UIT DE PRflKTUK Kans op goede aardappeloogst aanwezig Regenhoeveelheden liepen sterk uiteen! Luizen profiteren van de droogte Wilde haver bedreigt ook uw gewassen Geef het geen kans! Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant vergaderde Lirotect-60 Op pootaardappelen tegen Fusarium 6 Het was erg droog in de WESTHOEK en menigeen vroeg zich af: „Wanneer komt de kritieke periode, dat regen geen uitkomst meer biedt voor sommige gewas sen?" We dachten dat voor vele gewassen toch de regen nog op tijd kwam. Met name gold dit voor de aardappe len in de zware grond. Toch viel het in de meeste geval len nog mee wat er in de grond zat. Met name de aan slag van de aardappelen is goed tot heel goed. Gemiddeld hangen er wel 3 of 4 aardappelen per plant meer aan dan vorig jaar. 'tis met aardappelen net als wat de En gelsen zeggen ta.v. het paard en zijn 'benen: no hoof, no horse. Ik dacht dat we van de aardappelen mochten zeggen: geen loof, geen aardappelen! De kans dat de aardappelen zich toch nog gunstig gaan ontwikkelen lijkt nu na de regen zeker aanwezig. In de bieten ,die het overigens voortreffelijk doen, zijn de eerste schieters reeds gesignaleerd. Wanneer we dit schrijven kunnen we de mate waarin de schieters zullen komen noig niet helemaal overzien. De eerste in druk is: „het valt gezien de koude die we gehad hebben, zeker wel mee. De granen zijn in vele gevallen aan de zware kant. Na de regen bleek dit heel duidelijk. Gelukkig viel de regen in het afgelopen weekend zonder al te krachtige wind. Wanneer we er storm hadden ibij gehad, dan was er nog wel meer tegen de vlakte gegaan. De regen van vorig weekeinde was voor de landbouw in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN zeer welkom en kwam prachtig op tijd. Hoewel iedereen er blij mee was, zou het geen kwaad kunnen als er nog eens een dubbele hoeveelheid regen viel, temeer daar de hoeveelheid re gen in Zeeland nogal uiteenliep. Meldde Vlissingen 20 mm neerslag in 2 dagen, in Oost Zeeuws-Vlaanderen is het op verschillende plaatsen met zo'n 1315 mm beke ken. Voor het vlas is dez<> regen echter te laat gekomen; het blijkt te kort en er is thans maar al te goed te zien welke frappante verschillen tussen de lichte en zwaarde re gronden. De vroeg rijpende gewassen, zoals graszaad, maar ook kool- en karwijzaad, daarvan verwacht men zeker een nadelige invloed van de droogte. De juist bloeiende tarwe profiteerd dankbaar van de regen, ter wijl die gewassen zoals suikerbieten,,en aardappelen, die nog een langere groeiperiode hebben, wellicht een vol gende keer beter aan hun trekken kunnen komen. Voor de pootgoedteelt is het echter kort dag, want binnen enkele weken is de advies-rooidatum er en men moet op een geringere opbrengst rekenen. Alhoewel, mocht de grond zeer spoedig weer eens op veldcapaciteit kunnen komen wat de vochtvoorziening betreft, het soms niet is te voorspellen wat op korte termijn de groeimo gelijkheden zijn. Door het warme droge weer van de laatste tijd zijn de luizen-populatie enorm ontwikkeld en allerwege vindt dan ook bestrijding plaats, terwijl men met de bespui ting van de granen tegen afrijpingsziekten zeer aktief is. Eindelijk kregen we dan ook in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN enige regen van 'betekenis, en wel 15 a 20 mm op 19 en 20 juni j.l. Nu was het nog niet ió, dat we door de aanhoudende droogte moeten spreken van een slechte stand van de .gewassen. Eigenlijk viel dit nog wel mee. Bonen, mais en witlof kwamen hier en daar onvoldoende boven, doordat het zaaibed te droog was. Uiteraard had ook Ihet grasland zeer veel 'behoefte aan enige neerslag van betekenis Er is veel minder hooi en kuilgras gewonnen dan men van plan was. Hopelijk blijft het nu koeler weer, zodat de regenval optimaal benut kan worden, waardoor ook de pas kort geleden stikstofgift op grasland, tarwe en blauwmaanzaad kan gaan werken. Blauwmaanzaad is er in ons gewestveeluit- gezaaid en vrijwel alle percelen vertoonden droogte- verschijnselen. Ook de aardappelen zullen nu wat vlug ger in het loof en ook in de knollen gaan groeien, al is voor gewassen als aardappelen en uien en ook wei 'bieten een 'bui van 20 mm natuurlijk