Algemene ledenvergadering Onderlinge Verzekerings Maatschappij Landwaarden N.V. beleggingsmaatschappij landbouwgronden (WÊ A NDERS dan het afgelopen boekjaar 1975 toen er met een toename van slechts 2755 posten, van een beperkte groei sprake was, zijn er in de eerste vijf maan den van 1976 alleen al aan nieuwe motorrijtuigenverzeke ringen 2605 posten afgesloten. Verwacht kan dan ook worden dat 1976 een toename van zo'n 5000 verzekerde voertuigen te zien zal geven. Ook voor de ongevallen-in zittenden verzekering, waarmede begin 1975 gestart, is de belangstelling goed. In de medische varia- en W.A. sektor is momenteel van geen bijzondere ontwikkeling sprake, aldus O.V.M. voorzitter C. J. van der Werff in zijn overzicht betreffende de gang van zaken over de reeds verstreken maanden van het nieuwe boekjaar 1976 in de Algemene Ledenvergadering der O.V.M.die donderdag middag 3 juni te Biezelinge werd gehouden. Over het schadeverloop met name de W.A. pool, waar in de 5 O.V.M.'s in Groningen, Drenthe, Overijssel, Gel derland en Zeeland-Brabant deelnamen, kon de heer Van der Werff het volgende mededelen. Alhoewel het schadeverloop de eerste maanden van 1976 een zeer ongunstig beeld liet zien, is gelukkig daar na enige kentering opgetreden. Alhoewel e.e.a. slechts een tussentijdse momentopname kan zijn en er vanzelf sprekend nog van alles kan gebeuren, is het tot op heden aangemelde aantal schaden, mede de toename van het aantal verzekerde motorvoertuigen in aanmerking nemen de, niet verontrustend. T N dit verband wees voorzitter Van der Werff er op dat ingaande 1 januari 1977 er een verbetering in de verzekeringsvoorwaarden voor personenauto's zal worden Ingevoerd. Voor de no-claimkorting zal dan het volgende schema worden toegepast: 10 premiekorting 1 jaar schadevrij rijden 15 premiekorting 2 jaar schadevrij rijden 20 premiekorting 3 jaar schadevrij rijden 30 premiekorting 4 jaar schadevrij rijden 40 premiekorting 5 jaar schadevrij rijden Dit met dien verstande dat ingeval van een eerste scha de in het 4e en 5e jaar niet de gehele no-claimkorting wordt verspeeld, maar slechts de helft, dus 15% resp. 20 Bij een tweede schadegeval in hetzelfde jaar wordt de no-claimkorting tot op nul gereduceerd. Het bedrag dat voor eigen risiko komt wordt echter van f 150,tot f 200,verhoogd. JAARVERSLAG 1975 T^IREKTEUR J. de Lange lichtte ter vergadering de verschillende posten van de Balans en V W reke ning van het O.V.M. jaarverslag 1975 uitvoerig toe. Niet tegenstaande de premies niet verhoogd werden, kon het boekjaar toch met een batig saldo van ca f 700.000,af gesloten worden. Technisch leverde de motorvoertuigen- branch een verlies op dat echter, dank zij de hoge rente opbrengsten van beleggingen en deposito's, goed opge vangen kon worden. Het percentage schadegevallen lag bij personenauto's op 21.1 terwijl het gemiddelde lan delijk op omstreeks 25 ligt. Uit verhoudingscijfers pre mie/schade blijkt, dat 92 van het premieinkomen aan schadeuitkeringen moet worden gedaan. Daarbij de alge mene kosten van ca 111/2 van de Maatschappij geteld kan een totaal aan kosten van ruim 1031/2 berekend worden! In verband met de voortdurend stijgende schadekosten moet dan ook met premiemaatregelen voor 1977 rekening worden gehouden. Daarbij is het Bestuur er op bedacht dat verwacht kan worden dat er door premieverhoging enige verschuiving optreedt naar alleen W.A. verzeke ring. Een euvel waar andere verzekeringsmaatschappijen reeds in sterke mate mee te kampen hebben. Bij de O.V.M. ligt de verhouding All risk W.A. autoverzeker den, met resp. 68.4 31.4 door de lagere premies relatief noq gunstig. Daar de administratiekosten van eer Al risk en W.A. verzekering slechts weinig verschillen be tekent voor de O.V.M. een verschuiving naar W.A.