©NDER ©NS GEZEGD. Topsin-M en Topsar ca tegen bladvlekkenziekte, kop- en wortelrot in uien LU O 2 X O LU LU LU i H 2 I manus autogrup het betrouwbare automatische afname-apparaat in de grupstal MANUSO 00 HOLLAND BV. Nieuws uit de gewasbeschermings- middelensektor Borium gebrek in knolselderij gebruik Topsin-M en Topsar als de infektiekansen het grootst zijn dosering: 0,75 kg Topsin-M/ha in kombinatie met Schering- mvm Pit ks. t-K ff ~v" <a 11 V Twee weken geleden schreven wij in deze rubriek over de besluiteloosheid van onze regering op tal van punten en ook op het punt van de vorm van het bieden vanveiligheid aan Zeeland en haar bewoners op grond van het Deltaplan. Het was toen eind mei en we waren beloofd dat we in mei een definitieve beslissing konden verwachten over de afsluiting van de Ooster- schelde. Thans is het half juni en de beslissing is nog niet genomen. Nog weten de bewoners van zuid-west Nederland niet waar zij aan toe zijn met de stellige toezeggingen van regering en volksvertegenwoordiging. Volgens de berichten van het vorige weekeinde in tal van kranten zou toch de mogelijkheid weer spelen van het verhogen van de dijken. Er is over deze zaak (terecht) veel te doen geweest. Het is dringend noodzakelijk dat er nu een keer een eind gemaakt wordt aan de onzekerheid. We dachten dat de bewoners van Zuid-west Nederland er recht op hebben te weten waar zij aan toe zijn. Hoewel het lang heeft geduurd, is de regering de vorige week dan toch gekomen met de plannen om de economie te stimu leren en de werkloosheid terug te dringen. De nota van minister Lubbers wil een antwoord zijn op de economische problemen van dit moment en de hardnekkige werkeloosheid. Verder is het doel de investeringen te stimuleren., Er komt een speciaal fonds onder toezicht van de Nederlandse bank waaruit premies op investeringen beschikbaar worden gesteld. Welke investeringen dat moeten zijn en hoeveel de premie zal bedragen is niet bekend. Hiervoor zullen vaste maatstaven worden vastgesteld en dat gaat niet bepaald worden door de minister of de regering, maar door een aparte co..mi sie van werkgevers, werknemers en kroonleden. Het is de bedoeling dat er zodanige richtlijnen komen dat de bedrijven zelf kunnen uitrekenen of zij voor premie uit dit fonds in aanmerking komen en zo ja hoeveel deze premie zal bedragen. Het fonds zal worden gevoed door er een bepaald percentage van de vennootschapsbelasting in te stoppen. Op die manier wordt een verband gelegd tussen de winst van de ondernemingen en de investeringen. De hoogte van de premie zal bovendien worden gekoppeld aan het aantal arbeidsplaatsen dat de nieuwe investering oplevert. De gelden welke de regering ter beschikking gaat stellen om de investeringen bij het bedrijfsleven te bevorderen, veroorzaken een financieringstekort bij de overheid. Dat kan het risic inhouden dat de inflatie wordt bevorderd. De regering wil dit op de koop toe nemen. Er is door minister Lubbers gesteld dat men er het beste maar van hoopt en dat men eigenlijk geen andere keus heeft want men kan niet zonder groei van de industrie. Bij de plannen welke de regering heeft bekend gemaakt om de economie te stimuleren is ook medegedeeld dat men ondanks deze stimulering van het bedrijfsleven, in 1980 toch nog te maken zal hebben met 150.000 werklozen in Nederland en dat wordt een ontstellende zaak genoemd. Van verschillende kanten is naar aanleiding hiervan de vraag opgeworpen of er niet ernstig gestreefd moet worden naar ver korting van de werktijd. De regering heeft dit idee in eerste instantie verworpen omdat bij kortere werktijden en hetzelfde loon( wat de bedoeling zou zijn) de loonkosten te sterk stijgen. Er is nu naar voren gekomen dat de regering zich hierop nog eens terdege zal bezinnen. Het schijnt dat er verwacht wordt dat er in de komende jaren weer mogelijkheden tot reéle loonsverbeteringen zouden komen. We kunnen dat niet direkt vatten maar deskundigen hebben dat voorgerekend. Van bepaalde zijden wordt er nu voor gepleit, te onderzoeken of deze reële loonsverbeteringen mogelijk zijn, uitgedrukt zouden kunnen worden in verkorting van de werktijden in plaats van in geld. Hierdoor zouden dan meer mensen aan werk geholpen kunnen worden. We zijn benieuwd hoe dit alles zal uitwerken. We vrezen wel dat wanneer er een verdere verkorting van de werktijd zal gaan plaats vinden, dit tot gevolg heeft dat velen van ons nog langer moeten werken, hoewel dit dikwijls ook niet meer mogelijk is, gezien het aantal uren dat we al maken. De aanhoudende droogte, dikwijls gepaard gaande met hoge temperaturen en veel wind, gaat steeds grotere parten spelen in de land-en tuinbouw. Eind vorige