De droogte - Vooral zorgen voor de veehouderij Te droog - Regen dringend nodig! Ruim eventueel oude aardappelhopen op De Kempen opnieuw ingericht Over 't algemeen mogen wij op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND ondanks de landurige droogte niet ontvre- den zijn over de stand van de genassen, was onze con clusie nadat wij tijdens de zonnige Pinksterdagen een auto-tochtje door onze eilanden hebber gemaakt. Eigenlijk onbegrijpelijk, dat ondanks de minimale neerslag tijdens de gehele groeiperiode (ook de laatste weken zijn in onze streek imaar enkele milimeters regen gevallen) sommige percelen bieten en aardappelen zich toch nog hebben kunnen ontwikkelen. Anderzijds gaan de gevolgen over het voohttekort zich nu wei openba ren, vooral op de Zwaardere gronden zien we een ma gere stand van de aardappelen. Ook bij de fijnere zaden, zoals blauwmaanzaad, bloemzaden en ook wel uien, zien we nogal diverse percelen met een gebrekkige stand, mede al veroorzaakt door een slechte opkomst. De aanhoudende droogte doet zich in het gebied van WALCHEREN steeds sterker gevoelen. Met 18 mm in mei en 2 mm op 1 juni hebben we het. wat de neerslag betreft, moeten doen vanaf 25 april. Wanneer we deze regels schrijven, is het volop zomer, met een felle zon en een flinke verdamping elke dag. Voor de grasgroei wordt het steeds nijpender, maar ook voor de akker bouw is deze week dringend regen noodzakelijk- Elke dag dat regen uitblijft, gaat dit voor sommige gewas sen flink wat opbrengst, dus geld, kosten. Vooropgesteld dat het voor alle gewassen gunstig zou zijn indien er flink wat regen valt, zijn er toch wel gewassen waar het zeer erg dringt. Het meeste vlas staat tegenaan de bloei of bloeit reeds. Regen op korte termijn kan nog gunstig werken. Ook graszaad, vooral op de enigszins droogtegevoelige gronden, dreigt een zeer schamel ge was te worden. Verder zijn ook uien en blauwmaanzaad wel aan een buitje toe. Deze gewassen staan nu voor een periode waarin een flinke ontwikkeling gewenst is, zo tegen de tijd van de langste dag. Hetzelfde geldt ook eigenlijk voor de aardappelen. Tegen de tijd van de knolzetting is voldoende vocht van enorm groot belang, zowel wat betreft het krijgen van blanke aardappelen, het best en ondervinden nog het minst groeiremming als het voorkomen van doorwas. De bieten groeien nog van de droogte. We realiseerden ons dezer dagen, bij herinnering aan de stand van vorig jaar, dat ons bie tengewas ongeveer 20 dagen voorligt ten opzichte van de stand van dit gewas vorig jaar. Het was toen bijna eind juni dat de bieten een stand hadden gelijk aan thans 7 juni. Verder is ook het plantaantal veel gun stiger dan vorig jaar. De onkruidbestrijding vraagt nogal wat -aandacht, alhoewel met chemische middelen, in veel gevallen redelijk goede resultaten worden be reikt. Het is dan meestal wel mogelijk langs mechani sche weg verder de baas te blijven over het onkruid- We zagen de eerste tarwe-aren nog in mei. De tarwe is dus in een vrij normaal ontwikkelingsstadium. Door het droge weer en het meestal iets schrale gewas, zijn de omstandigheden voor de ontwikkeling van schim mels niet bijzonder gunstig, doch wel gunstig voor de teler. Door het tarweareaal voor een aanzienlijk gedeel te uit het ras Lely 'bestaat, moeten we vooral dit ras goed in de gaten houden. Het is nogal sterk gevoelig voor afrijpingsziekten, en één behandeling hiertegen op het tijdstip vlak tegen de bloei is toch wel zeer aan te bevelen. De Pinksterdrukte is weer achter de rug. Mede dank zij het mooie weer hebben velen weer kunnen genieten van onze mooie streek, met zijn water, strand en dui nen. Maar ook het landschap binnen de dijken en dui nen biedt thans zeer veel moois. Vooral de meidoorns gaven een enorme bloemenpracht te zien. Hoewel ook enigszins van de droogte lijdende, ziet'het houtgewas er toch nog redelijk fris uit, daar het nog niet geleden heeft van storm of harde wind. De bestrijding in de bieten, in verband met het ge vaar voor vers^reiding van het vergelingsziektevirus, dient de volle aandacht te hebben, ondanks al het moois dat ook de boer mag aanschouwen. We hebben de in druk dat er op de eerste waarschuwing tamelijk positief gereageerd is. Een tweede bespuiting op niet met Temik behandelde percelen of een eerste bespuiting op wel met Temik behandelde percelen kan nodig zijn Houdt ook het blauwmaanzaad goed in de gaten wat betreft het voorkomen van zwarte bladluis! Bij massaal optreden veroorzaken ze zeer veel zuigschade! Over het