w ei O zuidelijke landbouw maatschappij ZEEUWSE LAND-ENTUINBOUWKOERSTNAAR1980 z.l.m VRIJDAG 2 JULI 1976 64e Jaargang - No. 3338 land- en tuinbouwblad Er is een grote vraag naar regeninstallaties, in deze lange hete zomer: Maar de beste installatie biedt weinig perspektief, als er geen goed of niet voldoende water in de buurt is. Met alle mogelijke middelen wordt getracht om toch in de nood te voorzien. Hier is een fruitteler bezig, met behulp van de B.B., om de boomgaard te bevloeien. ONS KOMMENTAAR WA de Brabantse struktuurnota „Doel 1980" is nu ook de struktuurnota voor de Zeeuwse landbouw ver schenen: „KOERS 1980". Blijkens de inleiding is deze nieuwe nota een actualisering van zijn voorganger uit 1971 „Landbouw in Stroomversnelling". Zonder meer kan van de nota gezegd worden dat deze duidelijk ge schreven is en een schat van gegevens bevat over de Zeeuwse land- en tuinbouw. Zo kunnen wij bijvoorbeeld lezen dat onze sektor in zijn totaliteit aan ruim 18.000 mensen in Zeeland werk geeft of te wél 34 van de totale werkgelegenheid (1974): voorwaar een agrarische provincie! De ontwikke ling van de bedrijfsgrootte daarentegen geeft weinig hoop voor de toekomst door het ernstige tekort aan grond waar de Zeeuwse land- en tuinbouw mee te kam pen heeft. Elke 5 jaar gaat er ruim 2500 ha cultuurgrond verloren en ook voor de periode tot 1980 zal dat weer het geval zijn. Terecht noemt naar onze mening de nota dit gebrek aan grond dan ook het centrale kernprobleem van de bedrijven met een aan de grond gebonden pro- duktie. Wij zullen daarom zeer zuinig moeten zijn op dit produktiemiddel bij uitstek en met name op de (agra rische) bestemming daarvan! MIDDEN GROEPEN HE nota constateert dat vooral aandacht besteed zal moeten worden aan de middengroepen die onder In dit No.: N 25 jaar Borgstellings fonds voor de Landbouw pag. 2 100 jaar landbouw onderwijs in Zeeland pag. 4 Bestrijding knolziekten in pootaardappelen pag. 5 Advies inzake het te voeren grondbeleid pag. 6 De maand juli op het Zuid-Westelijk landbouw bedrijf pag. 8, 9 B.B. helpt droogtenood verlichten pag. 10 Tuinbouwklanken pag. 11 Voorkom chloor I.P.C.- schade bij graszaad pag. 14 niet-optimale omstandigheden hun bedrijven moeten ex ploiteren. Onder de middengroep verstaat de nota de bedrijven met een omvang van 70130 standaard be- drijfseenheden waarvan er in Zeeland 1843 zijn of wel 26 van het totale aantal bedrijven. Deze opstelling sluit aan bij de gewijzigde inzichten dat de eens veel geprezen ontwikkeling naar zeer grote bedrijven een idee-fixe is. We kunnen nu wel constateren dat die ideeën geheel van de baan zijn: Gelukkig maar! Toch. zouden wij er voor willen pleiten de grenzen van deze zgn. middengroep niet al te strak te hanteren. De wil moet steeds aanwezig blijven om ook die bedrijven die niet geheel aan de normen voldoen toch „in behandeling" te nemen. Door een dergelijk bedrijf individueel in al zijn facetten te bekijken kan het mogelijk zijn dit bedrijf toch over de drempel te helpen. Een zeer belangrijk onder deel van dit middengroepen-beleid is de financiering van de investeringen. Wij willen er ook hier duidelijk op wij zen dat het huidige systeem van investeringsaftrek voor de landbouw goed funktioneert. Wanneer de regering meent deze aftrek te moeten vervangen door een inves teringssubsidie dan zal de land- en tuinbouw daar abso luut geen nadeel van mogen ondervinden. Maar dat ge vaar is wel levensgroot aanwezig omdat de investerings subsidie met name een instrument