i\ iiijmiijijiM Moderne bestemming aan de oude en nieuwe boerderij Nieuwe doorloop melkstal met verkorte looplijnen U 1 a ■Mgi» 10 Nieuw 12v halogeen looplampje van Osram. Nieuwe wormschroefslangklemmen met zeskantige schroefkop Molly schroef ankers De boer die zélf aan deze gedachte wil werken, krijgt nu de beschikking over een doe-het-zelf onderdelen pakket voor de inrichting van een aardappelbewaarplaats in zijn bedrijf, of in zijn gebouw een betere ruimte bestemming voor zijn landbouw werktuigen. KOOUMAN b.v. uit Oud-Beijerland heeft een kompleet leveringspakket en adviesprogramma voor deze bouwaktivi- teiten. Voor de inrichting van een aardappelbewaarruimte levert zij o.a. systeemelementen van beton voor de ventilatiekanalen in de vloer of van hout, in driehoekmodel, óp de vloer. Voor de wand - en plafondkonstrukties levert zij voor elk projekt de afgepaste hoeveelheden houten stijlkonstrukties en wand- betimmeringen. Alles voorzien van de nodige isolatie materialen en berekend op een opslag van losgestort produkt. Een elegante oplossing, welke in veel bedrijven noodzaak is, is de zogenaamde wegneembare geisoleerde wand. Hiervoor levert zij geisoleerde wandelementen, welke op eenvoudige wijze wegneembaar zijn. Dit houdt in, dat in bepaalde perioden een open ruimte beschikbaar is en tevens dat een gedeeltelijk wegnemen van de elementen een vlotte in- en uitvoer van de produkten mogelijk maakt. In deze totale voorziening van aardappelopslagruimten zijn verder vele uitgeTciende onderdelen te leveren. Op de eerste plaats de juiste typen ventilatoren, geisoleerde luchtaanzuigluiken, die leverbaar zijn in gestandaardiseerde afmetingen, verder automatisch werkende geisoleerde plafond- kleppen. Voor de ontluchting in muren en topgevels schoepenroosterkozijnen in diverse standaardafmetingen en tevens leverbaar in elke gewenste maat. Deze roosters met gegalvaniseerd plaatijzeren schoepenprofiel zijn alom bekend geworden door hun waterkerende werking. KOOUMAN8V Voor de kom pletering van het ventilatie- en kontrolesysteem levert zij: a. ventilatoren, fabrikaat Asselbergs en Nachenius, waarvan zij het alleenverkoopkantoor is. b. komplete schakelpanelen voor elektrische of elektronische bediening van ventilatoren. c. dit met elektronische temperatuurmeetinstrumenten „Tempkey". Een eenvoudig en betrouwbaar apparaat, waardoor de temperatuur op vele plaatsen in het opgeslagen produkt direkt en op 0,1 Oo C nauwkeurig afleesbaar is. Voor wie meer geinteresseerd is in losse opslag van het produkt, zijn er keerwanden in demontabele uitvoering, vervaardigd van koudgewalst stalen U-profielen. De bijbehorende verbindings- pennen en trekstangen worden bijgeleverd. Deze keerwanden zijn door één man op te bouwen en te hanteren en de prijzen zijn beslist konkurrerend te noemen. Het verkoopapparaat van Kooijman en haar technische dienst zijn ingesteld op het geven van informatie en technische gegevens bij de uitvoering der werkzaamheden die de boer zelf ter hand neemt. Voor de oudere boerderij, waarbij de spankonstruktie sterke ouderdomsverschijnselen vertoont, en alleen al om die reden vernieuwing vraagt, heeft Kooijman licentie verkregen voor het Hidde Smit spant, een ideale oplossing, om te voorzien in de problemen met het oude type spanten, waarvan de steunpoten middenin de oppervlakte van de schuur geplaatst zijn en vaak een handicap vormen bij het plaatsen van landbouwmachines of bedrijfsinrichting. Er wordt daartoe een nieuw spant geplaatst met een volledige vrije overspanning, waarbij niets verandert aan de bestaande dak- en gordingskonstruktie van de bestaande gebouwen. Door toepassing van deze spanten ondergaan vele boerderijen een