Pootgoedbesoherming tegen ziektes met T.B.Z. (thiabendazol) 2) 5 Ing C- P. MEUlEiKS Ing. P. S. HAK IBVL WAGENINGEN De voornaamste bij de bewaring van pootgoed momenteel in Nederland op de voorgrond tredende knolzielcten zijn Rhizoctonia, zilverschurft, Fusarium en Pho- ma. Voor Rhizoctonia en zilverschurft werd de beperking van de uitbreiding tot nu toe voornamelijk gezocht in het vermijden van stortkegels en het snel droog- blazen en -houden van de partij. Bij aanwezigheid van veel grond is snel droog- blazen echter niet mogelijk. Vandaar dat, zeker wat zilverschurft betreft en in mindere mate ook bij Rhizoctonia, in de praktijk toch dikwijls een duidelijke toe name optrad tijdens de bewaring. De bestrijding van Fusarium en Phoma is vooral gezocht in het voorkomen van beschadigingen bij het rooien en sorteren, een goede en snelde woodheling, het kiemvrij bewaren en door uit te gaan van met kwik ontsmet pootgoed. Tot voor kort waren er geen chemische middelen bekend die vóór of tijdens de bewaring konden worden toegediend en één of meer van deze ziekten effek- tief tegengingen. Uit proeven in binnen- en buitenland is 'nu gebleken dat door toediening van thiabendazole (afgekort: T.B.Z.) tijdens het vullen van de cellen een goede be strijding van zilverschurft, Fusarium en Phoma kan worden verkregen tijdens de bewaring van de aardappelen. NADERE BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE T. B. Z. T. B. Z. is [afkomstig uit 1de farmacie. Het is een wormverdrijvend: middel, dat al jaren bij vee wordt toegepast. Het is een systemisdhl, fungistatisch werkend fungicide, d w.z. de knol neemt het mid del op walardoor de groei Van bepaalde schimmels wordt voorkomen of geremd (de schimmels worden dus niet gedood). Van T.B.Z. zijn diverse z.g. formulerin gen bekend. Het kan n.l.: 1. als een poeder over de knollen wor den gestrooid; 2. op de knollen worden gespoten (spuitpoeder, vloeibaar middel); 3- met behulp van een pulsfog of swing- fog-apparaat als een nevel via de 'ventilator door de aardappelhoop worden geblazen, en 4. in de vorm van rook uit tot gloeien gebrachte rooktabletten eveneons via de ventilator door de aardappelhoop worden geblazen. Het middel wordt al sinds enkele jaren op citrusfruit toegepast om schimmel aantastingen te voorkomen. Sinds kort mag het in diverse landen ook bij aard appelen worden toegepast. Met ingang van oogst 1976 op /bepaalde voorwaar den de toepassing van TJB.Z. op poot goed ook in ons land toegestaan. Ver wacht wordt dat nog voor het komende oogstseizoen ook een beslissing wordt ge nomen ten aanzien van de toepassing op consumptie-aardappelen. WIJZE VAN TOEDIENING Het IBVL heeft sinds 1973 proeven ge nomen met T3.Z. Deze proeven werden uitgevoerd in cellen met een inhoud van 15 ton, waarin de aardappelen tot de nor male storthoogte (3.50 m.) werden opge slagen. Er werden diverse doseringen vergeleken, zowel bij spuiten, roken als vernevelen. Spuiten Het spuiten werd uitgevoerd bij ih-et vullen van de cellen. Het middel werd opgelost in water; per ton aard appelen werd 2 1. water gebruikt. Bij ge bruik van deze hoeveelheid vloeistof wor den de knollen wel wat vochtig, maar dit levert geen praktische bezwaren op. In 1974 werd nog gewerkt met een rug spuit, waarbij de spuitkegei werd gericht op de knollen die uit de wagen op de transportband vielen. Het op die plek bespuiten van de knollen heeft echter het bezwaar dat er zich grond aan de trans portband kan gaan hechten. Bij de