©NDER ©NS GEZEGD. a J. NOUSE BEVELAND B.V Gazononderhoud Belastingen hier en elders I Een goed gazon is egaal, dicht bezet met gras plantjes, diep groen van kleur en vrij van onkruid. De eerste twee aspecten worden (bepaald door het resultaat van de aanleg; kleur en onkruid zijn zaken waar we bij het onderhoud wat aan kunnen doen. BEMESTING Aan de basis van een goed' (bemestingsadvies dient een grondonderzoek te liggen. Een grondonderzoek waaruit men kan aflezen aan tarelke voedingsstoffen meer en aan welke er minder behoefte bestaat. Het laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek in Oosterbeek verricht zulk onderzoek. In het algemeen hebben gazongrassen maar een beperkte behoefte aan de elementen fosfaat en kali. Afhankelijk van de rijkdom van de grond dient men in het voorjaar in de vorm van een (NiFK-mengmest de gewenste hoeveelheden toe. De stikstofgiften leveren meer problemen op. Het groen blijven van het gazon is in hoge mate afhanke lijk van het beschikbaar zijn van stikstof. De kleur van een gazon is dan ook een goede graadmeter ter beoordeling van de bemestingstoestand. De als normale kunstmest toegediende stikstof wordt door het gras snel opgenomen door micro-or ganismen in de bodem vastgesteld, of spoelt uit- Dat betekent dat stikstof vrij regelmatig in kleinere hoe veelheden gestrooid moet worden. Het gevolg is na iedere gift een z.g. groeisehok. Omdat het verdelen van kleinere hoeveelheden vrij moeilijk is kan dat resulteren in nogal bont gekleurd grasveld. Om deze onaanganaamheden te Vermijden heeft de kunstmestindustrie naarstig gezocht naar meststoffen waarvan de stikstof slechts geleidelijk vrijkomt. Re centelijk is men daar in geslaagd. Een meststof waar mee in de praktijk al goede ervaringen zijn opge daan is het middel „Gold N", een met zwavel gecoate Ureumkorrel. Deze meststof geeft gedurende een pe riode van 46 maanden de stikstof geleidelijk vrij. ORGANISCHE MEST Het bemesten met organisch materiaal zoals com post en stalmest verdient in het algemeen geen aan beveling-. Organisch materiaal wordt meestal onvol ledig afgebroken. (Verteert slechts gedeeltelijk.) De resten hopen zich op in de (bovenlaag van de gras zode hetgeen leidt tot vervetting van de 'bovenste Onkruid in het gazon is niet persé lelijk. paar centimeter. Die vervetting veroorzaakt mosvor ming en maakt het grasveld minder goed betreedbaar. GLOBAAL BEMESTINGSADVIES Wanneer geen grondonderzoek is verricht kan men het beste als volgt bemesten. In het vroege voorjaar 2 kg/are NPK mengmest 14-14-U4. In de maanden april tot en met juni 1 a 2 maal 1 kg/are Kalkammonsalpeter. Bij veel regen en dus eerdere uitspoeling Van stikstof zal er wat vaker en meer 'bemest moeten worden dan in droge tijden. Inplaats van de genoemde Kalkammonsal peter kan uiteraard een vengelijkbare hoeveelheid stik stof ineens gegeven worden in de vorm van een lang zaam werkende meststof als GoldN. ONKRUIDEN De verlichting v'an de bovengrond en een slechte be mestingstoestand hebben tot gevolg dat de vitaliteit van de grasplantjes vermindert en dat andere planten die met minder gunstige groeiomstandigheden genoegen ne men zich vestigen en zich ten koste van het gras uit breiden. Mosvorming ontstaat daar waar de grond vervet raakt door een teveel aan organische stof, vooral in sterk beschaduwde gedeelten. De 'bestrijding van onkruid dient er dus in de eerste plaats op gericht te zijn de groeiomstandigheden voor gras optimaal te houden. Dat kan door goed te bemesten, bij vervetting het maaisel af te voeren en de zode die verdicht is te ver luchten Dat laatste kan op twee manieren gebeuren: door met een prikrol of anderzin gaten in de zode te prikken of door de zode verticaal te snijden of z.g. ver- ticuteren. Dat verticuteren kan met een kleine verticu- teerhark of voor grote oppervlakten imet een verticu- teermachine. Door te verticuteren snijdt men dunne reepjes zode weg waardoor er ruimte komt voor lucht en de grassen geprikkeld worden tot uitlopen en uit stoelen. SPUITEN Ofschoon de meeste onkruidtn bij een goede bemes ting, ontluchting en regelmatig maaien vanzelf ver dwijnen, kan het bij