algemeen valt de stftnd van de suikerbieten erg mee. Ondanks dat spoedig regen van -betekenis zou vallen, heeft helaas de droogte reeds een bepalende invloed op de opbrengst van enkele teelten veroorzaakt. Zo kijken de vroege -aardappeltelers, en die zijn er nogal :n ons gebied, maar bedenkelijk naar de knolontwikkeling van hun gewas, een redelijke opbrengst is niet meer te ver wachten, dit mede veroozaakt doordat ze van 't voor jaar zijn afgevroren, door de droogte een goed herstel lend gewas achterwege is gebleven en de -aanslag be denkelijk klein is. Gezien het dure pootgoed dat in de grond gestoken is, zal de prijs wel zeer hoog moeten zijn, om een redelijk financieel rendement te halen. Ook laat de ontwikkeling van de vroege Rood^wenk-gras- sen te wensen over, gezien de ervaringen van vorige jaren zal de opbrengst maar matig kunnen zijn, dit zal eveneens wel van toepassing gelden voor de vroe ge conserven-erwten. Voor de veehouders brengt de droogte wel de meeste zorg. Afgeweide en ingekuilde percelen geven veel te weinig hergroei, de stikstofgiften die toch regelmatig zijn uitgestrooid, hebben weinig effekt, verder kan te weinig f-ooi en graskuilen gereserveerd worden voor de winter. De melkveehouderij die terecht is gekomen in een allesbehalve benijdenswaardige situatie, doordat de prijs van de melk niet meegaat met de stijgende kos ten, komt de langdurige droogte des te harder aan. Ondanks de minder goede werking van de bodemher biciden. zien we toch verrassend weinig -percelen met veel onkruid. De kontaktwerkende middelen, die wel gespoten moesten worden, hebben goed werk gedaan. Wel verzuchte menig collega, dat men dagelijks op de sproeikar moest zitten, wat niet alleen arbeid kost, maar tevens dat dit jaar de onkruidbestrijding een dure geschiedenis is geworden. Ook in de aardappelen gaat men onkruid waarnemen, tussen de ruggen zal men onder deze omstandigheden beter een chemische dan een mechanische bestrijding kunnen uitvoeren- We hebben gelezen dat de jagersvereniging aandringt de slootkanten niet al te vroeg te maaien, dit om eieren en broedende vogels te sparen. Hoewel uw schrijver ten zeerste waardering heeft voor die jagers die dit voor jaar het schadelijk wild goed hebben bestreden, en ten tweede ook wel oog heeft voor -de natuur, waar wat wildstand bijhoort, druist deze oproep naar zijn gevoe lens wat in tegen de algemene opvatting in onze be drijfstak over de mate waarin de wildstand in ons ge bied voorkomt! Wanneer in bepaalde oentra's wel de gelijk door eenden, meerkoeten, maar ook door fa zanten schade aan de gewassen toegebracht wordt, dan kunnen wij de opvatting van onze collega-jagers maar moeilijk volgen. Een goed faunabeheer -betekent voor de landbouw een zekere matiging van de wildstand, beslist geen uitbreiding! De weersomstandigheden in de 2e helft van mei en begin juni waren op SCHOUWEN-DUIVELAND, we schrijven 7-6, nu niet bepaald gunstig t.a.v. mais en bruine bonen. De tem- peratuursverbetering tijdens Pinksteren was gunstig. Boven dien liet het droge schrale weer ook in andere opzichten zijn sporen wel na. We noemen maar de geringe ontwikke ling van het vlas, trage groei -bij blauwmaanzaad, schokkers, uien en groenbemesters. Verder hebben de aardappelen vooral op zwaardere gronden het moeilijk. Vochtgebrek/ -tekort in dit groeistadium is nooit een gunstig verschijnsel. Bij droogte hebben we hier ook veel te maken met Mangaan- gebrek, vooral in de suikerbieten. Van de granen staat over het algemeen de wintertarwe er goed voor. De N-overbemesting heeft een gunstige uit- werking gehad. Eind mei waren de eerste aren toch weer zichtbaar. Met de voetziekte, meeldauw en roestaantasting valt het tot nu toe mee. Bij de zomergranen vonden we nog al eens te zwaar lijkende gerstpercelen. Hiervoor was geen beter weer denkbaar als het geweest is. Gemiddeld hebben de granen weinig lengte. Zoals reeds gezegd, de aardappelen krijgen wat moeite bij deze droge grondomstandigheden. Juist nu heeft dik ge was veel vocht nodig en behoorlijk regen zou hier niet alleen gewenst zijn maar noodzakelijk. De suikerbieten kunnen goed tegen de droogte en groeien dan ook goed, maar er kwam veel Mangaangebrek voor. Over het geheel heeft men de chemische onkruidbestrijdings middelen naar gegeven omstandigheden goed toe kunnen passen. De situatie t.a.v. de luizen op de Temik-percelen is nu nog gunstig. De zaaiuien „zien" ook naar de gegeven situatie. Op sommige percelen zowel „in" de rij als „tussen" de rijen. (Te weinig