veel te weinig. Er valt nog weinig te zeggen over schieters in suikerbieten, maar de (eerste hebben zich al wel aangediend. Men heeft in de bieten sporadisch vergelingsziekte waar genomen ne men is dus gewaarschuwd en zal de blad- luisbestrijding zo intensief mogelijk moeten uitvoeren. In de pprs is er een openbare kennisgeving versche nen ingevolge art. 34 .b lid 2, betreffende de Pachters- registratie voor de stemming over de ruilverkaveling „De Braakmanpolders". Pachters, die wensen deel te nemen aan de stemming over de ruilverkaveling „De Braakmanpolders" kunnen binnen 30 dagen na 20 juni, dus tot en met 20 juli 1976 een Verzoek tot Registratie indienen bij de secretaris van de Centrale Cultuurtechni sche Commissie p/a Directeur van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Zeeland, Damplein IA te Middelburg. Volgens de nieuwe regeling wat de Ruilverkavelings- wet betreft hébben ook de padhters stemrecht. Alleen men moet zich laten registrerenDat ieder die dit aan gaat-hiervan goed nota neme en de zonodige zelfwerk zaamheid betrachte!!! Noord-Brabant, met interne en externe samenwerkings vormen. De Raad sprak zich uit voor alternatief 3, omdat dit alter natief dé beste mogelijkheden biedt om in de nota genoem de „aanpassing struktuur van de dienst" te realiseren en past bij de suggestie van de Z.L.M. om voor het Delta-ge bied tot intensieve samenwerking te komen. Hoewel de Raad begrip heeft voor de budgettaire moei lijkheden van de Overheid, is hij er niet gelukkig mee, dat de voorlichtingsdienst! moet worden ingekrompen, waardoor mogelijkheid om tot verjonging van de dienst te komen zeer wordt beperkt. Tijdens een excursie in België zagen we enkele perce len wintergerst die door een dreigend ruwvoedertekort a.s. winter en doordat het gewas noodrijp werd, werden gehakseld en ingekuild. Oook weer gedurende een ex cursie naar Engeland in de afgelopen dagen konden we konstateren dat in het gebied ten zuiden van Londen er een groot tekort aan water was. Men verwacht er van de vroeg te rooien aardappelen een zeer lage kg-op- brengst. Dit zelfde zien we ook bij onze eingen vroege aardappelen. Wellicht door de goede struktuur van dit voorjaar staan de graneh en bieten er goed voor. Op de percelen waar in bieten geen Temik werd toegepast, hébben we reeds 3 a 4 maal tegen luis gespoten. Op de Temik-percelen soms ook al 2 maal. Met de droogte gin gen de luizen onvoldoende dood en was de vermeerde ring erg vlug. Zo hier en daar zijn reeds de eerste ver- gelingsziekte-planten te zien! In de granen zijn tot nu toe weinig ziekte-aantastin gen van betekenis te zien. Tegen de afrijpingsziekten heeft vrijwel elke tarweteler gespoten Of dit nodig was zal straks bij de oogst wel blijken. We houden het er maar op dat de meeropbrengst toch minstens de extra gemaakte kosten zal dekken. Dit bleek ook wel in het verleden, wat volgens deskundigen dan is toe te schrij ven aan het plantenvoedend effekt van de mane'b en of zinéb, welke aan deze produkten worden toegediend. Vermeldenswaard vinden we het ook nog dat tijdens de zeer warme dagen in de afgelopen weken het op de vroege morgen van 5 juni zodanig heeft gevroren dat op enkele percelen vroege aardappelen en stambonen, behoorlijk nachtvorstschade voor kwam. Met het weer weten we toch maar nooit waar we aan toe zijn! CONSULENTSCHAP IN ALGEMENE DIENST VOOR PLANTENZIEKTEN EN ONKRUIDBESTRIJDING IN DE LANDBOUW Lirotect-60 is een nieuw bestrijdingsmiddel op 'basis van thiabendazol. Het is werkzaam tegen Fusarium en zilverschurft op pootaardappelen. De meest aantrekke lijke toepassing van dit middel is een bespuiting van de aardappelknollen bij het inbrengen in de opslagplaats- De aardappelen zijn dan vanaf het begin van de 'bewa ring, gedurende lange tijd, tegen deze aantastingen be schermd. Voor de toepassing van het middel is speciale spuitapparatuur in de handel, die op een transportband gebouwd kan worden. De dosering bedraagt hierbij 50 gr. per ton aardappelen. Een andere mogelijkheid van toepassing is een bespuiting na een eventuele ontsmet ting in een kwikbad. De dosering kan dan verlaagd wor den en bedraagt 30 gr per ton aardappelen. Ook is het