melkmachine installatie Kanalisatie van de handel in diergeneesmiddelen Tuinbouw in Zuid Frankrijk Vervolg van pag. 11 E. Boeve Ofldei+IOlld A3 van plm. 15 dagen met gemiddeld een iets hogere kg.-opbrengst. Overwegend wordt gebruik gemaakt van transparant folie (plastic) met een doorsnede van 0.033 cm. Anti-condens plastic wordt niet meer gebruikt i.v.m. de belangrijke hogere aanschaffingskosten en naar men zegt geeft ^eze een minder vervroegend effekt en meer grotere bedrijven uitgevoerd door gastarbeiders v.n.l. Marokkanen en Spanjaarden. Opvallend is de samenwerking bij de oogst tussen groepen van ondernemers waarbij één van de deelnemers de leiding heeft. De gemiddelde oogstprestatie schommelt rond de 6 kg. per uur. De produktie bedraagt 5 tot 6000 kg. per ha. met een middenprijs in 1975 van 5 tot 6 francs netto per kg. De asperges worden op de meeste bedrijven afgesneden tot 22 cm., gewassen en verpakt in bosjes van 1 kg. of in éénmalig fust van 10 kg., afhankelijk van de bestemming. Voor het steken wordt inclusief sociale lasten 12 francs per uur betaald. Afzet Een groot gedeelte van de asperges wordt afgezet via groothandels markten. Een vorm van afzet is middels coöperatie. Bezocht is de coöperatie Montcalm (tussen Arles en Nimes). Deze afgevoerd of in een koelcel geplaatst. Om het produkt zo lang mogelijk vers te houden worden ook de aangevoerde asperges die niet direkt verwerkt kunnen worden in een koelhuis geplaatst. De hier, aangevoerde asperges worden voor 80% geëxporteerd naar Duitsland en Zwitserland. Op de coöperatie wordt een effectieve werkwijze toegepast. De kwaliteit van het aangevoerde produkt was bijzonder goed. De asperges worden hier rechtstreeks, dus niet gewassen, aangevoerd. Conclusie. Uit het bezoek aan Zuid-Frankrijk kan het volgende worden geconcludeerd: De tuinbouw is een bijzonder belangrijke economische peiler in Zuid-Frankrijk. De goede klimatologische omstandigheden en de Men kan in de primeurperiode concurreren met produkten die hier uit de koude en lichtverwarmde kassen komen (bloemkool, sla, spitskool, aardbeien). Op het moment van bezoek (2 april) was men natuursla. Romeinse sla, spitskool en de laatste winterbloemkool aan het oogsten. Ook de asperge-oogst was volop aan de gang. Het niet altijd goed functionerend afzetsysteem, de hoge verpakkings- en transportkosten vormen naar onze mening een rem op een nog sterkere uitbreiding van de vollegrondsgroenteteelt. De opperv akte asperges breidt zich uit vnl. op de bedrijven met druiven. De teelt van asperges staat op een hoog niveau. De hoge De aspergebedden worden afgedekt met plasticfolie. kans op uitdroging. De aanwezige condens op de thans gebruikte plastic wordt bij het ,s morgens oogsten op een eenvoudige manier verwijderd met takken, bezems, enz. Bij het oogsten in de namiddag is de condens meestal verdwenen. Oogst en verdere verzorging. - De oogstperiode loopt van plm. 10 maart tot eind h mei. Dit jaar is de oogst door de minder gunstige weersomstandigheden ruim één week verlaat. Per dag wordt 1 x gestoken. Hiervoor gebruikt men een speciaal gootvormig mes, waarmee de asperge niet wordt afgesneden doch afgebroken. Hierdoor zou de asperge steeds minder worden beschadigd. Men steekt door de plastic heen, zodat na verloop van 3 k 4 weken deze totaal stuk is. De oogstwerkzaamheden worden vooral op de aspergecoöperatie telt 25 leden met een gezamenlijke oppervlakte van 150 ha. De afstand tussen de coöperatie en telers bedraagt 3 km. Men verwerkt er jaarlijks plm. 800 ton. Op deze coöperatie worden de asperges in één werkgang gewassen, afgesneden en in 8 kwaliteiten gesorteerd en in éénmalige fust verpakt. Men heeft hiervoor 2 speciale machines staan. In totaal waren er 35 mensen werkzaam vnl. vrouwelijke gastarbeidsters. De uurlonen bedroegen 8 francs netto hetgeen neerkomt op 12 francs bruto. De leiding berust bij een deelnemende aspergeteler. Nadat de asperges verpakt zijn worden ze of direct De aanvoer van groenten in manden door tuinders naar de i groothandelsmarkten. nog relatief