^Woor de SlJ <^Orouw Izaak Haartsen neemt afscheid Boerin op landbouwdag in Noord-Brabant 15 AKTIVITEITEN-AGENDA Nog even terug in de tijd: de nationale PJGNsport/kabaretdag 29 mei j.l.: afd.Schouwen-Duiveland: voetbal: een leuke 6e plaats, afd. West-Zeeuws-Vlaanderen: volleybal: een 4e plaats, afd. Fijnaart: revue: een gedeelte 2e plaats. Fijnaart op vrijdag 25 juni a.s. om 18 uur zal de gebruikelijke autooriëntatierit plaatsvinden. Voor de le maal zal bij deze auto oriëntatierit de mogelijkheid worden geboden om in twee cate gorieën te starten: A. Leden. B. Niet-leden. Inschrijving vanaf 18.00 uur in „Het Wapen van Fijnaart Start vanaf 18.30 uur. De prijsuitreiking zal evenals vorig jaar plaatsvinden tijdens ons welbekende MIDZOMERBAL in"De Graanbeurs" te Fijnaart. Het Midzomerbal zal dit jaar opgeluisterd worden door de voor ons welbekende band ICE CREAM Schouwen-Duiveland: 26 juni. Rommelmarkt op de Vismarkt in Zierikzee t.b.v. de gehandicapten en de pjz-zelf (fifty-fifty) Open vanaf 10.00 uur. .,s Avonds: Zomer/Rommelmarkt-BAL m.m.v. De Korte Dag band". Om 21.30 uur in „de Graanbeurs" te Zierikzee: f2,50 voor leden - f 4,00 voor niet-leden. OX.Vlaanderen: 24 juli: Schuurfeest te Graauw. 20 augustus: Bowling Waarschijnlijk in Sas van Gent). De Zwitserlandreis gaat door, ondanks de kleine groep (12 man). Men gaat per trein naar de p.j.-groep bij Bern in Zwitserland, van 3 t/m juli. afd.Goes/Noord-Beveland:27 t/m 29 juni. Bezoek/ ontvangst '40 Amerikaanse studenten van de Iowa State University (dezelfde universiteit die vorig jaar in samenwerking met de PJZ de agrarische studiereis voor ons organiseerde). Zij maken een agrarische studiereis door Europa en komen ook een paar dagen in Zeeland. 27 juni: ontvangst in de Caisson; gastgezinnen nemen ze mee, 28 juni: ,s middags: bezoek aan Klein-Walcheren en strandwandeling. 29 juni: ,s middags: bezoek aan ruilverkavelingsobjekt" De Poel" picknic. ,s avonds: grandioos afscheidsfeest op ,t vissersschip de Aegir" te Colijnsplaat. SUKSESVOLLE SPORTDAG PJ.Z. De jaarlijks terugkerende sportdag van de Plattelands Jongeren Zuid zit erop. Afgelopen zaterdag 12 juni waren zo'n kleine 200 leden bezig met volleybal, voetbal, estafette, touwtrekken! teamsporten) en atletiek-sporten. Tweehonderd leden van de 760 leden tellende vereniging is een aardig resultaat. De organisatie van deze dag lag in handen van de sport- kommissie en sekretaris-vormingsleider Kees Schipper. Vorige jaren speelde dit sportgebeuren zich altijd af op het Red-Band sportkomplex in Roosendaal, maar i.v.m. renovatie zijn we dit jaar uitgeweken naar sportpark Het Schenge" in Goes. Een prachtig sportterrein, maar door het ver uit elkaar liggen van de velden was de kommunikatie tussen de diverse sporten en het wedstrijdsekretariaat wel eens moeilijk. Andere altijd terugkerende) probleempjes, zoals het uitvallen van opgegeven teams, niet altijd sportief gedrag, tijdnood, werden met veel verve en improvisatie en wil tot samenwerken opgelost. Alle 13 afdelingen (7 uit Zeeland, 6 uit Brabant) leverden één of meer teams. GOED WEER Een warme zonnige dag met een lekker windje leverde een bijdrage tot deze suksesvolle dag. „s Avonds was er een sportbal en prijsuitreiking in de kantine van de sporthal. Hulpteam, sportkommissie, leden: allemaal bedankt en tot ziens in 1977, hopelijk te Roosendaal. Tenslotte nog even ter herinnering: de winnaars