geluid ^Ooor tffe ^IDrouw ^.<2- KEES SCHIPPER Afdeling Fijnaart (jongens): Dirk Maris. Beroep: administrateur. Markante uitspraak: „3 4 provinciale aktiviteiten meer dan voldoende". Afdeling Goes: Wim van Nieuwenhuyze. Beroep: landbouwer. Markante uitspraak: „Door de- veelzijdigheid van onze organisatie hebben wij genoeg mogelijkheden om stedeling en plattelander dichte bij elkaar te brengen, wat voor een goede samenleving noodzakelijk is". Afdeling ,s Heer Abtskerke/Nisse: Wim Minnaard. Beroep: tuinder. Markante uitspraak: „De P.J.Z. moet blijven streven naar uitbreiding en verdere samenwerking met de andere Plattelandsjongerenorganisaties; maar we moeten ervoor waken dat we er straks door C.R.M. niet tot gedwongen worden". Afdeling Noord-Beveland: Adriaan Hartog. Beroep: landbouwer._ Markante uitspraak: „De basis tot een goed contact en samenwerking met de agrarische bevolking ligt bij de Plattelands jongeren. En wij als H.B. dienen de jongeren dan ook in dit streven, buiten de dagelijkse problemen om, te stimuleren en deze gedachte ten uitvoer te (brengen". Afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen: Jan Verstraten. (Beroep: werktuigkundige. iMarkante uitspraak: „Tijdens provinciale wedstrijden zelf de prestatie leveren en zich niet na afloop op eventuele ..misstappen" van de winnende afdeling beroepen". Afdeling Schouwen-Duiveland: Leo van Gastel (tevens db-lid). Beroep: landbouwer. Markante uitspraak: „Een deel (van P.J.Z.-leden zijn helaas alleen (te porren voor sport en feesten. [Het P.J.Z.-lid is bang voor Ibestuursfunkties, waardoor hij een belangrijke vorm van vorming mist. alsmede een gezellige tijd. Wat doet hij zichzelf toch aan!" Afdeling Sprang-Capelle: Kees Timmermans. Beroep: landbouwer. (Markante uitspraak: „Het Isamenwerken op provinciaal jniveau' kan bij verschillende iaktiviteiten veel plezier geven, imaar is ook belangrijk om de verschillende aspekten van 'landbouw en platteland vanuit een gezamenlijk standpunt te bekijken." Afdeling Tholen: Toon Brooymans (tevens lid db-lid). Beroep: landbouwer/paardefokker. Markante uitspraak: „Ondanks het feit dat er in afdelingsbe sturen snelle mutaties optreden, toch trachten „een beleid" te voeren. dat P.J.-jongeren aantrekt en blijft aantrekken en dit beleid door te spelen op provinciale niveau. M.a.w. doelgerichter gaan leven." Afdeling West-Zeeus- Vlaanderen: Joop Basting. Beroep: landbouwer. Markante uitspraak: „Jongerenwerk, zoals dit nu gebeurt binnen de P.J.Z., geeft een wezenlijke bijdrage aan de steeds evoluerende maatschappij." Afdeling Zevenbergen: Cora Prins. Beroep: Kleuterleidster. Markante uitspraak: „De P.J.Z. is allen op feesten druk bezet." Afdeling Steenbergen: Thijs van 'Nieuwenhuyzen. Beroep: landbouwer. Markante uitspraak: „Proberen een steentje bij te dragen voor het behoud van de P.J.Z. en te steven naar gemeenschappelijke aktiviteiten." Soroptimistenklubs en de Algemene Bond van Onderwijzend personeel. Ook zijn er plaatselijke Vrouwenraden zoals in Middelburg, Goes, Zierikzee, Brouwershaven, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Tholen, Hulst, Axel en Oost- en West Souburg. Vergaderen hoort er natuurlijk bij, anders, is er geen samenwerking. Zo waren er in 1975 2 alg. bestuursvergade ringen, 10 dagelijks bestuursvergaderingen en 3 werk vergaderingen van het alg. bestuur. De sekretaresse had ook wel een en ander te doen: er kwamen 383 stuks post binnen, terwijl er 154 stuks (onderverdeeld in vele tien- en honderdtallen) uitgingen. onder redaktie van de Redaktteeommlaaie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Janeen, Kamperlandpolder 