proef in 1975 werd het bespuiten daarom uit gevoerd aan het einde van de boxenvul- ler. Daartoe waren aan het einde van de band 2 nozzles aangelbracht en wel zo danig, dat de van de band in de cel val lende knollen hierbij door de spuitnevel vielen. Bij deze uitvoering werd de boxenvuller niet vochtig en er koekte dus ook geen grond aan de band aan. Op deze wijze gaat bovendien geen middel verloren, daar de spuitkegels in de rich ting van het talud spuiten en de omlaag rollende knollen regelmatig bevochtigen. PULSFOG-BEHANDELING De behandeling met het pulsfogapparaat en de toepassing van rooktabletten ge beurde enige dagen na het vullen van de cellen. Het pulsfogapparaat lijkt veel op het bekende swingfogapparaat; met laatstgenoemd apparaat hebben we echter geen ervaring wat de toediening van T.B.Z. betreft. Het mondstuk van het pulsfogapparaat dient onder de ventilator in het luchtka- naal gébracht te worden. De met de ap paraat verkregen zeer fijne nevel wordt door de draaiende ventilator door de aardappelhoop geblazen Eerst werd bij deze proeven de luchtstroom tijdens de behandeling regelmatig veranderd; be halve van onder naar boven werd de lucht voor de helft van de behandelings- duur ook van boven naar onder door de aardappelhoop gezogen. In de proef van 1975 werden beide systemen met elkaar vergeleken. Behandeling met rooktabletten. De rook tabletten werden in een ijzeren mand onder de ventilator geplaatst, waarna de onderste laag tabletten tot gloeien werd gébracht. De hieibij ontstane rook werd door de draaiende ventilator door de aardappelhoop géblazen. RESULTATEN In de tabellen 1 en 2 zijn de voornaam ste resultaten van deze proeven vermeld. Uit deze tabellen blijkt dat de beste resul taten werden verkregen met het bespui ten van de knollen bij het vullen van de cellen. 'Ook uit een in 1975 in de praktijk op vrij grote schaal op pootgoed uitgevoer de proef kwam naar voren dat met het bespuiten van de knollen de beste resul taten konden worden bereikt. Behalve aan een betere verdeling van het middel over de knollen, moet dit mede aan het tijdstip van behandelen worden toegeschreven. Hoe eerder het middel namelijk na de oogst wordt toege diend, des te beter is het effekt. Een snel lere uitvoering van de behandeling dan 'bij het vullen van de cellen is niet mo gelijk. Deze methode is niet alleen eenvoudig door elke teler en handelaar toe te pas sen, het is ook qua middel de goedkoop ste methode. In de nu geadviseerde dosis van 30 g. aktieve stof per ton aardappe len komen de kosten aan middel op nog geen halve cent per kg aardappelen. SPUITEN HET MEEST GESCHIKT Vooral uit de praktijkproef is wel ge bleken dat aan de toepassing van T.B.Z met "t pulsfogapparaat en via roken nog al wat bezwaren kleven. Voor een rede lijke verdeling van het middel moet er intern geventileerd kunnen worden en dient de cel goed te kunnen worden af gesloten. Dit laatste blijkt in de praktijk vrijwel onmogelijk te zijn. Afdichting met plastic is meestal ontoereikend. Er blijkt altijd wel middel door kieren en reten verloren te gaan. Bovendien blijkt het pulsfogapparaat niet zo eenvoudig in het gébruik te zijn, doordat de sproeier nogal eens verstopt raakt. Dit ondanks het feit, dat een yerdunningsmiddei moet worden toegepast. Ook rooktabletten kunnen in de praktijk niet overal even gemakkelijk worden gebruikt. Vooral bij grote cellen, waarbij dus veel rooktabletten nodig zijn, kunnen ons insziens situaties ont staan die qua brandgevaar