vergelingsziekte in bieten door bladluisbestrijding Nog geen vergelingsziekte in bieten Een grens aan chemische onkruidbestrijding met ®METASYSTOX-R Doorwasverschijnselen in aardappelen 5 Na lang wachten hebben we eindelijk weer regen van 'betekenis gekregen. Op WALCHEREN regende het sinds half maart niet zoveel in zo korte tijd Van een mals regentje konden we moeilijk spreken. De regen buien gingen met een vrij sterke wind gepaard. Er is nu echter een hoeveelheid vocht gevallen die voor veel gewassen van grote betekenis zal zijn voor de verdere groei en ontwikkeling. De door de wind aangebrachte schade moeten we maar op de koop toe nemen. Voor het vlas zal de regen wat de lengtegroei beterft wel te laat komen. Mogelijk dat de zaadopbrengst er nog gunstig door beïnvloed wordt. Voor een gewas als aardappelen is de hoeveelheid nog niet voldoende. Buurman zegt dat het hiervoor wel een tèle vol moet regenen. Wanneer we zo hier en de nog schamele plantjes zien, dan vragen we ons wel af, of dit gewas nog een normale opbrengst zal geven In normale jaren hebben de aardappelen de grond bedekt. Nu omstreeks 20 juni komt dit praktisch niet voor. Een goed gezond gewas kan echter in twee maanden zeer veel doen, is de ervaring. We zullen dus maar moed hou den en er naar streven het gewas gezond te houden. Van 'het spuitseizoen is de grootste kop weer achter de rug. De indruk bestaat dat er door boeren die zelf spuiten, méér tegen afrijpingsziekten in granen is ge spoten, dan door hen die op een loonspuiter aangewezen zijn. In de bieten is op veel percelen al een tweede be spuiting tegen de perzikbladluis uitgevoerd. Op de met Temik behandelde percelen meestal éénmaal. De luis- doding van Temik bleek omstreeks 10 juni onvoldoende. Indien er nog luis blijft voorkomen, zal er nog wel één bespuiting ter bestrijding van de perzikbladluis noodza kelijk zijn. De luisdoding blijkt niet altijd honderd pro cent te zijn. Het blijkt ook dat er niet altijd aan de spuitvoorwaarden voldaan wordt. Dikwijls wordt nog met te weinig water gespoten. Naast de bieten zijn ook al luisbestrij dingen uitge voerd in aardappelen, erwten, granen en blauwmaan- zaad. In sommige gevallen w;erd de luisbestrij ding in blauwmaanzaad gecombineerd met stikstoftoediening in de vorm van ureum. Bij dé toepassing van de verschil lende luisbestrijdingen -is het gewenst dat men eerst nagaat of een bespuiting nodig is, gezien het aantal. De vrees 'bestaat dat er bij veelvuldig spuiten een zekere resistentie ontstaat voor bepaalde middelen, wat de bestrijding in de toekomst veel moeilijker maakt- Als norm voor het voorkomen van luizen in de- granen wordt thans 15 luizen per halm (één stengel blad aar) aangenomen. Zodra de korrels het melkrijpe sta dium hebben bereikt, is de te verwachten schade zo ge ring dat een bestrijding achterwege kan blijven. In de bieten hébben we in ons gebied nog geen ver gelingsziekte-verschijnselen waargenomen. Wel worden •hier en daar de schieters zichtbaar. Over de omvang er van valt nu nog niets te zeggen. Ook voor de veehou derij is de regen zeer welkom. Op de meeste bedrijven is de grasvoorraad zeer gering. Gezien het jaargetijde gaan we, wat de grasgroei betreft, geen erg beste perio de tegemoet. Het hooi is onder ideale omstandigheden gewonnen. De kwaliteit is prima. Er is maar één be zwaar, de hoeveelheid is op alle bedrijven veel te klein. Verschillende kollega's zijn met vakantie en voorzover u het nog tegoed hebt en het er ook van durft te nemen, prettige dagen toegewenst! De hitte van woensdag 9 juni was voor onze gewas- op ZUID-BEVELAND hier en daar toch wel wat te veel Vanaf dat moment werd de roep om regen steeds groter. Nu na zaterdag en en zondag 20 juni hebben we zo'n 12 a 15 mm gehad. Het is gelukkig langzaam en regel matig gevallen zodat de gewassen er goed van hebben kunnen profiteren De gewassen zijn er flink van opgeknaüt Aardappelen suikerbieten, uien, wintertarwe en zomergranen als ook erwten en blauwmaanzaad profiteren er van. Voor een aantal percelen vlas, karwij, graszaad en laatgezaaide stambonen is het te laat, herstel is bij deze gewassen vrijwel zeker niet meer te verwachten. Hier en daar kwam al duidelijk wat droogteschade voor. Typisch wel in het meest oostelijke deel van Zuid- Beveland, de „Völckeripolder" als ook in het meest wes telijke deel in de „Kraayertpolders". In deze