een te hardnekkig onkruidbestand wenselijk zijn te spuiten met chemische middelen. Een groot aantal onkruiden zijn met geschikte middelen, meestal groeistoffen, redelijk tot igoed te bestrijden. Een algemeen advies is moeilijk te geven omdat de aard van een eventuele bespuiting afhangt van de mate waar in sommige onkruiden zich manifesteren. Laat u in voor komende gevallen deskundig adviseren! MAAIEN De maaihoo<gte voor een gemiddeld gazon moet ten minste 2,5 cm zijn. Korter maaien heeft snel geelver- kleuring en bij droogte afsterven tot gevolg. Als de gemaaide grassnippers korter zijn dan 2 cm kunnen ze in droge perioden blijven liiggen. Ze worden tussen het gras opgenomen en verteren Snippers langer dan 2 cm worden hinderlijk. 'In vochtiger perioden, de nazomer en de herfst kan men het maaisel beter afvoe ren. De snippers vedrogen en verteren dan niet meer, maar verrotten en vervetten de toplaag. „ONKRUID" IN GRASVELDEN NIET ALTIJD VERWERPELIJK Wie andere eisen stelt aan een grasveld dan hiervoor is aangegeven en kan genieten van madeliefjes, klaver tjes, ereprijs e.d. moet zich van het hele verhaal niet al te veel aantrekken. Juist door het achterweg laten of 'beperken van de genoemde maatregelen kan het grasveld getooid zijn met allerliefste groepjes bloemen. Vooral bij erg grote oppervlakten kan dat noig wel zo aardig zijn. LIJKT het er op dat er een eind is gekomen aan de pe riode met lage rentestanden die we vele maanden hebben gekend. Sedert enkele weken zit de rente duidelijk in de lift en dat heeft o.m. begin vorige week geresulteerd in een verhoging van de discontotarieven van de Nederland se Bank met y2 Dit was nodig om aansluiting te krij gen met de algemene gang van zaken op de kapitaal markt. We hebben de indruk dat de regering beslist niet zit te springen op een hogere rente, maar de Nederlandse Bank moest de ontwikkeling, die er aan de gang is, wel volgen. Deskundigen nemen aan dat de jongste discontover hoging nog wel niet voldoende zal zijn en spoedig door een nieuwe gevolgd zal moeten worden. Tevens wordt aangenomen dat de hogere rente zich geruime tijd zal handhaven en dat de tarieven mogelijk nog wat aan zul len trekken. Zeer sterk werkt de rentestijging door op de markt van z.g. kort-geld en kasgeldleningen. Het is nog niet zo lang geleden dat men voor 2 en 3 maandsgeld hoogstens 23 kon maken. Eind vorige week lag het percentage op 6 en soms nog wat hoger. In korte tijd heeft hier een ver dubbeling plaats gevonden. AF de rentepolitiek ook van invloed zal zijn op de be- zuinigingsoperatie die onze regering moet voorbe reiden, weten we niet. We hebben begrepen dat het, zoals met zovele dingen, ook hiermede erg moeilijk ligt. De re gering staat voor de opdracht een bezuiginingsplan op te stellen en uit alles blijkt dat dit niet eenvoudig is. Als bui tenstaander kan men tal van punten aanwijzen, waarop naar de mening van hen die geen regeringsverantwoor delijkheid dragen, bezuinigingen mogelijk zijn. Ze ook daadwerkelijk doorvoeren is een andere zaak en ligt dik wijls lang niet zo gemakkelijk. Dat de regering er ook de nodige moeite mee heeft is duidelijk. Het is echter ook duidelijk dat het met de staatsuitgaven en met name met de uitgaven voor de kollektieve voorzieningen niet voort kan gaan op de wijze zoals dat de laatste jaren gebeurde, want het gevaar is dan levensgroot aanwezig, dat het to taal fout loopt. Dat binnen die bezuinigingsoperatie die aanstaande is het bedrijfsleven meer armslag behoeft, is een duidelijke zaak. Alleen wanneer er volop werk is en er verdiend wordt, kunnen de noodzakelijke kollektieve uitgaven worden bekostigd. Dr J. Zijlstra. de president van de Nederlandse Bank, maakte dezer dagen over de noodzaak van een goed ren dement van de ondernemingen, een opmerking die we hier graag willen weergeven. Dit gebeurde op de jaarverga dering van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond. Dr Zijlstra zei daar o.m.: ,,0p voorhand hebben wij de zekerheid, dat verbetering van de rendementen, ar beidsplaatsen schept, evenals dat achteruitgang van de rendementen arbeidsplaatsen vernietigt. Als iemand ge durig te