling in verband met versnelde glasafbraak. Teneinde op korte termijn tot een versnelde glasafbraak te komen heeft het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw in april 1976 een wijziging van de glasafbraakregeling (bestuurbesluit nr. 42) in werking doen treden. In verband hiermede heeft het bestuur tevens het Beëindigingsvergoedingsbesluit gewijzigd. Deze wijziging is op 25 juni 1976 in werking getreden. Tijdelijke verruiming van de beëindigingsregeling Enkele voorwaarden om in aanmerking te komen voor een beëindigingsvergoeding zijn tijdelijk verruimd. Deze voorwaarden zijn: - Voor het bedrijfshoofd, dat vóór 1 januari 1977 een aanvraag voor een beëindigingsvergoeding indient, geldt de voorwaarde, gesteld aan het inkomen( artikel4,eerste lid, onder c) niet, indien van zijn bedrijf de teelt onder glas van tuinbouwprodukten gemiddeld over de jaren 1972,1973, 1974 een zodanige omvang heeft, dat deze bepalend is voor tenminste tweederde deel van de totale omvang, uitgedrukt in punten. - Voor het bedrijfshoofd, die een bijdrage heeft ontvangen voor gedeeltelijke glasafbraak en die vóór 1 januari 1982 een aanvraag voor een beëindigingsvergoeding indient, geldt de voorwaarde voor de minimale bedrijsomvang (artikel 4, tweede lid onder d) niet. ..Wanneer een deëgelijk bedrijfshoofd vanwege de verkleining van de oppervlakte grond, waarop hij zijn bedrijf uitoefent, niet in aanmerking komt voor een vergoeding, wordt deze hem toch toegekend, indien de omvang van zijn bedrijf, uitgedrukt in punten, op het tijdstip van aanvraag van de vergoeding niet meer dan 15% kleiner is dan op enig ander tijdstip liggende tussen de tijdstippen van verlenging van de glasafbraakpremie en van aanvraag van de beëindigingsvergoeding. ..Voor die bedrijfshoofden bedraagt de vergoeding op basis van de bedrijfsomvang bij een gemiddelde bedrijfsomvang in de relevante jaren tot 2500 punten f 2,per punt Mede op aandrang van de CLO's en leden van de Jachtraad stelt het landbouwschap voor over te gaan tot instelling van een Kommissie Faunabeheer als subkommissie van de Kommissie Grondgebruik met als taakomschrijving ,,het adviseren inzake het behartigen van de landbouwbelangen in het kader van de toepassing van de Jacht- en Vogelwet". Steeds meer wordt de landbouw gekonfronteerd met het optreden van schade aan de gewassen van wild inklusief vogels, voorzover begrepen onder de Jachtwet en evenzeer van gevogelte, waarop de Vogelwet van toepassing is. Hoewel het aantal jagers, de laatste jaren sterk is gegroeid, is dit ook het geval met de wildstand, althans in het algemeen genomen (reeën, wilde zwijnen, houtduiven, konijnen, dassen, ganzen, wilde eenden). Daarnaast wordt veel schade ondervonden van knobbelzwanen, van mussen e.d. welke door de Vogelwet worden beschermd. Deze Vogelwet kent niet de mogelijkheid van schadeuitkeringen via een fonds zoals in het kader van de Jachtwet op het Jachtfonds een beroep kan worden gedaan. Voor Brabant en Zeeland, wordt voorgesteld om de heren J.M.A. Dieden te CROMVOIRT en H.C. van der Maas, te KATS N. Bevel and te benoemen. Na afwezigheid van ruim een half jaar zijn we dan nu weer terug met onze vertrouwde rubriek waarin we u wekelijks op de hoogte hopen te houden van het wel en wee binnen onze bedrijfstak tuinbouw en af en toe zullen we. daar ook wel eens buiten kijken omdat we immers zovele raakvlakken hebben met datgene wat rondom ons gebeurt. We zitten volop in de vakantie tijd en dat is goed te merken aan de aard van de verkeersstroom op onze wegen, vooral in de weekeinden maar ook wanneer we iets gedaan moeten krijgen. Er treedt dan in deze tijd van het jaar dikwijls een grote vertraging op. Dagelijks lezen we in de kranten van het invoeren van tropendienst op kantoren en fabrieken en zelfs konden we de vorige week lezen dat een medewerker van dit blad er een tropenrooster op na kon houden door wat vroeger te beginnen en het