polders is de schade duidelijk aan een aantal gewassen te constate ren. Het is echter wel zo, dat ook in andere gebieden wel enige droogteschade is opgetreden maar dat veel minder duidelijk voor de dag komt en in cijfers vrijwel niet is uit te drukken. Thans zullen we nog even af moeten wachten hoe veel jong onkruid (hoofdzakelijk late kiemers als zwarte nachtschade) neg voor de dag zal komen. En in hoever re dat nog problemen in aardappelen, suikerbieten of uien zal kunnen veroorzaken. Ook in hef blauwmaanzaad werden droogte-ver schijnselen gekonstateerd. Eindelijk heeft het dan weer eens lekker geregend op NOORD-BEVELAND (ca. 28 mm). Op de droogtegevoe- voelige gronden waren de symptomen van de droogte overduidelijk zichtbaar. De vroege soorten graszaad zo als veldbeemd en roodzwenk, m.n. de le jaars percelen, hebben ernstig van de droogte geleden. Op vele percelen is daardoor de afrijping te snel verlopen. De oogstver- wachting van deze gewassen zijn dan qok niet hoog ge spannen. De erwten zijn t g.v. de droogte maar kort van stro gebleven. Hoewel het gewas gezond is, is de bloei maar van korte duur geweest. Mogelijk hébben we te veel zon gehad. De bloei van de conserven-erwten valt daarentegen in een gunstiger periode. Dit gewas bloeit mooi regelmatig en ook langer. De granen zijn goed gezond gebleven. Meeldauwaan- tasting bleef beperkt tot onder in het gewas. Ook de Cle ment is nog vrij van gele roest. Het weer heeft de gele- roestaantasting onmogelijk gemaakt. Een weertype met droge nachten en hoge dagtemperaturen maakt de gele- roestsporen onschadelijk. Zowel in de wintertarwe als de zomergerst zijn de gevolgen van de droogte en de •hoge temperaturen duidelijk merkbaar. De bloei van de Voorkom advertentie IM Tijdens deze langdurige droge periode is wel gecon stateerd dat we niet zomaar door kunnen gaan met het meerdere malen toepassen van een chemische onkruid bestrijding. Dit gaat langzaam maar zeker ten koste van - het gewas. Een aantal voorbeelden zijn te vinden in de suikerbieten en het blauwmaanzaad. Kort na de Pinksterdagen hébben we plotseling een zeer sterke uitbreiding van het aantal bladluizen ge kregen. Vrijwel alle percelen zijn toen gespoten, 't Is nu toch wel gebleken dat de toepassing van Temik toch niet voor het gehele seizoen ons voldoende zekerheid en veiligheid kan verschaffen. En is het dan op deze wijze gezien voor de bestrijding van de bladluizen niet een te duur middel? In de wintertarwe is als voorzorg zeker zo'n 80 a 90 van de oppervlakte tegen afrijpingsziekten gespoten. Bij deze bespuiting gaan we duidelijk uit van een voor behoedende of eigenlijk een bescherming vooraf tegen afrijpingsziekten Het grasland heeft goed wat regen gehad, wil het nu een goede hergroei verkregen dan heeft dit duidelijk toch nog wel meer regen nodig als het nu heeft gehad. De voorraad aan weidegras is toch hier en daar wel erg beperkt. Onder zo'n extra langdurige droge en warme periode blijkt toch dat we hier uiterst moeilijk zitten met de watervoorziening. Nergens kan voor een grotere opper vlakte beschikt worden over voldoende zoet water. Be regenen zou dan theoretisch nog wel mogelijk zijn, maar is praktisch hier niet uitvoerbaar. Er is al veel belangstelling voor de verkoop van aard appelen in september denkt men de oogst te léveren. Er zijn prijzen genoemd van ƒ16000 tot 6500 per ha. Het is een goede prijs, daarentegen toch ook weer geen prijs waarvan de winst voor de teler van afdruipt. Gezien de pootaardappelenprijzen. nu al weer vaar uitplant 1977 van enige weken terug van 7072 ct en nu al van 8590 ct per kg, zijn goede prijzen voor ons eindprodukt ge woon een vereiste. Ook voor de verkoop van vlas is nogal wat belangstelling. Ondanks de beperkte lengtegroei en de waarschijnlyk matige kg-opbrengst werden prijzen van eerst ongeveer 30 ct en later tot ongeveer 40 ct per kg geboden. tarwe verliep snel en hier en daar zijn de bladpunten verdord en de toppen van de aren verdacht licht 'van kleur. Te hoge temperaturen vlag voor, tijdens en vlak na de bloei zijn funest. (Hitteschade.) Nog een gewas dat veel van de droogte heeft geweten is het vlas. Het vlas is erg kort gebleven- De vezel-op- brenst zal dan ook wel niet hoog zijn, maar mogelijk zullen lintgehalte en kwaliteit wel goed zijn. Van de hakvruchten hebben de suikerbieten de minste last van de droogte