totale gedaantewisseling in hun bestemmingsmogelijk heden. De steeds groter wordende landbouwmachines kunnen hierdoor op een vlotte wijze in- en uit gereden worden. Eveneens kunnen de voorzieningen voor aardappelopslagruimte vrij gekozen worden, waarbij vooral het transport voor inbrengen en uithalen van het produkt beter uitgevoerd kan worden. Bij zeer oude boerderijen waar vaak een nieuwe dakbedekking overheen gebracht is, kan het noodzakelijk zijn i.v.m. de zwaardere belasting, de verouderde kapliggerkonstruktie te vervangen door deze moderne toepassing van gelijmde houten spantkonstrukties. De oplossing voor plaatsing van deze nieuwe spanten is op verrassend eenvoudige wijze gekonstrueerd. Het houdt in feite in: een nieuw spant plaatsen tegen de oude konstruktie, waarna de oude draagpoten verwijderd kunnen worden. A.E.G. brengt via de handel een 12 V. halogeen Osram service spot looplampje in de handel met toepassingsmogelijkheden voor die plaatsen waar over een 12 V. accu wordt beschikt (auto, caravan, tent, boot enz.). Het lampje produceert een vrijwel constante, hoge lichtstroom, heeft een levensduur van 2000 branduren en kleine afmetingen. Reflector en lampje vormen een eenheid en zijn ondergebracht in een kogelvormige roest vrijstalen lamphouder. Het vier m. lange aansluitsnoer is opgerold op een kabelklosje, dat voorzien is van een aan/uit drukschakelaar. De steker van het aansluitsnoer past in het aansteker- of autostopcontact. Met een permanent magneetje kan de lamp worden vastgezet. De adviesprijs is incl. B.T.W. 87,-. Nadere inlichtingen bij de Osram grossiers o.m. N.V. Elektro- Fraus - Rechtzaad 13 Roosendaal, tel. 01650 - 4 25 54. Manus-Holland B.V., deelt mede dat enkele Franse veehouders na een studiereis naar Italië hebben besloten tot de aanschaf van een Manus Polygoon QUICK EXIT doorloop melkstal. Met de bouw van de eerste is inmiddels een aanvang gemaakt. Door de grote veestapels is er de laatste tijd met name in Friesland een duidelijke vraag ontstaan naar grotere doorloop melkstallen. Een nadeel van de grotere visgraatstallen is dat de looplijnen erg lang worden, deze looplijnen en dus de looptijden van de koeien moeten worden verkort. Dit was reeds het geval in de roterende stallen waarvan Manus Holland de eerste en na tien jaar de tweede in Nederland plaatste. De doorloop melkstallen die nu in Friesland worden gebouwd zijn van het zogenaamde polygoon type. Polygoon betekent veelhoekig. Het succes van de visgraatstallen werd bij de grote bedrijven teniet gedaan door de lange looplijnen. In de polygoon stallen is het basis principe van de visgraatstallen behouden gebleven, waarbij de lange looplijnen zijn opgeheven. In het westen van Amerika zijn er van dit type doorloop melkstal een veertig stuks in gebruik. Ook in Italië wordt er reeds geruime tijd in dergelijke stallen gemolken. De Manus polygoon quick exit (vlotte uitgang) is een verbeterde uitgave van deze reeds bestaande polygoon stallen omdat het koeverkeer sneller wordt geregeld en het volle voordeel wordt verkregen voor snel melken. In Duitsland heeft professor Rabold, verbonden aan de Landbouwhogeschool in rfohenheim, door beproeving bewezen dat het quick exit systeem de totale melktijd sterk heeft beinvloed. Door de grotere veestapels is er vraag ontstaan naar deze stallen waarin 130 koeien per uur (met 2 melkers) kunnen worden gemolken In de Manus polygoon quick exit melkt men de koeien in vier groepen, deze groepen van zes of acht koeien kunnen onafhan kelijk van elkaar de stal betreden en verlaten, dit maakt een vlotte groepswisseling mogelijk. De indeling van de arbeid van de melker is veel beter, daarnaast heeft hij een beter