zekere risi co^ met zich meebrengen. Al deze bezwaren hebben ertoe geleid dat als toedieningsmethode alleen het be spuiten van de knollen bij het vullen van de cellen kan worden geadviseerd. Eventueel kan dit bespuiten ook bij het sorteren worden gedaan, wanneer het bij de- oogst is nagelaten, maar het bestrij- dingseffekt is dan duidelijk minder goed. Een dosis van 30 g aktieve stof per ton aardappelen is voldoende voor het gehele bewaarseizoen. Wordt de bespuiting na het sorteren voorafgegaan door een kwik ontsmetting, dan wordt 18 g aktieve stof per ton aardappelen aanbevolen. WELKE ZIEKTEN WORDEN MET T B Z. BESTREDEN? Zilverschurft. Zoals uit de tabellen kan worden afgeleid, gaat T.B.Z., mits goed toegepast, de uitbreiding van zilverschurft vrijwel geheel tegen. De invloed van de TJ3.Z.-behandeling is ook in de nateelt merkbaar, zoals blijkt uit de waarneming in december 1975 _(tabel 1). Fusarium. Ook wat Fusarium betreft is het effekt duidelijk. Dit blijkt niet alleen uit de snijtest, waarmede een indruk om trent de besmetting van de knollen met Fusarium kan worden verkregen en wat in een index van 0-75 wordt uitgedrukt, maar ook uit het percentage droogrot wat vooral na sorteren en heropslag optreedt. Rhizoctonia. Wat de bestrijding van Rhizoctonia betreft, zijn we wat minder positief. Bij de doseringen zoals deze in de be^vaarproeven zijn toegepast en waarbij rekening is gehouden met het residugehalte in de knollen, is nauwelijks een effekt ten aanzien van de bestrijding van Rhizoctonia te zien. Uit de resultaten van dompelproeven is echter gebleken dat T-B:Z. de uitbreiding van Rhizoctonia duidelijk tegengaat. Behalve dat bij deze proeven met hogere doseringen werd ge werkt, speelt mogelijk ook de betere be vochtiging bij dompelen nog een rol. In 1975/1976 werd de proef genomen met een vrij zwaar met Rhizoctonia be smette partij. Na de bewaring bleek het percentage knollen dat geheel vrij was van Rhizoctonia (dus ook zonder hyphen in de ogen) bij de ter vergelijking dienen de onbehandelde okjekten duidelijk lager te zijn dan in de met T B.Z. behandelde cellen (zie tabel 2). De spuitdoppen zijn op het einde van de boxenvuller op esn dusdanige manier be vestigd, dat de spuitvloeistof niet op de band terecht komt. De aardappelen val len door despuitkegels. Het was echter aan de bezetting met sclerotieën (met het blote oog zichtbaar en maatstaf voor de praktijk) nauwelijks of niet te zien en daarom kunnen we aan deze waarneming nog niet veel praktische waarde toekennen. Phoma. Wij hebben geer. ervaring kun nen opdoen wat de bestrijding van Pho ma door T.B.Z. betreft. Onderzoekers uit Schotland, Ierland en Denemarken heb ben echter zeer duidelijk resultaten ver kregen. T.B.Z heeft ook wat Phoma aan gaat nog een zeker effekt in de nateelt, zij het niet geheel afdoende. Omdat door toe passing van T.B.Z. bij het vullen van de cellen de in ons land gebruikelijke Pho- ma-test negatief blijft, zijn alle pootgoed- SAMENVATTING telers die dit middel willen gaan gebrui ken, verplicht de N.A.K. vooraf te waar schuwen, zodat deze nog monsters van onbehandelde knollen kan nemen. Pukkelschurft. T.B.Z. bestrijdt ook puk- kelsohurft, een ziekte die in ons land vrijwel iniet voorkomt, maar die in Schot land veel optreedt. Zwarte spikkel Uit de tot nu toe ver richte waarnemingen is ons niet gebleken dat TiB.Z. ook zwarte spikkel, een vrijveel op zilverschurft gelijkende schimmel aantasting, tegengaat. GEADVISEERDE WIJZE VAN