Hulp aan jonge agrariërs bij bedrijfsovername Bomen en hun schaduw Kredietrisico s der banken zullen toenemen KORTE WENKEN CjlR Zeüenbergen t Op verzoek van minister mr. A. van der Stee (land bouw) heeft het bestuur van die Stichting Borgstellings fonds voor de Landbouw zich berajdien over het voorstel om medewerking te verlenen aan jonge agrariërs (max. 35 jaar oud) bij de financiering /van bedxijfsovernamen Het bestuur heeft op dit verzoek positief gereageerd en Het voegende vastgesteld. GRONDGEBONDEN BEDRIJFSTYPEN Tot de grondgebonden bedrijfstypen worden in dit verband gerekend de bedrijven, waaribij de onderpands- waarde van het onroerend <goed naar het oordeel van de bank voor 50 of meer bestaat uit de waarde van de grond. Indien voor de overname van een dergelijk be staand bedrijf e.n het eventueel gelijktijdig aanbrengen van bedrijfsverbeteringen een hypothecaire lening van een bank wordt verkregen, «waarop tenminste de eerste vijf jaren niet behoeft te worden afgelost, is het Fonds bereid een garantie te verlenen voor de bijschrijving van een deel van de op deze lening verschuldigde rente. Deze bijschrijving van rente zal ten hoogste bedragen: 5 in het le jaar; 4 in het 2e jaar; 3 in het 3e jaar; 2 in het 4e jaar en 1 in het 5e jaar. Het bedrag, dat op deze wijze wordt bijgeschreven, zal derhalve in to taal 15 bedragen van de aanvankelijke hoofdsom der hypothecaire lening. Voor dit bedrag verleent het Fonds een garantie; dit 'bedrag zal daarna in 10 jaar moeten worden afgelost. ANDERE BEDRIJFSTYPEN Voor de andere ibedrijftypen zal de medewerking be staan uit een versoepeling van de aflossingsverplichtin gen op de door het Fonds te garanderen langlopende le ningen voor bedrijfsovernamen, doch ook voor bedrijfs- verbeteringen Afhankelijk van de bedrijfstak zal dc aflossing van die leningen bijv. als volgt worden vast gesteld: le jaar .0%; 2e 'jaar 2%; 3e jaar 4%; 4e jaar 6% en 5e t/m 15e jaar 8%. Aanvragen zoSvel voor de rentebijschrijving als voor de zojuist bedoelde finan cieringen onder garantie van het Fonds d enen op de gebruikelijke wijze bij de bank te worden ingediend. ACHTERSTELLING FAMILIELENINGEN Familieleningen worden 'beschouwd als leningen, waarop de daarbij bedongen rente- en aflossingsver plichtingen, welke bij voorkeur schriftelijk dienen te zijn vastgelegd, normaal moeten worden nageleefd. Het eventueel achterstellen van die lening, hetgeen inhoudt, dat jaarlijks eerst de rente en aflossing op leningen onder garantie van het Fonds en paar daarna op de fa milieleningen wordt voldaan, dient zoveel moigelijk te worden 'beperkt en igeen automatisme te zijn. Het be stuur besloot dan ook, dat de hier bedoelde achterstel ling uitsluitend zal worden bedongen, indien het eigen vermogen van de aanvrager eigenlijk te gering is om een 'borgstelling te verstrekken. Wordt de familielening immers aangewend ter aanvulling van het eigen vermo gen, dan zal achterstelling nodig zijn, aangezien een ga rantieverlening slechts daardoor «mogelijk wordt ge maakt. In de overige gevallen zal een familielening niet achtergesteld worden. Ir. J. A. H. HAENEN C.A.R.Zevenbergen Het landschap in de polders is ruim en open. In dit opzicht is er een duidelijk verschil tussen polders en zandgebieden. Van oudsher komen in zandgebieden bos sen voor. In de polders zijn bomen langs dijken en we gen en op erven van boerderijen meer karakteristiek voor het landschap. De opzet van dit korte artikel is een aanwijzing te geven waarmee boer en burger hun nut kunnen doen bij het planten van bomen langs dij ken en wegen. SCHADUW Bomen, land- en tuin.bouwgewassen en andere plan ten hébben voor hun groei en ontwikkeling zonlicht nodig Lichtonttrekking door schaduw stagneert de plantengroei en drukt