mogelijk Lirotect-60 tegelijk met kwik in het kwikbad toe te passen. Hierbij moet de concentratie van Lirotect- 60 een half procent zijn. Dus 1 kg middel op 200 liter water. Een nadeel van deze toepassingen is dat ze laat in het 'bewaarseizoen worden uitgevoerd. In het 'begin is er dan nog geen bescherming aanwezig. Hierdoor heb ben de aantastingen meer kans om zich in de partij uit te breiden. De voorkeur gaat daarom uit naar een 'be handeling direct na het rooien. RESISTENTIE Thiabendazol is één van de nieuwere schimmelbestrij dingsmiddelen die zeer effectief werken, maar waarte gen gemakkelijk resistentie -kan ontstaan. Om zolang mo gelijk profijt te kunnen hebben van dit middel, is het gewenst dit middel met overleg toe te passen. Naarmate een schimmel vaker in contact is met een bestrijdings middel, is de kans op resistentie groter. Zilverschurft gaat met de knol mee over, terwijl in de aanhangende grond, vaak Fusarium-séhimmels aanwezig zijn Hoe vaker en hoe eerder in de opéénvolgende teelten van hetzelfde uitgangsmateriaal thiabendazol wordt ge bruikt, des te meer kans op resistentie. Op bedrijven en bij .rassen waar Fusarium een probleem is, moet toe passing van thiabendazol zeker worden overwogen. Voor het overige is het met het oog op het gevaar van resisten tie-ontwikkeling raadzaam de behandeling met thiaben dazol achterwege te laten, of zo laat mogelijk in de op éénvolging van teelten toe te passen. Bij behandeling van pootgoed voor consumptieteelt is het gevaar voor ontwikkeling van resistentie nihil, omdat er dan geen nateelt meer plaats vindt. Wanneer pootgoed direkt na de oogst wordt behandeld met thiabendazol, is het verplicht minstens 2 x 24 uur van tevoren de keuringsdienst van de N.A.K. hiervan in kennis te stellen. De Raad werd geïnformeerd over het resultaat van het verslag, dat met de Hoofdbesturen van de N.C.B., Z.L.M. en C.B.T.B. heeft plaatsgehad en dat ondanks het aanvankelijk wat verschillend denken over de materie de standpunten dicht bij elkaar heeft gebracht. Dit is geformuleerd' in een 3-tal alternatieven. 1. Realisering op kortere of langere termijn van één akker- bouwconsulentschap voor het zuid-westelijk zeekleige bied, waarin ook West-Brabant wordt opgenomen. 2. Verdere specialisatie bij de opstelling van de Brabantse Consulentschappen door vorming van twee consulent schappen voor de rundveehouderij en één voor de akker bouw van klei- en zandgrond. 3. Handhaving van de bestaande toestand van drie consu lentschappen voor rundveehouderij en akkerbouw in INTERIMNOTA LANDINRICHTINGSWET Ir. C. Bosman van het H.I.D.-kantoor Landinrichting in Noord-Brabant gaf een toelichting op de interimnota, die niet los gezien kan worden van de inmiddels verschenen drie groene nota's. Hiervan geeft de „relatienota" inzichten om trent beheersvraagstukken en de grondverwervingsproble- matiek in landelijke gebieden, met name daar waar land schappelijke en natuurwetenschappelijke waarden aan de orde zijn. Voorts wees hij op de verschenen struktuurvisies, struk- tuurschetsen en struktuurschema's, waarin het nationale beleid op langere termijn tot uitdrukking wor/dt gebracht en waarvan de uitwerking van dat beleid een belangrijk uit gangspunt vormt voor de inrichting van gebieden. In de Raad werden naa$ aanleiding van de toelichting de volgende punten ppgemerkt: de vrees werd uitgesproken, dat door de ingewikkelde procedures de uitvoering van de plannen wordt vertraagd de inbreng van de praktijk er minder op wordt het Bepalen van de keuze of een projekt een herinrich- tingsprojekt moet worden of een ruilverkaveling de ze kerheid van de landbouw niet altijd ten goede komt het gevaar bestaat, dat een bepaald plan wat te snel ir de herinrichtingsprojektenprocedure rolt het voorkeursrecht, dat selektief zou kunnen zijn, vind» men wel wat ver gaan voor gebieden met zuiver agra rische bestemming. VOORBEREIDINGSPROGRAMMA RUILVERKAVELINGEN 1976—1980 De Raad besluit akkoord te gaan met het voorstel de ruil verkaveling „Torenpolder" ter grootte van 660 ha en ge leden in de gemeente Zevenbergen in te passen in het be staande voorbereidingsprogramma.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6