voor de werkgelegen- heidsvoorziening moet worden. En dan grijpt de land- en tuinbouw naast de pot! OPLEIDING IVE nota geeft zeer terecht ook aandacht aan de op- leiding van de ondernemers in land- en tuinbouw. Een aspekt dat door de steeds hogere eisen die aan deze ondernemers gesteld worden deze aandacht ook ten volle verdient. In feite is een middelbare lefndbouw school-opleiding voor elke bedrijfsgenoot een vereiste. In dit verband willen wij opmerken er zeer verheugd over te zijn dat de middelbare landbouwschool in Schoondijke weer een dermate groot aantal leerlingen heeft dat het onderwijs voortgezet kan worden. Het verlies van een dergelijke school moet niet onderschat worden. De on dernemer zal zich echter ook in zijn bedrijfsuitoefening steeds op de hoogte moeten houden van de ontwikkelin gen in zijn sektor. Aanvullende kursussen zijn daarvoor een geschikt middel. De jonge en toekomstige onderne mers zouden wij ook nog willen wijzen op het belang van stages op andere bedrijven in binnen- of buitenland. Men verbreedt daardoor zijn horizon en voorkomt daar mee een zekere mate van bedrijfsblindheid. Helaas is het vaak maar al te waar dat binnen de huidige bedrijfs voering de mogelijkheden daartoe ontbreken. Maar vaak zal daar een mouw aan te passen zijn. De persoonlijke instelling speelt daarbij geen onbelangrijke rol. RUIMTELIJKE ORDENING EN MILIEU |YE nota gaat uiteraard ook in op de toenemende eisen die ruimtelijke ordening en milieu met name aan onze sektor stellen. Deze eisen vergen noodzakelijke aanpassingen in de bedrijfsvoering. Aanpassingen die zware financiële lasten leggen op de bedrijven. Ons standpunt daarover is bekend: de gemeenschap zal deze lasten moeten dragen. Wij kunnen echter het uit gangspunt van de nota, dat de oplossingen in gemeen, overleg gevonden zullen moeten worden, van harte on derschrijven. Tot nu toe houden de gemeenten in Zee land terdege rekening met de belangen van onze agra rische sektor. Wij spreken de hoop uit dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Met name voor de nieuwe landinrichtingswet zal een optimaal overleg tussen (lage re) overheid en landbouw van groot belang zijn. Wij zijn daarbij van mening dat we nooit vroeg genoeg om de tafel kunnen gaan zitten! SEKTOREN IVE nota geeft aan elke sektor in landr en tuinbouw apart ruime aandacht. Door de stagnerende be drijfsgrootte moet het beleid vooral gericht worden op de kwaliteit van het produkt. Wij zijn het er mee eens dat het peil van het Nederlandse agrarische produkt zo hoog mogelijk moet zijn. Dat is zijn kracht. Maar wij wil len daar direkt aan toevoegen dat daarvoor dan ook de prijs betaald zal moeten worden. Voor de tuinbouw sig naleert de nota het uitgesproken zwakke punt n.l. de af zet. Dit is niet nieuw maar het is goed dat dit wederom gesignaleerd wordt. Ook van deze plaats willen wij de stelling onderschrijven dat verdergaande samenwerking c.q. fusie van de veilingen in Zeeland een absoluut ver eiste is voor het voortbestaan van een eigen afzetsysr. teerfi in de provincie. Een algemene opmerking tot slot. De nota pleit veelal voor arbeidsbesparende maatregelen door, onder meeK (diepte-) investeringen. Wij zijn van mening dat drt niet mag leiden tot over-mechanisatie waardoor het arbeids inkomen in gevaar kan komen. Er moet gezocht worden naar het juiste evenwicht tussen machine en mens. Of is ook in Nederland de part-time boer de boer van de toekomst? OGGEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1