van volleybal dames en heren, voetbal gaan in 1977 de p.j.z. verdedigen op de nationale sportdagdandelijk) van de plattelands jongeren gemeenschap. UITSLAGEN: 100 m. dames: le A. de Rijke 2e T. Dees 3e M. Kok 1500 m. heren: le J. Haak 2e.B.Verhagen Leemrijze Hoogspringen heren: le B. Verhagen 2e.K. de Pooter 3e J. Verhagen Verspringen heren: le B. Verhagen 2e P. de Martelaere 3e A. Huitkar Kogelstoten heren: le W.v.h. Zand 2e A. Breure 3e K.J.v.d.Velde Estafette: le afd. Tholen 2e. afd. Oost.Z.Vlaanderen Volleybal heren: le afd. Schouwen-Duiveland 2e afd. Fijnaart 3e afd. West.Z.Vlaanderen 100 m. heren: le P. de Martelaere 2e. J. Haak 3e. A.v.d.Berk 400 m. dames: le M. Kok 2e T. Dees 3e M.v.d.Hooft Hoogspringen dames: le T. Dees 2e S. Maljaars 3e K.v. Nieuwenhuyze. Verspringen dames: le T. Dees 2e E. Langbroek 3e J. Goossens Kogelstoten dames: le M.v.d.Hooft 2e R. de Bie 3e M. Kuysten Touwtrekken: le afd. Noord-Beveland 2e afd. Tholen 3e afd. Oost.Z. Vlaanderen Volleybal dames: le afd. West.Z.Vlaanderen 2e afd.Schouwen-Duiveland 3e afd. Tholen Voetbal: le afd. Oost.Z.Vlaanderen.II 2e afd. Sprang-Capelle 3e afd.Oost.Z.Vlaanderen.I. GASTGEZINNEN GEVRAAGD VOOR BUITENLANDSE STAGIAIRES! Dit jaar zijn er weer vele buitenlandse jongeren die voor een kortere of langere tijd naar Nederland willen komen. Om een stage te doen. In de meeste gevallen betreft dit een stage op een land- of tuinbouw bedrijf. jongens uit Griekenland (verblijf plm. 7 weken in juli en augustus) jongens en meisjes uit Tsjecho- Slowakije (aankomst augustus voor 2 1/2 maand) jongeren uit Polen (aankomst eind juli/begin augustus voor 2-3 mnd.) enkele jongeren uit Israël (aankomst eind juni) jongeren uit Amerika die enkele weken in een Nederlandse gezin willen \erblijven. Dit hoeft niet een agrarisch gezin te zijn. (vooral voor de maand juli) Het is wel van belang dat er iemand in het gezin zich in het Engels of Duits verstaanbaar kan maken. Mocht U geïnteresseerd zijn neemt U dan kontakt op met: STICHTING UITWISSELING Postubus 97 Bergen N.H. Tel.: 02208 -6144 (tussen 9-17 uur). VEEBEOORDELING De landelijke veebeoordelingswedstrijden zullen dit jaar gehouden worden op 13 en 20 september. De wedstrijd voor het F.H. veeslag (13 september) zal ergens in Noord-Holland plaatsvinden, de wedstrijd voor het M.R.Y. veeslag (20 september) ergens in Overijssel. Aan de Plattelandsjongerenorganisaties in het desbetreffende gebied zal worden gevraagd om hun medewerking aan deze wedstrijden te verlenen. Voor het eerst zal dit jaar een aanmoedigingsprijs worden uitgereikt aan de beste veebeoordelaar onder de 25 jaar. Hopelijk leidt dit er toe dat ook de provincies op de een of andere wijze jonge veebeoordelaars afvaardigen naar de landelijke wedstrijden. Het 3 C.J.O. overleg heeft dit besluit genomen om ook aan jonge veebeoordelaars een kans te geven in de prijzen te vallen. De leeftijdsgrens voor de deelname aan de wedstrijden is gesteld op 30 jaar. Hieraan zal strikt de hand worden gehouden. De verdeling van het aantal deelnemers over de provincies is na herhaaldelijke aandrang opnieuw vastgesteld. Als kriterium hiervoor is gebruikt het aantal bij het N.R.S. ingeschreven koeien per ras per provincie. Hierbij is voor het F.H. veeslag eenminimum van 2 en een maximum van 6 deelnemers aangehouden. Voor Zeeland kunner voor F.H. 2 deelnemers meedoen. Is hier belangstelling voor, bel dan Kees Schipper, 01100 -15010. 