HO Dl afgelopen week was ook een week van belang rijke besluiten, besluiten die met name het werk gebied van de Z.L.M. betreffen. Allereerst het besluit van de regering om te komen tot afsluiting van de Ooster- 7 ^viHcuiTJ; zuidelijke landbouw maatschappij KOERS I9S0 Struktuurnota voor de Zeeuwse Landbouw z.l.m VRIJDAG 25 JUNI 1976 64e Jaargang No. 3337 land- en tuinbouwblad Na de regen van vorige week zijn de kansen op een goede aardappeloogst toegenomen. Temeer daar de zetting van het gewas goed is en de struktuur van de grond uitstekend blijft. Op vele percelen zal het gewas nu spoedig het veld dicht hebben. ONS COMMENTAAR T>E laatste weken is weer eens duidelijk gebleken, hoe we met onze bedrijfsvoering en dus de be drijfsresultaten afhankelijk zijn van het weer. Dank zij de bijzonder mooie struktuur van-de grond werd een goe de opkomst van de gewassen verkregen. De daarop vol gende droogte, vaak gepaard gaande met veel wind, ver oorzaakte echter voor diverse gewassen een stagnatie in de groei, waardoor met verlangen naar regen werd uitgezien. Voer verschillende gewassen moet de hoop op een redelijke opbrengst (vlas, conserventeelten, gras zaad) intussen opgegeven worden. Ook voor de veehouder ziet de ruwvoederwinning voor het komend winterseizoen er bedenkelijk uit. Half juni was er nog zeer weinig gras gekuild en de percelen die gekuild en/of gehooid werden leverden slechts een halve opbrengst. De gemaaide percelen staan roodbruin van de droogte en bieden weinig perspektief voor het ge bruik van de verdere beweiding. Met beregenen is in die gebieden, waar over goed en voldoende water beschikt kan worden, nog veel gered, het blijft echter ook i.v.rn. de struktuur van de grond, een noodmaatregel. Al bij al dreigt het, met name voor de veehouders, een dure win ter te gaan worden, waardoor velen voor de keuze ko men: duur ruwvoeder aankopen of vee afstoten. Vooral voor de bedrijven met een lage veebezetting lijkt het ons zaak met afstoot van vee niet tot het najaar te wachten. Immers bij een overvoerde markt is een ster ke prijsdaling van het rundvee niet uitgesloten. Intussen is de lang verwachte regen dan toch geko men, variërend per gebied van 15 tot 30 mm neerslag. Een regenachtig weekend dat de boer deed juichen en de vakantieganger deed mopperen. Wat een geluk, dat het moderne technisch kunnen zich nog niet heeft kun nen vergrijpen aan het regelen van de weersomstandig heden! In dit No.: Rijksstudietoelage, en tegemoetkoming in studiekosten pag. 2 L.E.I. landbouwekono- misch bericht 1976 pag. 3 Uit de Praktijk pag. 5/6 Prijs Poolconsumptie- aardappelen goed pag. 7 Aangevraagde Keuringsarealen Granen, Zaden en Peulvruchten pag. 7 Vernietiging van aardappelloof pag. 8/9 Tuintips pag. 10 Kleine Fruitoogst IJsselmeerpolders pag. 11 schelde d.m.v. een pijlerdam. Een waterdoorlatende dam, die tijdens storm kan worden gesloten en die bij Yerseke een gemiddeld getijverschil van 2.30 meter levert, waar door ook de oester- en mosselkultuur kan blijven voort bestaan. Het besluit van de regering, dat naar verwacht mag worden door de Tweede Kamer zal worden overge nomen, is een kompromis tussen de eisen, die aan be scherming van het Deltagebied tegen stormvloeden moeten worden gesteld en de verlangens tot behoud van het natuurlijke milieu in het Oosterscheldegebied. Het besluit betekent tevens kompartimentering met een Oes ter- en een Philipsdam met een aangepast kanaal door Zuid-Beveland. Deze kompartimentering bezorgt de af watering van Westelijk Noord-Brabant echter een aan tal problemen, waaraan de overheid nog nadere aan dacht zal dienen te schenken. In ieder geval is het voor velen een verlichting, dat de regering nu eindelijk een beslissing heeft genomen! J7EN beslissing, die eveneens dezer dagen werd ge nomen is de incorporatie van de Heemraadschap pen de Roosendaalse- en Steenbergse Vliet, Mark en Dintel, de Brabantse Bandijk en het Waterschap de Geertruidapolder in het Hoogheemraadschap West-Bra bant", één van de grootste waterschappen van ons land met een werkgebied van 165.000 ha. Daarbij werd tevens het regelement van het Hoog heemraadschap vastgesteld. Behalve de taken van het kwalitatief en kwantitatief water- en dijkbeheer, erft dit waterschap van zijn voorgangers ook de zorg voor de scheepvaart op Mark en Dintel en de Vliet. Een naar onze mening oneigenlijke taak voor een waterschap, die door het Rijk zou dienen te worden overgenomen. In ieder geval dient een oplossing te~ worden gevonden voor de tekorten die door de scheepvaart worden ver oorzaakt. Een eveneens belangrijk besluit viel in de koöperatieve zuivelwereld van Zuid-Nederland. De reeds jaren voorbereide fusie van de koöperatieve zuivelver- enigingen zal dan nu eindelijk tot stand komen. De alge mene vergaderingen van ..Campina", ,,de Maasvallei", „Centraal Brabant", „Martinus" en de V.C.Z. „Brabant- Zeeland" besloten met overgrote meerderheid om de voorstellen tot fusie te aanvaarden. (Zie verder pagina 2) De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, heeft een Struktuurnota voor de Zeeuwse Land bouw het licht doen zien, met als onderwerp „Koers 1980". Deze nota is een vervolg op een vorige nota, „Landbouw in stroomversnelling", die in 1971 verscheen. Koers 1980 behandelt uitvoerig de periode 19711975. Tevens wordt een overzicht gegeven van de te verwach ten ontwikkelingen in de provincie Zeeland in de periode van 1975 tot 1980. 1975 1980 Areaal cultuurgrond in ha 128.908 126.500 Totale produktiewaarde in min guldens 657 800 Aantal bedrijven 6.785 6.100 Gemiddelde bedrijfsgrootte in ha cultuurgrond 19.00 20.74 Aantal vaste arbeidskrachten gedurende 15 uur en meer per week 8.843 7.680 Vrijkomende arbeidskrachten voor de arbeidsmarkt per jaar 100 Uit deze prognose blijkt o.m. de verwachting dat in 1980 ruim 600 landbouwbedrijven in Zeeland verdwenen zullen zijn. Om overhaaste conclusies dienaangaande te voorkomen lijkt het ons juist je.rop te wijzen dat vol gens de verwachtingen in „Koers 1980" deze daling voor al betrekking heeft op de zeer kleine bedrijven met een gering aantal s.b.e. Dit blijkt ook uit de slechts geringe stijging van de gemiddelde bedrijfsgrootte met ca. 1,7 ha. De vraag kon gesteld worden, of bij de huidige neer gang in de ekonomie, het aantal bedrijven inderdaad met het genoemde aantal zal teruglopen. De volgende week komen we uitvoeriger op „Koers 1980" terug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1