Excursieweek op Rusthoeve Pool voor tarwe en brouw- gerst had goed resultaat ei CEBECO CEBECO-Zuid-West wijzigt haar statuten 5 EIND juni liggen op Rusthoeve de meeste proeven er zodanig bij dat een bezoek zeker de moeite waard is. Daarom heeft de proefboerderij juist in die periode een excursieweek van dinsdag 22 juni tot en met vrijdag 25 ju ni georganiseerd, waarin een ieder het bedrijf kan bezich tigen tijdens rondgangen die 's middags om twee uur be ginnen. Vele landbouwers en andere belangstellenden hebben reeds de proefboerderij bezocht en dan veelal in groepsverband. Zij die echter het bedrijf nog niet bezocht hebben of nogmaals willen bezoeken, zijn van harte wel kom tijdens de excursieweek. In de betreffende week zult u zich nader op de hoogte kunnen stellen van de vele proeven die op het bedrijf aangelegd zijn. Zo kunt u zich informeren uit de veelheid van zo'n 66 proeven over de laatste ontwikkelingen ten De ervaringen /op een proefbedrijf staan u gratis ter beschikking. aanzien van het rassenonderzoek, in het bijzonder bij de gewassen wintertarwe en suikerbietén. Aan de bemesting is ook de nodige aandacht geschon ken. Zo liggen er diverse stikstofhoeveelhedenproeven, onder andere bij wintertarwe, gerst, uien en suikerbieten. leder jaar is weer punt van discussie de standdichtheid van de granen. Op Rusthoeve kunt u de verschillen tussen de veldjes met uiteenlopende hoeveelheden zaaizaad bij gerst en tarwe in ogenschouw nemen. Ook bij de suiker bieten is men nog niet uitgestudeerd over het juiste aan tal planten per ha. Op kavel 2 zijn veldjes met plantdicht- heden van 60.000150.000 planten per ha te bezichtigen. Een heel ander thema vormen de bestrijdingsproeven. Ook wat dat betreft kunt u op Rusthoeve terecht. Naast de vooral dit voorjaar interessante onkruidbestrijdingsproef- velden treft u er vele bestrijdingsproeven tegen ziekten en plagen. De kleinere gewassen zijn zeker niet in het proefplan vergeten. Alle soortige proeven liggen er in graszaad, uien, vlas, erwten, stambonen, blauwmaanzaad etc. Op het erf van de boerderij zult u in de excursieweek ontvangen worden. U zult dan ontdekken dat de proef boerderij zich in een nieuwbouwfase bevindt. Volgend jaar hoopt het bedrijf zich aan u te kunnen presenteren met aan de eisen van deze tijd aangepaste gebouwen, die dan ook zodanig ingericht zullen zijn dat zij dienstbaar ge maakt kunnen worden voor velerlei zaken die op ieder landbouwbedrijf spelen. Het adres van de proefboerderij is: Noordlangeweg 42, Colijnsplaat (N.-Beveland). e De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Yerkoopvereniging G. A. 'heeft de cijfers bekend gemaakt van de eindaf rekening van de brouwgerstpool 19751976. Van het kwantum brouwgerst dat bij het C.B.K. werd gekontrakteerd, is de opbrengst voor een deel aan de leden toegekomen. Het kwantum werd berekend naar een opbrengst van 5000 kg per ha. De resterende hoeveelheid is in de pooi gebracht, waaribij is gebleken dat de prijzen van poolgerst, verge leken met de vrije marktprijzen, redelijk zijn geweest. Op de vrije markt :s n.l- praktisch het gehele ver koopseizoen het prijspeil voor een kwaliteitsprodukt als brouwgerst te laag geweest. Aanvankelijk had men de bedoeling om de rassen -Trumpf en Pirouette in afzonderlijke rassenpools onder te brengen, maar in de loop van het verkoopseizoen ontstond bij het afsluiten van sommige transakties een zodanige onderlinge verwevenheid van de brouwgerst- rassen, dat besloten werd om alle rassen in één pool samen te voegen. HET RESULTAAT VAN DE POOL Afgelopen zomer werd direkt na de oogst van de gerst een renteloos voorschot van 38,30 is 40,00 in clusief OB uitbetaald. De uitbetalingsprijs van de pool voor de boerensdhone doorsneekwaliteit wordt f 42,13 en 44,00 inclusief OB. De renteopbrengst van het voorschot op 1,53 per 100 kg waarderend komen wij tot de totale opbrengst van ƒ43,66 en ƒ45,60 inclusief OB. Vergeleken met volgens dezelfde regelen herbereken de vrije dagnotering ontstaat het volgende beeld: Netto dagnotering, incL rente, excl. OB: September 43,13 februari 40,09 Oktober 42,63 Maart 39,85 November 42,06 April 40,61 December ƒ41,06 Mei ƒ42,11 Januari ƒ40,58 Netto poolprijs, incl. rente, lexctl. OB ƒ43,66 Van oogst 1976 zal geen hoeveelheid brouwgerst meer met het C.B.K worden