overzicht over de koeien. Uitgerust met automatische apparatuur zal in de Manus quick exit rustig, snel en ontspannen kunnen worden gemolken. Een bijkomend voordeel is dat door de vorm van de melkstal meerdere mogelijkheden bestaan voor toepassing in bestaande gebouwen. Gezien de belangstelling van de grote en zeer grote veehouderijbedrijven voor dit type stal ligt het in de lijn van de verwachtingen dat deze stal in Nederland opgang zal maken. POLYGOON STAL 2.0- WTANDS HANUS-HOLLAND BV.ZUTPHEN Voor velerlei doeleinden worden voor het vastzetten van slangen van zgn. wormschroefslangklemmen gebruik gemaakt. Blootgesteld aan weer en wind enz., hebben ze veel van corrosie te lijden en zijn vaak zodanig verroest dat ze na enige tijd niet meer los te krijgen zijn en doorgezaagd moeten worden, meermalig gebruik is er dan ook veelal niet bij. Ook het vastzetten ervan op moeilijk bereikbare plaatsen, kan de nodige problemen geven. Nieuw zijn de A.B.A. slangklemmen met een zeskantige schroefkop die zowel met een schroevendraaier als met een speciale flexibele, speciale A.B.A. sleutel vastgezet kunnen worden en waarmee zelfs „om een hoekje" gewerkt kan worden zonder dat deze uitschiet. Deze A.B.A. slangklemmen, in de handel gebracht door A.B.A. Bolagen-Nederland B.V., Keizersgracht 727, Amsterdam, tel. 020 - 22 23 03, zijn herkenbaar aan het zijn „blauwe huis". Ze worden vervaardigd in twee uitvoeringen, n.l. in Zweeds staal, van hoge kwaliteit, glans verzinkt en verchroomd en in roestvrij staal. Het wormhuis is zonder lassen of naden uit één stuk vervaardigd en van de band zijn de bandranden omgebogen, waardoor het „insnijden" van de slang wordt voorkomen. De schroefdraad met een spoedhoek van minder dan 6 graden zorgt ervoor dat deze slangklem trilbestendig is. Een A.B.A. slangklem maat 22- 32 mm. kan een druk van 32 atmosfeer verdragen. Bij een koelwaterslang die regelmatig moet worden losgemaakt, kan de A.B.A. slangklem bijv. veilig tot 10 keer worden gebruikt. Gat boren en Molly insteken Opspannen met schroevedraaier of Molly- montagetang MOLLY zit een muurvast schroefanker Spaanplaat, board, steengaas, holle bouwsteen of scheidings wanden van asbest - gips of vezel plaat zijn materialen die bij de moderne bouw in toenemende mate toegepast worden. Eén van de bezwaren van it soort materialen is dat met de gebruikelijke bevestigings middelen niet voldoende draag kracht wordt verkregen om zware voorwerpen eraan op te hangen, dan wel problemen geeft. Het vastzetten van leidingen van C.V., sanitair, gordijnrails enz. Een eenvoudige en doeltreffende oplossing is het toepassen van Molly-schroefankers voor wand diktes van 3 tot 45 mm. Eenvoudig te monteren met kleine boorgaten, geeft dit schroefanker een demontabele bevestiging met een sterk draagvlak door de grote spreiding, waarbij geen doortrekken, geen achtervallen, geen doldraaien voorkomt. En geen extra latten (regels) nodig zijn. Aangebracht vanaf één zijde vormt het Molly anker een blijvend bevestigingspunt waaruit men naar believen de schroef ver wijderen kan, zonder dat het anker verloren gaat. Twee tanden van de Molly-kraag verhinderen het meedraaien van het anker bij het zetten. Voor gladde materialen zoals metaal of marmer wordt hiertoe een sleuteltje meegeleverd. Molly's worden geleverd hetzij kompleet gemonteerd met schroef en onderlegring, hetzij als losse ankers voor industriële serietoepassing. Molly's schroefankers zijn verkrijgbaar in verschillende diameters en lengtes, afhankelijk van de wanddikte en worden in de handel gebracht door Onkenhout Onkenhout B.V., Diemen Verrijn Stuartweg 103, tel. 020 - 90 40 40.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 10