CD 0V MILJARDENDANS OM MEER WERK k.n.l.c zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m VRIJDAG 18 JUNI 1076 64e Jaargang No. 3336 land- en tuinbouwblad De situatie in de landbouw begint door de langdurige droogte kritiek te worden. Vooral op de droogtegevoeiige zandgronden. Maar ook de zware kleigrond, waar droogte scheuren doorheen lopen, schreeuwt om regen. Als "net niet snel verandert, ziet de toekomst er somber uit voor velen. HE regering wil per jaar f 475 mld in onze economie pompen om op deze maniereen poging te doen de te hoog opgelopen werkloosheid terug te dringen. Een deel van het genoemde bedrag, te weten f 1,25 mid zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van subsidie od loonkosten. Met name in die sectoren waar het aantal mi nimumloners groot is. Er zal een speciaal stimulerings fonds worden gesticht. Voor de bestemming van de mid delen zullen tussen het bedrijfsleven en het ministerie van Economische Zaken investeringsovereenkomsten ge sloten worden. Het is te hopen dat ook het ministerie van Landbouw en Visserij, voorzover het de werkgelegenheid in onze bedrijfstak betreft, erbij wordt betrokken. Het gaat er immers om dat ook de agrarische bedrijfstak in de gelegenheid wordt gesteld deel te nemen aan de invoe ring van werkgelegenheidsobjecten die gericht zijn op de instandhouding van arbeidsplaatsen en vooral ook op uit breiding van werkgelegenheid. Wij zien hier een taak voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw. Dit fonds immers heeft in het verleden reeds bewe zen dat het in staat is, wat de landbouw betreft, taken op het terrein van het werkgelegenheidsbeleid aan te kun nen. Van niet minder belang is dat ook het provinciaal ap paraat van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt ingeschakeld. Een voor de agrariërs bekend en vertrouwd adres om mede behulpzaam te zijn het investeringsbeleid in onze bedrijfstak op doelmatige wijze van de grond te krijgen. Wij verwachten dat het Landbouwschap zich op korte termijn zal zetten aan de voorbereiding van een in vesteringsplan. De hulp van de Gewestelijke Raden van het Schap zal hierbij o.i. niet kunnen worden gemist. Het gaat er immers om projecten tot ontwikkeling te brengen die niet alleen in een dringende behoefte voldoen, maar ook passen binnen het investeringsbeleid dat de regering voor ogen staat. Met name zal geprobeerd moeten wor den ook de werkloze landarbeiders bij de uitvoering van werken tc betrekken. Het zal nog wel even duren voordat het investeringsbeleid op gang komt. Toch mag worden gezegd dat de regeringsbeslissing feitelijk nu reeds ook voor onze bedrijfstak van groot belang is. Wij denken aan de investeringsaftrekregeling en die voor de vervroegde afschrijvingen buiten de randstad. Beide regelingen zou den aanvankelijk dit jaar aflopen. Dit gebeurt niet; zij wor den zelfs verbeterd. De investeringsaftrek werd n.l. met ingang van 9 juni j.l. verhoogd voor bedrijfsgebouwen van 2 x 8 tot 2 x 12 en voor outillage van 2 x 4 tot 2x8%. Deze verlenging geldt tot 1 april 1977. Deze glo baal werkende maatregelen zijn voor onze bedrijfstak van grote betekenis i.v.m. de structureje ontwikkelingsfase waarin wij ons bevinden en waarin vele investeringen worden gepleegd. ARBEIDSVOORWAARDENBELEID ||ET is intussen wel duidelijk dat er voor loonsverbete- ringen nu en in de komende jaren weinig ruimte be schikbaar zal zijn. Alleen de minimumloners zullen er reëel nog enigszins op vooruitgaan. Voor de tweede helft van dit jaar heeft de regering het draaipunt voor het al of niet doorvoeren van een loonsverbetéring gelegd bij in- In dit No.: Profiteerden telers wer kelijk van hoge aardappel prijzen? pag. 3 -fc Ongevallenverzekering voor gelegenheidswerkers pag. 4 C.A.Z.V., goede resul taten tarwe en geretpool pag. 5 Aardappelteelt, naar grotere bedrijven pag. 6 Niet meer maar beter pag. 7 Praktische tips voor huls en bedrijf peg. 8, 0 Mechanisatie Nieuws pag. 10 Onder Ons Gezegd pag^ 11 komens van 20.000. Zij die f 23.000 verdienen zullen be merken dat hun koopkracht er dit jaar nauwelijks of niet op vooruit gaat. Vooral voor degenen die meer verdienen wordt het een kwestie van de buikriem aanhalen. Het be leid is er duidelijk op gericht dat de breedste schouders ook de zwaarste last zullen krijgen te torsen. De hogere inkomenstrekkers zullen nog meer van de nivellering te merken krijgen door de beleidsvoornemens welke de re gering met betrekking tot de kinderbijslagvoorziening en de kinderaftrek van de belasting in petto heeft. Eén en ander vooropstellend ziet het er naar uit dat alle loon- en salaristrekkers per 1 juli a.s. genoegen zullen moeten ne men met een loonsverhoging van 20 per maand. De druk van de collectieve lasten zal enigszins worden verlicht door een verlaging van van de ziekenfondspremie. Werkgever en werknemer zullen hiervan ieder voor de helft profiteren. Een maatregel overigens die alleen enig soelaas biedt voorzover het jaarsalaris minder dan f 30.900 is. DOELSTELLING regering wil met het een en ander bereiken dat de loonsomontwikkeling dit jaar bij de 9 blijft, waar tegen dan een prijsontwikkeling wordt voorzien van 8,3 Of deze streefpercentages zullen worden behaald is nog onzeker. Tot dusver bedroeg de prijsstijging dit jaar al 1 per maand. De taakstelling veronderstelt derhalve dat de prijsstijging voor de rest van dit jaar beperkt zal blijven tot 1 per drie maanden. Veel zal uiteraard af hangen van de ontwikkeling van het invoerprijspeil van de grondstoffen. De prijsgedragsregels veranderen niet. De regering zal afzien van een verdere verhoging van over- heidstarieven. Het voornemen het normale BTW-percen- tage van 16 per 1 januari 1977 op 18 te brengen, blijft evenwel bestaan. Mocht in de loop van de komende maanden blijken dat de zaken andr sverlopen dan nu ver wacht wordt, dan zal mogelijk begin oktober nader wor den gepraat over bijsturingsmaatregelen. STICHTING VAN DE ARBEID UET overleg dat de sociale partners de vorige week in Stichtingsverband met de regering voerden droeg een oriënterend karakter. Intussen is gebleken dat met name de Federatie van Ned. Vakverenigingen (F.N.V.) de regeringsvoorstellen heeft afoewezen. Het C.N.V. blijkt er grote moeite mee te hebben. Wat de deze week in de stichting te voeren besprekingen zullen opleveren, valt moeilijk op voorhand te voorspellen. Het is zeer wel denkbaar dat de sociale partners elkaar niet in een loonakkoord zullen vinden, en dat de regering daardoor in de situatie komt, dat zij érnstig zal moeten oveiwegen op korte termijn gebruik te moeten maken van de bevoegdheid welke de Tweede Kamer haar inmiddels heeft verleend tot het afkondigen van een nieuwe loon maatregel. ONZE MENING 1IET moet als een pluspunt worden gezien dat de rege ring er blijk van geeft doordrongen te zijn van de noodzaak dat .de rendementen van de bedrijven moet wor den verbeterd en dat dit de enige manier is om meer mensen aan het werk te krijgen en te houden. Of het her stelprogramma zal slagen zal mede worden bepaald door (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1