week zagen we al bij heel wat aardappelen het loof slap hangent en de groei stagneer.De bieten beginnen het op sommige percelen te kwaad te krijgen. In de kleinfruitteelt zijn de gevolgen van de ongekende droogte pog veel ernstiger. De oogst van natuur aardbeien dreigt grotendeels te mislukken. Er zal van veel percelen geen produktie van betekenis komen, althans wanneer men niet in staat is om te beregenen en dat is in Zeeland op de meeste bedrijven het geval. In het Brabantse draaien de regeninstal laties de gehele dag en ondanks dat is de stand dikwijls mager. De oogst van aardbeien onder plastickappen is afgelopen. De prijzen waren overwegend hoog maar er zijn heel wat telers die 4.e kosten van plantgoed en plastic niet binnen hebben kunnen halen uit de opbrengst van hun aardbeien. Zij'deden al hun werk zonder er vergoeding voor te krijgen, een hard gelag dat de animo voor de teelt niedoet toenemen. De stand van de fram bozen loopt met de dag achteruit op percelen waar niet beregend of bevloeid kan worden en ook dat is alleen mogelijk op sommige bedrijven in Zeeland en op een aantal bedrijven in Brabant. De bomen lijden nog niet van de droogte maar toch vragen veel telers zich af of de ongekend zware vruchtrui bij appels en peren haar oorsprong niet vindt in het gebrek aan vocht. Al met al problemen genoeg voor tal van kleine zelfstandigen. Schering Nederland B.V. te Boxtel - adviseert om bij bestrijding van boriumgebrek in knolselerij „Maneltra- Borium" te gebruiken. SYMPTOMEN BORIUMGEBREK Boriumgebrek uit zich door gele, later afstervende hartbladerén en kleine, vaak van boven holle knollen. Duidelijker wordt böriumgebrek als na de oogst de knollen worden doorgesneden. De2e vertonen grijsbruine tot zwarte sponsachtige onregelmatige plekken. Dit verschijnsel wordt inwendig bruin genoemd. OORZAKEN INWENDIGE BRUINVERKLEURING Knolselderij onttrekt veel borium aan de grond. Niet dat er vaak sprake is van een absoluut tekort, doch door aanhoudende droogte in augustus en/of september kan opname onvoldoende plaatsvinden. Een slechte struktuur en een zware bekalking in het jaar voorafgaande aan de teelt kan ook een negatieve invloed uitoefenen op de opneembaarheid van borium door knolselderij. Naarmate het boriumgehalte in de grond lager is dan 1,4 dpm., is de kans op lichte, matige of ernstige inwendige bruinver- kleuring groter. Gebleken is dat in het algemeen gronden met een laag slibgehalte ook een laag boriumgehalte bezitten. TUDSTIP VAN TOEPASSING EN DOSERING Borjjimgebrek kan reeds in een vroeg stadium ontstaan. Bij droog en warm weer de eerste bespuiting begin juli uitvoeren. Onder extreme omstandigheden deze bespuiting vervroegen tot de tweede helft juni. Naast spuiten is het beregenen een belangrijke zaak. Bij een boriumgehalte lager dan 1,4 dpm. tenminste twee bespuitingen uitvoeren. Op droogte-gevoelige grond, bij een slechte bodemstructuur, en op overkalkte of humushoudende gronden treedt boriumgebrek sneller op. Meer dan twee bespuitingen zijn hier noodzakelijk. Dc dosering bedraagt 2 kg. per ha. te verspuiten in 1000 1. water (0,2%). VOORDELEN MA NELTRA-BORIUM Manèltra-Borium lost zelfs goed op in koud water, is gemakkelijk verspuitbaar en gemakkelijk uit de spuittank te verwijderen. De verdeling van Maneltra-Borium is bij verspuiten optimaal. Plaatselijk overdosering en daardoor ook schade aan volgteelten is uitgesloten. Opn'ape van de Maneltra-Borium geschiedt via het blad, zodat opname van borium onafhankelijk is van de grondsoort en het weer. De reeds toegevoegde uitvloeier/ hechter zorgt voor een betrouwbare, gestadige opname. LU CM Met de simpele aanschal van 4 Manus Autogrups melk ik m'n ruim 40 koeien nu rustig en gemakkelijk in de grupstal. Dat ik er slecht^ruim een uur voor nodig heb, vind ik niet zo erg belangrijk, het grote voordeel ligt m het ontspannen melken en de grote rust die er bij mij op stal heerst. Je hoeft nooit bang te zijn dat er een melkstel te lang aan de koe blijft: blindmelken is absoluut uitgesloten. Bovendien heeft de Manus Autogrup een ingebouwde tijdvertraging, waardoor de bekers ook niet te vroeg kunnen worden afgenomen. Namelken doe ik met dit systeem niet meer. Uit is uit nietwaar? Daar ik-helaas in twee stallen moet melken vind ik het erg prettig dat de Manus Autogrups licht in gewicht zijn en gemakkelijk te hanteren. Voor mij betekent deze geringe investering, waarbij ik mijn bestaande (nog goede) melkstellen toepas, een geweldige vooruitgang. Ik ben er erg blij mee! H. T. M. Giesen. Vrendenbargsedijk 6, Baak (Gld.) B i1. meesters in melkwinning postbus 234 zutplien tel.05750-15344

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11