Vergadering Hoofdbestuur K.N.L.C. C-O 's?ï?(P VRIJDAG 11 JUNI 1976 64e jaargang - No. 3335 zuidelijke landbouw maatschappij Jaarstukken P.B.O. Financiële medeverantwoordelijkheid Structuurbeleid en werkgelegenheid y z. .m land- en tuinbouwblad Het selekteren van het pootaardappelgewas, vraagt momenteel- veel aandacht. Op de meeste plaatsen Is het produkt al In de klasse gezet. Zaak is het echter om de aardappelen er ook in te houden, wat een voortdurende aandacht blijft eisen. MARKT EN BEDRIJF VERBETEREN, NU EN STRAKS. Op 31 mei ,s avonds kwam het hoofdbestuur van het K.N.L.C. bijeen te Zwolle. De volgende dag maakte het K.N.L.C. zijn jaarlijkse excursie in Overijssel als gast van de O.L.M. Het was de eerste hoofdbestuursvergadering onder leiding van de nieuwe voorzitter, de heer ir. D. Luteijn. Er waren verder enkele nieuwe gezichten aan de hoofd bestuurstafel: de heer S. de Visser, het nieuwe hoofdbestuurslid voor de Z.L.M. en de heer B. A. Bokma, de nieuwe hoofdredakteur van „De Landbode". De voorzitter wenste bij het begin van de vergadering de heren P. Houtsma en F. Goosen, lid resp. adviseur van het hoofdbestuur, geluk met de hun verleende Koninklijke onderscheiding. Zoals gebruikelijk in zijn vergadering in deze tijd van het jaar behandelde het hoofdbestuur de jaarstukken, die straks door de komende Algemene Vergadering (op dinsdag 16 november a.s.) definitief moeten worden vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1975 werd goedgekeurd. Met de begroting van inkomsten en uitgaven voor 1977 werd na een kleine verdere verbetering van de vergoedingsregeling eveneens ingestemd. Wat de inkomstenkant betreft werd daarbij het voorstel van het dagelijks bestuur overgenomen om een kleine aanpassing van de afdracht door de provinciale landbouwmaatschappijen van het K.N.L.C. toe te passen. De bedoeling is om een geleidelijke verhoging tot stand te brengen in plaats van een schoksgewijze. De verhoging werd deze keer gezocht in de bijdrage per hectare (met 10 cent tot 1,35) en de afdracht per tuinder (van 42,- tot 45,-). In een klein tekort wordt dan voorzien door overschrijving uit het saldo van voorgaande jaren. De rekening 1975 en de begroting 1977 zullen nu aan de Algemene Vergadering ter vaststelling worden voorgelegd. Het hoofdbestuur kon zich wel verenigen met de conclusies die in een gezamenlijk beraad van de centrale landbouworganisa ties en de Nationale Coöperatieve Raad waren bereikt over de bevoegdheden van produkt- en bedrijfschappen. Het ging met name over verlangens van de voedingsbonden aangaande meer zeggenschap van de uit ondernemers en werknemers bestaande besturen van produktschappen: b.v. wat investeringen in daaronder vallende bedriiven het reft y verder r. Q daaronder vallende bedrijven werkomstandigheden en prijzen. Het hoofdbestuur onderkende dat het om verlangens ging die uiting waren van een streven naar hervorming van de maatschappijstructuur. Het gesprek daarover moet op algemeen politiek en organisatorisch niveau plaatshebben. Dit gaat hef bestaande, indertijd opgestelde, wettelijke raam van de produktschappen te buiten. Maar ook met wat daarbinnen zou vallen is grote omzichtigheid geboden. Het hoofdbestuur wilde zich graag nog steeds houden aan de lijn die enkele jaren geleden al door de landbouworganisaties en -coöperaties is aangegeven. Die is dat waar de produktschapstaken, mede door de E.E.G., aan betekenis hebben ingeboet, tot nauwere samenwerking en concentratie moet worden gekomen. Men was het ook eens met de suggestie, dat de 3 C.L.O. de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie eens in studie zouden moeten nemen. De P.B.O. is eigenlijk alleen in de In dit No.: Omvang en aard, intensieve