25 juni: Afscheidreceptie van ex-voorzitter Izaak Haartsen om 20.00 uur in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom. Toespraakje, kado's, borreltjes, dia-serie (V.S. reis 1975). Hij neemt afscheid. Hij is drie jaar lang voorzitter geweest van de Plattelands Jongeren Zuid. Hij is erg aktief geweest, heeft zowat een auto versleten (ontzettend veel kilometers gemaakt), ontelbare vergaderingen in den lande achter de rug. Hij heeft zelf een bedrijf en z'n vrijwilligerswerk is niet meer te kombineren met z'n bedrijf. Voor hem is helaas het moment gekomen om te zeggen dat het nu echt tijd is om ermee te stoppen. Daarom luiden wij hem uit op een gepaste wijze. onder /edaktie van de Redaktlecommlaeie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A. W. de Jonge-Jansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerkè, tel. 01107—610 VAKANTIETIP. IN BOURDEAUX DE LEGENDE VAN ALBERTE POYTIERS. Lang geleden moet het gebeurd zijn. In het land van Bourdeaux, in de streek, die de Dauphiné genoemd wordt, benoorden de Provence. In dit prachtige dal ligt de citadel van Bourdeaux hoog boven het dorpje. Als men langs de kronkelende smalle straatjes naar boven loopt, komt men bij de ruïne van wat eens een enorm kasteel geweest moet zijn. Chatelas heet het daar. Lang geleden dus waren het Alfrédis en Hérald, die naar de hand van de schone Alberte dongen. Maar het was Alfrédis aan wie zij de voorkeur gaf. Op die bewuste dag zal de graaf-van Poytiers een groot toernooi houden en op het negende uur na de middag, toen de klok op het Belfort geslagen had, zien wij Alberte in de schitterende kledij van die dagen (puntmuts op het hoofd met sluier en een lange sleepjapon) de citadel verlaten. Ze kijkt dromerig voor zich uit want Alfrédis is steeds in haar gedachten. Het zal niet lang meer duren of ze zullen in het huwelijk treden. Het is een heel tumult in het dorp. Alle graven en hertogen en kasteelheren met hun dames, hun aangebedenen en hun gevolg, zullen zich op het toernooiveld verzamelen. Ook Hérald van Bezaudun daalt af van zijn berg. Hij bemint Alberte en wil haar veroveren. Hij draagt haar zakdoekje bij zich, dat een adelijke weduwe hem gegeven heeft, maar die weduwe is de duivel toegedaan! De optocht komt van de citadel naar beneden door alle straatjes heen. Die worden verlicht door waslichtjes in de ramen van de huizen. Pages en voetvolk dragen toortsen en flambouwen en het is me een feest voor het oog, al die prachtig geklede dames en heren. Alberte en Alfrédis lopen hand in hand en oog in oog. Het gezicht van Hérald verbleekt. Op het toernooiveld bindt Hérald het zakdoekje van Alberte aan zijn lans, het teken van zijn uitverkorene! Maar hij weet toch ook, dat Alberte en Alfrédis... De sfeer lijkt opeens geheel te veranderen van opgewonden vrolijkheid naar. grimmige spanning. Het toernooi ontaardt in een waar bloedbad. Hérald én Alfrédis sterven in het gevecht en de arme Alberte sluit zich een-zaam op in haar kasteel met haar verdriet. De Roubion is rood gekleurd Dit gebeuren herleeft elk jaar op 15 augustus in het plaatsje Bourdeaux. De hele dag is het trouwens feest. Er is een tombola; kraampjes op de markt. ,s Middags gebeurt er meestal iets speciaals, b.v. de „Diable rouge", rode duivel. Dit is een man, die een kabel spant tussen twee heuvels en, erlangs rollend aan een wieltje, zich op de heenweg aanen terugkerende weer uitkleedt. Onderweg doet hij wel nog een paar toeren. Het publiek zit op de wei eronder en zegt ,,ah" en „oh". Alleen het zitten tussen het publiek is al een feest! Van heinde en ver komt men dit meemaken. 