-verze kering een relatief lager premieinkomen en dus gemiddelc hogere administratiekosten. De heer K. Dees te Biezelinge bracht namens de Finan ciële Kommissie verslag uit, de vergadering keurde het jaarverslag goed en stemde in met het voorstel om het ba tig saldo 1975 van ruim 7 ton aan de reserve toe te voe gen. BESTUURLIJKE ZAKEN TN de Financiële Kommissie werden de zittende leden Jac. Scheele te Zaemslag en G. P. A. van Nieuwen- huyzen te Heyningen herbenoemd en de heer A. Dinge- manse te St Laurens in de plaats van het statutair aftre dende lid de heer K. Dees benoemd. Als accountant voor de O.V.M. werd aangewezen het accountantskantoor Brouwer, Kloes Co. te Goes. De volgens het rooster aftredende en herkiesbare be stuursleden M. Boogerd te Zaamslag en S. de Visser te Aagtekerke werden door de vergadering en de heer Jac. Bom te Willemstad door het Z.L.M.-Hoofdbestuur herbe noemd. Herbenoeming vond door de vergadering ook plaats van de leden van de Beroepskommissie mr M. A. Ter- woert te Middelburg, J. Nieuwenhuyse te Lewedorp en I. C. Geluk te Nieuw-Vossemeer. BI. Landwaarden N.V. is opgericht op 3 februari 1976 met het doel een waardevaste belegging te bieden met even eens waardevaste opbrengsten. Daarvoor zuilen in Ne derland aangekochte landbouwgronden in erfpacht wor den uitgegeven aan landbouwbedrijven met ontwikke- lingsperspektieven. Het initiatief voor deze beleggingsmaatschappij is uit gegaan van een veertigtal landbouwers in Oost Gronin gen, na een langdurige en grondige voorbereiding. Bij deze voorbereiding waren vele adviseurs betrokken, waaronder het Instituut voor Economisch Onderzoek (I.E.O.) van de Rijksuniversiteit in Groningen. De oprich ting van deze beleggingsmaatschappij heeft in landbouw- kringen waardering ondervonden. Landwaarden biedt een mogelijkheid voor oplossing van de financieringsproble men van vooral jonge landbouwers. Landwaarden meent voor belegging in grond een nieuwe en aantrekkelijke be leggingsvorm te bieden. Landbouwgrond is van oudsher gewaardeerd als een zeker bezit, vooral in ons dichtbevolkte land. De laatste twee eeuwen is de prijs van landbouwgronden ongeveer gelijk opgegaan met het algemene prijspeil. Dat betekent dat het over een lange periode een inflatiebestendig bezit was. Toch is landbouwgrond op het ogenblik voor de meeste beleggers geen aantrekkelijk beleggingsobjekt vanwege de hoge kosten en het lage rendement bij ver pachting. Dit is voornamelijk een gevolg van de pacht- prijsbeheersing door de overheid. Landwaarden gaat werken met een qeïndexeerde canon (een jaarlijkse vergoeding waarvan de hoogte gekoppeld is aan de prijzen van los bouwland). De indexering wordt na vier jaar effectief. De aanvangscanon wordt vooreerst 3i/2 van het door Landwaarden geïnvesteerde bedrag. Het is de bedoeling 3 dividend uit te keren, op dezelfde wijze geïndexeerd. Landwaarden verwacht In grond ge- interesseerde beleggers een waardevast bezit te kunnen bieden. Landwaarden N.V. heeft de fiscale status van een be leggingsinstelling en kan daardoor onder het nultarief van de vennootschapsbelasting vallen. Landwaarden zal beleggen in gronden die blijvend als landbouworond gebruikt zullen worden. Erf en gebouwen blijven eigendom van de erfpachter. Een belegging in aandelen Landwaarden biedt de mo gelijkheid van een belang in landbouwgrond zonder pro blemen van beheer. De aandelen zullen dus speciaal aan trekkelijk zijn voor die institutionele en particuliere be leggers die hun bezit willen spreiden en ook de schaarse factor grond in hun portefeuille vertegenwoordigd willen zien. Voor particuliere beleggers is het belangrijk dat hier een combinatie is gevonden van lage belastbare uitkerin gen en een bij de huidige