gekontrakteerd. De bier- en moutindustrle zal wel tot de konklusie zijn gekomen dat deze vorm van grondstofvoorziening (veel) duurder is dan de aankoop hiervan op de open binnen- en buiten landse markt. Intussen is het wel zo, dat C.ZA..V. als een der wei nigen en thans voor het laatste jaar, een aantrekkelijk kwantum brouwgerst van oogst 1976 met het C.B.K. heeft gekontrakteerd. Evenals voorgaande jaren zal dit kwantum met de daarbij behorende gegarandeerde prijzen ter beschik king gesteld worden van de brouwgerstpool 1976/'77. RESULTATEN TARWEPOOL Ook heeft de C.Z.A.V. de eindafrekening van de tarwe- pool 1975/'76 bekend gemaakt. Hierbij wordt opgemerkt dat he tresultaat van de pool niet is tegengevallen. Deze konklu sie vindt men gerechtvaardigd, wanneer men de netto pool prijs van 43,28 plaatst tegen de achtergrond van de netto dagnoteringen voor tarwe, die men zo nauwkeurig mogelijk heeft naberekend, per ultimo van de maand exclusief O.B." Vijfjarig overzicht van de oogsten 1971 t/m 1975: poolprijs incl. rente (1) Oogstjaar 1971 36,73 Oogstjaar 1972 ƒ39,15 Oogstjaar 1973 37,36 Oogstjaar 1974 40,41 Oogstjaar 1975 ƒ44,68 De gemiddelde poolprijs 44,68. behaalde poolresultaten van de bewaar- kosten (2) ƒ1.10 ƒ1.44 1.44 1.20 1.40 (inclusief netto pool prijs (3) 35,63 37,71 35,92 ƒ39,21 43,28 poolprijs incl. OB (4) 37,06 39,31 38,03 40,95 45,20 De gemiddelde bewaarkosten (silohuur en assurantie) ste gen, vergeleken met die van het vorig jaar, met 0,20 tot 1,40 per 100 kg (2). De rentepercentages, die aan de pooldeelnemers werd vergoed, bedroeg respektieve'.ijk: periode 1 september15 maar iy2 15 maart 31 mei 6]/2 De netto poolprijs (3), basis 16 vocht, doorsneekwaliteit, bedroeg 43,28 en inclusief 4,44 O.B.. ƒ45,20 (4). Netto dagnotering ultimo: augustus 43,02 januari september 42,06 februari oktober ƒ42,16 maart november 41,81 april december 41,32 mei Netto poolprijs 1975/'76 43,20. EXPORT NAAR ENGELAND ƒ41.34 41,35 42,87 ƒ43,12 ƒ44,11 rente(l) kwam uit op Getracht werd om de export naar Duitsland en Engeland weer op gang te brengen en niet zonder resultaat. Gaande- wge ontwikkelde zich met Engeland, waarvoor C.Z.A.V. als aflader een gunstig positie inneemt een regelmatige handel. Praktisch alle tarwe kon verscheept worden, waarvoor vanaf maart j.l. allengs betere prijzen kondien worden ge maakt. VOORDEEL VAN POOLVORM1NG De direktie, wil ook voor de oogst van 1976 weer een werving op touw zetten, om deel te nemen aan de pool. En zij stelt hierbij dat men niet alleen aan het zakelijke resul taat moet denken. Er zijn ook andere doelstellingen, n.l. 1. met een voldoende groot kwantum is men een aantrekke lijke partner in het nationale en internationale handels verkeer; 2. kunnen bepaalde afzetmogelijkheden buiten de „open dagmarkt" om zaken worden gedaan; 3. een regelmatiger voorziening in de vraag en 4. het opbouwen van een stabieler uitbetalingscapaciteit, waarvan het niveau wel onder de hoogste marktprijs van het seizoen ligt, maar de deelnemers wel vrijwaart voor een laag prijsniveau, dat soms gedurende lange tijd de markt beheerst. Circa vijf jaar geleden besloten elf coöperaties uit het Zuidwesten hun belangen te bundelen in één orga nisatie. Zij gaven aan die nieuwe coöperatie de naam: Cebecot-ZuMwest. Daarmee spraken zij uit dat met handhaving van eigen autonomie als Cebeco-Zuidwest .gestreefd zou worden naar nauwere samenwerking met de centrale coöperatie Cetoeco (nu Cebeco-Handelsraad) te Rotterdam. De fusie van „de elf" maakte het mogelijk vanuit één gezichtspunt de belangen van de aangeslo ten leden te behartigen. Deze beleidslijn heeft in de afgelopen jaren duide lijk vruchten afgeworpen. Vanaf het begin van Cebeco- Zuidwest heeft het Bestuur toegezegd dat gestreefd zou worden naar: a. Verkorting van de afstand tussen Bestuur en leden. b. Beperking van de aansprakelijkheid. c. Beloning van ledentrouw. Twee jaar geleden benoemde het Bestuur een com missie ter voorbereiding van een struktuurwijziging, waarin aan de genoemde uitgangspunten vorm moest worden gegeven- Vanaf dat moment is veelvuldig met de leden gesproken over een nieuwe opzet Het statuut van Cebeco-Zuidwest, dat nu met alge mene stemmen is aanvaard, is het resultaat van inten sief overleg met de leden. Unaniem werden, op voorstel van de besturen van de elf, de