de opbrengst. Bij het planten van een rij bomen aan één kant van de weg verdient het de vooreur deze zo te planten, dat hun schaduw (zo veel mogelijk) op de weg valt. Dit aspekt verdient ook de aandacht wanneer bij het kappen van bomen men aan één kant van de weg de bomen laat staan. Met betrek king tot dit laatste kan de lezer op de betreffende (foto 1) zien dat waar de bomen zijn gekapt de weg onbe- schaduwd is. De rij ibomen die is blijven staan werpt zijn schaduw oP het aangrenzende bouwlandperceel. Op dit bouwlandperceel staan momenteel aardappe len. Op foto 2, die evenals foto 1 op hetzelfde tijdstip 's-morgens half tien is genomen, kan men aan de hand van de rijen aardappelen rijenaifstand 75 cm glo baal uitreken tot hoever de schaduw van de bomen valt. SCHADUWSCHADE BEPERKEN! Het landschap in Nederland is grotendeels door de boeren zelf gemaakt en dit wordt door hen ook als zo danig onderhouden. Zoals bij de schade, die de zware stormen in de laatste jaren in het landschap hebben aangericht, naar voren is gekomen, zijn landschapson- derhoud en herstel kostbaar. In dit verband is het dien stig er bij beplantingen e.d. naar te streven de schade aan land- en tuinbouw zoveel mogelijk te (beperken. Met betrekking tot een doelmatige landinrichting verdient het wellicht meer aanbeveling wegen aan één kant met bomen te beplanten en wel zo dat de scha duw zo veel mogelij op de "weg valt. Aan de andere kant van de weg is er dan ruimte voor een vrije berm met een aansluitende ruime watergang. Bij een derge lijke inrichting kan met één sloot inplaats van twee sloten langs de weg worden volstaan. Het mechanisch slootonderhoud ontmoet dan geen obstakels en dit kan dan zonder overlast worden uitgevoerd. Tot een afstand van ruim 10 meter ujt fLe slapt (rijen- afstand aardappelen 75 cm) is het aardappe 1 gewas be schaduwd; en de idijkweg (zie licht tussen |üe boom stammen) 'is an beschaduwd. Te verwachten valt dat de risico's in het kredietbedrijf van de banken in de komende jaren zullen toenemen als gevolg van de verslechtering van de vermogensverhoudin gen in het bedrijfsleven, zoals die zich in érnstige mate al geruime tijd voordoet. De financiering met vreemd vermo gen heeft de rentabiliteit van de bedrijven nadelig beïn vloed. Er is een onvoldoende creatie van nieuwe arbeids plaatsen als gevolg van een zowel absoluut als relatief te lage beloning voor geïnvesteerd vermogen. Dit zijn enkele van de uitspraken, welke Dr. A. J. Verha ge, Voorzitter van de Hoofddirectie deed tijdens de Alge mene Vergadering van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank. Hij constateerde dat de te lage beloning een achterblijvende ontwikkeling van het investeringsvolu me veroorzaakt. Dit draagt ertoe bij dat voor zover er wordt geïnvesteerd de investeringen in sterke mate een arbeids besparend karakter dragen. De enige weg om het structu rele werkloosheidsvraagstuk effectief aan te pakken is het scheppen van ruimte voor een herstel van de kapitaalrende menten. Het is, aldus die heer Verhage, onjuist om aan dit uitgangspunt voorwaarden te verbinden zoals in de zin dat vooraf zou moeten worden gegarandeerd dat meer winst ook wordt omgezet in meer werkgelegenheid. De kans dat rendementsherstel zal bijdragen tot een op lossing van het werkloosheidsvraagstuk acht Dr. Verhage zelfs meer dan redelijk. Hiervan te overtuigen zijn echter alleen zij die voor deze rede vatbaar zijn. Het is begrijpelijk dat zowel de spaarders als de bedrijven zich in de hoogte van de rente tekort gedaan voelen. De spaarders ervaren dat de rente die hun vergoed wordt on voldoende compensatie biedt om de reële koopkracht van het gespaarde op peil te houden, terwijl de rente die aan de kredietnemers in rekening wordt