samenwerking in landbouw i pag.4 pag. 5/6 pag.7 aangifte •Uit de Praktyk Landbouw als nevenberoep Voorlopige veldkeuring van Pootaardappelen pag. 7 Bonen en hun schaduw pag. 8 Ervaringen met zelfvoedring bij rundvee pag. 9 pag. 10/11 Op bezoek bij Tuintips Intern Transport pag. 16 i •Voor de vrouw pag. 19 pag. 15 landbouwsektor (produktschappen en Landbouwschap) en iets in de middenstand aangeslagen. Naar verluidt tode Regering overwegen om het georganiseerde bedrijfsleven (S.E.R.) te horen over de ontwikkeling van de P.B.O. Het hoofdbestuur stond uitvoerig stil bij de hier te lande en op E.E.G.-vlak gaande zijnde discussie over het financieel betrekken van de veehouderij bij het overschot aan magere melkpoeder (en straks aan boter). Dit is door de E.E.G.-raad voor volgend jaar ai oesioien en ae lanaoouw neett de gelegenheid om het zijne erover te zeggen, voordat de Commissie voorstellen doet, in juni a.s. Zij het node, aanvaardt het hoofdbestuur dat hierom een klein bedrag op alle melk wordt ingehouden, maar wel onder stringente voorwaarden. De uiteindelijke verbetering van het veehoudersinkomen moet namelijk verzekerd zijn. Het melkprijsbeleid moet overeind blijven en ook de marktmaatregelen die dat steunen. Ideeën, zoals die in Brussel rondwaren, om zonder meer de feitelijke melkprijs verder onderuit te halen en ondertussen met veehoudersgeld al het melkpoeder weg te werken, worden afgewezen. Met de veehoudersbijdrage moet naast geld van Brussel een geheel van maatregelen worden genomen om door een sneller evenwicht op de zuivelmarkt de positie van de melkveehouderij te verbeteren. Hiertoe behoren speciale akties tot afzet- verruiming, b.v. verwerking van poeder en veevoer op concurrerende basis en meerjarige voedselhulp en tot een grotere vermindering van het aantal melkkoeien dan de Commissie zich al eens voorstelde (meer premieregelingen). De georganiseerde landbouw zal hierin terdege inspraak moeten hebben. Dit alles dan naar de mening van het hoofdbestuur nader te besluiten in het kader van de prijzenronde voor 1977/'78, als alle kanten van het E.E.G.-inkomensbeleid ter tafel komen. Er wordt n.l. wel gesuggereerd dat nog dit seizoen met een melkheffing ten behoeve van het wegwerken van mager poeder zou moeten worden begonnen. Maar voor dit jaar heeft de E.E.G.-Raad zijn besluiten al genomen en hij moet zijn verantwoordelijkheid eerst helemaal waar maken. Ruilverkaveling en rentesubsidies waren de twee onderwerpen van structuurbeleid, die het hoofdbestuur had te bespreken in verband met een onzeker overheidsbeleid. Krachtig werd geprotesteerd tegen de ernstige vertragingen die vele ruilver kavelingen in voorbereidingen oplopen, door de grotere mate waarin andere dan landbouwbelangen meespelen. Onverkort moet het werk aan deze blokken doorgaan, wil b.v. het gestelde voorbereidingsprogramma tot 1978 worden verwezenlijkt. De landbouw in landschappelijk mooie gebieden mag niet worden achtergelaten. Het hoofdbestuur legde er nog de nadruk op hoe goed het ruilverkavelingsprogramma past in het streven van de Regering naar extra werkgelegenheid in deze moeilijke sociaal- economische situatie; 40.000 ha. per jaar zou 3.000 man-jaren betekenen. Hetzelfde gold de suggestie als zou vanwege de zuivelmarkt- situatie en de grondprijsontwikkeling het rentesubsidiebeleid voor de melkveehouderij worden beperkt, b.v. door maar 1% subsidie meer te geven op uitbreidingsinvestering en minder koeien per ha. als subsidiegrens aan te houden. De nood zakelijke versterking van vooral vele z.g. middenbedrijven op den duur,'zou onmogelijk worden. De marktsituatie vaii het ogenblik mag hierbij geen rol spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1