stemgerechtigden voor de algemene vergadering van Cebeco-Zuidwest gemach tigd zich positief uit te spreken over deze nieuwe statu ten. Met genoegen kon worden geconstateerd dat aan de door leden geuite verlangens, in deze nieuwe statu ten, is vorm gegeven. Tot dusverre telde Cebeco-Zuid west elf leden-verenigingen. De besturen van die elf leden-verenigingen (samen met de raden van toezicht) maakten als het iware de dienst uit binnen Ce'beco-Zuid- west, ten behcleve van bun leden. Er was voor het boeren-lid in feite sprake van een „getrapt lidmaatschap". Het Bestuur van Cebeco-Zuid west heeft zich in de gelopen jaren beijverd om de band (ook rechtstreeks) met het boeren-lid te handha ven door op de vergadéringen van de leden-verenigin gen alle mogelijke voorlichting te geven. RECHTSTREEKS LIDMAATSCHAP MOGELIJK Vanaf 1 juli a.s. is thans het rechtstreekse persoonlijke lidmaatschap mogelijk. Het Bestuur gaat er van uit geiet op de zeer .positieve opstelling van de boeren-leden in de gehouden vergaderingen dat op den duur het z.g. „getrapte lidmaatschap" <via de oude vereniging) zal verdwijnen en plaats maken voor het rechtstreekse persoonlijke lidmaatschap. Ook bij de nieuwe opzet blijft Cebeco-Zuidwest haar beleid baseren op de be hoefte van de streek, de regio, waar de boeren-leden hun bedrijf uitoefenen. STERK BEPERKTE AANSPRAKELIJKHEID Dank zij de gunstige ontwikkeling bij Cebeco-Zuid west is het mogelijk gebleken in overleg met de Cen trale Rabobank de aansprakelijkheid zeer sterk te beperken. Bij de meeste van de elf leden-verenigingen gold een onbeperkte aansprakelijkheid Hoepel deze onbeperkte aansprakelijkheid bij de aan- en verkoop- coöperat'e nimmer tot problemen voor het boerenlid heeft geleid, werd door velen deze vorm toch als een belemmering voor het lidmaatschap ervaren. In deze nieu"we statuten is de aansprakelijkheid^ voor het recht streekse lidmaatschap beperkt tot maximaal 10 7c van de omz2t van het betrokken lid per jaar met een maxi mum van 50 over de gemiddelde jaaromzet. Op de gehouden vergadering werd de verwachting uitgespro ken dat met deze duidelijke beperking een belangrijke hindernis voor het lidmaatschap is weggenomen. Leden van de coöperatie vinden dat beloning van ledentrouw op een of andere wijze mogelijk moet zijn. In dit nieuwe statuut is de basis daarvoor gelegd. Via een systeem van omze'be wijteen, die het lid aan de hand van de zaken die hij met Cebeco-Zuidwest doet, kan verkrijgen, kan jaarlijks uit de overwinst tegoedschrijving op een leden-schuldrekening plaatsvinden. Vooruitlopend op deze thans in het statuut gerelde mogelijkheid heeft Cébeco-Zuicfwest in de laatste jaren reeds twee maal 300.000 op een participatie-reserve geboekt. Het Bestuur wenste toen zulks op grond van de bedrijfsresultaten mogelijk bleek bij voorbaat duide lijk te maken dat beloning van ledentrouw hoog geno teerd stond. De betreffende participatie-reserve zal (ho pelijk versterkt met toekomstige resultaten) in de vol gende jaren worden aangewend voor bijschrijtving op ledenscihuldrekening. De ledenomzet bedraagt momenteel ca 60.000.000 hetgeen betekent dat reeds 1 7c voor bijschrijving op ledenschuldrekening is gereserveerd. Na vijf jaar is de ledenschuldrekening opeisbaar en volgt omzetting in z.g rente-dragende participatie-bewijzen, die vrij ver handelbaar zijn. Richtlijnen voor het jaarlijks vast te stellen rente percentage zal zijn „het op waarde houden van het participatieberwijs". Deze participatiebewijzen hebben een maximale looptijd van 25 jaar, waarna aflos sing in contanten zal volgen. Het Bestuur van Cebeco- Zuidwest heeft in alle gehouden vergaderingen duidelijk te kennen gegeven niets te willen forceren doch ruime tijd te geven aan een ieder om tot een 'be slissing te komen. Overigens is reeds duidelijk gebleken dat een recht streeks lidmaatschap uitsluitend voordelen biedt. Cobeco-Zuid'west heeft met dit nieuwe statuut in feite een model voor een primajre aan- en verkoopcodperatie geïntroduceerd, waaruit duidelijk blijkt dat: 1. het lid afrm )het wofcwd was, 2. de dontinuïteit van |de Onderneming Jn het oog werd gehouden, 3. de toekomst met vertrouwen tegemoet wordt ge zien. Het Bestuur acht deze drie punten de peilers van de moderne aan- en verkoopcoöperatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5