1 En wie toevallig in de vakantie langs komt., gaat het zien! Vrolijk wapperen de vlaggen bij het provinciehuis te ,s Hertogenbosch op donderdag 20 mei. Onze provinciale vlag, het fleurige rood en wit geblokte dundoek (altijd gemakkelijk te onthouden als je aan Brabant bont denkt) klappert lekker op deze zonnige winderige morgen. Wat het eerste opvalt als we ons mooie provinciehuis binnenkomen zijn de prachtige bloemstukken! Van alle kanten komen de genodigde binnen (plm. 800 mensen) en mij valt op dat er weinig vrouwen bij zijn. Een stroom van woorden gaat dan langs en over je heen en je probeert er met je gedachten bij te blijven. We luisteren naar de minister van landbouw en komen tot de ontdekking dat Brabant de meest intensieve-veehouderij-provincie in ons land is. Dat de boer naast producent ook nog landschapsbeheerder is, komt op deze dag verschillende keren naar voren. Dat dit niet ten koste van het inkomen van de boer mag gaan zal steeds een zaak moeten blijven waar onze organisaties aandacht aan moeten besteden. Landbouw en milieu, landbouw en planologie, het zijn zaken waar wij als vrouwen mee te maken hebben en waar we ons gewoonweg voor moeten interesseren. Vandaar dat ik het toch wel een beetje bedenkelijk vindt dat op deze landbouwdag, georganiseerd dooi1 Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, maar enkele vrouwen aanwezig waren. Hadden zij geen uitnodiging gekregen of waren zij thuis gebleven??? Ikzelf had een uitnodiging, omdat ik in het provinciaal bestuur van de Bond zit. Een boer heeft ook een boerin. Rondom de zaal is een tentoonstelling ingericht waarbij vooral de bloemen, de groenten en het fruit een kleurrijk geheel vormen. Het provinciehuis is daardoor in een landbouwhuis veranderd, zoals de commissaris van de Koningin, de heer J. D. van der Harten opmerkt in zijn welkomstwoord. Na de lunch is er discussie onder leiding van een forum deskundigen. Schriftelijke vragen worden dan behandeld. Hoewel er microfoons in de zaal zijn opgesteld, is er weinig wisselwerking tussen zaal en forum, zodat je eigenlijk van één- richtingsver keer kunt spreken. Hier en daar zie je iemand geeuwen, wie weet hoe vroeg hij uit de veren is gekomen... De Bossche traditie getrouw kon je voor de luch en brandewijntje met suiker krijgen - ook een slaapmutsje „Wij houden ons vanmiddag wel aan de tijd, om half vier stoppen we", zo heeft de voorzitter van het forum beloofd. Als ik echter tegen vieren naar huis ga (onze provincie is groot en je moet van het ene eind naar het andere) is er nog geen eind gebreid. Wel zijn er dan al een heleboel lege plaatsen. Ja, ,t loopt tegen meikerstijd en de koeien moeten gemolken Naast de boer, zorgt ook de boerin, voor brood op de plank. geworden, net zo goed als mijn' gezin wil eten. Onderweg heb ik, omdat ik de samenvatting van de heer W. Brugman gemist heb, m'n eigen-dagsluiting gemaakt van deze landbouwdag. Het is een goed idee van G.S. om van het provinciehuis een landbouwhuis te maken, maar laten zijn een volgende keer niet vergeten dat een boer ook nog een boerin heeft! C. J. Överbeeke-Breure De Heen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15