gebracht als hoog kan worden aangemerkt in relatie tot de rendementen op de hier mee gefinancierde investeringen. De banken staan te mid den van dit spanningsveld van ontevredenheid. Op deze wijze beschouwd kan licht de indruk ontstaan dat hier het gezegde van toepassing is van de twee honden die vechten om een been waar dan de derde in dit geval het bankwezen snel mee heenloopt. Te meer nog zal deze schijn worden gewekt doordat de bankensector uit een oog punt van winstontwikkeling in tegenstelling tot de meeste andere bedrijfstakken redelijk goed uit de bus is gekomen. De Rabobanken streven uitsluitend naar winst met het oog op de handhaving van gezonde solvabiliteitsverhoudiin- gen. De bedrijfseconomische richtlijnen van De Nederlandse Bank ten aanzien van de hoogte der solvabiliteitseisen moe ten als minima worden gezien. Op de grens van deze eisen zijn mogelijkheden voor een flexibele uitoefening van het bankbedrijf sterk beperkt. De Rabobankorganisatie is meer dan andere bankinstellingen historisch en uit hoofde van haar coöperatieve structuur aangewezen als speciale finan cier van bepaalde bedrijfssectoren. De Rabobanken kunnen daarom minder dan andere instellingen hun eigen risico's selecteren. AKKERBOUW ER WAS EENS EEN ZELF SPUITER die altijd maar matige resultaten had, bij de bestrijding van onkruiden en insekten. Middelen en tijdstip waren wel goed geko zen, maar de vraag was of de spuitmachine het nog wel goed deed. U kunt uw spuitmachine laten testen. Vraag hierover inlichtingen bij uw bedrijfsvoorlichter akker bouw. IN JUNI KUNNEN VEEL AKKERBOUWERS weer eens opgelucht adem halen. Het graan staat in de aar, de aardappelen sluiten de rijen en de suikerbieten krij gen het veld vol. Neem eens de tijd om op de proefbe drijven te gaan kijken; het verrijkt uw kennis en kennis is nooit weg. TOPROL IN AARDAPPELEN is tegen te gaan door omstreeks half juni één bespuiting uit te voeren met een daarvoor bestemd middel. Er zijn negen middelen die voor dit doel beschikbaar zijn. Een bespuiting is meestal voldoende om Toprol te voorkomen. Treedt Toprol op, dan heeft een bespuiting geen zin meer,^maar de verschijnselen komen pas eind juli. HET MOOISTE IS dat lieveheersbeestjes en sluip wespen en andere roofinsekten de luizen in onze suiker bieten opvreten. Dit ,jaar zijn deze roofinsekten ruim aanwezig. Maak deze roofinsekten niet dood, met een allesdodend middel. Kies een middel dat alleen de lui zen dood als dat nog nodig is. Kies dusi een selektief middel. WAS U TEVREDEN over uw bietenprecisiezaaimachi- ne? Had u nog veel tweelingen van 2 zaadjes vlak bij elkaar? Hoe was uw rijsnelheid? Denk daar nog eens over na. Zit de fout in de machine, laat dan eens een element testen bij het I.R.S. te Bergen op Zoom. U kunt beter een dag wagen aan een onderzoek van de machine dan uw rug blijven wagen bij het zoeken naar tweelin gen. VEEHOUDERIJ WAT ZIJN ER NOG veel slechte produktiekoeien. Dit zijn geen kostwinners, doch kostgangers. Voor elke vee stapel is een goede verzorging en goed voeren een ver eiste. Met daarnaast een strenge selektie en gebruik ma ken van twee en drie plus stieren k-an de melkopbrengst nog belangrijk stijgen. MET HET STIJGEN van de temperatuur stijgt ook de kans op slechtere kwaliteit van de melk. Daarom is goed reinigen van het melkgereedschap en goed koelen van de melk zeer belangrijk. KALVEREN DIENEN GEWEID te worden op ge maaid land. Om besmetting met maagdarm wormen 1c voorkomen moet er om de 14 dagen worden verschaard. Voorkomen is beter dan genezen. Op die voorgrond zijn de bomen aan één kant ivan ide dijkweg gekapt; (ie weg is hiei^onbeschaduwd, maar bet aangrenzende bouwlandperceel blijft beschaduwd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 8