BEHANDELEN EN HIERVOOR ONTWIKKELDE APPARATUUR Om met een kleine druppelgrootte bij het bespuiten van de knollen ca. 2 liter vloeistof per ton bij diverse ontvangst- kapaciteiten te kunnen toedienen, moe ten er bepaalde aangepaste nozzle-typen worden gébruikt. Aan het einde van de boxenvuller worden de 2 benodigde nozzles met behulp van een frame op 3540 cm afstand en iets boven de band, 'bevestigd. Deze nozzles moeten zodanig zijn opge steld dat een spuitnevel de richting van het talud volgt. Behalve deze nozzles dienen er nog een spuittank van 100200 liter, een bijpassende electromotor en roerinricht'ng te worden aangeschaft. Deze gehele installatie, die op elk type boxenvuller kan worden aangesloten kost, afhankelijk van de grootte van de vloeistoftank, ca. 1100 tot 1500. Fir ma's die deze apparatuur leveren zijn: a. Delavan N.V., Europark-Noord 32, 2700 Sint-Niklaas, België, tel. (09-32) 31-76 34.84/85. Verkoopadressen in Nederland zyn. 1.) Agrarische Unie B.V., Regatta- weg 11, Groningen, telefoon 050- 410096; 2.) Firma A. Audenaert, Vrijstraat 30, Sas van Gent, telefoon 01158- 1286. b.) Dubex, Exloërkiji 24, 2e Exloër- mond, telefoon 05997204. Deze firma heeft een dicht dealernet over geheel Nederland. De vloeistof wordt verspoten met een druk van 25 ato. Door verhoging van de druk kan de spuitkapaciteit worden opge voerd, zodat met één type nozzle tocfi diverse hoeveelheden aardappelen op de juiste wijze kunnen worden behandeld. Behalve bij de genoemde firma's, kunnen de geschikte nozzletypen ook bij CEBEOO Steenwijk (Spraying Systems) worden betrokken- TjB.Z. wordt in Nederland verkocht door L igtermoet Chemie B/V. te Rotter- dan. Voor het bespuiten van de aardap pelen kunnen worden gebruikt: a.) Lirotect-60, een 60 spuitpoeder, en b.) Lirotect-Flowable, een 45 licht pasta-achtige vloeistof. Om 30 g aktieve stof per ton aardappe len toe te dienen, is bij een dosering van 2 liter spuitvloeistof per ton, van het spuitpoeder per liter vloeistof 25 g middel nodig en van Lirotect-Flowable peT liter vloeistof dus 32Vfc ml middel. Voorbeeld: Men wil 50 ton aardappelen behandelen; daarvoor is dus 100 1. vloei stof nodiig. Bij gebruik van het spuitpoe der is dan 2,5 kg en bij het vloeibare mid del 3,25 1. nodig. In verband met een wat geringere kans op bezinken van het mid del in de vloeistoftank, geniet ihet vloei bare middel in lichte mate de voorkeur. Tabel 1. Resultaten met TBZ in seizoen 1974/1975. Ras: Bintje Objekten Onbehandeld Vernevelen met pulsfog Idem Idem Idem - 3 weken na oogst Roken 2) Spuiten Dosis in Zilverschurft i) Fusarium stof/ton maart dec. Index rot '75 *75 maart juli '75 '75 54,0 29,9 70,0 27,9 10 31,0 15,1 46,1 18,9 25 23,3 15,0 21,6 15,1 50 20,2 11,3 7,1 11,7 25 33,3 15,6 27,4 19,1 10 13,5 21,8 32,8 15,6 10 10,7 14,9 11,2 8,7 Gem. aangetast knoloppervlak was bij aanvang van dé proef 10,4/ Deze cel bevatte slechts 10 ton aardappelen. Tabel 2. Resultaten met TBZ in seizoen 1975/1976. Ras: Bintje. Waarneming maart 1976. Dosis in Zilver Fusarium Rhizoc Objekten gr. akt. schurft tonia stof/ton Index rot vrije knollen Onbehandeld J) 33,7 52,0 1,1 12 Spuiten 10 11,9 3,5 0,5 26 Idem 20 4,0 0,3 0,4 38 Idem 40 3,1 0,1 0,2 33 Vernevelen met pulsfog 2) 50 6,2 1,9 0,4 24 Idem 3) 50 3,9 2,7 0,4 32 Roken 2) 20 6,2 7,3 0,8 25 J) Gem. van 2 cellen; 2) Luchtstroom tijdens behandeling alleen van onder naar boven; 3) Luchtstroom tijdens behandeling gewisseld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5