Vervanging grootverbruikers - contracten aardgas Afspraken over invoer van appelen nu ook door Zuid-Afrika niet nagekomen Geleide bestrijding van plagen in de 11 ZUID BEVELANDSE APPELOOGST TOCH. NOG REDELUK Ook op Zuid-Beveland blijft het maar 30 graden warm en droog. Zo warm, dat de frambozen gekookt en paars gestoofd aan de planten hangen, papzacht en ongeschikt voor de aanvoer in doosjes op de veiling. Na de aardbeien, die op de meeste plaatsen totaal verdroogd zijn, gaat het er nu voor de frambozen bedroevend uitzien. De stand was toch al matig tot slecht en nu komt de hitte er nog eens extra overheen. Enkele telers passen druppelbevloeiïng toe via een slang met gaatjes. Dat houdt de vochtvoorziening redelijk op peil, maar het helpt niet tegen schade door te hoge temperatuur. De prijzen zijn hoog voor de het kleine fruit, maar als je weinig kunt leveren heb je daar weinig aan. De regen van 19-20 juni was een welkome verkwikking, maar tevens een druppel op een gloeiende plaat. Even sissen en weg was het. De appels en peren blijven maar ruien. Toch lijkt het op de meeste bedrijven nog een tamelijk goede oogst te worden. Vooral Goudreinette komt er meer voor den dag dan menigeen had verwacht. Wellicht gaat de Cox's nog het meest tegenvallen. Dat is dan ook een appel die niet houdt van droog en warm. Hij komt uit Engeland, daar geboren met wind en regen. In Frankrijk en Italië gedijt de Cox's niet en nu hebben we ongeveer hetzelfde klimaat als in die landen. Peren zullen wel geen top oogst geven, maar zo schaars als vorig jaar zullen ze zeker niet zijn. Merkwaardig is dat de peren ook in de nachtvorstgebieden nog zo meevallen. Een kennis van ons zegt altijd: „Als het een perejaar is dan heb je peren, ook al stormt en regent en vriest het tijdens de bloei nog zoveel dat je redelijkerwijze niets kunt verwachten". Het lijkt of hij niet helemaal ongelijk heeft. De kopers op stam hebben een goede neus gehad. Direct na de nachtvorst zijn ze op stap gegaan. Niemand kon toen voorspellen hoeveel schade er zou zijn In eigen land en hoe het in het buitenland was gesteld. En toch durfden ze hoge prijzen te bieden. Achteraf bezien hebben ze gelijk gekregen, want waarschijnlijk zal de appeloogst in de E.E.G. vrij klein zijn. En wat er bij schaarste kan gebeuren hebben we gezien bij de aardappelen. Ook in Frankrijk en Duitsland is het beendroog en als het niet vlug verandert gaat dat ook veel kilo's kosten. Je begrijpt niet dat de bomen nog zoveel vocht uit die gortdroge grond kunnen halen, het is een wonder van de natuur. Maar als het nog lang zo droog blijft zal het toch op de droogtegevoelige percelen wel afgelopen zijn met dat wonder. In hoeverre kunnen we hulp verwachten van de B.B.? Die zal toch maar in een beperkt aantal gevallen kunnen helpen. In de N.O.P. en Flevoland schijnt het erg slecht te zijn met de fruitoogst. Zelfs de Golden Delicious laat het daar zitten. De veilingen Zwolle en Kampen praten zelfs weer over fusie, omdat ze grote problemen zien als gevolg van de te verwachten kleine aanvoer. De direkteur van veiling Zwolle heeft een pleidooi voor fusie gehouden voor de leden van veiling Kampen en omgekeerd, de direkteur van veiling Kampen voor de leden van de veiling Zwolle. Wel een aanwijzing dat de vooruitzichten voor de fruitoogst in het gebied bijzonder slecht zijn. Overigens wordt door velen betwijfeld of het tot een fusie zal komen. Er zijn de laatste 10 jaar al zoveel vergeefse pogingen ondernomen, dat men er zoetjesaan niet meer in geloofd. Met het warme weer zijn we ook overgegaan op het tropenrooster. ,s Mprgens extra vroeg beginnen en ,s middags een poos lekker ldl wezen. Anders is het niet vol te houden. WITLOF LIJDT VAN DROOGTE. In de land- en tuinbouw is de 25-30 mm. regen van 14 dagen geleden die op Schouwen-Duiveland gevallen is met een dankbaar gevoel ontvangen. De droogte begon op veel percelen zijn sporen te tonen. Vele percelen witlof hebben een bijzonder slechte opkomst, de tweede opkomst