dan ,s middags kalm aan te doen. Gelukkig is hij die dat kan. Velen binnen onze bedrijfstak kunnen het niet. Ze moeten wel vroeg beginnen maar om enigszins klaar te komen vaak ook nog laat werken. Vooral geldt dat voor de kleinfruittelers. We hebben weliswaar de indruk dat door deze groep van ondernemers niet meer het onverantwoord grote aantal uren wordt gewerkt van enige jaren terug toen men dikwijls ,s morgens tussen 4 en 5 uur begon tot ,s avonds een uur of tien, maar lange dagen maakt men hier nog steeds. Dat gebeurt dit jaar zeker onder de druk van de omstandigheden. Het zit namelijk bijzonder tegen voor deze groep van tuinders. De vollegrondsaardbeien zijn een zware teleurstelling geworden door te weinig kilo's. De prijs heeft dat niet goed kunnen maken. Bij de frambozen is er op de meeste bedrijven sprake van een misoogst. Er wordt slechts een fraktie geoogst van wat normaal genoemd zou kunnen worden. De frambozenteelt is vooral op Zuid Beveland voor velen nog erg belangrijk. Voor deze groep van tuinders staat het reeds vast dat ze een slecht jaar krijgen want het kan bijna niet meer goed komen. Er wordt wel gesproken over frambozenprijzen van f 7,tot f 10,per kg voor de betere kwaliteiten en f 4,per kg voor de industriekwaliteit.Het is een hoge prijs, maar wanneer men geen produktie heeft doet dat niet terzake en op de meeste bedrijven is de produktie bedroevend laag. Geregeld komen er berichten in de kranten over door de nachtvorst getroffen fruittelers en het feit dat deze groep geholpen zal moeten worden zoals er ook geholpen is in de landbouw toen de produkten op het land verdronken. Als er één groep is welke ook steun verdient wanneer die er komt, dan is het die van de kleinfruittelers en speciaal de telers van vollegrondsaardbeien en frambozen. De Zeeuwse veilingbestuurders zijn de laatste weken weer eens met hun neus gedrukt op de wenselijkheid of zo men wil noodzaak van een volledige veilingfusie in Zeeland. Naar aan leiding van de verschenen struktuur nota voor de Zeeuwse landbouw „Koers 1980" namen vele dag- en vakbladen het stukje op dat handelt over de noodzaak van een veilingfusie in Zeeland. Nieuw is het niet wat hierin wordt gesteld. De juistheid van de zienswijze kan ook niet worden aangevochten. Het gaat er enkel om wat de betrokken bestuurders er mee zullen doen. Dat de totale prijsvorming van groenten en fruit in Zeeland ongunstig wordt beinvloed door het op verschillende punten tot stand laten komen van de prijsvorming, is moeilijk te bewijzen, maar er zijn wel vele aanwijzingen die in die richting wijzen. Op het ogenblik wordt al het kleinfruit centraal verkocht en dat is een belangrijke zaak. Er zullen echter maatregelen genomen moeten worden om verder te gaan in die richting. Niemand kan zich meer veroorloven niet het uiterste uit de markt te krijgen. Een andere zaak welke alle aandacht verdient van de fruittelers is die van het bacterievuur. Reeds enkele jaren is er sprake van aantasting van bepaalde struiken en planten door deze bacterie welke een grote bedreiging vormt voor de appel- en pereteelt. In 1966 werd deze ziekte voor het eerst in Nederland waar genomen en toen werden alle gevonden haarden vernietigd. Sinds 1971 zijn er weer geregeld aantastingen ontdekt en ook dit jaar is er hier en daar weer een aantasting geconstateerd. Met nadruk willen wij alle fruittelers wijzen op het grote belang van een controle op bacterievuur en van het melden wanneer men aantasting meent te constateren. Het melden kan het beste gebeuren bij de P.D. welke dan de nodige maatregelen kan nemen en u ook kan vertellen of het inderdaad de zo gevreesde aantasting is. Vooral de scheuten van de bomen moeten in de gaten worden gehouden. Wanneer er zich een grote infectie mocht voor doen kan dat een enorme schade veroorzaken en daarom dient alles ingezet te worden om dat te voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11