ondervonden. Hoewei op het heetst van de dag de bladeren wel even wat slap gingen (han gen, groeit het gewas prima. Bij de consumptie-aardap pelen was er wel sprake van een stagnerende groei op die gronden waar het gewas niet over voldoende vocht kon beschikken. Dit is behalve aan de loofontwikkeling, ook duidelijk aan de knolzetting merkbaar. Op de z'ware grond en de droogte-gevoelige gronden is de aanslag tegenvallend (8 a 10). Op de voldoende vochtgevende gronden daarentegen vindt men wel 20 of meer knollen per plant. In sommige gewassen kon men al doorwas vinden. Op de overige percelen zullen, vooral na de re gen, de doorwasverscheinselen ook wel spoedig zicht baar zijn. Vorige week zijn we naar Zuid-Beveland getogen om de diploma-uitreiking op de lagere land- en tuinbouw school te Kapelle-Biezelinge bij te wonen. De „Groene School" ligt daar in een prachtige omgeving en is zijn plaats meer dan waard. Hoewel vele van dergelijke scholen de laatste jaren zijn opgeheven, kampt deze schooi thans met een geweldig ruimte-tekort. In zijn speech zei de aanwezige wethouder dan ook gelukkig alle medewerking toe om hiervoor een oplos sing te vinden. Reeds spoedig zal door gebruikname van een paar noodlokalen getracht worden tijdelijk in deze leemte te voorzien. De toename van het aantal leerlin gen is steeds groeiende en tevens is de huidige praktijk lokaliteit te klein geworden om de als maar groter wordende machines te kunnen huisvesten. In de gehele opzet van het leerprogramma konden we onze vroegere (lagere landbouwschool niet meer terug vinden. Toentertijd werden we overstelpt met het groot aantal beengébreken van het paard, met de kwaliteit van de diverse soorten stalmest en met het aantal poten van verschillende insekten. Momenteel is het landbouw onderwijs geheel aangepast aan de eisen welke de mo derne bedrijfsvoering er aan stelt. De leerlingen leren lassen, ze worden vertrouwd gemaakt met diverse ma chines en tevens worden ze opgeleid tot praktische on dernemers. Graag willen we onze dank uitspreken aan de heren docenten voor (het vele wat ze onze zoons hebben bij gebracht. De jongens zijn nog jong en speels en van na ture zitten ze niet graag op een schoolbank. Moderne aanpak en goede sfeer zijn echter een stimulans geble ken waardoor een goede band met de school groeide. Dit kwam vooral tot uiting bij de diploma-uitreiking waarbij de direkteur voor iedere gediplomeerde candi- daat een persoonlijk woord had Ook de voorzitter van de commissie van toezicht sprak er zijn vreugde over uit, dat het behaalde diplo ma van een goed gehalte is waarmee men nog vele kan ten uit kan. Tevens drukte hij de candidaten welke niet verder gaan studeren op het hart om hun opgedane kennis nog verder uit te breiden door het volgen van kursussen. Kennis is macht en op een argraisch be drijf even onmisbaar als ergens anders. Kunstmatige beregenings-installaties vinden steeds meer ingang in de andere gebieden van ons land. Het is een hele investering en daardoor wel een kostbare zaak, maar wanneer men over voldoende zoet water beschikt, loont het toch wel de moeite om er bijvoorbeeld een gewas aardappelen mee te redden. Bij ons in de polder staan de sloten praktisch droog en dat beetje water wat er nog in staat heeft vooral onder deze omstandig heden een veel te hoog zoutgehalte. Een van de eerste taken van een waterschap is ongetwijfeld de waterbe heersing en daar komt dit openbaar lichaam dit jaar toch wel met een koopje van af. De begroting zal daar om wel in gunstige zin géwijzigd kunnen worden en dat zal straks aan de opgelegde waterschapslasten wel te merken zijn. De bladluizen tieren welig in haast alle gewassen en schijnen het weertype in alles mee te hebben, want chemisch zijn ze haast niet dood te krijgen. 's-Avonds en 's nachts spuiten en tevens veel water gébruiken schijnt nog wel een gunstig effekt te kunnen geven, •maar binnen een week zijn de luizen weer terug en dat 'word een erg kostbare zaak met vermoedelijk toch weinig succes. Ook in onze woningen valt het op, dat er thans zo geweldig veel spinnen zijn. Het is te hopen, we kennen toch het spreekwoord: „Zo nijdig als een dat de huisvrouwen daar niets aan over houden, want spin". Voor somhiige dingen zijn er nu eenmaal geen kruiden tegen gewassen en ook daar moet een boer mee leren leven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5