na deze regen, zal tot gevolg hebben dat we met een erg onregelmatig gewas te maken krijgen. Ook de plantuien züllen erg wisselend zijn maar gemiddeld toch minder kilo's opleveren dan normaal, hopelijk zal de prijs dit kunnen goed maken. Op veel percelen vroege aardappelen is men met het rooien begonnen, percelen die van de nachtvorst geleden hebben blijven in aanslag en daardoor in kilo's een 20- 30% achter. Ook in de fruitteelt kunnen we ons nu een duidelijker beeld gaan vormen over de komende oogst. De situatie is van bedrijf tot bedrijf wisselend maar in zijn geheel bezien kan er een vrij goede oogst verwacht worden. De Goudreinette zit nog het meest in het hoekje waar de slagen vallen, naast een enkel perceel wat gedund moet worden, komen ook erg dun behangen percelen voor. James Grieve, Golden Delicious, Benoni Winston en op de meeste plaatsen Cox's, vertonen een vrij goede bezetting. De peren hebben zwaar geruid, maar vertonen ondanks de vele zaadloze vruchten, een bevredigend beeld. De hoge temperatuur maken extra aandacht voor de meeldauwbestrijding hard nodig, de schurftbestrijding daarentegen levert dit jaar geen enkel probleem op. Nadat we reeds vanaf 29 december '75 op de nieuwe veiling, Z.H.Z. in Barendrecht hebben aangevoerd, werd deze veiling op 14 mei officieel geopend. Ook uit onze regio werd dit door een aantal groente- en fruittelers bijgewoond. Bij de opening was er al voor ruim 50 miljoen over de klok geveild, wat ruim boven de prognoses uitkomt. Het veiling percentage op deze nieuwe veiling bedraagt 5% tegen 6% op de oude Z.H.E.-veiling, waar de aanvoer uit ons gebied naar toeging. De eerste indruk over deze 5 maanden is dat de prijsvorming beter is dan op de oude veilingen afzonderlijk, dit geldt vooral voor de goede kwaliteiten, afwijkende daarentegen liggen misschien wat moeilijker in de markt. De eerste vroege aardappelen brengen bevredigende prijzen op, de laatste Golden Delicious daarentegen worden voor afbraakprijzen geveild. Op Schouwen-Duiveland wordt dit maar door enkelen gevoeld, omdat hier weinig, lang bewaard wordt. Bij de handel op het hout, voor fruit van het nieuwe seizoen is dit echter duidelijk te merken, deze mensen zitten soms nog met grote voorraden Golden Delicious, en dit beneemt duidelijk de lust om voor dit jaar, ondanks de kleinere landelijke oogst van dit ras, een acceptabelle prijs te betalen. Cox's en Goudreinette daarentegen zijn erg in trek, voor laatst genoemd ras wordt ruim 85 cent per kg. besteed. Bij de hoge temperaturen die wij na de regen hebben gekregen, was het moeilijk om in de kassen en boomgaarden het dagelijkse werk uit te voeren, terwijl de ontwikkeling «xtra snel verliep en de verdamping erg groot was. Hopelijk lest een buitje ons dorstig Schouwse land. De Gasunie is thans bezig met de vervanging van alle bestaande aardgascontracten door nieuw contracten. Doel hiervan is om de bestaande contracten die op onderdelen van inhoud verschillen, op één uniforme lijn te brengen. Verder maken gastechnische en beleidspolitieke ontwikkelingen het noodzakelijk in de contracten enige aanpassingen aan te brengen. Het is de bedoeling dat de vervanging van de oude contracten door nieuwe plaatsvindt per 31 december a.s. Het bovenstaande geldt ook voor de tuinbouwcontracten, voorzover deze per 31 december a.s. opgezegd kunnen worden. Voor enkele tuinbouwcontracten, met name enkele tien-jarige, is dit namelijk nog niet mogelijk en deze blijven dus gewoon doorlopen. Alle tuinders met een contract waarin is bepaald (artikel 8) dat voor beëindiging van het contract een opzegtermijn van 6 maanden in acht moet worden genomen, hebben inmiddels een aangetekende brief van hun gasbedrijf ontvangen waarin de vervanging wordt meegedeeld. De tuinders die een contract hebben met een onbepaalde looptijd- dit zijn in het algemeen de contracten van na september 1974- ontvangen geen brief omdat hiervoor geen opzegtermijn van 6 maanden geldt. Ook deze contracten worden per 31 