vocht voor kieming koude onvol doende werking van toegepaste bodemmiddelen). Hier en daar zijn nog al eens hopen „oude" aardappelen te zien, die aardig aan het uitlopen zijn. Deze zijn dikwijls infectiehaarden voor de aardappelziekte. Het is noodzakelijk deze opslag tijdig dood te spuiten of te bedekken met plas tic. Op deze wijze kunnen deze vroege infectiebronnen geen kwaad meer aanrichten. Voorkomen is beter dan genezen. Verzorging en bescherming tegen allerlei aantastingen van de gewassen blijft steeds aandacht vragen. Nu na Pinkste ren-droogte wat Pinksteren-regen. DIAPRESENTATIE Op zaterdag 19 juni wordt de route, de Kempische Kavel- toer, opengesteld. Tevens kan men dan van één tot vijf uur 's middags de tien landbouwbedrijven bezichtigen. Op die dag is in „de Brink" te Eersel, eveneens van één tot vijf uur 's middags, een doorlopende diapresentatie over de Kempen. Op 17 - 19 en 20 juni worden een aantal z.g. „Kempische dagen" gehouden. De organisatie hiervan is in handen van de Kring Eersel van de N.C-B., en de plaatselijke -kommissie van de vier betreffende ruilverkaveling, met medewerking van de provinciale direkties van de Cultuurtechnische Dienst, het Staatsbosbeheer, de Bedrijfsontwikkeling, en het Kadaster. Medio mei was in het kader van deze vier ruilverkave lingen, het gebied rond de Kring Eersel opnieuw ingericht. ROUTEBOEKJE Om te laten zien hoe de streek zich ontwikkeld heeft en ingericht is, is een route „de Kempische Kaveltoer" ge naamd uitgezet, die is omschreven en weergegeven in een routeboekje met daarbij gevoegd een gekleurde kaart. Op 19 en 20 juni is een tiental landbouwbedrijven, die langs de route liggen, voor bezichtiging opengesteld. Het programma voor de Kempische dagen ziet er als volgt uit: op donderdag 17 juni is om half twee een feestelijke bij eenkomst in „de Kei" te Reusel, waarbij de minister van Landbouw, mr. A. van der Stee, en de Europese Landbouw commissaris ir. P. Lardinois aanwezig zullen zijn. In het ruilverkavelingsplan is ook rekening gehouden met de dagrekreatie. Op datzelfde tijdstip kan men dan ook op de Markt in Eer sel de tentoonstellingsbus van het Staatsbosbeheer zien. Op zondag 20 juni zijn de te bezichtigen landbouwbedrij ven van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags openge steld. De doorlopende diapresentatie over de Kempen in „de Brink" te Eersel is dan ook van tien tot vijf te zien, terwijl de tentoonstellingsbus vanl het Staatsbosbeheer op de Markt weer open is van één tot vijf uur. -Het routeboekje met de gekleurde kaart is vanaf 14 juni gratis verkrijgbaar bij de plaatselijke VW-kantoren in de Kempen. Op 19 en 20 juni kan men dit boekje ook krijgen tijdens de openstelling van de tentoonstellingsbus van het Staatsbosbeheer en tijdens de diapresentatie in „de Brink" te Eersel. Men kan vanuit elk dorp de route oprijden. Om nut te hebben van de route-omschrijving kan men wel beter de richting van de pijlen op de kaart volgen. Uiteraard is een spreiding ook van groot belang voor een enigszins gelijk matige verdeling van de bezoekers over de op 19 en 20 juni te bezichtigen bedrijven. Waar de route in verband met bij voorbeeld wegaansluitingen moeilijk te vinden is, zullen in de berm geplaatste palen met oranje kop de juiste route aangeven. Tijdens de openstelling van de te bezichtigen bedrijven is iedereen van harte welkom. De betreffende landbouwer zal dan op zijn bedrijf aan belangstellenden een toelichting geven over hoe het vroeger was en hoe het nu is. Om de betrokken landbouwers geen overlast te bezorgen, wordt men vrien delijk verzocht bij een bezoek aan één der bedrijven erop te letten, dat de auto's alleen op de aangegeven plaatsen worden geparkeerd. De machines en installaties op de land bouwbedrijven kosten veel geld en daarom zouden de land bouwers het eveneens op prijs stellen, als de bezoekers erop letten, dat hun kinderen niets beschadigen. De adressen van de te bezichtigen bedrijven zijn: A) maatschap C. Ansems en Zoon, Domineepad 7 in Hoogeloon; B) H. Kennis, Meerven 4 in Vessem; C) A. Bressers, Car. Simplexplein 2 in Netersel; D) J. van Dooren, Meirweg 7 in Lage Mierde; E) A. Fiers, Neterselseweg 6 in Bladel; F) A. Worm, Groot Ter- kooyen 10 in Bladel; G) maatschap J. B. en J. J. H. Heeren, Grote Aardweg 27 in Eersel; H) gebroeders A. A. en P. J. Kolerv, Neerrijt 1 in Luyksgestel; I) A. Ver hoeven, Fressevenweg 7 in Bergeijk; J) G. Stevens, Broekhovenseweg 17 in Riethoven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6