3. Wlaeenkerke tel 01107—610 PROVINCIALE VROUWENRADEN IN NOORD-BRABANT EN ZEELAND. NOORD-BRABANT Op 14 mei 1975 is in Noord-Brabant de Provinciale Vrouwenraad opgericht. Wat is die Provinciale Vrouwenraad nu eigenlijk vragen velen van U zich waarschijnlijk af.? Voor de oprichting van de Vrouwenraad waren er in het land en in de provincie drie overkoepelende organisaties en wel de Nationale Vrouwenraad, het Nederlandse Vrouwenkomité en de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Deze drie groepen zijn om de tafel gaan zitten en na jarenlang vergaderen is het zover gekomen, dat het inderdaad één koepel werd: De Nederlandse Vrouwenraad" Deze zelfde weg is bewandeld /in Noord-Brabant. Een interim stichting deed het voorbereidend werk. Ook in de provincie moest er lang en veel vergadefd worden, voor het zover was, dat de Provinciale Vrouwenraad kon worden opgericht. Hierbij zijn 18 Brabantse Vrouwenorganisaties aangesloten. Het bestuur is een afspiegeling van de aangesloten organisaties. Het dagelijks bestuur bestaat uit 6 personen plus een (betaalde) sekretaresse. De Vrouwenraad is vertegenwoordigd in een aantal kommissies of organen, die door Gedeputeerde Staten zijn ingesteld zoals: het Provinciaal opbouworgaan, Regionale Omroep West-Brabant en StreekkommissFes. In de Streekkommissie West-Brabant heeft ons p.b.-lid mevr. Overbeeke zitting. Uit allerlei hoeken worden er brieven naar de vrouwenraad gestuurd. Deze worden bestudeerd en zonodig doorgestuurd naar de desbetreffende organisaties. U ziet, dat er veel werk is voor de Provinciale Vrouwenraad. Tot nu toe merken de afdelingsbesturen en vooral de leden hier weinig-van. We hopen, dat dit in de loop der jaren zal veranderen doordat we naar elkaar toegroeien. A.A. Kant-Van Rijswijk. ZEELAND De Zeeuwse vrouwenraad bestaat al iets langer. Onlangs is het jaarverslag over 1975 verschenen en daaruit is heel wat nieuws te halen dat het verspreiden waard is. Daarom nu eens wat gegevens over deze aktiviteiten. Voorzitster van de Zeeuwse Vrouwenraad was in 1975 mevrouw G.K. Hesselink-Mondria. Mevrouw E. Huber-Schneider was vice-voorzitster en mevrouw J.G. van Loon-Verhoeff sekretaresse. In totaal waren 21 groeperingen lid, uiteenlopend van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen tot de Ook het behoud van monumenten heeft de aandacht. VÉLE INTERESSANTE AKTIVITEITEN In het afgelopen jaar organiseerde de Vrouwenraad in Zeeland drie lezingen: over de taak van de Waterschappen, de Rechtspositie van de gehuwde vrouw en Burenhulp. Er was een bijeenkomst met begeleidsters van de vakantieweken (voor ouders en jongere gehandikapten, uitgaande van de Zeeuwse Vrouwenraad), een werkbezoek aan Middelburg in het kader van het monumentenjaar en er waren dertien voorlichtingsbijeenkomsten over de vele vormen van kanker. Ruim 5.000 vrouwen hebben deze bijeenkomsten bezocht. Een ander punt op de aktiviteitenagenda van de Zeeuwse Vrouwenraad was de bijeenkomst van Zeeuwse Burgemeesters vrouwen in Middelburg. Mij viel vooral, op dat tijdens het theedrinken in de ambtswoning van de kommissaris van de Koningin aan het Abdijplein, van gedachten werd gewisseld over de Zeeuwse Vrouwenraad. Wat zouden de burgemeestersvrouwen zoal gedacht hebben, is dan mijn vraag? Ik denk dat iedereen het een erg nuttige en stimulerende organisatie gevonden zal hebben....! De Zeeuwse Vrouwenraad trad in 1975 ook naar buiten op: er ging een afvaardiging naar de nieuwjaarsreceptie van de Kommissaris van de Koningin, naar de bespreking van de dokumentaire film „Versnipperde Ruimte" (hebt U daar al iets naders over gehoord? naar de manifestatie van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in het kader van, Het Jaar van de Vrouw, naar „Vijvervreugd" (tehuis voor geestelijk hulpbehoevenden) om o.a. een cheque aan te bieden voor de aanschaf van een elektrische friteuse en limonadeglazen, naar de bijeenkomst van het komité 'Internationaal Jaar van de Vrouw, naar de opheffings vergadering van de Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, naar de oprichtingsvergadering van de Ned. Vrouwenraad (15 april) naar de Emancipade en naar de jubileumviering van radio Walcheren. GOEDE KONTAKTEN NAAR VELE ZIJDEN Ook waren er provinciale en landelijke kontakten. De Zeeuwse Vrouwenraad zendt afgevaardigden naar 13 provinciale instellingen. Uiteenlopend van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland tot de Stichting Monumentwacht. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft ook werkgroepen: voor Vorming, Kontakt in de provincie en vakantieweken. In het jaarverslag wordt ook verteld wat er in de verschillende kommissies en instellingen, waar iemand van de Vrouwenraad de vergaderingen bijwoont, zoal besproken is. Zo bleek op een vergadering van de provinciale kommissie over bejaardenwerk dat een betere voorlichting van dit werk, vooral in de kleinere plaatsen, van groot belang wordt geacht. Zo blijkt ook dat er een oriëntatie plaats vindt over het vormingswerk in de vrouwenraden in België en Nederland Mevr. L. v.d. Hoek, lid van de perskommissié, zal hierover nog een verslag doen). De Stichting Monumentenwacht blijkt een jonge stichting te zijn, na afsluiting van het monumentenjaar in dec. 1975 opgericht. De bedoeling is dat de monumentenwacht zich gaat bezighouden met het voorkomen van verval aan monumenten in Zeeland. Zeeland is de zesde provincie waar een monumenten wacht is ingesteld, echter de enige provincie waar een vrouw is uitgenodigd zitting in het bestuur te nemen (Mevr. N. Noordman-de Heer Kloots). Als konklusie schrijft de sekretaresse mevr. Van Loon van dit overzichtelijke jaarverslag: „Zowel in onze provincie als in Nederland goede kontakten naar alle kanten. Vorming of maatschappelijke dienstverlening, het was om het even. Aan beide taken heeft de Zeeuwse Vrouwenraad de volle aandacht gegeven." AdJ. DIPLOMA'S ZLM CHR. STREEKHUISHOUI>SCHOOL SPRANG-CAPELLE. De volgende leerlingen behaalden het diploma 4-jarig lager huishoud Nijverheidsonderwijs van de ZLM Ch. Streekhuishoudschool te Sprang-Capelle. Met 6 G-vakken: Pieternella J. Faro te 's Gravenmoer; Anita de Graaf, Maria A. van Helden, Cornelia van Tthielen en Hendrika C Vcs. allen te Sprang-Capelle; Catharina E. van Nispen te Waspik; Wilhelmina M. van Rijswijk te Kaatsheuvel. Met 5 C-vakken en 1 B-vak: Elisabeth J. van Caem en Johanna M. Pols, beide te Sn ra ng-Capelle- Met 4 C-vakken en 2 E-vak :eï\: Albcdina M. v. Peer, Antoinette Schoondermork en Johanna P. F. v. Zütphen, allen te Spran -Capel.'e. Met 3 C-vakken en 3 L- vakken: Paula J. Faro te 's Gravenmoer; Jeanne H. E. Roskrm. en Johanna A. Tactor, beide te Sprang-C-pk e. Met 2 C-vakken en 4 B-vakken: Ivon.no E. B. v. Coam, Pieternella Hommel, Gecrtruy P- May cv, Maaike M. Vos en Cornelia Werther, allen te Sprang-Cupolie. Met 1 C-vak en 5B-vakk°n: Ant; a C. M. de Reoy te Sprang-Capelle. Met 6 B-vakken: Cornelia de Clo Elisabeth Ram- steyn en Sylvia J. Verschuren, allen te Sprang-Capelle. Met 5 B vakken en 1 A-vak: Elisabeth Konings en An- tonia F. J. Smit, beide te Ssprang-Capelle. is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15