december a.s. vervangen, maar deze tuinders krijgen pas bericht aan het einde van dit jaar. De Gasunie heeft het Landbouwschap van het bovenstaande op de hoogte gesteld, terwijl tussen Gasunie, Vereniging van Gasexploitanten in Nederland (VEGIN) en Landbouwschap op het ogenblik overleg plaatsvindt over de inhoud van het nieuwe contract. Alle door de Gasunie voorgestelde wijzigingen en aanpassingen worden door de Energiecommissie nauwkeurig door de „tuinbouwbril" bekeken. Ter voorkoming van misverstanden wordt erop gewezen, dat het bij de vervanging alleen gaat om de eigenlijke overeenkomst met de algemene leveringsvoorwaarden en niet over de prijzen voor het gas. Het prijsoYerleg dat zoals bekend ook tussen overheid, Gasunie en Landbouwschap wordt gevoerd, staat hiervan helemaal los. Dit is een zaak apart, die - althans voor de tuinbouw- afzonderlijk wordt geregeld. EINDELIJK DAN EEN OPKIKKERTJE! Toen op zondag 20 juni de regenmeters op het eiland Tholea, na een etmaal gestadige regen, 30-30 mill, regen Hadden opgevangen, hebben zéker alle agrariërs een zucht van verlichting geslaakt. Reeds vanaf de zaaitijd, eind maart was hierop gewacht, maar behoudens enkele mm., is de grond vanaf het zaaien nóóit aangeregend. Speciaal de laatst gezaaide produkten, zoals witlof en bloemzaden, hebben met de opkomst van het gewas veel te n gehad. Nu met eind juni, zijn nog steds veel percelen met genoemd gewas, dat nog overwegend kale grond laat zien. Sommigen hebben overgezaaid, en boekten hiermee ook géén resultaat. Slechts degene die het vroegst hebben gezaaid, en dan nog op lichte opdrachtige grond, kwamen met een tamelijk goed gewas boven de grond. Naar schatting hebben zeker 75% van genoemde beelden, een zéér matige tot slechte stand. Wat begin mei nog boven kwam, kreeg het al te kwaad met de eerste hittegolf, met zijn 25-30 graden Celcius, omdat het nog geen wortel had. Een medeoorzaak was ook wel het feit, dat de fijne zaden dit jaar in een te dikke laag losse droge grond gezaaid werd. Vanouds weet men al, dat de meest gewenste zaaimethode is, dat het zaad zélf op de vaste ondergrond komt te liggen, waarbij niet te diep gezaaid behoeft te worden. Wanneer men nu met een schudeg 15 cm. losse grond maakt, en het zaad mag maar hoogsten 5 cm. de grond in, dan begrijpt men wel dat alle vocht wat uit de grond nog op kan stijgen, direkt door het sterk drogende weer wordt opgenomen, zonder dat het zaad er iets aan heeft gehad. Wanneer wij tijdig een flinke regenbui hadden gehad, zou er niets in de weg hebben gezeten. Maar ja, nakaarten is altijd gemakkelijk, maar misschien kan men er in ,t vervolg een les uit halen, om de grond beslist niet losser te maken dan nodig is, en te zorgen dat zoveel mogelijk hét opstijgende vocht in een droge tijd bij het zaad terecht komt. Ondanks de fikse regenbui die wij hebben gehad, zal de oogst van veel bloemzaden bedroevend slecht zijn, omdat erg géén gewas is gegroeid. De witloftelers zitten met het mankement dat door zéér ongeregelde opkomst, de wortels te groot en vertakt zullen zijn. Door enkele telers van Liatriks is nog geprobeerd, om provisoris water op het perceel te brengen, met een sproeimachine en zelfs met een giertank. Het resultaat was bar slecht omdat, wanneer de zaden iemden, de kiem in de bovenliggende korst verbrandde in de hete grond met zijn te hoge temperaturen. In de tweede helft van juni, is men op ons eiland ook begonnen met het rooien voor de vroege aardappelen, waarbij aflerzins goede prijzen werden gemaakt. De kg.