lagere arbeidskosten zijn gunstige factoren voor de tuinbouw in deze streek. De vollegrondsgroenteteelt neemt een belangrijke plaats in. Deze wordt de laatste jaren nog belangrijker door de matige uitkomsten in de druiven- en hardfruitsector. Door het gunstigere klimaat gekoppeld aan een goede windbeschutting heeft men afhankelijk van het gewas een voorsprong van 4 tot 8 weken t.o.v. Nederland. Het gunstiger klimaat (veel zonne-uren) wordt nog extra uitgebuit middels het gebruik van plastic. Tevens kan men in deze streek in de vollegrond gewassen telen, waarvoor bij ons het klimaat niet geschikt is (aubergine, paprika, courgette en tomaten). kg.-opbrengsten, de goede kwaliteit en de gunstige arbeidsverdeling zijn de sterke peilers. Uit concurrentie oogpunt bezien is een belangrijk gegedeelte geoogst wanneer de Nederlandse asperges aan de markt komen. Opgemerkt dient te worden dat gezien het korte tijdsbestek van ons bezoek aldaar slechts een globale indruk van de tuinbouw is verkregen. Niettemin kunnen wij concluderen dat zowel van de vollegrond groenteteelt in zijn algemeenheid als van de teelt van asperges in het bijzonder een goede indruk opgedaan is. Vooral de gevolgde teeltmethodiek en de gebruikte rassen bij asperges, alsmede de toepassing van plastic folie in diverse vormen bieden o.i. ook perspectieven voor de volle grond sgroenteteeltbedrijven in Nederland. Uit aspekten van de landbouw in de Usselmeerpolder. Op het veehouderijbedrijf is de melkmachine de meest gebruikte; het is dan ook van belang om deze machine goed te onderhouden. Bij drie gebruiksuren per dag, is dit te vergelijken met ca. 50 k 55.000 km per jaar van een auto. Met een slecht onderhouden installatie zal veelal matig worden gemolken, de risiko's met betrekking tot uiergezondheid zijn groot en de kwaliteit van de melk kan zeer ongunstig worden beinvloed. Het is van belang dat de veehouder een onderhoudsabonnement voor zijn melkmachine afsluit. De installatie wordt dan een of tweemaal per jaar volledig doorgemeten. Een en ander wordt dan zonodig opnieuw afgesteld of bijgesteld en slechte onderdelen worden vervangen. Hierdoor wordt bereikt dat de installatie optimaal funktioneert. De kosten van een onderhoudsabonnement (ongeveer f 100,-) komen er beslist uit. Voor veel bedrijven zal niet doormeten duurder zijn dan wel doormeten. De onderhouds/meetbeurt dient te worden uitgevoerd volgens het Normenrapport; dit geldt ook voor het invullen van het meet- en adviesformulier. Een goed ingevuld meetrapport, met een verantwoord advies, geeft de veehouder inzicht in de onderhoudstoestand van zijn installatie. Naast deze half-of jaarlijkse onderhoudsbeurt is er ook het regelmatige onderhoud waar de veehouder zelf voor moet zorgen. Hij zal dan op de volgende punten moeten letten. Vakuumpomp Het oliepeil van de vakuumpomp dient regelmatig te worden gekontroleerd en zonodig te worden bijgevuld. Wanneer men een type pomp gebruikt, waarvan de olie ververst moet worden, zal men zich aan het instruktieboekje moeten houden. De motor moet ten opzichte van de vakuumpomp goed zijn opgesteld, om onnodige slijtage aan de V-snaar te voorkomen. De V-snaar zal op de juiste spanning moeten worden gehouden, daar anders het vereiste toerental niet wordt bereikt. Wanneer men meerdere apparaten of melkstellen wil aanschaffen, zal men zich moeten afvragen of de kapaciteit van de vakuumpomp wel voldoende is. Dit kan door „meten" door een deskundige worden vastgesteld. Regulateur De regulateur is een belangrijk onderdeel van de melkmachine. Een konstante en een juiste vakuumhoogte is voor het melken, vooral met betrekking tot de uiergezondheid, van grote betekenis. De luchtinlaat moet stofvrij worden gehouden, vervuilde openingen hebben meestal een te hoog vakuum tot gevolg. De klep en zitting dienen ook regelmatig te worden schoongemaakt om lekverlies te voorkomen. Bij de schoonmaak van deze onderdelen mag men geen scherpe materialen gebruiken om beschadigingen te voorkomen. Een te slappe veer van een veerregulateur dient te