weinig voedsel krijgt zal hij vermageren. Als de voeding op peil wordt gebracht, krijgt hij zijn gewicht te rug. Rendementen zijn het voedsel voor het bedrijfsleven. Degene die niet wil aannemen dat rendementsverbetering tot het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen leidt, moet dit aantonen; het omkeren van de bewijslast is in dit ver band onredelijk". AP verschillende veilingen in ons land zijn de vorige week de eerste nieuwe aardapoelen aanqevoerd. Weldra zal dit produkt overal volop te koop zijn, al is het dan op een later tijdstip dan anders. Geen wonder overi gens na dit voorjaar dat lang koud en nu ook lang droog is geweest! Er worden hoge prijzen betaald, evenals er trouwens weer hoge prijzen worden betaald voor de aard appelen van de oude oogst. Na een inzinking in de twee de helft van mei zijn de laatste weken de prijzen flink aangetrokken. Op de markten wordt het aanbod van aard appelen van de nieuwe oogst ook uit het buitenland van betekenis. We vonden het opmerkelijk van een handelaar te vernemen dat de vraag naar Maltha's bijzonder groot is. Deze zijn erg duur. De prijs ligt reeds geruime tijd op het dubbele van wat voor de aardappelen van de oude Ne derlandse oogst betaald moet worden, maar toch is er vraag. Zelfs op de dorpen, waar men anders nooit geen Maltha's kon verkopen, is er nu vraag naar. Zou ook hier weer opgaan dat lekker is wat duur is? De kwaliteit van het produkt zal er zonder twijfel ook een rol bij spelen. Bij de afzet van groenten en fruit horen we steeds meer INGEZONDEN Als men in de ondernemerswereld de geluiden hoort over de belastingen in Nederland dan lijkt het erop of die in ons land verreweg de hoogste ter wereld zijn. „De bedrijven kunnen het niet meer redden en trekken in grote getale naar België", zegt men dan. Net of het in België het Wallah is. In het ZLM Land- en Tuinbouwblad van vorige week kon men in de rubriek „Over Geld en Goedi" van de heer Paauwe echter andere geluiden lezen. Niet van iemand die per defi nitie reclame maakt voor het Nederlandse belastingsysteem, maar van een medewerker van de ZLM, een organisatie die volop kritiek heeft op het systeem in ons land. Van onver dachte zijde dus. In dat artikel kon men lezen dat de belas tingen in België helemaal niet lager zijn dan bij ons. Ook de ingewikkeldheid van ons systeem is voortdurend aan kritiek onderhevig. Veelal terecht naar mijn mening. Volgen de heer Paauwe is het in België minstens even ingewikkeld en soms zelfs ingewikkelder. De beweringen van de ondernemer dat alles in ander land beter geregeld is dan in ons land heeft natuurlijk met de samenstelling van de huidige regering te maken. Het is overal veel beter dan hier. Het artikel van de heer Paauwe toont overduidelijk aan dat ze in o.a. België ook van wanten weten als het om belastingheffingen gaat. Overigens, wie beweert dat er in 'Nederland niets deugd en dat het zo slecht gaat met de economie had met de Pink sterdagen maar eens op en rond het Veerse Meer moeten kijken. Niettegenstaande hoge belastingen kon men niet zien dat het zo slecht gaat, integendeel. Kortgene, Torendijk 97, A WELLEMAN. dat de afnemer let op de kwaliteit. Er is over dit onder werp reeds veel gezegd en geschreven, maar het kan niet genoeg worden herhaald, dat het streven van de on dernemer in land- en tuinbouw er voor 100 op gericht moet zijn om een kwaliteitsprodukt aan de markt te bren gen. Dagelijks zien we hoe groot de prijsverschillen zijn tussen de eerste en de tweede kwaliteit van de verschil lende produkten. Alleen door het wat beter of zorgvuldi ger te doen, kunnen soms aanzienlijk hogere inkomsten worden verkregen. Wanneer we zien wat op de groenten- en fruitmarkten wordt aangeboden aan buitenlandse produkten dan is wel duidelijk dat we alleen ondernemer zullen blijven wanneer we zorgen mee te kunnen in dit internationale spel. En dan zal alles wat leidt tot vervlakking van de kwaliteit, op zij gezet moeten worden! Het is geen nieuw verhaal, maar het wordt wel steeds belangrijker. Daarom wilden we er deze week toch nog eens nadrukkelijk op wijzen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15