inflatie te verwachten hoge vooralsnog onbelaste vermogensstijging. Het korrespondentie-adres is Landwaarden N.V., Pei- zerweg 95, Groningen. r\P 14 april heeft de Staatssecretaris van Financiën een resolutie uitgevaardigd over de belastinghef- fing over de premies die destijds gegeven zijn aan vee houders die wilden omschakelen van melkveehouderij naar rundvleesproduktie. Uit de Nederlandse inkomstenbelastingwet vloeit n.l. voort dat deze premies beschouwd werden als deel van de winst uit het veehoudersbedrijf. Dat ia in het algemeen het geval met alle premies, subsidies, schadevergoedingen en andere vergoedingen die in het kader van de bedrijfsuitoefening worden ver kregen. Deze omschakelingspremie maakt daarop geen uitzondering, alhoewel overigens subsidies soms alleen invloed hebben op afschrijvingen. De omschakeling van melkvee op rundvleesproduktie kan echter nog een ander gevolg hebben. Het melkvee moest worden afgestoten en daarop zal een boekwinst zijn gemaakt, als de boekwaarde lag beneden de ver koopprijs; met andere woorden, als er een stille reserve is gerealiseerd. Ook dat geeft aanleiding tot belasting heffing. IN de aanschrijving die wij hierboven noemden, heeft de Staatssecretaris van Financiën nu een re geling bekend gemaakt over de belastingheffing, zowel over de omschakelingspremies als over de stille reser ves die bij de verkoop van het vee eventueel aan het ücht zijn gekomen. Als iemand verwacht zou hebben, dat de Staatssecretaris zou bepalen dat deze premies en de stille reserves helemaal buiten de belasting zouden blijven, heeft hij teveel verwacht (Zulke optimisten zul len er ook wél niet veel zijn!) De Staatssecretaris heeft in die aanschrijving goed gekeurd dat de premies en de stille reserves belast wor den naar het zogenaamde evenredige tarief van artikel 57 van de wet op de Inkomstenbelasting. H, f)VER!GENS is dit evenredige tarief, zoals u zult be- grijpen, daarvoor niet speciaal ontworpen. Het vindt toepassing in een aantal in de wet opgesomde ge vallen, onder andere op liquidatiewinsten en inkomens schadevergoeding bij onteigening. Aan een voorbeeld willen wij de werking van het ta rief art. 57, zoals het in de wandeling heet, nog duidelijk trachten te maken: Stel dat iemand de volgende inkomens had. In 1975 kreeg hij een schadeloosstelling. 1972 f 40.312 1973 32.010 1974 21.107 93.429 Gemiddeld Belastingvrije som (gehuwd, 2 kinderen) Fictieve belastbare som af: (zie punt 2) OE zit dat tarief nu in elkaar? Wij zullen proberen dit duidelijk te maken in een paar punten. Punt 1. Bepaal het gemiddeld inkomen over de drie voorgaande kalenderjaren. Punt 2. Trek daarvan af de belastingvrije som, waarop men recht heeft in het jaar waarin hst evenredig tarief toegepast moet worden. Punt 3. Bepaal welk percentage belasting volgens de gewone tabel, d.i. volgens het schijventariefvan de hoogste 3.000,van een belastbare som die de uitkomst vormt van punt 1 en punt 2. Dat percentage, naar be neden afgerond op een geheel getal, is het evenredig ta rief dat toegepast wordt op de premies en stille reserves, echter met een minimum van 20 en een maximum van 50 f 31.143 10.643 f 20.500 3.000 f 17500 Belasting 5.528 f 4.507 1.021 Verschil is belasting over f 3.000 f in procenten is dit ruim 34 afgerond dus 34 Dat is dan het percentage dat, krachtens de aanschrij ving betaald moet worden van de premies en stille re- Als u aen de omschakeling hebt meegedaan is dit weer al een naar jaar geleden. Stel u daarom als u dit leest, zo nodig in verbinding met uw belastingadviseur. U kunt dan met hem, aan de hand van de feiten in uw bedrijf, nagaan of deze nieuwe aanschrijving voor u een voordeel betekent. p A AU WE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3