worden vervangen. Drukwisselingssysteem Het drukwisselingssysteem (pulsator) is het hart van de melkmachine. Dit moet goed funktioneren. Bij gebruik van individuele pulsators dient men regelmatig het aantal pulsaties per minuut te tellen en ze alle zonodig op hetzelfde aantal pulsaties per minuut af te stellen. De luchtinlaat van de pulsator, ook die van de elektrische, regelmatig schoonmaken. Een vervuilde luchtinlaat van een pulsator, zal een andere Z: R verhouding tot gevolg hebben, waardoor het melken ongunstig wordt beinvloed. Het meten van de Z; R verhouding en de juiste werking van de pulsator, dient door een deskundige, met behulp van de daarvoor geëigende apparatuur te worden verricht. Vakuumleiding Wanneer men met emmerapparaten melkt is het van belang dat minstens eenmaal per maand de vakuumleiding wordt doorgezogen. Bij een melkleiding kan men met enige keren per jaar volstaan. Hoekkranen tweemaal per jaar smeren met olie of grafiet. Ook die van de weideinstallatie. Tevens moeten dan ook de vochtdruppelaars worden schoongemaakt; vervuilde vochtdruppelaars geven veel lekkage. Rubbermateriaal Uit het oogpunt van hygiëne en melktechniek moeten tepelvoeringen op tijd worden vervangen. Regelmatige kontrole is van groot belang. De levensduur is sterk afhankelijk van het aantal te melken koeien en het systeem van reiniging. Globaal rekent men met 6 tot 10 maanden. Lekke korte melkslangen, pulsatieslangen en overig materiaal, dienen onverwijld te worden vervangen. Alleen met een goed onderhouden melkmachine, die op de juiste manier wordt gebruikt, mag de veehouder een goed resultaat van het machinaal melken op zijn bedrijf verwachten. Het onder verantwoordelijkheid van de minister van Landbouw, mr. A. van der Stee en de Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, de heer J. P. M. Hendriks opgestelde ontwerp van een Wet kanalisatie diergeneesmiddelen is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. De Antibioticawet van 1964 heeft weliswaar een gunstige uitwerking gehad, maar gebleken is dat toch nog ruimere wettelijke mogelijkheden moeten worden geschapen om ongewenste praktijken tegen te gaan. Onwettig gebruik van deze middelen kan onaanvaardbare residuen in vlees en zuivelprodukten tengevolge hebben en daardoor ernstige schlade toebrengen aan de export. Kanalisatieregeling. Evenals de bestaande wet bevat ook dit wetsontwerp een systeem van kanalisatie van de handel dat moet verhinderen dat de middelen buiten de dierenarts om in handen van houders van dieren komen. Deze kanalisatieregeling is echter op verschillende punten strenger dan in de huidige wet. Het bestaande stelsel van legitimatiebewijzen voor handelaren wordt vervangen door een vergunningstelsel. Voorts is in een vergunningstelsel voor de fabrikanten voorzien. Een bereidings- of handelsvergunning wordt niet verleend aan bepaalde groepen, o.a. veeverloskundigen, castreurs, pluimveeselecteurs, voederhandelaren, voederadviseurs en vee- of pluimveehouders. Behalve onderling mogen fabrikanten en handelaren de middelen verkopen aan dierenartsen, apothekers, aangewezen diergeneeskundige instellingen en instellingen van wetenschap of onderzoek, aan afnemers in het buitenland en onder zekere beperkingen aan veeverloskundigen en castreurs. Dierenartsen, genoemde instellingen, alsmede apothekers mogen verkopen aan de houders van dieren, met dienverstande, dat de verkoop door apothekers slechts op recept van de dierenarts mag geschieden. Aan mengvoederbereiders kunnen middelen worden verkocht, die zij mogen verwerken in voeders, hetzij in zgn. nütritieve, hetzij in medicinale dosering. Verkoop van een voeder met medicinale dosering is alleen toegestaan op attest van een dierenarts. Het in de bestaande wet vervatte verbod tot het aanwezig hebben van antibiotica op bepaalde plaatsen wordt zodanig verscherpt, dat het voorhanden hebben of in voorraad hebben uitsluitend wordt toegestaan aan hen die mogen bereiden en verkopen en aan wie verkocht mag worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13