-opbrengst was echter zeer verschillend, omdat tamelijk veel te vroeg bovenstaande aardappelen begin mei een flinke opduvel kregen van een paar stevige nachtvorsten, met fatale gevolgen. Daar oogstte men slechts 10-12 kg. per roe. Waar de nachtvorst niet had toegeslagen, was het 20-25 kg. per roe, dus dat is met deze prijzen een zéér groot geldelijk verschil. Gelukkig kwam vorige week het besluit af, dat de rooidatum, met een week is verlengd. Hierover kunnen dus nog velen hun voordeel meedoen, want juist op het Thoolse intensief kleine bedrijf is de vroege aardappelteelt, een goede pijler in het bedrijfsinkomen. De hoge aardappelprijzen zullen dit jaar, veel goed moeten maken aan de mislukte bloemzaadpercelen, zodat het wat gecompenseerd wordt. De zaaiuien die door hun vroege inzaai een goede stand hebben, kwam de regen ook nog niet op tijd, voor een wat betere beworteling, want de plantjes bleven maar te los staan. Hopelijk dat ze dan nog tot een volledige oogst kunnen komen, want hier en daar kwam er al neining tot bolvorming voor, en dat is nog veel te vroeg. De loonspuiters hebben het weer druk gekregen in dit gewas, met de bestrijding van de meeldauw. Heel de teeltperiode heeft men toch de plicht, om alles aan een gewas te doen wat mogelijk is, ondanks de minder goede oogstverwach- ting. Het is nog maar het begin van de oogstperiode, en zlillen er dus maar steeds het beste van hopen, om tot een totaal redelijk bedrijfsinkomen te kunnen geraken. Na de moeilijkheden met de import van appelen uit Chili blijkt nu Zuid-Afrika (een belangrijk fruitexporteur naar de E.G.) de appelmarkt in de E.G. flink te verstoren. Volgens afspraken zou Zuid-Afrika gedurende mei en juni 105.000 ton appelijnaar de Gemeenschap mogen uitvoeren. Volgens de laatste gegevens is dit contingent al overschreden. Het Landbouwschap heeft in een telegram aan de Minister van Landbouw met klem aangedrongen op direkte en afdoende maatregelen. De Europese Commissie kan daarvoor de zgn. vrijwaringsclausule toepassen, d.w.z. een invoerstop omdat de gemeenschappelijke markt verstoord wordt. Behalve de importstop vraagt het Landbouwschap een verbod om appelen uit het Zuidelijk Halfrond gedutende de eerste helft van juli vrij te maken uit het entrepot. Een dergelijk verbod voorkomt dat reeds ingevoerde appelen die in pakhuizen opgeslagen zijn ingeklaard worden. f y- Minister van der Stee UIHwwll staat stimulering voor. Gezien het algemeen belang van een waar mogelijk verminderd gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen, en gëzien de voorlopige resultaten van de toepassing van de geleide bestrijding van plagen in de fruitteelt, is de bevordering van deze bestrijdingsmethode alleszins gewenst. Ten behoeve van de geleide bestrijding werd in 1974 en 1975 een extra beroep gedaan op medewerkers van het Consulentschap voor Platenziekten in de Tuinbouw en op de plantenziektenkundige specialisten en bedrijfsvoorlichters voor de fruitteelt in de regionale consulentschappen. Voorts heeft de Plantenziektenkundige Dienst voor dit doel in 1974 en 1975 drie medewerkers en in 1976 twee medewerkers tijdelijk beschikbaar gesteld. In 1975 is het deel van de fruitteelt waarop de geleide bestrijding van plagen wordt toegepast, uitgevoerd tot ongeveer 10% van het aantal gespecialiseerde fruitbedrijven Verwacht kan worden dat de betreffende ondernemers in de toekomst in staat zullen zijn, deze wijze van gewasbescherming voort te zetten d.m.v. een intensieve begeleiding. Het betrekken van alle fruittelers die zulks wensen bij een programma van geleide bestrijding van plagen wordt nagestreefd. Dit zal echter enige jaren vergen, daar de kennisoverdracht aan hen veel tijd vraagt. Dit laatste geldt zowel voor de instructies die worden gegeven aan te vormen groepen van fruittelers, als voor de periodieke waarnemingen die de voorlichters op de bedrijven moeten verrichten. Teneinde te bereiken dat de toepassing van de geleide bestrijding van plagen in de fruitteelt in stand wordt gehouden en wordt uitgebreid, zal de minister bevorderen dat de hiervoor in aanmerking komende functionarissen in hun voorlichtingsprogramma prioriteit aan deze vorm van gewasbescherming zullen geven. Voorts wil hij ten behoeve van deze methode van gewasbescherming en ter stimulering van overeenkomstige vormen van gewasbescherming in andere sectoren drie extra functionarissen aanstellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11