BASF LANDBOUWSCHAP Landbouwschap dringt aan op tijdige voordbereiding van ruilverkavelingen Herstel marktevenwicht Zuivelsituatie dringende noodzaak Heffing op consumptieaardappelen ongewijzigd vastgesteld Verordening algemene heffing en opcenten 1976 vastgesteld Landbouwschap betreurt afwijzing nieuw brouwgerstcontract Melkpoederberg kost EG per jaar f 300 miljoen Weer zo'n uitgedokterd BASF-produkt! 14 Het bestuur van het Landbouwschap heeft duidelijk zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de voortgang in de voorbereiding van ruilverkavelingen. Naar de mening van het Landbouwschap zal de beslissing van het kabinet om voor de jaren 1975 tot en met 1978 een uitvoeringsprogramma voor ruilverkavelingen van 160.000 ha. vast te stellen, verwezenlijkt moeten worden. Het tempo van voorbereiding van de ruilver kavelingen is de laatste jaren aanzienlijk vertraagd. In 1975 werd slechts 7.500 ha. in uitvoering genomen. In 1976 zal waarschijnlijk 37.000 ha zijn gestemd. Om het programma van 160.000 ha. in uitvoering te kunnen nemen, zal uiterlijk in 1977 de voorbereiding van het aantal ruilverkavelingen zodanig moeten zijn afgerond dat in 1978 tenminste de resterende 115.000 ha. in aktieve voorbereiding kan worden genomen. Het bestuur van het Landbouwschap wil een beroep doen op alle beleidsinstanties, waaronder ook de provinciale besturen, om dit te bereiken. Met nadruk heeft het bestuur gewezen op de nadelige invloed op de werkgelegenheid door de vertraging in het ruilverkavelingsprogramma. Het regelmatig in uitvoering nemen van 40.000 ha. ruilverkavelingen per jaar betekent werkgelegenheid voor circa 3000 manjaren. Wordt dit programma niet of slechts gedeeltelijk gerealiseerd dan betekent dit een evenredige vermindering van de werkgelegen heid in de komende jaren. Bovendien betekent het niet in uitvoering nemen van een ruilver kaveling ook een stagnatie van de gewenste structuurverbetering van de agrarische bedrijven. Belangrijke vertragende factoren bij de voorbereiding van ruilverkavelingen zijn o.a. het langdurige overleg over natuur- en milieuzaken, de toenemende relatie met de planologische besluitvorming en het uitblijven van een beslissing over de aanwijzing van gebieden waarop de Relatienota van toepassing zal zijn. Een spoedige beslissing over de toepassing van de Relatienota is dan ook gewenst. Het langdurig overleg legt zoveel beslag op de beschikbare mankracht, dat mede daardoor zowel vertraging bij de voorbereiding als bij de uitvoering van de plannen het gevolg is. Het Landbouwschap bepleit met klem, dat het afwegen van de belangen in een zodanig tempo plaatsvindt, dat de voortgang in het ruilverkavelingspro gramma is gewaarborgd. Als het afwegen van de belangen te lang duurt, ontstaat bij de belanghebbenden in het gebied een toenemende weerstand tegen het totale ruilver kavelingsplan. Nu reeds worden noodgedwongen investeringen uitgevoerd in minder gunstige situaties, omdat de ruilverkaveling te lang uitblijft. In het bestuui is de wens naar voren gebracht dat de Centrale Cultuur-technische Commissie in het openbaai vergadert, waardoor iedereen de mogelijkheid heeft zo breed mogelijk geïnformeerd te worden. Ook heeft het bestuur zich opnieuw beraden over het evenwicht op de zuivelmarkt en over de wijze waarop het bedrijfsleven daartoe een bijdrage kan leveren. Het bestuur stelde zich op het standpunt dat van de melkveehouders slechts onder zeer stringente voorwaarden een tijdelijke financiële bijdrage in deze maatregelen gevraagd mag worden. De maatregelen zullen uiteindelijk moeten leiden tot een verbetering van de inkomenspositie van de melkveehouders. Het bestuur stelde heel nadrukkelijk dat de Europese Gemeenschap verantwoordelijk blijft voor het totale gemeenschappelijke zuivelbeleid. Maatregelen betreffende de financiële medeverantwoorde lijkheid van de producenten kunnen naar de mening van het Landbouwschap pas met ingang van het nieuwe melkprijsjaar doorgevoerd worden als onderdeel van het totale pakket voor het prijsjaar 1977/1978. In het lopende prijsjaar zou Brussel" reeds een aantal al eerder genomen besluiten tot uitvoer kunnen brengen, zoals de premie op het niet afleveren van melk, de voedselhulp en het schoolmelkprogramma.. Met nadruk heeft het bestuur uitgesproken dat de inhoud van het huidige EG-landbouwbeleid in al zijn onderdelen gehandhaafd dient te blijven. Het gaat daarbij met name om het structuurbeleid. De huidige situatie op de zuivelmarkt mag geen aanleiding zijn de bedrijfsontwikkeling in de melkveehouderij thans op enigerlei wijze af te remmen." Inkomensverbetering en kostprijsverlaging in de melkveehouderij blijven evenzeer dringend noodzakelijk als herstel van het marktevenwicht op de zuivelmarkt. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten de bestemmingsheffing op consumptieaardappelen ongewijzigd voort te zetten in 1976. De betreffende heffingsverordening werd goedgekeurd. De heffing bedraagt, evenals in 1974 en 1975, 12,- per ha. De opbrengst is bestemd voor het Algemeen Aardappelfonds, afdeluming consptieaardappelen, van het Produktschap voor Aardappelen. Het fonds is ingesteld om bepaalde aktiviteiten op het terrein van afzetbevordering en onderzoek te financieren of te subsidiëren. Door middel van de bestem mingsheffing op consumptieaardappelen dragen de producenten circa 50% bij in het Algemeen Aardappelfonds. Anders financiers zijn de handel en export en de aardappelver- werkende industrie. Het bestuur heeft de Verordening algemene heffing en opcenten 1976 vastgesteld, nadat gebleken was dat tegen de ontwerp-verorde- ning geen bezwaren waren ingediend. De algemene heffingsverordening vormt de grondslag voor de inkomsten van het Landbouwschap. De begroting van inkomsten en uitgaven voor 1976 heeft het bestuur van het Landbouwschap op 19 november 1975 vastgesteld. Bij die gelegenheid werden ook voorstellen besproken om de heffingsbedragen aan te passen. Het bestuur heeft besloten de heffingsbedragen voor 1976 met gemiddeld 15% aan te passen of te verhogen, waardoOr de verhouding tussen de bijdragen van de vier sectoren (akkerbouw, veehouderij, dierlijke veredeling en tuinbouw) zoveel mogelijk ongewijzigd blijft. De verhouding tussen de sectoren is als volgt: akkerbouw 21,2%, veehouderij 43,8%, tuinbouw 21,3% en dierlijke veredeling 13,6%. Teeltcontracten voor brouwgerst hebben tot nu toe steeds een positieve bijdrage geleve/d voor de instandhouding van de brouwgerstt^elt in Nederland. Het Landbouwschap heeft de afgelopen maanden meermalen overlegc' met vertegenwoordigers van het Centraal Brouwerij Kantoor (C.B.K.), coöperaties en de handel. Het overleg, via een werkgroep waarin Landbouwschap, C.B.K., coöperaties en handel vertegenwoordigd zijn, betrof de voortzetting van het brouwgerstcontract voor het seizoen 1976/1977. Het Landbouwschap heeft kennis genomen van het resultaat van het overleg. Het betreurt dat het C.B.K. geen nieuwe teeltcontracten voor hét komende seizoen wil afsluiten. De aankoop van Nederlandse brouwgerst zal dan ook tegen de geldende marktprijzen geschieden. Tijdens het gevoerde overleg zijn enkele aanpassingen van de contractvoorwaarden uitvoerig besproken. Zo luidde o.m. een voorstel om de vaste contractprijs als uitgangspunt te verlaten en daarvoor een minimum contractprijs te kiezen, waarbij de contracterende partijen participeren in een eventueel hogere brouw- gerstprijs op de „vrije" markt. Het opslaan van de voorraad overtollig melkpoeder, die dit jaar gemiddeld een miljoen ton zal bedragen, kost de Europese Gemeenschap ongeveer 300 miljoen gulden. Dit heeft EG-commissaris ir. P. Lardinois in het Europese parlement bevestigd. Hij corrigeerde hiermee een eerdere mededeling dat de opslagkosten 35 miljoen gulden bedragen. De rentekosten ad 265 miljoen van het opgeslagen melkpoeder- dat een waarde van 2.5 miljard gulden vertegenwoordigt - komen namelijk ook voor rekening van de Gemeenschap. Ir. Lardinois was, zoals hij zei, zelf geschrokken van dit cijfer. Hij had al eerder medegedeeld dat de EG-commissie tegen het midden van de volgende maand de Ministerraad nieuwe voorstellen wil doen om het overschot te verminderen door het probleem bij de wortel aan te pakken: het streven is de melkproducenten financieel medeverantwoordelijk te maken voor de te grote produktie van melk (poeder). Uit persoverzicht, produktschap voor Akkerbouw. Door afrijpingsziekten in tarwe houdt u .geen korrel" meer over Bavistin IVI zorgt voor volle aren. Schimmel op aar en vlagblad gaat ten koste van uw oogst. Aarziekten als kafjesbruin, aarmeeldauw en fusarium, en bladziekten zoals bladseptoria en bruine roest treden op in heel Nederland. In proeven en in de praktijk is bewezen dat Bavistin M vooreen mééropbrengst zorgt van gemiddeld 500 kg per ha. En dat is wél even de moeite waard. Bavistin M is vervaardigd volgens een uitgedokterde formule: een kant-en-klaar produkt, gemakkelijk verspuitbaar. Bavistin M heeft een brede werking. Toepassing bij voorkeur tijdens het begin van de bloei van de tarwe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14